Buitenland. Gemengds berichten. Zeetijding van Zierikzee. ministerie niet het vertrouwen der Kamer heeft, dan mag de Kamer aan de ministers niet de beschikking geven over 5 Va millioen. Dat de dagen belangrijk mogen lieeten, die aanstaande zijn, is zeker. Voor een groot ge deelte hebben de kiezers de toekomst in de hand. Moge de aanstaande verkiezing doen blijken, dat het ministerie liet vertrouwen der natie bezit ïtalie. In 'tVaticaan moet Woensdag eene vergadering zijn gehouden van kardinalen, waar beraadslaagd is over de houding, welke men zou aannemen tegenover de nieuwe wet betreffende de geestelijke corporation. Men kwam tot het resultaat dat de Pauselijke Stoel elke betaling van regeeringswege moest weigeren en dat de generalen der verschillende orden gebruik moesten maken van het recht van vereenigingde Katholieke Kerk van Italië aldus werd verder be sloten moest zich organiseeren tot bestrijding van het liberalisme. Men moet voorts beraadslaagd hebben over de maatregelen, die men, bij 'teventueel overlijden van den Paus, zou moeten nemen om ongeregeldheden in 't Yaticaan te voorkomen, 't Schijnt namelijk dat de aldaar verbijfhoudende gendarmes en soldaten hun voornemen hebben te kennen gegeven, om zich, na 's Pausen dood in 't bezit te stellen van de kostbaar heden van 'tYaticaan. Althans men vreest dit. Men heeft eerst Prins Borghese, en toen deze weigerde Prins Torlomia belast met de bewaking dier schatten. Yolgens Fanfulla besloot men, in geval van 's Pausen dood, het Yaticaan te stellen onder de bescherming der mogendheden. De Gezanten van Frankrijk en Brazilië zouden te kennen hebben gegeven dat hunne regeeringen eventueel aan dit verzoek zouden voldoen. In de Kamer wordt het debat over de kloosterwet geregeld voortgezet. Eeeds zijn de eerste vijf artikelen aangenomen. De Kamer heeft verder de eerste clausule van eene wet goedgekeurd, waarbij 't verboden wordt knapen te bezigen in bedrijven, die tot landlooperij kunnen leiden. Zeker isjdezebepaling wel eenigszins ruim. Berichten uit Rome melden, dat de Paus aan den generaal der Jezuïten het Yaticaan tot verblijf heeft aangeboden, nu de Kamer aan zijn generaalshuis de voorrechten lieeft ontzegd, die aan de generalaten der andere orden zijn verzekerd. De Voce della Verita, het blad, dat zoo gaarne betoogt katholiek (d. i. al gemeen) en niet Ultramontaansch te zijn, betoogt thans de onmogelijkheid om een Paus te verkiezen, die geen Italiaan is. Yolgens het Jezuïten-orgaan verlangt de Italiaansche regeering en zij alleen een //buitenlander", omdat deze minder gemakkelijk het wereldlijk gezag zou kunnen herstellen, en omdat hij niet zou worden begrepen door de Italianen. Het komt ons voor, dat deze redeneering een voor een leek hoogst gevaarlijk vooruitloopen is op de uitspraak van liet conclave. Te Genua hebben oproerige samenscholingen plaats gehad. De bevolking is zeer verbitterd op de //Pao- lotti" eene leeken-vereeniging van den heiligen Frans Paoli, en wilde deze club niet met rust laten ver gaderen. De bende kwam bijeen voor de Signoria, het oude paleis der Doges, thans een soort van fort, dat door kavabiniers en linietroepen was bezet. Deze demonstratie en die op het Karel-Felix-plein eindigde echter, nadat de troepen de oproermakers hadden ge sommeerd om uiteen te gaan. Oosten r* y k. In het Hongaarsch Lagerhuis heeft de minister van Finantien Kerkapolyi het budget voor 1874 ingediend. Het tekort bedraagt 31 millioen. De minister ver klaarde niet te kunnen zeggen, hoe hij het tekort wilde dekken, vóórdat