Buitenlandsch Overzicht. 's Gravenhage, 4 Juni. De officieren, kapiteins en luitenants, ten getale van 40, van het leger hier te lande, die bij het Oost-Indische leger gedurende den tijd, van twee jaren zijn gedetacheerd, zijn heden voor middag te 11 ure in afscheidsgehoor bij den Koning toegelaten. Allen waren in groot uniform gekleed. De ordonnansofficier van Z. M., baron Sirteraa van Grovestins, die op last van den Koning de expeditie tegen Atchin zal bijwonen, bevond zich eveneens onder de officieren. Men deelt ons mede dat de gepensioneerde gene raal de Brabant zich Ier beschikking der regeering heeft gesteld en deze geantwoord zou hebben, dat zij, zoo noodig, gaarne van zijn aanbod gebruik zal maken. (2V. M. Ct) Utrecht, 7 Juni. Voor het verkrijgen van de akte van bevoegdheid als arts hebben zich bij de Staats commissie 60 aspiranten aangemeld. In vele correspondenten uit Weenen is geklaagd over de verregaande duurte, die daar thans heerscht, Die berichten intusschen zijn overdreven. Van een beken de, die de tentoonstelling bezocht heeft, ontvangen wij inzage van de prijzen zijner kamers, diné's enz. en daa.iuat blijkt, dat men in Leopoldstadt, de wijk waaraan het Prater grenst, zeer goede kamers op de tweede verdieping kan bekomen voor/2.50 daags, terwijl voor het ontbijt 75 cents en voor de bediening 55 cents wordt gerekend. Alleen voor de rijtuigen zijn de tarieven hoog. De verhalen omtrent de slijk eti modder in het gebouw en het doorregenen, welke zijn verspreid, strijden met de waarheid. De prijskaarten der restauraties, welke wij inzagen, zijn weinig of niet hooger dan in den gewonen tijd. De heeren van 't circus Meyer schijnen vechtersbazen te zijn. Nadat zij te Utrecht onlangs eenige burgers deerlijk mishandelden, hebben zij dat te Amsterdam herhaald. Eerst vielen ze een man aan, die in een pothuis rustig lag te slapen, daarna de personen, die den on gelukkige te hulp snelden. De politie heeft zeven der vech tersbazen gearresteerd Als een bewijs dat tegenwoordig voor weiland hooge prijzen besteed worden, kan dienen, dat ruim 5 hectaren weiland, gelegen in den Rubroekschen polder, onder Rotterdam verkocht werden voor de sotn van f 17600, behalve de kosten. De beteekenisvolle, misschien ook onheilspellende stilte die op de omwenteling van den 24 Mei te Versailles gevolgd is houdt nog steeds aan. Dit is, hoe vreemd het ook moge schijnen, een groote teleurstelling voor het pas opgetreden Gouvernement. Met zekeren ophef heeft het zich genoemd de verwezenlijking van dat gouvernement de Combat dat in een der redevoeringen van den heer Audiffret indertijd als een noodzakelijk heid werd voorgesteld. Maar om zulk een naam tot een waarheid te maken moeten er noodzakelijk be strijders zijn tegen wie het gouvernement kan optrekken. Wat is eèn gouvernement de Combat sans oombattants tegen over zich 't Is een belachelijk iets. Het is dan ook niet te ontkenuen dat door de loffelijke zelfbe- heersching der republikeinen de krijgshaftige, ietwat snorkende proclamatie van Mac-Mahon bij zijn op treden als president, danig is in het water gevallen. Ondertusschen schemert het in vele Fransche bladen, zoo officieuse als zelfstandige, door, dat het nieuwe gouvernement toch zoo goed als zeker op een standje gerekend had. Zelfs een klein opstootje was het welkom geweest; want dan had 't kunnen bulderen met 't kanon, de kavalerie kunnen laten trappelen over de mac-adam der boulevards, de verbeterde chassepots kunnen be proeven en, wat het voornaamste was, kunnen snoeven op de onderdrukking van de demagogie, van de commune van de petroleurs en van al die leelijke beesten meer en het had zegevierend kunnen uitroepen ziet of wij nu niet zijn de ware