ZIERIKZEESCHE EOIJMIVT. 1873. No. 51. ♦Zaterdag- 28 Juni. 76ste jaargang, li AD dio wel nog in Nederland worden gemist maar die toch in liet Buitenland reeds op veel plaatsen worden aangetroffen en die liier ook niet ont- ontbreken moesten. Dit zijn de inrichtingen tot het scheikundig onderzoeken van allerlei zaken ook van meststoffen, landbouwproducten en gronden, en wel inrichtingen van ofScieeleu aard, dus van regeeringswege gewaarborgd. Zulke garantie stations bestaan in Duitschland onder scheidene en met betrekkelijk geringe kosten kan men zich daar overtuigen van de deugde lijkheid van kunstmest 011 omtrent zijn grond en diens speciale behoeften de noodige inlich tingen inwinnen. Voor zoover de kosten te groot zijn voor één landbouwer alleen kan men zich vereenigen eu voor gezamenlijke rekening' bet onderzoek doen plaats hebben. Zeer zou bet te wenscbon zijn dat bij ons ook zulke inrichtingen tot stand kwamen zij zouden ook door bet onderzoeken van levensmid delen en winkelwaren van onberekenbaar nut zijn voor het publiek. Het is te begrijpen dat de beer Covteu. van kunstmest sprekende, vooral op de Guano de aandacht vestigde. De guano, zeide hij was een voortreffelijke meststof, maar bij voegde er bij dat hij dit vooral bedoelde van de „guano- zaliger" zooals hij 't niet onaardig uitdrukte. „Echte, ODvervalscbte Peru-guano" deze titel zelfs waarborgt nog niet voor de deugd van het artikel. De ware deugd van de guano als meststof is nl. gelegen in bet bevatten van die zouten, welke bewaard zijn gebleven in de Chincha-guano, die kwam uit de streek waar 't nooit regent en dus geen uitlooging heeft plaats gehad maar daar de guano die sedert de uit- puttingderObiueba's-beddingen wordt aangevoerd, komt uit strekeu waar 't wel regent, zoo ont breken aau de nieuwe guano doorgaans juist die elementen welke de deugd der „guano-zaliger" uitmaakten. leder landbouwer moet dus toezien dat hij niet bedrogen wordt en in 't. algemeen slechts zulken kunstmest koopen waarvan het gehalte der zouten is aangegeven en wetenschappelijk gewaarborgd. Sommige handelshuizen verdienen dus reeds daardoor bijzondere aanbeveling dat ze hun artikel onderwerpen willen aan een onpartijdig scheikundig onderzoek, üe waarborg is dan ook wederkeerig hij is een aanbeveling voor fabrikant, handelaar en importeur en een zeker heid voor 't publiek. Het gebrek van veel guano-soorten wordt minder veroorzaakt door vervalsehing met andere nietswaardige stoffen, dan wel door de uitlooging die deze guano oudergaan heeft toen zij in de beddingen van haar oorsprong lag eu daar blootgesteld was aau de tropische regens. De Chincha-guano heeft nooit deze invloeden ouder gaan en bevat daarom nog juist al die oplosbare zouten die de uitgeregende guano mist. voordvacht In het tweeu beantwoordde de heweelte zijner en vragen die gedurenben eenige beaena B zijn hoorders, in de pauWkennismakmg n gekomen warèn. - tifrx keumSSe Het eerste punt dat ter sprake wa8 ,je kwestie van den roofbouw, de o' an den grond door te dikwijls achter dezelfde gewassen te verbouwen. Uit ^der- scheideue bijgebrachte voorbeelden bleek da,.er hier en daar nog maar al te veel roofbouw plaats heeftin sommige streken wordt jaar in jaar uit, 6, 7 jaren achter elkander soms, rogge verbouwd, zooals b.v. iu Limburg'. Iu andere streken teelt men 6, 7 jaar achtereen klavers elders weder wordt de suikerbieten-teelt gedreven als een fabrieksouderueming en niet als een tak van cultuur, zoodat door altoos suiker en niets dan suiker te vergen van den grond deze ten slotte moet weigeren meer suiker te geven. De uitputting van den bodem is gelukkig maar betrekkelijk, zij is niet absoluutzij kan hersteld worden. In de eerste plaats wordt door gepaste routine of door zoogenaamdeu wisselbouw 't gevaar van uitputting nagenoeg' voorkomen, wanneer slechts goede stalmest den akker weder komt versterken. En daar waar de wisselbouw niet wordt in acht genomen kan door opzettelijken toevoer van de ontroofde elementen, door middel van goeden kunstmest veel gedaan worden. Zoo is een eerste vereischte om de teelt van suikerbieten te kunnen volhouden dat de pulpe die de suiker-fabrieken afwerpen weder naar den trog terugkeert en kan 't zijn ook het residu der melasse nadat de spiritus-fabriek daaruit den spiritus heeft getrokken. De suiker ontrooft den akker niets maar de pulpe en de melasse des te meer immers bevat de pulpe reeds zooveel potasch dat