alle uitgaven goedgekeurd waren en vóórdat over sommige voorstellen eene beslissing- was gevallen. Van deze beslissing toch zou het af hangen, of de voorwaarden, waarop in het deficit zal worden voorzien, gunstiger of ongunstiger zouden zijn. De minister gaf voorts te kennen, dat de tijd gekomen is, om aan de steeds klimmende vermeerdering dei- staatsschuld paal en perk te stellen. Hij verklaarde zich verder voor eene spoedige herziening van het belastingstelsel. Op den 5en Mei vangt voor de Japanners het lentefeest aan dagen achtereen is geheel het land dan in feestdos getooid; overal heersclit de grootste vreugde. De Japanners in Weenen wilden dien dag niet onge merkt laten voorbijgaan, en om dien zoo feestelijk mogelijk te vieren besloten zij te zorgen, op dien dag- met hun gebouw, op het terrein der tentoonstelling- gereed te zijn, en verzochten den keizer hen alsdan een bezoek te willen brengen, waarin zij een gunstig voorteeken zouden zien. De keizer voldeed aan dit verzoek en kwam dien dag met de keizerin en den kroonprins. Yoor den ingang van hun klein park hadden de Japanners een paar groote vanen opgericht, terwijl verscheidene op het gebouw waren geplaatst zij zeiven waren in schitterend feestgewaad getooid. De toegang tot de brug, die nog door geen vreemde ling betreden was, was afgesloten de keizerin moest haar inwijden. De Japansche gezant Sa no sprak den keizer aan; waarop door dezen werd geantwoord nu werd de toegang tot de brug geopend en de keizerin verzocht het eerst er over te gaan. De keizerin, die de beteekenis van dezen dag voor de Japanners waarschijnlijk niet begreep, aarzelde en wilde den keizer laten voorgaandoch deze verzocht haar aan het verzoek van den gezant te voldoen, en toen zij het eerste over de brug was gegaan, gevolgd door den keizer, den kroonprins en verscheidene au toriteiten, kon men de tevredenheid en voldoening op de aangezichten der gelukkige Japanners lezen. F r a n k r ij k. In ons voorlaatste overzicht zeiden we dat 't in Frankrijk thans was „te zijn of niet te zijn" dei- republiek. We hadden toen niet gedacht dat de bom al zóó spoedig zou gesprongen zijn, ofschoon we den staat van zaken op den duur onhoudbaar noemden. Op dit oogenblik hebben echter reeds zulke gewichtige gebeurtenissen plaats gehad, dat de ontknooping van 't dratna niet lang meer op zich zal laten wachten. Men zal zich moeten haasten met den wederopbouw der Tuilerieën, als men den aanstaanden koning daarin wil doen logeeren, bij zijn intrede in de goede stad Parijs in die bonne ville de Parisdie haar koningeu naar 't schavot brengt, verjaagt, onterft, hoont, met slijk en smaad overdekt enze dan weder opraapt en op nieuw doet zitten op den troon, dien men toch niet ledig kan zien staan. Zoo is Frankrijk, 't Is nog geen driejaren geleden dat het zinkende tweede keizerrijk het in zijn val medesleepte in de vernedering't is nog niet genezen van de ontvangen diepe wonden. Maar la Prance est recueillied. w. z. 't is zoo wat bekomen van de bezwijming het ergste van den ontredderden boedel is door Thiers in orde gebracht en nu, a bas Thiers.' en daar dartelt en huppelt Frankrijk weer heen en of 't ook misschien buitelt en danst aan den rand van een afgrond, wat kan 't schelen Doch, wat helpen alle beschouwingen we hebben nu den loop der gebeurtenissen maar weer te volgen. In de zitting der Nationale Vergadering van Vrijdag heeft de hertog de Broglie namens 320 leden, het gouvernement geïnterpelle.erd Geïnterpelleerd is eigen lijk het woord niet, want de rede van den heer