DE VERKIEZINGEN. Binnenland. Buitenlandse!*! Overzicht. maal keeren we dan weer terug A nos moutons: tot aardappelen, rijksdaalders, Oostcnrijkertjes, potten en pannen en dergelijke echt tastbare practiscke zaken. Prov. "Frieslanddistr. Leeuwarden. Door de kïes- vereeniging Nederland en Oranje te Leeuwarden is voorloopig tot kandidaat gesteld de heer A. Brum- melkarap te Kampen. Distr. SneeJc. De kiesvereeniging Vrijheid en Voor uitgang te Lemmer en de liberale kiesvereeniging, Stemrecht te Uitingeradeel hebben de aftredende leden Idzerda en Wybenga tot kandidaten gekozenook de centrale vergadering van al de liberale vereenigingen in het distr. Sneek gaf de meerderheid der stemmeu aan genoemde heeren. Door de anti-revolutionaire partij worden als kan didaten gesteld de heeren Keuchenius en TVolbers. Prov. Overijsel, distr. Leventer. De kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft met algemeene stemmen als kandidaat gekozen den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oijete Arnhem. Prov. Gelderlanddistr. Arnhem. De kiesvereeniging Arnhem koos met algemeene stemmen den heer Lullert weder als kandidaat. De anti-revolutionaire partij heeft de kandidatuur opgedragen aan mr. L. TV. C. Keuchenius te Batavia. De conservatieve Arnhemsche kiesvereeniging heeft met algemeene stemmen tot kan didaat gekozen jhr. mr. E. A. Bidder van Rappor d. De liberale kiesvereeniging. Vrijheid en Recht te Winterswijk in het distr. Zmtphen, wil een centrale kiesvereeniging voor dat geheele district tot stand brengen en zal daar waarschijnlijk in slagen. In het distr. Tiel heeft de afdeeling Tiel der cen trale kiesvereeniging tot kandidaat gekozen mr. R. R. van Losse, nadat men vernomen had dat noch mr. Tydeman, noch mr. Eenny de kandidatuur zouden willen aannemen. De kiezers van Ingeneen afdeeling van 't distr. Tiel zouden zich bij de centrale ver- eeniging aansluiten en den heer Tydeman kiezen, zoodat ze nu waarschijnlijk ook den heer van Bosse zullen ondersteunen. Prov. Zuid-Eolland distr. 's Gravenhage. Door tie benoeming van jhr. Sijpestijn tot gouverneur van Suriname zal er voor dezen heer noodwendig een ander kamerlid moeten gekozen worden. Distr. Lordrecht. Te Alblasserdam zullen de kiezers in overeenstemming met de daarbestaande afdeeling van het anti-schoolwetverbond, den heer Biclion van IJsselmonde oud-lid der Kamer kandidaat stellen tegenover het aftredend lid J. F. Bredius. Distr. Gorinchem. De liberale kiezers hebben de aandacht gevestigd op mr. G. van Tienhoven te Utrecht. Distr. Gouda. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Vreest Godeert den Koning heeft tot kandidaat ge kozen dr. A. Kuiper te Amsterdam. Het aftredend lid voor dit district is jhr. Mr. TV. M. de Brawo. Prov. Limburgdistr. Maastricht. Met zekerheid verneemt men dat mr. H. J. Brouwers, kantonrechter te Gulpen heeft bedankt voor de kandidatuur hem dooi de Ultramontaansche partij aangeboden. Daar het zich laat aanzien dat men ook bij geen ander terecht zal kunnen komen, zal de heer v. d. Maesen de Sombreff wel weder herkozen worden, niettegenstaande zijn kandidatuur wordt bestreden door de meeste lokale bladen. In het distr. Roermond willen een groot aantal kiezers mr. Karei Cornelis, off. van justitie te Roermond, oud-lid der Tweede Kamer tot kandidaat tegen den heer Pijls stellen. Men verneemt tevens dab jhr. L. Michiels van Kessenich van zijn kandidatuur zou afzien als de heer Cornelis genegen was die- aantenemen. Van hier, uit 'tdistrict Zierikzeewelks vertegen woordiger, de heer J. J. van Kerkwijkook moet aftreden, valt