redders van Frankrijk, merkt op hoe Thiers ons aan den rand van den afgrond had gebracht Niets van dat alles is echter gebeurd. Versailles, Parijs, geheel Frankrijk zijn stil gebleven, stil en verontwaardigd tevens. De eenige agitatie die opge merkt werd onstond door de drukte die er heerschte aan de verblijfplaats van den heer Thiers, die men letterlijk overstelpte met adressen van sympathie en hulde. Schoone demonstratie tegelijk tegen de ultra- montaansche kliek, die nu blozen mocht over haar volbracht werk 'tls waar, het gouvernement had zoo op eens niet tot zijn dienst die politie-mannen van liet keizerrijk, die zich o. a. zoo goed verstonden op 't organiseeren van gelegenheids-oproertjesvoor 't vervolg zal men mogelijk al beter ingericht zijn, nu men de creaturen van Rouher en Pietry weder in groote posten gesteld heeft. Maar nog grieverder teleurstelling heeft het nieuwe gouvernement moeten ondervinden, namelijk door de houding van het buitenland. Mac-Mahon heeft, gelijk men weet, dadelijk een circulaire gericht aan de ge zanten bij de mogendheden, en daarin tekennen ge geven dat bij de buitenlandsche politiek van den heer Thiers zal voortzetten, doch ook in 't buitenland was een veelbeteekenend stilzwijgen het welsprekende ant woord op deze wonderspreukige circulaire. Alleen 't Pruisische gouvernement heeft een antwoord gegeven en dat is, ondanks de keurige diplomatische vormen, zoo duidelijk mogelijk. Vorst Bismarck geeft de op merking ten beste dat met de optreding van het nieuwe bewind een //wezenlijke verandering" heeft plaats ge had, die hij natuurlijk met groote belangstelling verder in haar verloop zal waarnemen. Dat de voornaamste vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland hun ontslag genomen hebben is mede een bewijs van de onwaarheid der bewering dat er in de buitenlandsche politiek geen verandering zou plaats hebben. Van zeer veel beteckenis is echter de omstandigheid dat de ultramontaansche bladen, vooral de Mojule en de ünivers, in hun eerste vervoering van blijdschap zoo vergegaan zijn dat zij de geheele kaart verklapt hebben. Deze onhandigheid is bijna onverklaarbaar zij staat gewis ook in verband met de veronderstelling waarvan de bedrijvers van den coup d'état zijn uitgegaan, dat er Zondag of Maandag 25 of 26 Mei een straatgevecht zou zijn voorgevallen. In hun verbeelding zagen zij reeds de Franschen te Rome, de protestanten het land uitgejaagd, don Carlos naar Madrid gebracht door een Fransch leger, ja, wie weet, de Jesuïten door een ander Fransch leger weder in Duitschland geïnstalleerd. Doch ook voor hen was stilte teleurstelling. Zelfs Mac-Mahon begon in te zien dat hij de mannen van 24 Mei niet geheel had begrepen, of zoo hij ze wel had begrepen dan gaf hij dit niet onduidelijk te kennen. Er moet dan ook al een niet gering mal-entendu hebben plaats gehad tusschen hem en den hertog de Broglie en diens vrienden. Tot eere van den Maar schalk moet gezegd worden dat hij zich althans niet bij den eersten aanval heeft laten overrompelen. Het schijnt dat de Broglie en de zijnen in Mac-Mahon niets anders hebben gezien dan zijn soldaten-moed, zijn oprechte vaderlandsliefde, enzijn gehoorzaam heid aan zijn ministerie. Dit is nu geheel anders uit gekomen en 'fc schijnt dat de Maarschalk geenszins meer een novice is in de politiek gelijk voor een jaar of drie, maar dat hij integendeel vrij wel den toestand begrijpt en zijn eigen roeping beseft. Wij betwijfelen echter of dit op den duur veel zal batenhet komt ons voor dat de mannen van den coup d'état en evengoed de Maarschalk Mac-Mahon die hun zijn degen leende, den wind gezaaid hebben en dat zij den storm zullen oogsten. Ondertusschen gaan de nieuwe