de Broglie was niets anders dan een formeele sommatie aan den heer Thiers en zijn ministers om heen te gaan, aangezien nu toch de macht in handen was ran de rechterzijde. Het moet, gezegd worden dat de spreker zeer duide lijk was. Alleen ontbrak aan zijn rede nog maar liet aanwijzen van den kandidaat voor den gereedstaanden troon uit de drie pretendenten die al vast achter de schermen daarnaar stonden te hunkeren. Ware er slechts één kroonpretendent dan was de zaak thans al geklonken en Frankrijk zou al weder een monarchie wezenmaar nu er drie zijn, komt de eigenlijke dobbelpartij nog achteraan. Plet gouvernement verdedigde zich bij monde van den minister van justitie, Dufaurede linkerzijde juichte bij zijn rede evenzeer toe, als de rechter 't gedaan had toen de Broglie sprak. Zaterdag heeft Thiers zelf gesproken. Hij heeft met rechtmatigen trots opgenoemd wat hij, al wordt hij nu met zooveel ondank beloond, voor Frankrijk heeft gedaan hij heeft de Commune onderworpen, de Inter nationale beteugeld, de schuld uagenoeg afbetaald, 't grondgebied bevrijd, de orde gehandhaafd, dat alles had een pnrtij-hoofd niet kunnen doen. In een scherpen zet verweet hij den heer de Broglie op den man af, dat deze zijns vaders schim oneer aangedaan had met zich te verrederen tot werktuig een er partij, die drijven wil wat niet de wil der natie is. Ondertusschen vermaanden de leden der linkerzijde in een manifest de bevolking tot orde en rust, terwijl de rechterzijde zich onderling nader versterkte iu het verzet tegen het gouvernement. Daarop heeft Zondag de heer Thiers het ontslag der ministers dat zij hem ingediend hadden aangenomen en daarna zelf ontslag genomen als president der Re publiek en zijn gezag overgegeven aan de Nationale Vergadering. De linkerzijde waagde nog een laatste poging om de vergadering over te halen het ontslag van den president niet aan te nemen. De daartoe strekkende motie werd verworpen met 368 tegen 339 stemmen. Vervolgens is met 390 stemmen de maarschalk Mac-Mahon gekozen tot president der republiek. Deze heeft schriftelijk aan de vergadering verklaard dat hij die waardigheid aannam onder.... enz., de gewone phrases. Voorloopig zal het ministerie nog de zaken gaande houden tot een nieuw kabinet gevormd zal zijn. De radicale bladen manen de natie aan tot rust, - ook een bekende formule. De republikeinsche tot voorzichtigheid en beradenheid - immers de republiek is feitelijk reeds gevallen. Groote agitatie te Parijs, doch rust. Zoo hebben we dan nu, als in 184-8, de tweede scène; na den diplomaal, den soldaat; weldra komen de warme dagen, dan komt er een heusch of een quasi opstand; wat buskruitdamp, wat geknetter van geweervuur, wat bloed op de straten van Parijs en Frankrijks derde republiek zal begraven worden en met ongebluschte kalk overdekt onder de keien van de goede stad Parijs worden weggestopt. En dan vive le roiof vive l'empereur! te Rome een te deum Frankrijk zal zijn traditien getrouw blijven. Pile n'a rien a/ppris et rien oublié. Op Zondag den len Juni a. s. zal te Brussel een nieuwe proef genomen worden met een vliegtoestel. De heer de Groof, van Brugge, die meent het geheim gevonden te hebben om zich in het luchtruim naar willekeur te kunnen bewe gen, zal zich door een luchtballon ongeveer 300 meters hoog laten optrekken, om vervolgens voorzien van zijn vliegtoestel, door de lucht te zweven. Aan toeschouwers zal het niet ontbreken, men beweert evenwel dat het den luchtreiziger nog niet gelukt is zijn leven bij eenige assu rantie maatschappij te