's Gra.veniia.ge, 4 Juni. De officieren, kapiteins en luitenants, ten getale van 40, van het leger hier te lande, die bij het Oost-Indische leger gedurende den tijd, van twee jaren zijn gedetacheerd, zijn heden voor middag te 11 ure in afscheidsgehoor bij den Koning toegelaten. Allen waren in groot uniform gekleed. De ordonnansofficier van Z. M., baron Sirtema van Grovestins, die op last van den Koning de expeditie tegen Atchin zal bijwonen, bevond zicli eveneens onder de officieren. Men deelt ons mede dat de gepensioneerde gene raal de Brabant zich ter beschikking der regeering volbracht werk 'tls waar, het gouvernement had zoo op eens niet tot zijn dienst die politie-mannen van het keizerrijk, die zieh o. a. zoo goed verstonden op 't organiseeren van gelegenheids-oproertjesvoor 't vervolg zal men mogelijk al beter ingericht zijn, nu men de creaturen van Rouher en Pietry weder in groote posten gesteld heeft. Maar nog grieverder teleurstelling heeft het nieuwe gouvernement moeten ondervinden, namelijk door de houding van het buitenland. Mac-Mahon heeft, gelijk men weet, dadelijk een circulaire gericht aan de ge zanten bij de mogendheden, en daarin tekennen ge geven dat bij de buiteulandsche politiek van den heer Thiers zal voortzetten, doch ook in 5t buitenland was een veelbeteekenend stilzwijgen het welsprekende ant woord op deze wonderspreukige circulaire. Alleen 't Pruisische gouvernement heeft een antwoord gegeven en dat is, ondanks de keurige diplomatische vormen, zoo duidelijk mogelijk. Vorst Bismarck geeft de op merking ten beste dat met de ontrediner van het nieuwe uier zonaer. we nouaen tDericiit voor een canard van zeer gewoon ras. Italië heeft in de laatste dagen treffende verliezen geleden. De meest populaire man van 't schiereiland, naast Garibaldi, ofschoon in een geheel ander genre, Manzoni is zijn land ontvallen. Als dichter, staatsman en volksvriend heeft hij zich een voorname plaats ver worven onder de groote mannen van Italië. Met hart en ziel hing hij het denkbeeld aan der eenheid van Italië en hij heeft zijn lievelingsdroomde eenheid van Italië zien en dan sterven, vervuld gezien; Zelden werd een groot manonder zoo algemeene deelneming en met zulk een echtnationaal rouwgebaar ten grave gebracht als Manzoni te Milaan. Ook Urbano Ratazzi is uit de levenden weggenomen hij is den 4den Juni te Frosinone overleden, in den ouderdom van 65 jaar. Hij was geboren te Alessandria en in 1848 als afgevaardigde opgetreden. In dit zelfde jaar werd hij mmictPf flnr-h f vnd af na den slag van Novara. Later kwam slijk weder aan 't bewind. Het bericht .takte grooten indruk in de Kamer der Rome en men besloot een rouw van zijner eere aan te nemen. Ratazzi was nsesvan Solms, de bekende schrijfster. :kte van den paus valt niets bijzonders lau dat de Heilige Vader zich weder I heeft gevoeld dat hij de verzoeking weerstaan om eens een wandeling aiinen van het Vaticaan, hoewel hij kheid daardoor onfeilbaar een ver- pdoen. Dit is ook 't geval geweeste Iheid heeft tot dusver geen ernstig, lals der verschillende geestelijke cor- e is een protest tot de regeering Ie onlangs aangenomen kloosterwet. 3onstateerd de Kamer het oorspron- er Ministers aanmerkelijk heeft ge- innering gebracht dat de Paus eiken, iën gerichten aanslag, reeds vroeger lar ookjuit hun eigen naam wenschen rotesteeren tegen de wet en 't geen rent hen is gelasterdze protesteeren zijnde strijdig met de constitutie ene vroegere gelegenheid door den en doen een beroep op den Paus, i, op alle katholieken, op het recht ?p het eigendomsrecht, het algemeeu recht, en eindelijk ook op God. srteekend door 52 generaals en ge- Koning, den Minister-President en r beide Kamers. Turksche bladen waarheid behelzen au zich wezenlijk de Atchineesche astig hebben