Buitenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zierikzee. Utrecht, 20 Juni. De toestand, in het voorjaar gevreesd, heeft zich ongelukkig verwezenlijkt. De vruchtenoogst in deze provincie in het algemeen, doch in het bijzonder die der peren en bessen, zal zóó slecht zijn, dat dit gewas weinig of niets opleveren en de boomgaardhouder een zeer onvoordeelig jaar maken zal. 's Bosch 18 Juni. Reeds gedurende een paar weken openbaart zich te Gemert onder de wevers een geest van verzet tegen de fabrikanten in linnen en katoenen goederen (de zoogenaamde bontjes.) Zij vragen eerstens een cent loon meer per oude el en willen ten andere niet langer verplicht zijn hunne winkelwaar in winkels te halen door den fabrikant aangewezen of zelf ge houden. In het begin bestond het verzet bijna alleen in morren en drinken, maar de kapitein der maréchaussee oordeelde het toch reeds noodig op Zon en feestdagen de brigade te versterken. Zondag 15 dezer werden echter bij zes fabrikanten in bontjes eenige glasruiten ingeworpen, maar den 16 ontstond eene samenscholing van minstens 200 wevers. Een der belhamels, die de werklieden tot dadelijkheden trachtte te bewegen en luide riep//vooruit, vooruit werd gearresteerd, waarna de kapitein der marechaus see uit Eindhoven den troep deed uiteendrijven. Later werden nog eenige gearresteerd. Gisteren werkte geen enkel wever eenigen werkten niet uit onwil, de anderen uit vrees, dat de eersten hun werk zouden komen vernielen. Gemert telt ruim 400 wevers en 9 fabrikanten in bontjes. Maastricht, 18 Juni. Aan den Ami du Limbourg wordt gemeld, dat te Eygelshoven, in Limburg, op een diepte van 350 voeten, een uitmuntende kolen- bedding is gevonden. Nieuwe uitgravingen zullen in den omtrek, bepaaldelijk te Ulbach-over-Worms, in het gehucht Groenstraat, aangevangen worden. Ter kennis Yan belanghebbenden wordt gebracht dat, door achteruitgang van het Hellegat, het niet raadzaam is schepen boven 48 palmen diepgang binnen door naar Zierikzee of Brouwershaven af te zenden. Te Gorinchem zijn de mazelen geweken, doch het roodvonk heerscht er thans zoodanig, dat zelfs ver schelde]! soldaten in de infirmerie ziek daaraan liggen. Kinder-vereeuiging tot bescherming van dieren, te Laren. Uit Androcles no. 5 vernamen wij, dat voor 2 of 3 jaren de hoofdonderwijzer E. D. M. Postel, te Laren in Gelderland, zulk eene vereeniging heeft tot stand gebracht. De kinderen hebben eene verklaring geteekend, waarbij zij zich verbinden geen vogelnesten te verstoren, jonge vogels uit te halen noch iets te doen waardoor zij vogels zouden benadeelen, maar hen integendeel op alle mogelijke wijze te beschermen. Het bericht voegt er bij, dat de vogels in Laren zijn toegenomen, en dat de eieren, als versiersl van schoor- steenen, verdwenen zijn. Nijkerk, 21 Juni. Door de Geldersche Maatschappij van Landbouw zal op 17 Juli a. s. alhier een ten toonstelling van werktuigen worden gehouden. Geep mensch is zoo gering of hij kan nog bij ge legenheid een man van beteekenis zijnzelfs geen communeman zoo verworpen en vertrapt of hij kan in een gegeven oogenblik een gewichtige persoonlijk heid worden, een man van wien men zeggen kan: de rechte man op den juisten tijd. Zoo iets is er dezer dagen gebeurd met den pas gekozen afgevaardigde ter Nationale Vergadering, Ranc. Pas heeft de ora- wenteliug, door de rechterzijde en de bonapartisten bewerkt, haar beslag of het nieuw opgetreden gou vernement de combat, gebrek aan tegenpartij hebbende om tegen te strijden en dus ietwat verlegen met het dwaze figuur, vindt zijn man in Ranc. Aanzietzoo roept het uit, aanziet dezen ex-communeman, dezen Ranc, dien dc zwakheid en kwalijk geplaatste lank moedigheid van Thiers heeft gespaard bij de vervolging, wij zullen het eens met hem opnemen en uiet hem afrekenen. De president Thiers mocht vrij zeggen dat hij den Augias-stal der commune heeft gezuiverd, dezen Ranc heeft hij laten leven en zelfs laten loopen; wij zullen zoo zwak niet zijn. En zoo is een op zich zelf niet veel beduidend man, de afgevaardigde van het radicale Lyon, tot een utiliteit geworden voor het groote comediespel van Versailles. Dagen lang heeft men daarin stof gevonden voor ge sprekken, en geen wonder. Het is klaar dat het bij deze zaak volstrekt niet te doen is om een coramuneman meer of minder te straffenware Ranc niet te Lyon gekozen men had hem zeker laten