Buitenland. 's G-ra.venha.ge, 17 Juni. Gisteren avond was een O. I. officier, in liet Hotel Pico gelogeerd, bezig een revolver na te zien, dat hij voor de aanstaande reis had gekocht, toen het ongeluk wilde dat de lading afging en de kogel hem in het hoofd drong. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest te schel len, zoodat de aansnellende kellner in staat was, terstond geneeskundige hulp in te roepen. De heer Chir. Hoven heeft hem den kogel ontnomen door middel van boring. Er bestond groot gevaar voor zijn behoud, doch op dit oogenblik is de vrees voor zijn dood geheel geweken. Het muziekcorps van het koninklijk Saksische tweede garde grenadier-regement, keizer //Wilhelm, koning van Pruisen" onder leiding van den kapel meester A. Erenkler, komt op zijn kunstreis naar Engeland ook ons land bezoeken en zal op verschil lende plaatsen concerten geven. Met het stoomschip Prins Hendrik zijn weder naar Indië overgevoerd; 2 stoombarkassen, 4 houwitsers met toebehooren, 29 kisten geweren, 350,000 scherpe patronen en 83,000 KG. buskruit. Met het schip St. George, der maatschappij Java, zal mede over eenige dagen weder een aanzienlijke voorraad ammu nitie derwaarts worden verzonden, terwijl het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, van de stoom vaartmaatschappij Nederland, reeds in de eerste helft van Juli weer naar Java vertrekken zal, en daarmede een detachement van 400 man suppletie-troepen zal overgebracht worden, benevens een groote hoeveelheid ammunitie. Amsterdam, 18 Juli. Gisteren avond, omstreeks half elf, onstond er brand aan boord van een Ame- rikaansche driemaster, de Elkla Ellis, kapitein Masen, bestemd naar Buetios-Ayres met een lading genever, spiritus, enz. Zoo veel mogelijk werden middelen tot blussching aangewend, doch toen men bemerkte dat water niets anders zon doen dan de totale ver nieling van het schip tot een onbepaald tijdstip uit stellen, hielden de stoom- en drijvende spuiten op te werken. Spoedigdaarop stond het schip in lichtelaaie vlamde masten kraakten over boord en vielen met geweld neder. Het prachtige schip is thans een ver koold wrak; het lag in het Oosterdok. Met zegt dat een der stuurlieden met lichte brand wonden naar het Gasthuis is moeten worden vervoerd. Rotterdam, 17 Juni. Gisteren in de laten avond had hier in het Hang een gasontploffing plaats uit de straat, met een knal als van een kanonschot. Alle huizen in den omtrek gelegen hebben min of meer schade geleden, vooral twee, waarin geen ruit is heel gebleven en veel schade aan winkelgoederen is toe gebracht. Brand is niet veroorzaakt. 18 Juni. Heden is op den Rhijnspoorweg een veetrein met een anderen trein in botsing gekomen, waarbij gelukkig geen noemenswaardige persoonlijke ongevallen zijn gebeurdalleen heeft een stoker een kwetsuur aan de hand bekomen. De schade, aan het materieel toegebracht, moet echter zeer aanzienlijk zijn. Delft, 17 Juni. Gisteren was, ingevolge daarvan door het gemeente-bestuur gedane, aankondiging, in het gasthuis, de eerste gelegenheid opengesteld tot koste- looze vaccinatie en revaccinatie. Er werden slechts 25 kinderen gevaccineerd, en niet één gerevaccineerd. Utrecht, 17 Juni. Sedert Augustus 1872 is men bezig op het Vreeburg alhier, in een daartoe opgeslagen loodsje een Nortonpomp te boren, zonder dat het gewenschte resultaat, goed drinkwater, is bereikt. De pijpen, waarvan de boring door eene stoommachine geschiedt, zitten reeds tot eene lengte in den grond, welke die van den Domtoren overtreft. Het spreekt van zelf dat een dergelijke pomp duizende guldens kost, doch die uitgaaf zou volkomen gerechtvaardigd zijn als men slechts bewijzen kon, dat voor het vermoeden op de plaats der boring goed drinkwater te zulleu vinden, grond bestond. .Dit schijnt echter moeielijk door de omstandig heid, dat op p. m. 5 meter van de nieuwe pomp een oude staat, die steeds bijzonder slecht water oplevert. Het is reeds de tweede maal dat de gemeente vruchteloos en met aanzienlijke geldelijke opoffering beproeft in de stad goed drinkwater te verkrijgen. ,Z. M. de Koning heeft bij besluit van 11 dezer het opklimmend recht, waaraan aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde, boven het port in ver houding tot hun gewicht, krachtens de eerste alinea van art. 10 der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 138) zijn onderworpen, nader vastgesteld op vijf cents voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden. Het