BEESTIALEN, Gemengde berichten. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES. Bouw- en Melkgereedschappen, Hooi, Stroo, Mest, enz. Franschen waren naïef genoeg om te meen en dat er in China //zooveel Masons" waren, omdat zij de draden van 't groote geheime verbond niet vatten en den nood dier tnensolien niet zagen. Wat zal de gedaante der wereld veranderen als die 400 millioen Chineezen eens wijs worden In Japan leidt de navolging der Europeesche beschaving tot iets aapachtigs dat bespottelijk is doch de Japanneezen zullen 't niet daarbij laten blijven; daartoe is hun aanleg te goed en zij zullen ook wel eens wijs worden. We zeiden, dat sommige regeerings-voorsehriften aan de wijze van navolging onzer zeden en gewoonten door de Japanneezen iets aapachtigs bijzetten. Wij dienen hierbij echter in 't oog te houden dat er toch veel moreele grootheid in gelegen is, dat Japan zoo op eens uit den staat vau het leenstelsel met al zijn aankleve, waarin het tot heden toe verkeerde, tracht over te springen in de rij der nieuwere monarchieën; en dan zijn die kleinigheden die wij bespottelijk vinden van minder belang. Van ongelijk meer beteekenis is dan het feit dat Japan gebroken heeft met zijn tweehoofdig regee- ringsstelseldat het 't dualisme van slaat en kerk heeft opgegeven. Voegt men hierbij dat de Japansche regeering ook met kracht de hand heeft geslagen aan de fnuiking van de macht der groote leenheeren, der daïmio's of prinsen, of hoe dat voornaam, zich boven wet en recht verheffend gespuis al moge lieeten, dan blijkt bet dat er in Japan behalve de onbeduidende naaperij der westersche zeden, ook meer grondige en wezenlijke hervormingen vallen op te merken. In het godsdienstige is Japan veel minder versleten dan China, doch 't lijdt geen twijfel of we zullen in een niet zeer verwijderde toekomst ook op dit gebied hooren vau groote en nieuwe dingen. Is eenmaal de zucht naar vooruitgang in een volk ontwaakt, dan werkt zij als gist, niet rustende vóór 't geheele deeg doortrokken is, terwijl dit dan ook tevens geheel wordt opgeheven. Te Berlicum had in de vorige week een vossenvangst plaats, door een jonge dochter, die zeer zeker eenig in haar soort mag genoemd worden. De dienstmeid van den land bouwer P. v. U. zag namelijk een vos in de schuur sluipen, stopte daarop dadelijk het gat van de schuur dicht waardoor de vos geslopen was, ging toen binnen, sloot de deur en had de stoutmoedigheid den vos niet den staart van onder het stroo uit te trekken, en hem zoo in de hoogte te houden, waardoor hij haar niet kon bijten. P. v. U. was intusschen de meid te hulp gekomen, en nu werd de vos van een goeden muilband voorzien en aan een sterke ketting in de schuur gelegd. Daar men bemerkte dat het een moervos was, begon men argwaan te krijgen en ruimde het stroo in de schuur wat op. Deze moeite werd ruim beloondacht jonge vossen van drie a vier weken oud werden in een nest onder het stroo gevonden. De jonge vossen zijn levend, in een biggen maand, de oude aan een ketting op de kar door P. v. U., vergezeld van zijn dappere meid, naai' den Bosch gebracht. Zulk een mooie vangst is waarschijnlijk nog nooit op de Bossche markt geweest. Gisteren is te Bingen de personentrein van Mentz naar Keulen, die te half zes ure 's morgens in laatstgenoemde plaats moest aankomen, op een goederentrein van het Hessische station gestooten, ten gevolge waarvan twee passa gierswagens en een goederenwagen verbrijzeld zijn. Een reiziger en een conducteur bleven op de plaats dood; acht anderen zijn gekwetst naar het hospitaal gebracht. Een aantal personen zijn licht gekwetst. In Parijs schijnt het bijgeloovige idee nog te bestaan dat het op Vrijdag gevaarlijk reizen is, ten minste La Presse deelt mede, dat de omnibussen en spoorwegen op dien dag een derde of een vierde minder ontvangen. Het blad acht Vrijdag daarom zeer geschikt voor lieden, die gaarne op eenige ruimte in rijtuigen en waggons gesteld zijn, wanneer zij op reis gaan. Het 12jarig zoontje van den schippersknecht Joost Ewijk, te Sleeuwijk, door zijne moeder over gepleegde snoeperij berispt en bedreigd geen boterham te zullen krijgen, heeft eergisteren morgen, door zich op te hangen, een einde aan zijn leven gemaakt. Als maatstaf voor den grooten invloed, op handel en nijverheid uitgeoefend door de werk staking der sigarenmakers hier te lande, vermeldt De Stand., dat sedert het begin der grèvedus gedurende een tijds verloop van omstreklcs vier weken, vijf