Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zeetijding van Zierikzee. Wij deelden dezer dagen een bericht mede, betreffende eene wijze van lichtgas-bereiding, waarbij het gebruik van dure steenkolen kon worden vermeden, en noemden daarbij den heer Caudri te Doesburg als uitvinder dier methode. Deze schrijft daarover uit Groningen het vol gende //De toezending van een tal van brieven, zoowel van belangstellenden als van belanghebbenden, was daar van het natuurlijk gevolg. De vraag' evenwel, of die wijze van lichtgas-bereiding in het groot toegepast, werkelijk ten voorcleele der verbruikers komen zou, is vooralsnog moeielijk te beslissen. Voor dat doel zullen nog tal van proeven dienen gedaan te worden. Blijkt het in werke lijkheid geschikt tot het zijn -_j-vangen van uit steenkolen bereid iicht-gas, dan zullen wij daarvan kennis geven.'5 Amsterdam, 10 Juni. In de gehouden jaarlijksche vergadering van de Ned. Indische Handelsbank is besloten tot de uitkeering van S1^ pOt. als dividend. Z. K. H. prins Alexander zal zich binnen kort op reis begeven, om een bezoek aan de tentoonstelling te Weenen te brengen. Het bericht, waarbij aan H. M. de Koningin het zelfde voornemen wordt toegeschreven, is onjuist. Eerst in het najaar is H. M. voornemens de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Z. M. de Koning zal na een verblijf in Zwitserland de reis naar Weenen ondernemen. Op Donderdag, 26 Juni zal door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken worden aanbesteed, het maken van voltooiingswerken, benevens het onderhoud van eenige werken aan de spoorweghavens te Vlissingen. 'sHage, 10 Juni. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje bevonden zich heden middag te 3 ure met eenige heeren en dames van. HD. Huis aan het station van den Hollandschen spoorweg, in afwachting der komst van Iir. Ms. zuster, die per trein van 2 u. 59 m. met gevolg arriveerde, begeleid door den secretaris van H. M.mr. von Weckerlin, die de Vorstelijke bloedverwante te Botterdam was te geraoet gereisd. H. M. verwelkomde HD. zuster op recht hartelijke wijze. Ook Z. K. H. Prins Hendrik, die met denzelfden, trein vergezeld van HD. adjudant jhr. Holmberg, naar Amsterdam is vertrokken, was bij de aankomst tegen woordig. De doorluchtige reizigster zal op het huis ten Bosch haar intrek nemen. H. M. had zich, ofschoon serdert eenige dagen door eene zware verkoudheid aangetast niet laten weer houden persoonlijk haar zuster te ontvangen. Haarlem, 8 Juni. De trein, die gister morgen te 9.4-5 te Helder moest aankomen, is ruim 2 uren ver traagd, omdat bij Castricum een gebrek was ontstaan aan een der voorwielen van de locomotief, tengevolge waarvan deze uit het spoor geraakte. Gelukkig dat de machinist bij de kromming van 'den weg te dier hoogte den stoom afsloot, anders had men wellicht ernstige ongelukken te betreuren gehad. De trein, die te 9,10 van Helder vertrok, heeft na weinig oponthoud de reis naar Haarlem kunnen voortzetten. Naar het Vaderland verneemt, zal de Tweede Kamer den 17 den dezer hare zittingen hervatten. Op de zondag gehouden vergadering van het Groot- Oosten der vrijmetselaars-orde heeft Prins Frederik op nieuw het grootmeesterschap aanvaard. Prins Hendrik had het verlangen te kennen gegeven voor die betrekking- niet in aanmerking te komen. Het besluit van Prins Frederik 'weerlegt voldoende de besvering der ultramon- taansche dagbladen, die zijn terugtreden volstrekt aan andere redenen wilden toeschrijven dan aan die welke de Prins zelf er voor aaugaf, namelijk zijn hoogen leeftijd. Volgens een bij het Depart, van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeelandonder bevel van den kapt. ter zee J. van Gogh, op zijn reis naar Oost-Indie, 9 dezer te Point- de-Galle aangekomen, en zou spoedig weder van daar vertrekken, met bestemming naar Atchin. Aan boord was alles wel. Fran k r ij k. Ingevolge ophelderingen, door den heer Ernoul in de Nationale Vergadering gegeven, heeft 't tweede bureau den heer Baragnon belast om over de verkiezing van Banc verslag uit te brengen, strekkende tot geldig verklaring van die verkiezing. Zaterdag avond verscheen .Buffet, de president dei- Nationale Vergadering die een zoo groot aandeel heeft gehad in den loop der gebeurteuisseu van 24 Mei, op een receptie bij Thiers. Hij moet daar niet slechts opvallend koel en afgetrokken zijn behandeld, maar kort na zijn komst verwijderden zich bijna al de gasten. De zitting van deu gemeenteraad