DE UITSLAG DER VERKiËZINGENT Binnenland. Maar er is nog meer en met de aanstipping van een enkel punt uit dit meerdere zullen we thans onze beschouwing over dit onderwerp sluiten. De grondwet en de ondervvijs-wet sluiten de secte-school niet uit, zij laten haar vrijheid om zich te vestigen en te ontwikkelen. Er is derhalve op wettelijken grond tegen de seete-seholen niets in te brengen. Men kan haar bestaan verkeerd achten en betreuren, 't zou ongrondwettig zijn het te willen verhinderen of beletten. Wij voegen er zelfs hij dat het niet wijs zou zijn langs wettelijken weg tegen de seete-sclioleniets te doen. Maar de middelen die de drijvers der secten gebruiken om hun doel te bereiken zijn niet altoos zuiver. Integendeel zij zijn doorgaans onrein, laag, verachtelijk hoogst onzedelijk zelfs. Doorgaans zijn de argumenten die men aanvoert om de gezeggelijke, volgzame, helaas nog bijna geheel onbevoegde schare voor de seete-school lekker te makeu en op le warmengeheel ne gatief, enkel bestaande in insiuuaties, verdacht makingen en lasteringen tegen de openbare school en haar bedienaars. Nu wordt nitgevaren tegen de profane wetenschap die de kinderen tot on geloof opkweekt, dan tegen de ongeloovigheid der openbare onderwijzers of deze al hun best doen de jeugd liefde en zocht in te prenten voor al wat waar, sehoon en goed is, voor al wat liefelijk is en welluidt, daar wordt minder opgelet. Ja men gaat in sectarischen ijver zoo ver, de jeugd zelfs wantrouwen in te boezemen jegens haar onderwijzers en opvoeders. Dat de drijvers voor de secte-school niet tegen 't aanwenden van zulke middelen opzien is waarlijk een groot kwaad. De strijd blijft daardoor niet gelijkwant de roeping van den openbaren onderwijzer is te edel en te verheven om van dergelijke middelen ook gebruik te maken en den vijand met gelijke munt te betalen. Bovendien de wet verbiedt het hem zeer uit drukkelijk en hij kan noch mag het „leer om leer, oog om oog, tand om tand" in practijk brengen. Dit maakt de secte-drijvers sterk en overmoedig tevens want wie kan hen beletten den weerloozen openbaren onderwijzer te lasteren en te honen Dit kan de wet niet en de verongelijkte onderwijzer der openbare school ook niet. En toch kan hij iets, toch kan hij veel, toch kan hij alles en behoeft hij den ongelijken kamp niet te vreezeD. Hij vermag dit juist als hij zijn taak' trouw vervult, zijn roeping wel begrijpt en opvolgt, als hij is een drager des lichts en dat licht voortplant en doet ontvlammen in de jeugdige harten die aan zijn zorg zijn toevertrouwd. In plaats van den kinderen bv. bijbelteksten van buiten te laten leereu waaruit schijnt te blijken dat 999 menschen voor de hel bestemd zijn tegen 1 voor den hemel, kan hij hen inboezemen liefde voor de naasten, voor God, voor al wat goed en rein is, dan opent hij hun een hemel in het gemoed en de hel blijft verre van hen, terwijl ze, als in 't voorbij gaan, leeren goed oog onuitstaanbaar bespottelijk en vernederend voor 't mannelijk geslacht tevens. Ondertusschen had de machinist de werktuigen in beweging gebracht om 'tkabel te winden; vlug en onberispelijk regelmatig wond de trommel 't lint weder op; terwijl de tien jongens zorgden dat het zoo schoon en behoorlijk ingesmeerd om den trommel kwam dat er aan geen roesten te denken was. Terwijl men hier mede voortging en ik mij weder wilde verwijderen kwam een officier, die er vrij snibbig uitzag even surveilleeren; zij liet mij echter ongemoeid en ik ging de machinist weder opzoeken. Ik kon onmogelijk na laten mijn wrevel een beetje lucht te gevendoch zij lachte fijntjes en merkte op dat de jongens aan boord 't zoo kwaad niet hadden, zij hadden goede menage, geen hoofdbrekend werk en geen halsbrekend werk ook, wel wat machinaalmaar, zei ze, waar zal men ze anders voor gebruiken Bovendien, voegde ze er bij, als de kapitein eens bijzonder goed gemutst is mogen ze bij groepen te gelijk voor een keer eens zooveel alcohol drinken als zij willen en dan is 't een potsierlijk gezicht zulke dwaze sprongen en zotte figuren ze dan maken. Hit gebeurt echter niet dikwijls, daar ze er nog al van verslijten en dat zou te duur uitkomen. Maar, ging ze voort, er zijn aan boord wel betere betrekkingen voor mannen en die meer met uw eer- te zijn en goed te doen, den naasten te zegenen en niet te verdoemen. En wanneer hij zoo zijn taak opvat en in oprechtheid en ijver tracht te volbrengen, dan, dit gelooveu wij vast, zal hij een geslacht