aangetrokken en zelfs uder dan diplomatieke stappen bij edaan hebben om steun te vinden a de handeling van het Nederlandsch 3 dagen voorbij dat de groote Turk nan was van Europa. Nu zou 't wolg alleen kunnen zijn dat de een nieuwe paragraaf kwamen te jrograrama dei' Oostersche kwestie, beschouwd, nog zoo erg niet, als wij e heeren Atchineezen in September krijgen. Vóór dien tijd komt de zeker nog niet ter tafel. EZONDEN. T VADERLAND/' 26 Mei 1873. Mei. ;en zijn in 't verschiet. De natie wordt ligd dat er verandering dient te komen, ;ndste Ministerie niets zal vermogen enwoordiging een belemmering blijft 'evend gouvernement. tar de Kiezers De kiezers evenzeer ïrtuiging dat het hoog tijd wordt dat in de kamer worde gebracht. Zelfs de uilen ieder voor zich gaarne toegeven, odanig zelfs de meest billijke eischen, stellen, teleurstelt. a vergissen, indien men verwachte dat ten opzichte van de vertegenwoordiging ze moest openbaren. IntegendeelDe •er de houding der Kamer, hoogst on- daarom nog volstrekt niet in dat ook daarvan wellicht voor een deel de a de geheele Kamer wel anders willen idien maar hun man kon blijven ziten. volslagen gemis aan discipline. Geen en kan een hoofd aanwijzen, naar wien geluisterd wordt. Tusschen geestver- veel lichtgeraaktheid en te veel afgunst ppelijk overleg tot overeenstemming te e toestand waaronder het land gebukt ir omdat er zoo moeilijk een middel van zen. Er is een nauw verband tusschen ozenen, en waar de gekozenen gedreven 'nudisme en persoonlijke consideration, vermoeden dat ook bij de meerderheid ucx rasters pcrowiuijk, locaal en standenbelang boven het algemeen belang gaat. Zonder uitbreiding van het kiesrecht zal wellicht radicale verbetering der ziekte, die ons Parlement is binnengeslopen, niet verkregen worden enz. Sapienti satniet voor anonyme advertentiestellers Ik dank de Redactie voor de toegestane plaatsruimte in de Courant, Jhr, W. M. H, DE JONGE. van Zaterdag 7 Juni 1873. Binnenland. ZIERIKZEE, 0 Juni 187 3. Zierikzee, 5 Juni. We achten 't niet onaardig eens een opgave mede te deelen van de tegenwoordige prijzen van eenige levensmiddelen in den staat Michigan in Noord-Amerika, zijnde de streek waarheen de meeste der Nederlandsche landverhuizers vertrokken zijn. Tarwe-meel per barrel van 89 Ned. pond of kilogram 13,57 extra tarwe-meel voor huiselijk gebruik 15,71; roggemeel f 13,40; maïsmeel 9,20; aard appels f 2,54 per mud; rijst 0,63 per Ned. pond; boonen/0,17 per kop; verderalles per kilogram of Nederl. pond: beefsteak f 0,68; soepvleesch 0,39; braadstuk 0.73 pekelvleesch 0,49 kalfsvleesch voorstukken 0,39, achterst, f 0,53, schijf 0,78 schapen vleesch: voorst, 0,34; bout 0,68, coteletten f 0,58; varkensvleeschversch 0,73, gezouten/0,94. spek 0,90, gerookte ham 1,02 schouders 0,78, worst 0,90, vet 1,12; stokvisch f 0,49gezouten makreel 0,73 boter 1,56 kaas f 1,12 melk f 0,14 per kan eieren f 0,51 per dozijn. Deze prijzen schijnen niet zoo bijzonder laag; doch als men er bij bedenkt dat de verdiensten daar ge middeld viermaal zoo groot zijn als hier dan zijn ze zeer laag, vergeleken met de prijsverhouding der levensmiddelen alhier tot de verdiensten. Zierikzee, 7 Juni. Uit 's Gravenhage wordt be richt dat Z. M. aau den heer de Vries, minister van justitie heeft te kennen gegeven dat het hem aangenaam zou zijn als de minister niet verder op zijn ontslag aandrong. Dientengevolge heeft de heer de Vries zijn demissie ingetrokken. Dit bericht verblijdde ons. Wij brengen in herinnering dat wij in ons nummer van 28 Mei als onze raeening gezegd hebben dat het aanblijven van het kabinet in zijn geheel de beste, zoo niet de eenige aangewezen weg wasde uitkomst bevestigt dit voorloopig. In den afloop van de crisis ligt ongetwijfeld een vermaning opgesloten aan 't adres der