ZIERIKZEESCHE COIRAM. 1873. No. 50. Woensdag 25 Juni. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- >4** sement Zierikzee. Binnenland. F e uilleto n. een AGENT van POLITIE B e k e 11 d in a k i n g. B e k e n d m a k i 11 g. STATEN-GENER AAL. Een reisje naar Emancipatoria, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever HT. LAKEVtlAY. gpjjgp. Het hoofdartikel van dit No., inhou- dende het verslag der op 11. Vrijdag gehoudene Vergadering' van de Maatschappij van Landbouw, geven wij, van wege de uitge breidheid van hetzelve en om der wille van de zaak in een Bijblad. Voor belangstellende Landbouwers die geen abonné op onze Courant zijn en gaarne het Verslag wenschen te ontvangenhebben we het tegen betaling van ÏO cents aan ons Bureau verkrijgbaar gesteld. TE ZIERIKZEE WORDT GEVRAAGD der 3de klasse, op eene jaarlijksche bezolding van f 450, benevens vrije bovenkleeding en wapening. Vereisehten zijn goed gedrag, gezond en sterk ligchaamsgestel, niet ouder dan 35 jaren, goed lezen en schrijven en bekwaam tot het zelfstandig opmaken van processen-verbaal. Sollicitanten, bij voorkeur gepasporteerde onderofficieren en korporaals, worden opgeroepen om zich in persoon, met eigenhandig geschreven verzoekschrift, te vervoegen aan het commissa riaat van politie aldaar, vóór den lsten Augustus e. k. SCHOUWING OP BE RIJT UI GEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee. Gezien art. 56 van het reglement van Politie voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Donderdag den 26 Junij e. k., des namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier, eene Schouwing zal worden ge houden op de verhuurd wordende Rijtuigen, Voertuigen en Sleden. Zij roepen mitsdien alle Verhuurders van Rijtuigen, Voertui gen, Sleden op, om alsdan ter aangewezene plaats, met hunne Rijtuigen enz. te verschijnen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van boete en straf, bij het politie-reglement bedreigd. Zierikzee, den 18 Junij 1873. Be Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. INSPECTIE OP DE STRATEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat op Zaturdag den 28 Junij e. k., eene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden. Zij noodigen de Ingezetenen uit, ieder voor zijne woning of erf, de straten, paden, stoepen en goten, rein en zindelijk te houden, en alzoo de bepalingen van het politie-reglement behoorlijk na te leven, opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den '18 Junij 1873. Be Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Eerste Kamer is weder op reces gescheiden. De Ne- derlandsche pairs zijn bijeengekomen, hebben eenige wets ontwerpen in de afdeelingen onderzocht en in openbare vergadering aangenomen, en zijn weder vertrokken naar den huiselijken haardpardon Wij gelooven veeleer, dat het schoone zomerweder, pas aangebroken na het koude en gure voorjaar, de loden te verleidelijk was om de badplaats te bezoeken of een reisje te maken. Om diezelfde reden vreezen wij, dat de Tweede Kamer, wier leden tegen morgen (Woensdag) zijn bijeengeroepen, niet voltallig genoeg zal wezen om eenige zaak te behan delen. De militaire wetsvoordrachten zullen anders aan de orde gesteld worden. En bij het mooie weder met zijne verlokkingen om zich naar buiten te begeven, mag men voor enkele leden nog eene andere oorzaak voegen, die het gaan naar 's lands vergaderzaal niet aangenaam maakt. Het is bekend, dat een paar leden met September hunne plaats aan anderen moeten inruimen en dat niet vrijwillig, gelijk sommige leden, maar, bukkende voor de uitspraak der stembus, voor den wil der kiezers. En heden is bij herstemming over het lot van een drie- of viertal anderen beslist. Wij kunnen ons zoo verbeelden, dat zij, die tegen hun lust, afstand moeten doen van hun lidmaat schap, wier mandaat als volksvertegenwoordiger, ondanks hen zeiven, niet is vernieuwd, weinig genegenheid zullen gevoelen om nog eens plaats te nemen in de zaal, waar hunne redevoeringen weergalmden, of van waar ten minste hun naam en hunne uitgebrachte stem door het vaderland werd heengedragen. Mooi weer en teleurgestelde hoop, ziedaar de twee oor zaken, waarvan wij venvachten, dat zij de aanstaande zitting der Tweede Kamer in duigen zullen doen vallen, gelijk voorzeker het mooie weer de reden was, dat de Eerste Kamer zoo spoedig de residentie verliet. Toch heeft zij al de ontwerpen, die haar toegezonden waren, aangenomen, meerendeels met algemeene stemmen. De Amsterdamsche en Zaanlandsche leden hadden alleen eenige bedenking tegen de nieuwe overeenkomst met de Kanaalmaatschappij van Holland op zijn smalst. De credietaanvrage voor den oorlog- met Atchin vond geen tegenstand, en zoo moest de Stand aard ondervinden, dat zijn raad om van alle verdere vij andelijkheden af te zien, geen onthaal vond bij 's lands hoogstaangeslagenen. Zou het orgaan van Dr. Kuyper er weder geen petitie-schandaal van maken Critiek komt thans niet te pas, ziedaar het oordeel, dat in de Eerste Kamer werd uitgesproken. Aan de regeering moeten de middelen verschaft worden om den oorlog met kracht te