loopen. Nu moet er in zijn persoon wraak geoefend worden tegen de Lyonsche republikeinen. Plet is wel eenigszins jammer dat Ranc nog voor zijn zaak door de vergadering was beslist zich aan de grijpende hand der reactie heeft onttrokken door 't Kanaal over te steken. Maar ondanks dezen stap blijft toch de handelwijze van den minister Ernoul een nog veel grooter dwaasheid. Bij de behandeling van het rapport nopens de vervolging van Ranc ging het in de vergadering warm toe. Door den heer Cazot werd op het feit gewezen dat bij deze vervolging de politiek van twee regeeringen is betrokken, die van den heer Thiers en die van het tegenwoordige gouvernement en dat daardoor gevaar ontstond dat de behandeling voor den vervolgde niet onpartijdig zou kunnen zijn. De heer Brisson verklaarde ronduit als zijn gevoelen dat Ranc vervolgd wordt omdat hij door Lyon gekozen is voor de Vergadering. Anderen merkten op dat de vervolging eigenlijk gericht was tegen den heer Thiers. Tegen dit alles protesteerde de regeering uitdrukkelijk en, wat te voorzien was, met 405 stemmen tegen 137 besloot de vergadering machtiging tot de vervolging te verstrekken. Het gouvernement zet ondertusselien met blinden ijver, een betere zaak waardig, zijn opruimings-werk onder de republikeinsche personen en zaken voort. Dagbladen bij de vleet worden gewaarschuwd, berispt, bedreigd, verboden. De vervanging van het personeel bij alle diensten is nog niet af'geloopen. 't Schijnt dat liet bewind maar niet kan inzien waar dit alles ten slotte op uit moet loopen. Bedenkelijke verschijnselen vallen reeds op te 'merken. Ledru Rollin, die zich te Londen ophield, is weder in Frankrijk geland Cluseret de commune-generaal heeft een poging aangewend om een pas te verkrijgen naar Belgie, doch het kabinet van Brussel heeft geweigerd hem op Belgischen grond toetelaten en hem met uitlevering gedreigd als hij toch komt. Hij zal echter toch wel in Frankrijk weten te komen en wie weet hoeveel leiders er reeds binnen geslopen zijn. Prins Napoleon heeft overhaast Parijs verlaten terwijl uit het officieuse orgaan der regeering blijkt dat hij een waarschuwing had ontvangen om hem te gaan; hij moet wat al te ijverig en te druk gewerkt hebben voor zijn bonapartisme in privé. Het is bekend dat dit eenigszins verschilt van het ordi naire bonapartisme. In Frankrijk houdt men nog steeds de bewering vol dat er een nieuw of- en defensief verbond is ge sloten tusschen Duitschland en Italië. De Duitsche bladen ontkennen dit; doch vólgens de jongste lezingen moet het verbond wel niet gesloten zijn, maar toch gereed liggen om gesloten te worden zoodra er in Frankrijk een positief clericaal gouvernement mocht optreden. N. B. Alsof er aan 't clericalisme van het tegenwoordige gouvernement nog wat ontbrak! In het leger is een groote verbetering aangebracht de ransels van den soldaat zullen lichter gemaakt worden't gewicht dat de soldaat te velde te torschen heeft wordt van 32 op 27 kilo gebracht. Door deze verbetering zullen de Fransche krijgslieden uit den eerst volgenden veldtocht iu Spanje? of in Italië? in Duitschland wel niet minstens 5 kilo lauweren per man kunnen medebrengen. Belgie mocht dezer dagen den Perzischen monarch bewonderen; thans is hij in Engeland. Al wat men van de reis van Naszr-Eddin in de bladen verhaald vindt, maakt te zamen den indruk van iets kolossaal bespottelijks, een caricatuur op groote schaal. Werkelijk schijnt er dan ook aan het doorluchtige Ooslersclie reisgezelschap niets bewonderenswaardigs te zijn dan de pracht en de rijkdom der diamanten, parelen en kostbare gesteenten die de majesteit van den Schach moeten verhoogen. Doch in deze bewondering is vooral iets industrieels, de bewonderaars schatten enkel de sieraden en kostbaarheden, den drager daarvan bespotten zij. Ziedaar een der wonderen van de voortgangen der beschaving. De tijd is voorbij dat half Europa in eerbiedige bewondering was opgetogen bij 't lezen of hooren der beschrijvingen van de grootheid en rijkdom der Oostersche vorsten. Thans zijn blinkende steenen en heldere parelen niet meer voldoende om den mo narch goddelijk aanzien, ten minste //gratie Gods" bij te zetten. Terwijl de Perzische grooten en kleinen nog voor hun despoot in 't stof kruipen, lacht de Brus- selsche ouvrier den grooten man gemeenzaam toe onder 't uitspreken van een gul -. Bonsoir monteur le Schah. Dat is iets