opklimmend recht voor eene verzending onder een afzonderlijk adres bedraagt echter in geen geval minder dan vijftien cents. De bepalingen van dit besluit komen in werking den Isten Juli 1873. De commissie, uit de kamer van koophandel te 's Hage die de zaak der sigarenmakers wilde schikken, heeft hare taak opgegeven, want de fabrikanten wilden niet terugkomen op hun besluit om geen leden van den Nederlandschen sigarenmakersboncl op hunne fa brieken toe te laten. Fran k r ij k. Eenige leden van de linkerzijde zijn voornemens de Regeeriug te interpelleeren over de maatregelen, die te Lyon tegen de drukpers genomen zijn. Als zeker wordt gemeld, dat, wanneer in de dis cussie over de vervolging van Ranc cle staatkundige kwestie wordt gemengd, de heer Thiers aan het debat zal deelnemen. De conclusie van het rapport der Ranc-commissie is het voorstel aan de Verga dering om tot de vervolging van deze last te geven. Ranc was aanvankelijk niet op de vlucht gegaan, zooals sommigen hem aangeraden hebben, maar hij heeft zich tot de Vergadering gewend met een betoog van de onbe voegdheid van dit lichaam om hein alsnog te ver volgen, nadat én de krijgsraad én de Min. van Oorlog geen termen hebben gevonden dit te doen. Volgens een der jongste telegrammen is hij echter toch uitgeweken naar Louden. De regeering zoekt blijkbaar naar eene gelegenheid om haar in het debat over de geheime circulaire van den minister Beulé geknakt prestige te herwinnen; alleen de bladen der uiterste rechterzijde toonen zich met hot voorstel tot vervolging ingenomen. Al de fractien der liberale partij zijn tegen de vervolging, niet omdat zij zooveel sympathie gevoelen voor den persoon van Ranc, maar omdat, naar hunne meening, de vervolging van dien coramunalist te laat komt. Men weet wat er vroeger is gebeurdin December 1871 stelde de heer Raoul Duval eene motie voor tot afkeuring der niet vervolging van Raue. En de minister van justitie Dufaure èn de minister van oorlog Cissey verklaarden destijds dat de regeering zich met de vervolging van de commune-personen niet inliet en deze uitsluitend de zaak was van de militaire autoriteiten; zij verklaarden dat er geen verzoek tot machtiging om Ranc te vervolgen, was ingekomen en deze door den militairen rechter was verhoord, zonder dat dit tot eenige klacht had aanleiding gegeven; de regeering behaalde destijds dan ook eene schitterende overwinning, toen door Raoul Duval eene motie tot afkeuring werd voorge steld. En men vraagt algemeen hoe 't mogelijk is, dat generaal Ladmirault nu op eenmaal op die ver volging aandringt. B e 1 g- i e. De Schach van Perzie is Zaterdag te Spa aange komen en werd daar feestelijk ontvangen. De bur gemeester hield eeu rede, waarop de Schach in 't Per zisch antwoordde. Gelukkig werd 't gesprokene door een tolk weder in goed Eransch overgebracht en bleek het neer te komen op een zeer vleiend oordeel over Belgie en de Belgen. Spa was prachtig versierd en des avonds geïllumi neerd. Er werd een galavoorstelling in den schouwburg gegeven en allerlei vermaken, muziek en volksfeesten hebben zijn verblijf in de Belgische badplaats ver aangenaamd. De Schach is Dinsdag te Brussel aangekomen te ongeveer vier ure; hij had een gevolg van ongeveer 80 heeren bij zich. Aan 't station werd hij dooi den Koning, den graaf van Vlaaucleren, een aantal civiele en militaire autoriteiten en een onafzienbare menigte ontvangen. De ontmoeting der vorsten was zeer hartelijk. D u i t s c li 1 a n d. De Rijksdag heeft Dinsdag het ontwerp tot invoe ring der Rijks-grondwet in Elzas-Lotharinhen bij eerste .lezing aangenomen. Eenige sprekers waren er voor om cle bepaling te doen vervallen, krachtens welke alle ingezetenen, die de Eransche nationaliteit aangenomen, maar het land niet verlaten hebben, van het kiesrecht verstoken zullen zijn, zoolang zij niet tot de Duitsche nationaliteit overgaan. De Kreuzzeitung verklaart zich niet bij de voor standers der drukperswet te hebben aangesloten, doch wil ook niet als onvoorwaardelijk tegenstander daarvan worden aangemerkt. t a 1 i e. De Senaat heeft gister de eerste zeven artikelen van het ontwerp op cle geestelijke corporatiën aan genomen. De Grootzegelbewaarder verklaarde, dat het Gouvernement de wet met gematigdheid zou toepassen. De Kamer heeft beraadslaagd over de vraag van den heer Sella, aangaande de finantieele ontwerpen. Alle sprekers achtten de discussie hierover ontijdig, thans zelfs onmogelijk, en