hervatten, ziedaar het doel dat men voor oogen had. En dat de regeering dat doel voor oogen heeft, daarvan kon zich ieder overtuigen, die kortelings de mailstoomboot Prins Hendrik uit Nieuwe Diep naar Indië zag vertrekken. Behalve de troepen met een groot getal officieren heeft die bodem verscheidene stoombarkasscn, stukken geschut en 500000 kilo kruid aan boordDoch wij dwalen van ons onderwerp af en daarom punctemnadat wij nog onze hoop hebben uitgedrukt, dat vooral de Delftsche kie zers heden den heer Nierstrasz gelegenheid zullen hebben gegeven om vóór Atchin zijne vaderlandsche gevoelens door daden te toonen. ZIERIKZEE, 24 Juni 187 3. De onder wijzers-vereeniging in het 2de en 3de schooldistrict van Zeeland had den 20steu dezer hare 30ste jaarsrergadering\ Zij werd bezocht door den In specteur van het Lager Onderwijs in Zeeland, do schoolopzieners van beide districten, twee voorstanders van liet volksonderwijs, 14 Hoofd- 11 Hulp- en 2 Oud-Ouderwijzers. Na eene openings-toespvaak van mr. Schneiders van Greijffensireert.ildie als voorzitter fungeerde, werden de notulen gearresteerd, de rekening vastgesteld, eu verslagen uitgebracht betreffende de onderwijzers gezelschappen, de oefenscholen, de boekerijen in beide districten en de spaarbank in het 2e district. Vervolgens werden mededeelingen gedaan aangaande de resultaten van de provinciale toelagen ter bevordering van het schoolbezoek. Meestal werd daarvan met ingenomen heid gesproken en door sommigen met cijfers eene belangrijke vermeerdering van 't schoolbezoek aauge- Fantasie door W E E T H E R. VJ. De emancipatie partij is echter niet zuiver in haar bedoelingenhet is haar minder te doen om de op heffing en verbetering van het mannelijk geslacht, dan om zekere veranderingen in de constitutie te bewerken, die, als zij gelukten, de zedelijkheid ernstig in gevaar zouden brengen en zelfs de grondslagen van den staat zouden ondermijnen. In Amazonia bestaat evenmin als bij ons het huwelijk; die schandelijke slavernij is bij ons en onze buren onbekend doch in Amazonia heeft elke burgeres het recht een eigen jongen te houden voor specialen persoonlijken dienst en met die instelling is 't niet zuiverzij geeft aan leiding tot dingen die niet moesten gebeuren. Ik weet niet of ge mij begrijpt, maar ik zou u daarom trent bijzonderheden kunnen mededeelen die van de zedelijkheid in Amazonia geen hoogen dunk geven. "Welnu, zoo iets schijnt onze emancipatie-partij ook te bedoelen en zij staat in verstandhouding met aan- stooksters in Amazonia, die niets meer of minder op 't oog hebben dan ons metdertijd te anuexeeren. De vertoogen onzer regeering hebben tot nu niets gebaat en het was wel te vermoeden dat het eindelijk op openlijke vredebreuk zou uitloopeu. 't Is te hopen dat de krijg niet van langen duur zij, want hij brengt toch geen der partijen voordeel aan't is te bejam meren dat men soms gedwongen wordt tot zulk een barbaarsch middel de toevlucht te nemeu om zijn rechten te handhaven. Het was inmiddels vrij laat geworden, zoodat ik na 't souper hartelijk naar rust verlaugde. Een jongen wees mij een hut aan op 't dek waar ik een nacht verblijf vond, zoo uitstekend als in een der beste hotels. Ietwat soezerig van al de ontvangen indrukken sliep ik spoedig in doch bracht een nacht vol won derlijke droomen door, zoodat ik mij 's morgens nog maar niet kon verklaren hoe een menscli zooveel kon oudervinden in de wereld en hoe er zulke vreemde dingen onder de zon kunnen plaats hebben. Ik kon mij volstrekt niet vereenigen met de bekende verzuchting van Salomo, dat er niets nieuws ouder de zon ge schiedt en dacht, manals gij, zoo als ik, eens hier aan boord van de Utopia in zulk een mooie hut laagt te philosopheeren dan zoudt ge wel anders spreken, of ge zoudt al zeer geblaseerd moeten wezen. Toen ik eindelijk mijn toilet gemaakt 'had en aan *t dek kwam vond ik 't geducht warm; 't schip had zeker een heel eind wegs afgelegd en 't snorde nog altoos doorsneller de golven klievende dan de vliegende Hollander 't vast ooit gedaan had. De zee lucht op de buitengalerij was evenwel recht lekker eu de vaart van 't schip veroorzaakte een heerlijk koeltje. Vooruit ziende bemerkte ik dat er weder een telegraaf station in 't gezicht was, bij 't welk we kort na 't ontbijt stopten. Ik was recht verlangend naar tijdingen. Zij waren dan ook wel de moeite waard, 't Telegram uit het vaderland interesseerde mij 't meest; het luidde aldus //Gisteren avond is bij de Tweede Kamer in behan- deliug gekomen 't wetsontwerp tot herziening van art 194 der Grondwet.Nieuwe lezing't bijzonder onderwijs is een voorwerp van de aauhoudende zorg der regeering. Na verwerping van een amendement strek kende om het woord lij zonder te veranderen in openlaat', is het ontwerp aangenomen met algemeene stemmen op één na. Heden morgen behandeld de nieuwe wet op 't onderwijs. Art. 1. Elk burger heeft het recht voor ziju kinderen de oprichting te vorderen van een school waarin onderwijs gegeven wordt volgens ziju overtuiging. Art. 2 Wanneer twee burgers juist dezelfde

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1