waar wij Westerlingen grootsch op mogen wezen. Omtrent het doel der reis van den Perzischen vorst loopen de geruchten uiteen. Het is wel te denken, dat hij niet enkel voor een aardigheid zich zooveel groote en kleine vernederingen en de uitgaaf Yan eenige millioenen zal getroosten. Eenigen willen dat het sluiten van tractaten met Engeland en Rusland zijn doel isanderen spreken van geldelijke operatien. Wat dit laatste betreft zijn diamanten zijn echt en de bankiers zullen ze wel naar waarde en naar om standigheden weten te schatten. Kier li- en Schoolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Ivruiningen door J. F. W. Troostenburg de Bruijn, te Benschop. Overleden ds. J. Bölger, te Ouddorp, R echtzaken. De Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee heeft, rechtdoende in correctioneele zaken, in dato 6 Juni jl., de navolgende vonnissen gewezen '1°. a. J. v. B., oud 27 jaren, geboren te Bath, smids knecht, b. W. S., oud '17 jaren, c. H. S., oud 22 jaren, slagersknechts, d. J. S., oud 50 jaren, slager en e. J. S., oud 44 jaren, slagersknecht, allen geboren en wonende te Sint.-Anna- land, zijn ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen of stooten aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld cle eerste tot 6 dagen gevangenisstraf, de tweede en derde ieder tot betaling eener geldboete van 3.met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor elk hunner terwijl de schuld van den vierden en vijfden van het hun te laste gelegde niet is bewezen verklaard weshalve deze zijn vrijgesproken. 2°. Ja. van den B., gehuwd met J. S., arbeidster te Tholen is ter zake van eenvoudigen diefstal bij verstek ver oordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. 3°. M. van der V., varensgezel, te St. Annaland, is ter zake van hoon bij verstek veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 8.met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 4°. Aa. de J., zonder beroep, wonende te Stevensluis (gemeente Oosterland,) is ter zake van het moedwillig toe brengen van kwetsuren of stooten aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld bij verstek tot eene gevan genisstraf van zes dagen. 5°. S. V., oud 23 jaren, arbeider, geboren en wonende te Brouwershaven is terzelfder zake tot gelijke straf veroordeeld. 6°. a. P. K., varensgezel te Brouwershaven en b. E. G., oud '19 jaren, varensgezel, geboren en wonende te Brou wershaven, zijn wegens feitelijken en gewelddadigen weder stand jegens bedienende beambten in de uitoefening hunner bediening gepleegd door twee personen zonder wapenen, veroordeeld, de eerste bij verstekelk tot zes dagen gevangenisstraf. Voorts werden allen verwezen in de kosten van het rechtsgeding en ten opzichte van de sub. nis. 1, 2, 4 en 5 verzachtende omstandigheden aangenomen. BINNENGEKOMEN: Juni 20. Mary Catharine, John Hayes, Londen, Dordt. BEÜRS- E NFnlA RIKT BE RICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den23 Juni '18 7 3. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld. 2ha pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2ha Obligation, 1867/72 3 dito Binnenl; f 6250 3 dito f 12502500 3 Obhgatiën '1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798'1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f '1000,1866 5 dito a 100,1860 41/2 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld '1865 5 dito Mei Nov. '1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 f pCt. f pCt. Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f '1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS: 891/» 88i/, 183/4 143/3 871/. 99 753/4 77l5/is 2581/1 69s/, c 503/a 64»/i. 64'/. -147'/, 75'/. 513/4 99'/, 96 «1/4 2293/i 1311/» 95"/,. 95 911/. 98 Va 96 V» 72 V. Metalliek f 22,25 Dito Nationale 24,57ha Div. Eng. p. 11,75 Rus. Z. - R. Arner. Dollars Papier 319/i6 2,431/1 2,05 ROTTERDAM, 23 Juni 1873. ds. Tarwe 30 ct., Rogge 10 ct. en Bruine Boonen 20 ct. lager. Rest onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1872 f 11.— i - '10.— i - 12.50 - 11.— Rogge 1872 - 7.— a - 8.— Wintergerst - 6.70 a - 7.70 Zomergerst - 5.50 a - 6.60 Inl. lange Haver - 3.— a - 4.70 korte - 3.50 a - 4.50 Kleine Blauwe Erwten 1871 - 7.90 a - 9.25 Groote - 8.25 a - 9.— Bruine Boonen - 8.— a - 9.— Wittè - 7.— a - 7.25 Zeeuwsche Paardenboonen - 6.50 a - 7.50

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3