Tweede Kamer; doch deze is waarlijk niet on verdiend en 't ware te wenschen dat de geheele natie een protest uitsprak tegen dat lichaam, opdat het tot de erkentenis, mocht komen dat het op den duur groot gevaar loopt wel in naam doch geenszins in derdaad de vertegenwoordiger der natie te worden. Den 27 Mei zijn te Roermond in de kapel van het bisschoppelijk college gedoopt twee jongelingen Adolph en Louis Visscher, studenten aldaar en zoons van den heer Visscher den redacteur van Asmodée; zijn beide dochters waren den 19 Maart te Leuven gedoopt. Bij bekeerlingen kan men in 't algemeen van hun antecedenten wel zeggendaar wordt minder op gelet. Dit was thans het geval niet eu de heer Rijkers, directeur van 't college, wees in een plechtige rede op het verbazingwekkende van het verschijnsel van zulk een gansche familie der zoo onverwacht uit de keten der dwaling was verlost. Nu is dit verschijnsel ook werkelijk interressant en een bewijs te meer hoe de uitersten elkaar soms raken. Naar wij vernemen heeft de eigenaar der burgsche courant zijn blad overgedaan voor 100,000. VI. Ci. We ontvingen heden het Programma van het XXVlIe. Nederlandsch Lf.ndhuishoudkundig Congres te houden te Delft, 7, 8, 9 en 10 Juli asnstaande. We hebben met veel belangstelling kennis genomen van de menigte gewichtige vraagpunten die op 't Congres zullen behandeld worden zoo op 't gebied der landhuishoudkundeals ook over 't onderwijs in be trekking tot den landbouw, (schoolverzuim, veldarbeid, toestand en behoeften der veldarbeiders enz.) Behalve de feestelijkheden die door de goede zorgen van de regelings-commissie 't Congres zullen opluisteren valt dit ook samen met de maskerade en het groote muziekfeest te geven door de studenten der Poly technische school. Bewijzen van lidmaatschap van het Congres zijn a 2, te bekomen bij den heer N. G. H. Kleijn van Willigen te Delft, na den 15 Juni bij de boek handelaars aldaar en gedurende 't Congres ook aan 't gebouw van Stads Doele. Wij vestigen zeer de aandacht van belangstellenden op dit Congres. De 29 Mei was voor Scherpenisse gedenkwaardig door de installatie van den nieuw benoemden burge meester J. L. Luijk. Plij werd bij zijne terugkomst uit Middelburg, waar hij den vereischten eed had af gelegd, door de wethouders, en een eerewacht van een 40tal jeugdige ruiters, aan de grens der gemeente opgewachtwaar hij door den raad werd welkom geheeten. In de versierde raadzaal werd hij door den eersten wethouder toegesproken en verder geïnstalleerd. Er waren drie eerepoorten opgericht, gegroend en met op de gebeurtenis van den dag zinspelende op schriften voorzien. Vlaggen ontbraken er niet. Ieder was feestelijk gestemd. Men schrijft uit Hulst van den 31 Mei: Zaterdag werd door de maréchaussees alhier geboeid naar het huis van bewaring te Goes, overgebracht de persoon van P. Rijbel woonachtig te Tromp (Belgie), in den loop dier week onder de gemeente St.-Jan- Steen aangehouden, als zijnde wegens drie vonnissen in het politie-blad gesignaleerd. Te Hontenisse werd genoemde persoon overgeleverd aan de politie aldaar, die zich verder met de overbrenging belastte. Te Walsoorden eenige oogenblikken moetende vertoeven, wachtten zij de aankomst der stoomboot af in de herberg vau J. F. Adriaanssens. Toen de boot aankwam, wilde de politie huu man aan boord brengen, doch bij het uitgaan der herbei-g sprong Rijbel van tusschen de maréchaussees en ontsnapte. De ingestelde pogingen oin hem te achterhalen, mochten niet gelukken. Te Clinge (Belgie) zijn hein eerst de boeien afgeveild. Te 's Gravenhage is door afgevaardigden uit ver schillende steden des lands een //Nederlandsch Schaak- verbond" opgericht, dat in Augustus aldaar een eerste schaaktournooi zal geven.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5