millioen sigaren per week, of twintig millioen in het geheel, minder vervaardigd zijn geworden dan vroeger. Het schijnt dat men in den Haag zonderlinge brievenbestellers heeft, of het Dagblad onder den invloed van het Darwinisme verkeert. Het meldt ons, dat een brievenbesteller overreden werd en daarbij aan een zijner voorvoeten werd verwond. Hebben de bestellers daar vier voeten, of is dit de naam van zijne handen In het Vaderland leest men, dat een predikant van een dorp, nabij Zierikzee, dezer dagen een huiselijk feest vierde, en kort daarna door een advertentie in de Haart. Court. bedankte voor de vele blijken van deelneming bij die ge legenheid ondervonden. Het N. v. d. D. zag deze advertentie als een bericht van overlijden aan, en nam haar als zoodanig over. Men verbeelde zich de verbazing van den predikant en zijn huisgenooten, die het laatste niet opgemerkt hadden, toen de post herhaaldelijk briefkaarten enz. pour condoler bracht van de akademie-kènnissen en vrienden des gewaan- den overledenen, geadresseerd aan mevrouw de weduwe Dezer dagen had bij eene waarzegster het volgende plaats Zekere gehuwde vrouw uit L., alles behalve lichtgeloovig, wenschte ook gaarne de toekomst te weten. Dadelijk haalde het oude besje het kaartspel voor den dag en niet lang duurde het of de jonge vrouw werd door haar in kennis gesteld met het schoone vooruitzicht dat zij binnen kort met een rijk persoon zou huwen. Nadat de profetes hare voorspelling had geëindigd en om de daarvoor gestelde be looning verzocht, kreeg zij een weigerend antwoord, en verklaarde de vrouw dat zij reeds getrouwd was. De profetes ontstak daardoor in woede dat zij met de tang in de hand tot antwoord gaf: »Als je getrouwd bent, dan benje met den duivel getrouwd," waarop de heusch niet met den duivel gehuwde dame met den meesten spoed zich uit de woning verwijderde. KL e x' ls> en Schoolnieu w s. De lieer mr. J. de Bosch Kemper, lid der Synode van de Evang. Luthersche Kerk, heeft in de verga dering dier Synode van 1872, liet voorstel gedaan om de bestaande verklaring, die bij de toelating van pro ponenten door dezen moeten worden onderteekend, op te heffen en door een andere te vervangen, overeen komstig zijn voorstel. Weldra zal deze zaak ter Synode in behandeling komen, doch men verneemt dat een groot aantal predikanten en leden van 't kerkgenoot schap bij de Synode geadresseerd heeft om het voorstel van den heer de Bosch Kemper niet aan te nemen. Ds. F. G. Lagers alhier heeft het beroep naar de Evang. Lnth. Gem. te Maastricht aangenomen. Beroepen te OoltgeDsplaat ds. W. J. Geselschap te Delfshaven. Beroepen te Arnemuideu ds. J. Ruijs, te Ermelo. Dit is de 21e beroeping in deze vacature. Volgens een opgave der Vliss. Cour. zijn ten ge volge van de uitvoering der bepalingen vau de Vac cine-wet, in de provincie Zeeland van onderwijs ver stoken te Goes 6, te 's Gravenpolder 66, te Rilland 76, te Krabbendijke 73, dus te zamen 221 kinderen. Hoe schromelijk is dus de zoo heilzame koepok-in enting in sommige gemeenten van Zeeland verwaarloosd. LR echtzaken. Door de A.rrondissements-Rechtbank te Zierikzee zijn, in dato 2 Mei 1873, de navolgende vonnisseu in strafzaken gewezen '1°. P. S., arbeider, wonende te Poortvliet is ter zake van eenvoudigen diefstal by verstek veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. 2°. Ta. M., huisvrouw van A. P., oud 35 jaren, arbeidster geboren te Stavenisse, wonende te Sint-Annaland, is ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen 3°. J. de B., oud 46 jaren, boerenknecht, geboren en wonende te Renesse is terzeltder zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen. 4°. G. K. Jz., oud 26 jaren, schipper geboren en wonende te Brninïsse is ter zake van het moedwillig toebrengen van eene kwetsuur aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot betaling eener geldboete van acht guldenbij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen. 5°. a. C. van D., oud 26 jaren, b J. II,, oud 20 jaren, beiden geboren te Brouwershaven, c B. N. H., oud 27 jaren, geboren te Rotterdam, allen arbeiders, wonende te Brou wershaven, zijn ter zake van '1° het maken van nachtelijke burengeruchten, strekkende tot verstoring van de rust der inwoners en 2° beleerliging met woorden aan een bedienend beambte, in de waarneming zijner bediening gedaan, ver oordeeld ieder tot betaling van twee geldboeten, de eerste van vijf gulden vijftig cents en de tweede van acht gul den, met bepaling dat de eerste boete bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning zal worden vervangen door gevangenisstraf, van één dagde tweede van twee dagenvoor ieder hunner. 