opkweeken, dat, groot geworden, zich niet meer zal laten ophitsen en opruien door secte-drijvers, maar dat de waarheid zal weten te schiften aan den leugen en dan is hem de overwinning. We hebben nog te vermelden dat te Alkmaar herkozen is het aftred. lid jhr. rar. O. van Foreest, c., met 1270 van de 2463 stemmen. Wat nu de uitkomst der verkiezingen van den 10 Juni betreft; 't is niet moeielijk om daaruit allerlei bespiegelingen te maken, doch in den grond is de uitkomst voor de verhoudingen der partijen van zeer weinig gewicht. Men kan ook niet aannemen dat de verkiezingen ditmaal een overheerschende staatkundige beteekenis hebben gehad, dit is slechts voör de anti-revolutionaire partij en voor de ultramontaneu het gevalvoor de eerste was de onderwijs-kwestie voor de laatsten het ultramontaansche kommando de leidende gedachte. Zooals de heer de J. in de N. Midd. Court, doet, uit den uitslag dezer verkiezingen een votum van afkeuring van het ministerie wegens den oorlog met Atchin op te maken, heeft o. i. geen enkelen grond. Atchin heeft gelukkig met deze verkiezing weinig of niets te maken gehad of 't moest zijn dat de heer Nierstrasz 't daaraan te wijten heeft dat hij in her stemming is gekomen. De liberale partij is er ondanks de weinige geest drift die zij ontwikkeld heeft tegenover de tegenpartijen die wel geestdriftig waren, nog ai goed afgekomen. Van de 69029 uitgebrachte geldige stemmen hebben de liberale kandidaten er 30857 op zich vereenigd, d. i. nagenoeg de helft van al de uitgebrachte stemmen. Met het oog op dit kapitale cijfer kan het de vraag niet zijn of de liberale partij nog den grondtoon van 't land uitdruktzij doet dit feitelijk en behaalde alleen nagenoeg zooveel stemmen als de drie andere partijen te zamen. Voor de anti-revolutionaire partij was deze verkiezing een groote geregelde monsteringal hare lichtingen had zij onder de wapenen geroepenzij behaalde 13265 d. i. nagenoeg 2/5 van al de steramen. Haar corps van kandidaten heeft echter niet veel succes gehad. Nergens behaalde zij de overwinning; alleen te Amersfoort handhaafde zich haar kandidaat, te Leiden moet hij zich aan een herstemming onderwerpen en te Dokkura, Utrecht, Gouda en Goriuchem brachten zij 't tot de herstemming. De ultramontaneu hebben groote dingen gedaan, misschien niet geheel in hun wezenlijk belang. De geheele Zuid-Oosthoek van 't land heeft thans openlijk de zwarte uniform aangetogen. De partij behaalde 11043 stemmen dat is minder dan 1/6 van 't totaal. Toch werd er in den donkeren hoek nog door 2597 liberale stemmen getuigenis afgelegd voor 't licht en door een hoopje van 245 stemmen gaven daar ook de anti-revolutionairen getuigenis van hun bestaan. De droevige figuur is ten deel gevallen aan de con servatieve partij. Zij maakte uit 11092 stemmen. Te 's Gravenhage handhaafde zij de positie dit gelukte haar ook te Alkmaar en te Tieldoch te Delft, Gouda en Gorinchem zakte zij tot de herstemming, en te Almelo en Amsterdam gelukte het haar tot herstemming te komen De liberale partij, om tot deze nog even terug te zuchtige ideën zullen strooken. Als gij lust hebt u onder ons te vestigen en het ontbreekt u niet geheel aan aanleg dan zal ik u aanbevelen aan een zuster van mij die directeur is van de kweekschool voor koks maats. Dank u zeer, zei ik schielijk, mij herinnerende welke buitenkansjes een koksmaat soms kan oploopen. Nu dan, hernam ze, een andere zuster van mij staat aan het hoofd der inrichting tot vorming en opleiding van spoorweg wachters, brievenbestellers en dergelijke ambtenaren. Ik wenschte voor 't oogenblik niets liever dan wat eten, waagde ik tegenover deze aanlokkelijke vooruit zichten op te merken. Het schip was inmiddels weder in gang. Ik zal u helpen, zei de machinist, eu seinde de in rang op haar volgende, die weldra binnen kwam, met bevalligen zwier 't militaire saluut maakte en de plaats van haar chef verving, en toen introduceerde de machinist mij in den long-room. Hier waren echter maar drie of vier officieren, doch het middagmaal was overheerlijk en we werden onberispelijk goed en handig bediend door een paar tafeljongens, die blijkbaar ook voor hun vak gestudeerd hadden. Aan tafel werd nog al gesproken, doch veel van het gesprek ging voor mij verloren, daar ik 't Eman cipatorisch nog niet zoo goed machtig was. 