zij er met voordeel fabriekmatig uitgehaald kan worden. Op den bietwortelakker moet derhalve vooral potasch teruggebracht worden. De landbouwers doen verstandig als zij bij 't contract met den suiker- fabrikant de pulpe terugbedingen en waar dit niet geschiedt moet potasch-bemesting' toegepast worden. Eenigszins kan men deze reeds1 ver krijgen door bemesting met stalmest afkomstig van vee dat gevoederd is met hooi en gras, daar deze gewassen veel potasch bevatten. Heeft men oliezaad geteeld dan kan men een groot deel van 't geen aan den grond ontroofd is daaraan terug geven door het vee te voeden met, lijnkoeken. Van groot belang is het ook dat het zaad- stroo niet verbrand wordt, zooals doorgaans geschiedt maar onder den mest gewerkt wordt en zoo weêr in deu grond terugkomt. Zoo is in 't algemeen 't eenige middel tegen uitputting der gronden de restitutie van de aan den -grond ontroofde elementen, die in den regel ook in den stal- en stads-mest, en in den afval cler fabrieken zijn terug te vinden, daar eigenlijke ADVEKTENTIEN: t. Huwelijks-, Greboor fe- i van 16 regels 60 cent. regels, mits contant betaald, 25 et. h uitgever II. LAKE.VMAV aangelegd zijn op schandelijk loeven, als één uit velen, slechts Memphis El I'aseo weg, van termaarden later beroemden t generaal Fremont, die lid van ■eest is en zelfs de kandidatuur schap tweemaal heeft verworven, s beheer van de 20 millioen 16 millioen zijn zoek geraakt, arij van den Eri-Spoorweg' en tul en Pacific zijn deze cijfers gheden. igeu kunnen geschiedenMun is 't beste antwoord dat wij als ten te geveu. De wereld wil het ontbreekt, om de spreuk ook niet aan hen, die wel e kapitalisten, vooral de leeken, ihtgeloovig geweest, zij hebben iroeder Jonathan niet kunnen tankiers agenten, journalisten verdienen gaarne geld en zoo erijen zeer wel slagen, ieder begrijpen dat, nu 't Euro zoo grif zijn vertrouwen zoo s durfde zenden, het bestaan maatschappijen het ontstaan wel heeft moeten bevorderen. vaarde toch doorgaans dooi de bankiers, wel te onder- vaarde, zoodat we moeten en zware verantwoordelijkheid ntie der mannen van 't vak, hun crediet tot de begunsti- te knoeiwerk geleend hebben, el dat die heeren er dit sei- ,d minder om zullen gebruiken f elders, maar toch, als men eft, al is men dan ook finan- iauneKWezen en wetenschap zou men niet enkel be lachelijk zijn maar ook onverstaanbaar als men uit sluitend zuiver Nederlandsch wilde spreken. Is wel waar dat men b. v. een zin als deze: De secretaris der directie van de associatie-kas heeft de acte van zijn bureau genomen, haar in zijn portefeuille gestoken en zich vervolgens naar den notaris begeven om bij dezen een extract uit zijn memoriaal af te halen, 't welk hij met een attestatie de vita van een gepensioneerd luitenant bij den procureur moest deponeerenkan vertalen op deze wijze: De geheimschrijver van het ui uu auvenentie voor de grap zette dat hij weêr nieuwe modellen wrratliig heeft dan dat hij dat woord verknoeit tot het onhollandsche voorradig. Ook vind ik het machtig gek als iemand vreemde woorden gebruikt zonder die woorden goed te kennen. Als men b. v.van besmettelijke ziekten sprekende, zegtik heb ook eens een akademie van pokken bijgewoond, daarmede blijkbaar bedoelende een epidemie, dan maakt men een zot figuur. Doch, mijn lezers zullen wel zeggen dat de reis mij blijkbaar gaat vervelen en dat ik daarom zoo ndere zaken die bij die reis neit is ook wel iets van aan; de reis vervelen, er gebeurde niets bij wangen krachtige indrukken was edaagsche op de Utopia op den iden. ang duren vroeg ik op zekeren in de machinist. Ik verzoek den ïn verdere gevolgtrekkingen te spreek van miju //vriendin, de r steekt niets achter. Behoudens ante terughouding van de kapi- ieren, liet de vriendschappelijke, - de anderen niets te wenschen overik gevoelde mij op mijn gemak, vooral omdat ik mij niet behoefde op te houden met al die flauwe, zoogenaamde hoffelijkheid van sommige heeren, aan welke ik een hekel heb en die ik geloof dat voor be schaafde dames meer hinderlijk is dan aangenaam. Voor 't overige was onze conversatie in ieder opzicht of no consequence, dat wil in goed Hollandsch zeggen in alle eer en deugd. En zoo behoort het immers op de publieke middelen van vervoer altoos te zijn, of schoon 't niet altoos zoo is. z/Neen, zei ze, ik denk dat we van daag de loods nog wel aan boord zullen krijgen."

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 7