6°. Pa de J., weduwe van J. van der IC., oud 59 jaren, arbeidster, geboren en wonende te Brouwershaven, is we gens het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijftien dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan en tot betaling eener geldboete van acht gul den bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door één dag gevangenisstraf, mede te onder gaan in eenzame opsluiting. 7°. Bij vonnis van den heer Kantonrechter te Tholen, de dato 25 Maart jl. werd J. K., oud 24 jaren, arbeider ge boren en wonende te St. Maartensdijk, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchten tot verstoring van de rust der inwoners, vrijgesproken. De officier van justitie is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij verklaring van den 4 April jl. werd in dat beroep ontvankelijk ver klaard, en de beklaagde, nu geïntimeerde, schuldig verklaard aan het hem bij oorspronkelijke dagvaarding te laste gelegde feit en te dier zake, met vernietiging van het eerste vonnis, veroordeeld tot betaling eener geldboete van vijf gulden vijftig centsbij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door gevangenisstraf van één dag. Voorts werden alle veroordeelden verwezen in de kosten der procedure, de sub. no. 7 genoemde ook in die hi eersten aanleg gevallenterwijl ten opzichte van de sub. nis. '1—4 gemelden verzachtende omstandigheden werden aangenomen BINNENGEKOMEN: 21 Mei. Alann, IT. Rogers, Liverpool, Zierikzee. 22 Bethlehem, H. Jansen, Sevilla, Rotterdam. 23 Charles Eelwin, William Jones, Workington, Dordrecht. Van '16 tot en 23 met Mei. Geboren: Een zoon van P. v. d. Valk PCz. en A. H. v. Bloppoel. Eene dochter van M. Trijselaar en M. Nijs. Eene dochter van A. Molegraaf en M. v. d. Poel. Gehuwd: A. Adriaanse, jm., en S. J. de Back, jd. E. Berman, jm., en P. Hillebrand, jd. W. ten ITaaf, jm., en J. van der Maas, jd. Overleden: Ja. Lagcher, oud 63 j., wed. van P. J. Trijzelaar. W. J. Kodde, oud 22 j., jm. Ma. Brnggeman, oud 75 j., wed. van J. Klaasse. Ja. Melhsert. oud 90 j., wed. van J. van Beek. O. Zwaan, oud 66 j., wed. P. van der Klift. BEURS- EN MMKTBERÏClrmir PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 21 Mei 187 3. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/, pCt. 5b3/a 675/8 België, Spanje, Portugal, dito dito dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 21/, Obligatien, dito Binnenl. dito Obligatiën dito •1867/72 3 f 6250 3 f 1250—2500 3 1853/69 3 1856—63 3 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 17981816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,:1860 41/, Cert, bij Hope 8p Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening '1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl.. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito dito 1885 6 Brazilië, dito 5 Mexico, dito f pCt. f pCt. 15»/» 39 97'/, 91 75 77»»/, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. '1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS: Metalliek f 22,60 Dito Nationale 24,50 Div. Eng. p. ll,77Va Rus. Z. - R. Amer. Dollars Papier 60t/8 609/1g 6411/is 64T/a 1541/, 57% 503/4 99% 95% 143/i 2263/4 1291/, 9 *»/i« 943/8 91 96 381/% 72i/, f Bi% »2,431/, 2,02 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 21 Mei 1873. De Ned, Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito Mudde. f- i- -12,— - -12,50 - 7,— - 7,— - 7.25 - 6,25 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f 4,- - 7,— - 10,— - 11,— - 8,50 - 7,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 21 Mei 1873. Teelt 1872. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank of vervend f 22,50 a 23, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito a Een en een, 1ste kwaliteit blank -22,50 a 23, middelbare dito a mindere dito a 1ste kwaliteit blank -20,50 a 21. middelbare dito a mindere dito a Een en een, Een en een, Onberoofde, Onberoofde, Onberoofde, Muilen, Middelbare dito De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ, zalten ver- zoeke van S. van HOEVE op 3 >I1\ SDAG JMLEl 1873, (in plaats van op Woensdag 21 Mei) des voormiddags. 10 ure, op zijne Hofstede onder Sirjansland, ge meente Oosterland, publiek verkoopen eene partij Breeder bij billetten omschreven.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3