Zlllllk/IISflIl COIRIM. 1873. Ho. 43. Zaterdag 31 Mei. 76ste jaargang. D rik/iCe. /au Woensdag 28 Mei 1873. B i n n e a 1 a n d. Z I E It I K Z E E27 Mei 1 8 7 3. Zierikzee, 24 Mei. Gisteren is op de Ooster aan den grond gevaren, het stoomschip Talisman. Na een gedeelte der lading in lichters gelost te hebben is het schip vlot gekomen en met assistentie van de stoom boot Kinderdijk te Ilellevoetssluis in de kanaalhaven gebracht. De sleepboot Rotterdamdie mede hulp verleende, is gezonken. Twee man van de equipage der Talisman poogden na de stranding in een boot te landen doch werden door het tij medegesleept en later door de loodskotter gevischt en te Hellevoctsluis aan wal gebracht. Zierikzee, 27 Mei. De gezamenlijke Couranten- rondbrengers te dezer stede hebben zich tot hun resp, patroons gewend met het verzoek om voorlaan des Zondags te worden vrijgesteld van het rondbrengen der bladen. De patroons, hierover in ouderling overleg getreden, zijn niet ongenegen dit verzoek toe te staan zij-achten het niet meer dan billijk dat de algemeene rustdag, ook voor de geringe Couranten-rondbrengers een rustdag zij. Bovendien is het verzoek met inacht neming der gepaste bescheidenheid gedaan. Depatroons, zoowel als hun gedienstige geesten, de Couranten- rondbrengers, zien zeer wel in dat 't eigenlijk meer aan het lezend publiek staat dan aan de patroons om den Zondag den Courantenloopers rust te geven. Het is daarom dat deze laalsten het plan gemaakt hebben zich bij advertentie le wenden tot de abonnés om te vernemen of er ernstige bezwaren bestaan tegen de staking van hun dienst op Zondag. (Zie verder de in het hoofdblad voorkomende annonce). Zierikzee, 27 Mei. We ontvingen van de afdeeling Amsterdam der Internationale een groot aanplakbiljet, zijnde een //manifest aan het Nederlandsche volk" oin te protesteeren tegen den oorlog met Atchin. De lieeren van de Internationale moeten het ons ten goede houden dat wij hunne bedoelingen niet onverantwoor delijk hulde toebiengen. Als de vos de passie preekt betaamt het den boeren op hun kippen te passen en, ronduit gezegd, zoo denken wij er over als we de Internationale den vrede hooren prediken nu de staat in de treurige noodzakelijkheid is geraakt om oorlog te moeten voeren. Hoe kan de Internationale in gemoede van vrede spreken, zij die in haar banier niets anders geschreven heeft dan den meest redeloozen krijg tegen alle bestaande sociale toestanden, zij die de daden der Commune lof heeft toegezwaaid, zij die. zelf alleen van een guerre a outrance tegen al wie wat is en wat bezit in de wereld, de schoone toekomst verwacht Ons dunkt dat. de Internationale werklieden-vereeniging nog vrij wat nuttiger dingen binnen haar kring te doen heeft dan zich te bemoeien met zaken, van welke zij evenmin als iemand van liet publiek het fijne weet, waarvoor ze dus niets anders kan doen dan inkt en papier en arbeid vermorsen. Na het verwerpen van het wetsontwerp der nieuwe rechterlijke inrichting door de Tweede Kamer, ver spreidde zich weldra het gerucht dat het Ministerie zijn ontslag zou indienen. Later werd gemeld dat de ministers nog geenerlei besluit hadden genomen en in alle geval zouden wachten tot Z. M. de koning, weder in de residentie zou terug zijn. Voor het belang van liet land hopen wc dat het ministerie de weinige medewerking, die het van de Kamers ondervindt, nog langer zal willen, trotseeren en zoo toonen dat het parlementaire leven eener natie niet bestaan moet in liet wegzenden of weggaan van ministers en het jacht maken op ministerstoelen maar in liet arbeideu aan de wetgeving en in het behartigen der belangen, van de natie. Maar zal op deze wijze het tot stand brengen van gewichtige wetten niet altoos verhinderd worden Wij meenen dat er minder gevaar daarvoor bestaat, als liet liberale kabinet blijft, dan als het heengaal. Immers de andere partij doet nog minder. Met //andere partij" bedoelen we nu de conservatieven doch het is zelfs de vraag of dat nog een partij inag genoemd worden die uit haar midden een kabinet kan opleveren en ai deed ze dit, een conservatief ministerie zou slechts optreden om onder de overgroote meerderheid der oppositie te worden bedolven. Ook aan een anti-revolutionair kabinet is niet te denken. Wij zijn toch immers uog niet zoover dat een ministerie Abram Knijper mogelijk is P De oude heer Groen zal zelf ook de taak niet