niets bijzonders te melden. Een kiesvereeniging is hier niet en naar 't schijnt is ieder kiezer in ons district, in zijn gemoed ten volle verzekerd, terwijl ook aan het onderling overleg van de onscheidene deelen van het' district Zierikzee niets schijnt te ontbreken. ZIERIKZEE, 16 Mei 187 3. Zierikzee 21 Mei. ITeden is bij de besteding van het herstellen en onderhouden van de Schulsluisjes, wachters, heulen, duikers enz. van het waterschap Schouwen, gedurende de jaren 1873 '74 en '75, aan nemer geworden de heerJ. Lammers te Zierikzee voor 2960, per jaar. Zierikzee, 23 Mei. Wat de in ons vorig nummer aangeroerde brievenhistorie van den heer de Roo van Aldervverelt betreft, kunnen we nog mededeelen dat de heer de Roo, die den heer Kappeijne als getuige in deze zaak heeft betrokken, in de Arnh. Cour. van gisteren een uitvoerig relaas heeft publiek gemaakt om zich te zuiveren van de geruchten die hem com- promitteeren. Het stuk is echter te uitgebreid om in ons blad opgenomen te worden en het komt ons ook veel te duister en te troebel voor om daaruit een bepaalde gevolgtrekking te maken, zoodat wij onze meening opschorten. De heer J. L. Luyk, secretaris der gemeente Soher- penisse, is bij Kon. besluit benoemd tot burgemeester dier gemeente. Men herinnert zich dat we, kort geleden, bericht ten dat in de nabijheid van 's Gravenhage in de vaart gevonden was het lijk van een meisje dat ken- teekenen droeg van vermoord te zijn. Thans is de commissaris van politie Beukraan met het onderzoek belast en moet hij, naar men zegt, reeds een jongman aangehouden en in 't verhoor genomen hebben. Den 19 Mei is te 's Gravenhage overleden in den ouderdom van 84 jaren mr. J. Crans, raadsheer in den Hoogen Raad van het Koninkrijk der Nederlanden, ridder van den Ned. Leeuw. Tot voor weinige dagen nam hij zijn functien als lid van het hoogste rechts- collegie waar en gaf de duidelijkste blijken van on verzwakte helderheid van geest. Zeer onlangs schreef hij nog een brochure over de ontwerp-rechterlijke inrichting. Zondag j.l. heeft Z. M. de Koning met een aan zienlijk gevolg een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den gepensioneerden adjudant-onderofficier Kohier, den vader van den gesneuvelden generaal opperbevel hebber der expeditie naar Atchin. Reuters Office maakt openbaar het volgende telegram: Singapoer, 15 Mei. Er is een gerucht in omloop, dat 10,000 Batakkers en Atchineezen in aantocht zijn om Deli op de Soematra's oostkust aan te tasten. 's Gravenhage 19 Mei. De slotsom der heden gehouden discussie over de Rechterlijke Organisatie is, dat le. met 53 tegen 17 stemmen aangenomen is een door den Minister aan de beslissing der Kamer overgelaten amendement-Van Akerlaken tot betere om schrijving van het beroep in cassatie, en 2e. aange nomen werd het amendement-Godefroi, om de 4 rechtbanken die nu rechtbanken van appèl geworden zijn niet te ontbinden. 's Gravenhage, 20 Mei. Heden werd de dis cussie over de rechterlijke inrichting voortgezet en ten einde gebracht; het wetsontwerp werd verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Tenzelfder dage werd door de Eerste Kamer met 17 tegen 14 stemmen verworpen het wets-ontwerp tot den aanleg van een droogdok te Vlissingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeener kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1866 [Staatbl. no. 59,) ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekers bediende). Zij zullen worden afgeuomen te Leeuwarden en te 'sHertogenbosch. Zij die tot dit examen wenschen te worden toege