'tWas eigenlijk geen mooie taal maar een waar mengelmoes keeren, heeft haar positie gehandhaafd te Zuidhorn» Appingadam, Winschoten, Assen, Leeuwarden, Sneëk, Zwolle, Deventer, Zutphen, Arnhem, Hoorn, Haarlem, Amsterdam (voor 2 plaatsen), Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Zierikzee. Zij behaalde de kans der herstemming te Leiden en Delftdaarentegen zakte zij tot de herstemming te Dokkum, Almelo, Utrecht en Amsterdam (voor 1 plaats), terwijl zij den post te Maastricht heeft moeten verlaten. Wat betreft het succes der in minderheid gebleven nieuwe kandidaten, van enkelen was 't nog al beduidend, van anderen min. Dr. A. Kuyper, de nieuwe komeet der anti-revolu tionaire partij, behaalde te Appingadam nog niet ]/s van 't getal stemmen van den liberalen kandidaat, te Assen minder dan ]/6, te Rotterdam J/4. Te Gouda bracht hij het tot de herstemming doch met slechts 592 stemmen tegen de 740 van den con servatieven kandidaat. De heer Keuchenius viel ook bijna overal af, en wel te Sn eek met "As. te Zwolle met 5/9, te Arnhem met 4/n, te Amsterdam met ruim 1/i en 1/6, te Delft met 1/3te Rotterdam met 1/4 van 't getal stemmen van de overwinnaars. Toch blijkt 't succes van den heer Keuchenius ongelijk grooter te zijn dan dat van den heer Kuyper. Te Dokkum kwam hij zelfs in de herstemming met den liberalen kandidaat en wel met 639 tegen 666 stemmen. De lieer Messchert van Vollenhoven viel te Hoorn af met 1/6 der steramen van den liberalen kandidaat, te Utrecht bereikte hij de herstemming met 574 tegen 715 stemmen. Te Middelburg behaalde jhr. J. L. de Jonge 7/10 van 't getal stemmen dat den heer van Eek ten deel viel. De kandidaturen van de heeren Brummelkamp, Esser, van Beest van Andel, A. Schiramelpenninck van der Oije, Mackay, van Velzen en de Geer zijn in 't water gevallen. De heer Wolbers bekwam te Sneek 5/7 van 't aantal stemmen van den liberalen kandidaat. Over den verderen uitslagen de kansen der aanstaande herstemming die bepaald is op den 24 Juni a. s. zullen wij in een volgend nommereen enkelwoord zeggen. ZIERIKZEE, 18 Juni 1 8 7 3. Zierikzee, 17 Juni. De heer dr. P. J. Andreas emeritus predikant en schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zeeland, viert heden zijn zeventigsten verjaardag. Van vele vrienden ontving de nog altoos ijverige man en vurige voorstander van het onderwijs gelukwenschen en blijken van deelneming. Wij wen- schen hem in zijn betrekking kracht en lust toe om de gewichtige taak die op hem rust nog menig jaar te vervullen. Zierikzee, 17 Juni. Dezer dagen circuleert onder de roomsch-katholieke inwoners dezer stad een brief van den kerkeraad der R. K. gemeente strekkende om alhier een R. Katholieke school tot stand te brengen. Blijkens die circulaire kunnen noch de openbare scholen en evenmin de bijzondere school te dezer stede voldoende geacht worden om in 't geen voor de op leiding der katholieke jeugd noodig is, te voorzien. Zierikzee, 17 Juni. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht van heeren landbouwers en alle belang stellenden in den landbouw, die zulk een belangrijke bron van welvaart is voor onze streken, op de aange kondigde voordracht die Vrijdag 20 Juni zal gehouden worden te Schuddebeurs. Met verlangen zien wij naar dien dag uit om kennis te maken met den heer F. van onderscheidene talen, van welke ik wel telkens stukken en brokken herkende doch die ik niet zoo op eens goed kon volgen. Zooveel verstond ik toch dat men 'thad over de oorlogskwestie met Amazouia eu men scheen er op te rekenen dat er nog wel een ontmoeting met de Xantippe kon plaats hebben. //Die Xantippe is zeker een schip van de vijandelijke vloot" vroeg ik aan de machinist. De Xantippe is het eenige oorlogschip van Amazonia was 't antwoordgij weet dit mogelijk niet, maar de staten houden er tegenwoordig elk maar één oorlog schip op na, en dat is genoeg ookdie oorlogsvaartuigen zijn tegenwoordig zoo duur dat het waarlijk al wel is als een land één schip van oorlog bezit. Maar 'tis u toch niet onbekend hoe 'tdaarmede in uw land gesteld is, zeide ze met eenige verwondering, gij weet toch immers van die zotte uitvinding der vennootschappen tot het houden van een oorlogschip Voor kleine staten is 't ondoenlijk alleen zulke groote uitgaven te doen als voor een goed schip noodig zijn, daarom hebben ze er wat op gevonden; zij doen samen, zoo als b. v. uw land met Belgie en Griekenland samen een schip onderhoudt, wie clan oorlog heeft gebruikt het schip op zijn beurt. De groote staten moeten er echter wel een voor zich alleen hebben. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2