willen aanvaarden, noch haar zijn pupil toevertrouwen. Er zou derhalve geen andere uitweg zijn dan een liberaal ministerie en daartoe zullen, de mannen niet te vinden zijn. Wij meenen dat aanblijven de weg is voor het ministerie en het beste tevens voor het land. De vertegenwoordigers zullen toch eindelijk wel eens leeren inzien dat er geen enkel ministerie bestand is en geen enkele groote wet tot stand gebracht kan worden, zoolang elk lid die juist zóó wil hebben als met zijn persoonlijk inzicht geheel overeenkomt. Men zou soms zeggen dat men in de Kamers het begrip van onderling overleg en dat van gezamenlijken arbeid niet kent. Ieder komt met zijn eigen stuk werk in den zak en dan zit er niets anders op dan door stemming een soort van loterijspel te organiseeren om door het lot te doen beslissen wiens werk zal doorgaan voor het werk van allen. Van daar het verschijnsel dat een wetsontwerp (dat op de rechterlijke inrichting b.v.) als 't eindelijk aan de eindstemming zal worden onderworpen, zoo geheel en al is misvormd, verwerkt en omgewerkt, zoo geheel en al verknoeid, dat hij die het indiende 't te nau- wernood meer kan herkennen en niemand er ten slotte vrede mede kan hebben. 's Guavenhage 25 Mei. Met zekerheid kan worden gemeld dat niet het geheele kabinet maar alleen de minister van justitie, de lieer de Vries, zijn ontslag heeft gevraagd aan Z. M. ERTENTIEN: uwelijks-, Geboorte- 16 regels 60 cent. s, mits contant betaald, 25 ct. itgever II. LAIvENHAY. voert niets practisch uit an afkeer van partijschappen enkele partij toe iets tot stand tetirt af, men corrigeert niets inder het werk uit de hand, zelf niet betermen verwoest en, maar zelf weet men niets uouuutuiuo, au uc /,1JI IC vei WJUIHi. ^rtU'G. 11! 1J j 8°. onverminderd de straf, in het voorgaande art. vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Militie- Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143.) 9°. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4°. van art. '141 bedoeld, of niet overeen komstig art." 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen ge roepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10°. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping aan de kunstenaarswereld, dan zouden we zeggen 't is alsof elk knnstenaar wiens werk door de jury niet wordt toegelaten op de tentoonstelling, ja zelfs wiens werk niet den eersten prijs be haalt, nu maar welstaanshalve moest over de leuning van de brug springen om zijn mislukte carrière te eindigen. Men verliest de zaken uit het oog en wreekt zijn teleurstelling op de personen men schermt lar verloopen sinds ons par- t de grondwetsherziening van rerk is ingegaan. Bedroevend hoe weinig er nog in die .t is, dat eenigen naam mag inige groote wetten zijn onder wereld gekomenmaar de liggen nog alsof we nooit Iden dat de grondwet hun Een rechtswezen, de wan- ler jonge juristen, de ergernis ïghebbeuden, 't luilekkerland ;ewetenloozeneen helasling- lsel is en alleen curieus door .rekeneen verdedigbaarheid ernstig gelooft, terwijl de leen hopen op de geestdrift i 'toogenblikals de nood eens een lager en middelbaar opgebouwd schijnt als een e politieke pijlen heeft af te )efenen in het treffen van het derwijs dat onvatbaar schijnt ing, ziedaar eenige punten d, raadselachtig maken dat zoo lang blijft loopen. ien eeuw is voorbij gegaan u' de volmaaktheid en onder- lfs beneden het middelmatige, unan, de eenige ook in den niet altoos ongelukkig was heeft mogen doen, is niet idem Noch zijne leerlingen, u laat men toe ook iets te ten en worden oud terwijl om op te wijzen als vrucht i een hoop afgekeurd werk, beklad papier, tiet oneigenaardig het beeld ir leven. Ieder bouwt aan illeen, maar ieder ontwerpt gedachte typen, en terwijl en kloppen blijft ieder steeds ioinstig zijn eigen gedachte ilan. Het resultaat is een epen die elkander niet her- «„„.^en, elkander bespotten en elkander onderling liun zonderlingheid en on beholpenheid verwijten. Zóó is de wijze van werken onzer opvolgende kabinetteu en onzer ka mers en de resultaten van hun arbeid zijn ook zoo. Do Bismarck'sohe staatkunde is eenzijdig zoowel op wetgevend als diplomatiek gebied maar Bismarck doet groote dingen, dit zal niemand ontkennen en dat ze volstrekt verkeerd zijn zal niemand beweren. Wij, die de alzijdigheid najagen,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1