van Parijs moest Zaterdag in 't midden der discussie worden gesloten. De lieer Bigault klaagde over de handelingen der politie, ter gelegenheid der parlementaire revolutie van 24 Mei. De heer Vautrain, de president, merkte bij de tegenspraak, die de klachten van Bignnlt vonden, op, dat het hier een zeer teedere zaak gold. Bigault wilde nu voorbeelden aanhalen, hetgeen de voorzitter bepaald verbood. Toen de spreker daarop weder het woord opvatte, ontzegde de president hem dit. Bigault, Floquet, Banc en Cantngrel protesteerden daartegen en het tumult werd zoo hevig, dat de voorzitter het raadzaam oordeelde de vergadering te sluiten. Maandag bracht Mac-Mahon, vergezeld van zijn adjudant, een bezoek aan graaf von Arnim, den Duit- schen gezant, bij wien hij een kwartier uurs vertoefde. De Frmgais, het orgaan van den hertog de Brog-lie, spreekt tegen, dat de Fransche vegeering //geruststel lende verklaringen" nopens de builenlandsche politiek, in het bijzonder betreffende Italië, te Berliju zou hebben gegeven. Deze zijn gevraagd noch gegeven, zegt het blad. De schilder Courbet is gerechtelijk aangesproken door den minister van finanticn, den heer Magne, tot betaling der kosten van den wederopbouw der Ven- dóme-zuil. In de Nationale "Vergadering heeft de heer de Bouillerie gezegd dat, met betrekking tot de finantieele vraagstukken, het tegenwoordig gouvernement wan trouwen zal ontmoeten in Engeland en Belgie, nit vrees voor terugkeer tot het beschermend stelsel. Bij de hangende onderhandelingen is het.echter geoorloofd de hoop te koesteren, dat bij Engeland, Belgie en Italië dezelfde gunstige gezindheid als vroeger zal worden ondervonden. De wet van Juli 1872 voldeed niemand, doch de vegeering zou niet voorstellen haar in te trekken dan alvorens de middelen zijn vastgesteld om het deficit te dekken. De regeering zou voorts de kamer verzoeken haar beslissing over de tractaten op te schorten totdat het advies van den groothandel zal zijn ingewonnen. De Vergadering heeft aangenomen de wet, waarbij de leden van algemeene raden en gemeenteraden, die weigeren hun plicht te doen, ontslagen worden. Prins Napoleon, die in het hotel Bristol te Parijs is aangekomen, was, behalve door een onbekende, in wie men ten onrechte den ex-keizerlijken prins meende te zien, vergezeld van den heer Maurice Bichard. Hij heeft niemand anders dan zijn zuster, prinses Matbilde, ontvangen en een zeer onaangenamen indruk bij de Bonapartisten verwekt, die hem verdenken van per soonlijke eerzuchtige plannen na te jagen. De keizerin is dadelijk van het onverwacht bezoek des prinsen verwittigd. Men verzekert op nieuw dat keizerin Eugenie ver leden week twee dagen te Parijs heeft doorgebracht. Prins Napoleon zal zich naar Corsica begeven om zich daar als afgevaardigde te laten verkiezen. De beweringen van de monarchale bladen, dat Thiers ziek zou zijn en zich naar Bome zal begeven, zijn ongegrond. De oud-president zal een ijverig aandeel in de kamer-debalten nemen. Zondag dineerde hij met zijn familie bij Casimir Périer. Door de officieuse pers wordt tegengesproken dat er verschil zon zijn ontstaan tusschen Mac-Mahon en zijn ministers. Het is echter volkomen gegrond dat de maarschalk in sommige opzichten niet homogeen is met het kabinet. Volgens de Bonapartistische bladen zal Tournier, Fraukrijks gezant in Italië, toch wel door de Lagué- nièrrone vervaugen worden. De gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, heeft bij een besluit vau 3 dezer de uitgave van het dagblad le Corsaire verboden, wegens de hevigheid van zijn polemiek en de voor de maatschappij gevaarlijke strekking van zijn vertogen. De heer Gambetta heeft met eenige andere leden der uiterste linkerzijde een interpellatie ingediend over de opheffing van het blad le Corsaire. Het Paris Journal verzekert dat er besloten is tot gestrenge maatregelen tegen sommige in Frankrijk veel gelezen buitenlandsche bladen. Bij de municipale verkiezingen te Lyoii behooren 25 van de 36 verkozeuen tot de lijst der radicalen. Iu de wijk Bellecour heeft een liberaal republikein de meerderheid erlangd. Uit Brussel meldt men Het herstel der officieële relaties tusschen Frankrijk, Oostenrijk en Busland heeft plaats gehad. De Fransche ambassadeur in Oostenrijk, de heer de Banneville, heeft Vrijdag aan keizer Frans Joseph en aan den B-ussischen keizer (die toen te Weenen was) de brieven overhandigd waarbij Mac- Mahon van zijne benoeming aan hen kennis geeft. Zaterdag