verzekeren. De Shach van Perzie, die gisteren te St. Petersburg zou aankomen, wordt op reis door Europa vergezeld van al zijne minister en drie zijner vrouwen. Hij voert vijftien millioen roebels met zich om de reiskosten te bestrijden. Zijn statiegewaad is overdekt met diamanten en andere edelgesteenten, die op eene waarde van wel twee millioen roebels geschat worden. R echtzaken. Den. 16en Mei 1873 zijn door de Arrondissements- Regtbank te Zierikzee de navolgende vonnissen in strafzaken uitgesproken 4°. a. J. IC., oud 37 jaren, geboren te Zonnemaire en h. M. "W.. oud 28 jaren, geboren te Zierikzee, korenmolenaars knechts, beiden wonende te St. Maartensdijk zijn ter zake van het moedwillig toebrengen van stooten aan iemand; geenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende, veroordeeld ieder tot betaling eener geldboete van f 8.bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen voor ieder hunner. 2°. I. P., oud 23 jaren, arbeider, geboren en wonende te St. Maartensdijk is terzelfder zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes dagen. 3°. J. van de R., oud 22 jaren, arbeider geboren en wonende te Bruinisse is terzelfder zake tot gelijke straf veroordeeld. 4°. G. T., oud 47 jaren, schoenmakersknecht, geboren en wonende te Zierikzee is terzelfder zake tot gelijke straf veroordeeld. 5°. aA. F., oud 20 jaren, 'en h. J. van W., oud 49 jaren, arbeiders, beiden geboren en wonende te Nieuwerkerk zijn beiden beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand. Bij bovengenoemde vonnis werd echter alleen de schuld van den eersten beklaagde als bewezen verklaard en hij te dier zake veroordeeld tot betaling eener geldboete van drie guldenbij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door één dag gevan genisstraf en de tweede beklaagde vrijgesproken. 6°. A. S., oud 36 jaren, geboren te Kralingen, wonende te Zierikzee, vleeschhouwer, werd bij vonnis van het kan ton gerecht te Zierikzee van 7 April jl. ter zake van: »het verzuimen van een reglement der gemeente Zierikzee, be treffende de vuilnishoopen (la petite voirie) na te komen," veroordeeld tot betaling eener geldboete van 2,50 bij wan betaling te vervangen door eene gevangenisstraf van één dag. De Officier van Justitie van dit vonnis, op grond van verkeerde toepassing van art. 474 pr° en n°. 5 van het Wet boek van strafrecht, in hooger beroep genomen, werd in dat beroep door de Rechtbank ontvankelijk verklaard, en de be klaagde, thans geintimeerde met bevestiging van het von nis a quo, voor zooveel de bewijsvoering en de schuldigver klaring betreft en met vernietiging overigens van dat von nis ter zake van»het werpen of neerstorten van vuilnis of stank gevend vocht in eene goot op de openbare straat der gemeente Zierikzee", krachtens de artikelen 64 en 407 van het Reglement van politie van genoemde gemeente, veroordeeld tot gelijke straffen als bij het vonnis van den eersten rechter. Overigens werden alle veroordeelden verwezen in de kos ten van het rechtsgeding, de sub no. 6 genoemde ook in die in hooger beroep gevallen, terwijl ten opzichte van de sub nis 4-5 genoemden verzachtende omstandigheden wer den aangenomen. KI erXs> en Schoolnieuws. Aangenomen het beroep naar Ouddorp door ds. H. J. den Boer te Giesen Oudekerk. Beroepen te Oudelande ds. Heerspink te Oudeschans. De heer O. Tekkelenburg te Delfzijl heeft bedankt voor de benoeming tot hoofdonderwijzer der bijzon dere school te Oudvossemeer. UITGEZEILD: 26 Mei. Arab, John. Wordingham, Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 7