bewindslieden voort met ambtenaren te vervangen door de creaturen van het keizerrijk, hoewel dit natuurlijk niet geheel over eenkomstig de bedoelingen van de legitismisten en orleanisten kan zijn. De gewichtigste benoeming is in dit opzicht, die van den heer Merveilleux-Duvigneaux tot secretaris-generaal van 't departement van Justitie. Deze heer was vroeg secretaris van den minister Rouher. en hij is juist de man die de politieke vervolgingen en uitzettingen bewerkte onder, het keizerrijk, 't Schijnt dat men nu weder zulk een werktuig noodig heeft. In de proviucien zijn er velen die aan de herstelling van den heer Thiers gelooven. Wij deelen dat geloof niet, en de republikeinen schijnen daaraan ook niet te denken. De leiders dezer partij gaan voort met Frankrijk aan te manen tot rust en kalmte. Zij zien zeer wel in dat de republiek in groot gevaar is, ja dat zij eigenlijk reeds is gevallen; maar zij beseffen tevens dat de geringste schijn van woeling de repu blikeinen, om nu nog niet eens te zeggen der radicalen, de instelling van het derde keizerrijk zou verhaasten en zij schijnen dezen slag zoo lang mogelijk te willen afwenden. Prins Napoleon heeft verlof bekomen om w eder in Frankrijk te vertoeven en zich ook reeds naar Parijs begeven. Men zegt dat hem officieus is te kennen ge geven dat het evenwel voor Frankrijks rust misschien niet ondienstig zou zijn, als hij zich niet voor goed in 't land kwam vestigen en de prins moet ook hebben gezegd dat hij dit ook niet zou doeu maar tevreden was met de erkenning van zijn goed recht als Fransch burger. Aan 't bericht uit Engeland dat de ex-keizerin een proclamatie aan 't Fransche volk zal richten om Loulou aan te bevelen hechten we voorshands geeu geloof; vooral niet omdat dat stuk zou eindigen met de aan doenlijke phrase: //denkt aan den wees! Een prins die nog zulk een moeder heeft als Eugenie, is waarlijk niet zonder. We houden 't bericht voor een canard van zeer gewoon ras. Italië heeft in de laatste dagen treffende verliezen geleden. De meest populaire man van 't schiereiland, naast Garibaldi, ofschoon in een geheel ander genre, Manzoni is zijn land ontvallen. Als dichter, staatsman en volksvriend heeft hij zich een voorname plaats ver worven onder de groote mannen van Italië. Met hart en ziel hing hij het denkbeeld aan der eenheid van Italië en hij heeft zijn lievelingsdroomde eenheid van Italië zien en dan sterven, vervuld gezien; Zelden werd een groot man onder zoo algemeene deelneming en met zulk een echtnationaal rouwgebaar ten grave gebracht als Manzoni te Milaan. Ook Urbano Ratazzi is uit de levenden weggenomen hij is den 4den Juni te Frosinone overleden, in den ouderdom van 65 jaar. Hij was geboren te Alessandria en in 1848 als afgevaardigde opgetreden. In dit zelfde jaar werd hij minister doch trad af na den slag van Novara. Later kwam hij nog herhaaldelijk weder aan 't bewind. Het bericht van zijn dood maakte grooten indruk in de Kamer der Afgevaardigden te Rome en men besloot een rouw van vijftien dagen te zijner eere aan te nemen. Ratazzi was gehuwd met de prinses van Solms, de bekende schrijfster. Omtrent de ziekte van den paus valt niets bijzonders mede te deelen, dan dat de Heilige Vader zich weder in zoover hersteld heeft gevoeld dat hij de verzoeking niet heeft kunnen weerstaan om eens een wandeling te doen in de tuinen van het Vaticaan, hoewel hij wegens zijn zwakheid daardoor onfeilbaar een ver koudheid moest opdoen. Dit is ook 't geval geweeste doch de verkoudheid heeft tot dusver geen ernstig, gevolgen gehad. Door de generaals der verschillende geestelijke cor poration te Rome is een protest tot de rpgeering gericht wegens de onlangs aangenomen kloosterwet. Daarin wordt