morgen heeft graaf von Arnim zijne geloofs brieven ontvangen en nog dien dag aan den president overhandigd. De Fransche gezant zou ze ook reeds aan den Duitschen keizer overhandigd hebben, ware het niet dat hij ongesteld was. Eng-eland.. The Brighton Guardian meldt dat een matroos van liet schip //Excellent" een geweerschot heeft gelost op den minister van marine, deu heer Goschen, die dat schip kwam bezichtigen. De zaak is eenvoudig deze, dat toevallig op 't oogenbhk dat de minister hem passeerde, het geweer van den matroos, dat slechts met los kruid was ge laden, afging. George Odger, de aanvoerder der werkliedenpartij en der republikeinen in Engeland, die zeker naar een zetel in het lagerhuis zou gaan dingen, is failliet ver klaard, daar hij de kosten van een proces met de Figaro wegens beleediging, door hem te betalen, niet kon voldoen. Op verzoek der tegenpartij ia zijn faillissement openlijk bekend gemaakt. Zaterdag avond heeft te Dublin een hevige brand aanleiding tot grove buitensporigheden gegeven. Het grauw liep te zamen en sloeg aan het plunderen. De troepen waren genoodzaakt met de bajonet de menigte uiteen te drijven; een 70 tal personen werden gekwetst. 't Schijnt tusschen Tunis en Engeland niet richtig toe te gaan, althans volgens het oordeel der in het. Afrikaansche rijk gevestigde vertegenwoordigers der andere buitenlandsche mogendheden. Beeds hebben we melding gemaakt van het geheime tractaat dat, volgens de ontdekkiug van den Italiaanschen consul, tusschen beide rijken in quaestie zou zijn gesloten. Thans heet het, in eene depêche uit Cagliari dat, volgens brieven uit Tunis, de Bey aan een Engelschman concessie zou hebben verleend tot het oprichten eener geprivilegieerde bank, welke biljetten zou mogenuitgeven Terstond hebben toen de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden zich ten huize van den Italiaanschen consul vereen igd, om een memorandum op te stellen waarin verzocht wordt intrekking der concessie, wijl deze noodlottige gevolgen zon kunnen hebben. Het stuk is, behalve door den Engelschen consul, ook niet geteekend door den vertegenwoordiger van Amerika. "Van wege de te Tunis gevestigde finantieele commissie is mede protest ingediend. Volgens de Londensche Globe, is Donderdag avond 11. te Londen eene groote bijeenkomst van sigaren makers gehouden, ten einde het verslag aan te hooren der naar Nederland gezonden afgevaardigden, wier doel geweest was om hunne broeders in Nederland, aan welke de bazen het werk hebben ontnomen, bij te staan. De afgevaardigden verklaarden, dat de wor steling- tusschen de sigarenmakers en de bazen van weerszijden met groote hardnekkigheid werd volgehouden. Van" de 4000 Nederlandsche sigarenmakers waren er 1500 van werk verstoken (locked out), en uithoofde van de lage loon en op het vasteland, waar de werkman vijftien uren daags werken moet, was het moeielijk hun ondersteuning te verschaffen. Zij hadden wekelijks uit Londen 100 p. st. ontvangen, en het dividend bedroeg omstreeks 3 sli. 's weeks. Er werd medegedeeld, dat een algemeen beroep om hulp op de sigarenmakers- vereenigingen in Engeland zou gericht worden, vermits het verbond der werkgevers op [het vasteland zeer sterk was." Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Hontenisse ds. G. L. Krol tejVier- lingsbeek. Op het zestal te Haarlem komen o. a. voor de heeren J. H. L. Boozemeijer te] Middelburg en J. TI. Verhoeff te Wissenkerke. Bedankt: voor Benthuizen en voor Bruinisse E. J. van Wisselingh, te Antwerpen. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Apeldoorn G. de Braai, te Dinteloord (N.-Brabant). Door den heer T. T. Leupen, leeraar aan de H. Burgerschool alhier, is met goed gevolg examen afgelegd in het boekhouden, terwijl door den heer J. Broekeraa met goed gevolg examen is afgelegd in de aardrijkskunde. Van 6 tot en met 13 Juni. Geboren: Eene dochter van B. Legemate en K. Visser. Een zoon van H. J. Bingelberg en W. Koopman. Een zoon van H. M. E. P. Maertens en J. A. Biukler. Gehuwd: F. de Leeuw, jm., en G. Lokker, jd. J. A. Gillisse, jm., en W. van 't Noordende, jd. J. de Does, weduwnr., en J. J. de Looze, jd. Overleden-' F. A. Berwald, oud 68 j., weduwnr. O. A. Legemate, oud 5 d., d. A. Formenooij, oud 45 j., vrouw van C. Deurloo. BINNENGEKOMEN: 10 Juni. Alfred, James Hunter, Sunderland, Zierikzee. 10 Lothair, G. Fenning, lluncorn, idem. 10 Barkley, John Bue, idem, Dordrecht.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3