verzochten deu heer Sella haar tot November te verdagen. Zij is tot heden uitgesteld, opdat het Gouvernement daaromtrent een besluit zou kunnen nemen. Spanje. Spanje is een schrede genaderd tot zijne organisatie of misschien desorganisatie. Men heeft besloten het Rijk te ontbinden en tot een bondgenootschappelijken Staat te hervormen. De meerderheid der Cortes heeft een voorloopig besluit in dien zin genomen en be paald dat het land zal worden geregeerd door eene commissie van twee en veertig leden. Twaalf leden zullen door cle Cortes worden aangewezen uit de meerderheid eu uit de minderheid, terwijl de dertig andereu zullen worden gekozen door de bondgenoot schappelijke Staten. Castelar heeft voorgesteld daarbij grootendeels de oude verdeeling in de provinciën te volgen en als Staten te erkennenKatalonie, Arragon, Navarra en Biscaye, Valencia en Murcia, Oud-Kastilie, Nieuw-Kastilie, Gallicie, Andalusie, Opper- en Be- neden-Estraraadura, alsmede cle overzeesche bezittingen, Portorico, Canarische eilanden, Cuba, Philippijnsche eilanden, Balearische eilanden. Elke Staat zou twee vertegenwoordigers in de constitutioneele commissie hebben. Heden middag zouden de leden van de Cortes worden aangewezen, die dan in eene openbare vergadering zouden worden gekozen. Het schijnt dat deze plannen niet den onverdeelden bijval van alle Spanjaarden hebben verworven. Althans een telegram maakt melding van eene manifestatie tegen het Gouvernement, maar, volgens Spaansche gouvernements-methode, wordt er terstond bijgevoegd, dat zij is mislukt en er zeer weinigen aan deelnamen. Een andere geruststellende tijding bevat de Gaceta, die verzekert, dat de opstand door Orense onderdrukt is en cle aanvoerders aan den rechter overgeleverd zijn. Eene derde gelukslijding is, dat de Internationale te Barcelona eveneens vruchteloos getracht heeft eene manifestatie tot stand te brengen. De pogingen werden met onverschilligheid bejegend. Eveneens omtrent liet oorlogstooneel, zoo men dien naam aan den guerilla-oorlog der carlisten geven kan, zijn de berichten of althaus de geruchten gun stig. Eindelijk zou Nouvilas den slag hebbeu geslagen, dien men reeds zoolang had te gemoet gezien, en zoo het gerucht waarheid blijkt, hebben de carlisten eene geduchte nederlaag geleden, die hen ook moreel veel kwaad zal doen, daar Dorregaray een van hunne meest vertrouwde en bekwaamste aanvoerders is. Lizarraga, Ollo en andere aanvoerders der carlisten, zijn met hunne benden in Biscaye gevallen en tus- schen Naullares en Vittoria doorgetrokken. In laatst genoemde plaats stond generaal Nouvilas met 3000 man. Uit Hendaye wordt medegedeeld, dat Nouvilas bij Vittoria de bende van Dorregaray heeft verslagen. Deze zou 300 man aan dooden en gekwetsten ver loren hebben, terwijl 700 man gevangen waren ge nomen. Daarentegen is eene ontmoeting- tusschen Prista en Prats de Lusanes ongelukkig voor de troepen afgeloopen. Daar heeft volgens een telegram uit Perpignan van eergisteren, een ernstig gevecht plaats gehad. De carlistische aanvoerder Miret versloeg het regement Savoye en maakte zich meester van één kanon. De brigadier Campos, die te midden van den strijd aanrukte, bewaarde het regement voor een volkomen nederlaag. Hij kon echter het stuk g-eschut niet weder meester worden. Het regement Campos telt 30 dooden of gewonden. Ook in San-Sebastiaan zijn onlusten uitgebroken. Ongeveer 200 vrijwilligers zijn jongstleden Vrijdag het raadhuis binnengedrongen om den gemeenteraad, die niet in hun geest viel, te verdrijven. Zij werden echter door andere vrijwilligers en aanhangers van den gemeenteraad in hun opzet verhinderd. Beide partijen bleven dien nacht onder de wapenen. Er heerschte eene groote spanning bij de geheele be volking. Amerika. De cholera is te Cincinnati uitgebarsten, alsmede te Memphis en te Nashville. Het aantal sterfgevallen bedraagt gemiddeld dagelijks 15, hoofdzakelijk onder de negers. Volgens bericht uit Cuba hadden de opstandelingen een detachement van 90 Spanjaarden overrompeld, dat 40 dooden verloren had. CORRESPONDENTIE. De Nieuwsbode nam in z,ijn nommer van Donderdag 19 Juni ons bericht omtrent de plannen van een Katholieke school woordelijk over; we zijn zeer ge voelig voor die attentie, doch de Nieuwsbode zou zijn beleefdheid volkomen maken als hij in 't vervolg in zulke gevallen onder 't artikel aanwees uit welke, bron hij geput heeft.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3