geconstateerd de Kamer het oorspron kelijk ontwerp der Ministers aanmerkelijk heeft ge wijzigd en in herinnering gebracht dat de Paus eiken, tegen de corporatiën gerichten aanslag, reeds vroeger heeft veroord. Maar ook^uit hun eigen naam wenschen de generaals te protesteeren tegen de wet en 't geen in de Kamer omtrent hen is gelasterdze protesteeren tegen de wet als zijnde strijdig met de constitutie die N. B. bij eene vroegere gelegenheid door den Paus is vervloekten doen een beroep op den Paus, op de bisschoppen, op alle katholieken, op het recht van vereeniging, op het eigendomsrecht, het algemeen recht, het volkenrecht, en eindelijk ook op God. Dit stuk is onderteekend door 52 generaals en ge zanten van den Koning, den Minister-President en de presidenten der beide Kamers. Als sommige Turksche bladen waarheid behelzen dan zou de Sultan zich wezenlijk de Atchineesche verwikkelingen ernstig hebben aangetrokken en zelfs niets meer of minder dan diplomatieke stappen bij de mogendheden gedaan hebben om steun te vinden in zijn protest tegen de handeling van het Nederlandsch gouvernement. Gelukkig zijn de dagen voorbij dat de groote Turk de gevreesde boeman was van Europa. Nu zou 't eenige ernstige gevolg alleen kunnen zijn dat de Atchineesche zaken een nieuwe paragraaf kwamen te vormen van het programma der Oostersche kwestie, en dan was 't, wel beschouwd, nog zoo erg niet, als wij maar zorgen dat de heeren Atchineezen in September a. s. duchtig klop krijgen. Voor dien tijd komt de Oostersche kwestie zeker nog niet ter tafel. INGEZONDEN. „HET VADERLAND," 26 Mei 1873. 's Hage, 24 Mei. De Junij-verkiezingen zijn in 't verschiet. De natie wordt meer en rneer overtuigd dat er verandering dient te komen, en, dat het uitstekendste Ministerie niets zal vermogen, zoolang hare vertegenwoordiging een belemmering blijft voor ieder vooruitstrevend gouvernement. De NatieJa, maar de Kiezers De kiezers evenzeer Algemeen is de overtuiging dat het hoog tijd wordt dat er eens frisch bloed in de kamer worde gebracht. Zelfs de leden der Kamer zullen ieder voor zich gaarne toegeven, dat de Kamer als zoodanig zelfs de meest billijke eischen, die men haar mag stellen, teleurstelt. Toch zou men zich vergissen, indien men verwachte dat die ongunstige opinie ten opzichte van de vertegenwoordiging zich bij iedere keuze moest openbaren. IntegendeelDe zelfde kiezers, die over de houding der Kamer, hoogst on tevreden zijn, zien daarom nog volstrekt niet in dat ook hun afgevaardigde daarvan wellicht voor een deel de schidd is. Zij zouden de geheele Kamer wel anders willen samengesteld zien, indien maar hun man kon blijven ziten. In onze Kamer is volslagen gemis aan discipline. Geen enkele van de partijen kan een hoofd aanwijzen, naar wien in de beslissende ure geluisterd wordt. Tusschen geestver wanten heerscht te veel lichtgeraaktheid en te veel afgunst om door vriendschappelijk overleg tot overeenstemming te komen. Dat is een treurige toestand waaronder het land gebukt gaat, des te treuriger omdat er zoo moeilijk een middel van herstel is aan te wijzen. Er is een nauw verband tusschen de Kiezers en de gekozenen, en waar de gekozenen gedreven worden door individualisme en persoonlijke consideratïèn, daar is grond om te vermoeden dat ook bij de meerderheid der Kiezers persoonlijk, locaal en slandenbelang boven het algemeen belang gaat. Zonder uitbreiding van het kiesrecht zal wellicht radicale verbetering der ziekte, die ons Parlement is binnengeslopen, niet verkregen worden enz. Sapienti satniet voor anonyme advertentiestellers Ik dank de Redactie voor de toegestane plaatsruimte in de Courant. Jhr. W. M. H, DE JONGE.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 7