laten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juli e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundige Staatstoezicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen. Vervolg van ons vorig nummer Nadat 't eerste gedeelte van dit overzicht reeds ter perse was, is het bericht aangekomen dat de Russen Khiva ingenomen hebben en dat de Khan gevangen is. Nu zal 't spoedig blijken wat men daar eigenlijk wil uitvoeren: Khiva annexeeren, den Khan afzetten, of hem laten blijven tegen voldoende waarborgen. Dit laatste is aau Engeland verteld om dat zoo wat te sussen maar we meenen dat er tegenover die midden-Aziatische kleine despoten niet veel sprake kan zijn van waarborgen en dat de eenige waarborg is ze aftezetten en hun land onder het bestuur van een generaal met een paar regimenten soldaten te plaatsen. Dit zullen de Russische staatslieden ook wel bedoelen met hun waarborgen en Engeland zal toezien. Nu is evenwel Boekhara aan de beurt. In deze aanzienlijke, vrij ver oostwaarts van Khiva gelegeu stad is de Russenvrees al sedert lang doorgedrongen. Boekhara is evenwel een der groote klassieke steden van het Mohammedanismehet bezit een sedert eeuwen vermaarde hoogeschool, waar 5000 studenten de leer van Mohammed komen beoefenen het bewaart de overleveringen van Tamerlan en met den val van Boekhara zou aan de macht van de Mo hammedanen, en van de Turken te Konstantinopel zelfs, een gevoelige neep toegebracht worden. Onmis kenbaar staat ook deze zaak weder in verband met de groote Oostersche kwestie. Voor Rusland is het bezit van Boekhara echter ook van een nog veel grooter actueel belang. De stad ligt aan den grooten karavanenweg van Voor-Azie naar 'Chinazij is er een der hoofdstations van en bezit een vloot van 3000 woestijn-schepen, zegge: kameelen. Zoolang nu Rusland geen meester is van den geheelen karavanenweg, lijdt vooreerst de handel gedurig dooi de rooverijen der woeste bergvolken, die oostwaarts van Boekhara schier ongestraft hun bedrijf van roovers uitoefenen, en ten anderen is de reeds sedert lang voor genomen spoorverbinding van Zuid-Rusland met 't hoogland van Thibet en met China onmogelijk. Zoo schrijden de krijgshaftige slaven van den Czaar altoos voort naar 't verre en rijke Oosten en telken jare winnen zij veld. Gelijk zes eeuwen geleden de massa's der centraal-Aziatische volkstammen naar 't Westen drongen en als een verwoestenden stroom alles voor zich heen verpletterden, zoo is thans het getij gekeerd, doch 't is nu geen vernielende volkenstroom die naar 't oosten terugvloeit, maar 't is de meerder heid van 't westersche genie over den oosterschen geest die ook hier een verovering tot stand brengt die den onderworpenen tot zegen zal gedijen. We zijn nu zoo ver in 't Oosten verdwaald met onze beschouwing dat we wel even den Beloer-Dag kunnen overklimmen en eens in Clxina gaan zien. Naar 't uiterlijke geoordeeld is 't tegenwoordig stil en rustig in China toch is de rust verre van het Hemelsche rijk. Het is merkwaardig hoe door onder die 400 millioen Chineezen, op welke wij doorgaans met zekere voorname minachting neerzien, 't groote maatschappelijke vraagstuk dat Europa en Amerika zoo ontstelt en verontrust, in zekeren zin reeds vrij wat verder doorgevoerd is dan bij ons. Wij kunnen niet zeggen dat dit op de rechte wijze en met reine middelen geschied is en nog dagelijksch plaats heeft maar zeker is 't dat onze commune-oorlogen, en internationale-woelingen, maar kinderspel zijn bij de dingen die China al beleefd heeft. Geen land waar zulke enorme geheime genootschappen bestaan en zich voortdurend uitbreiden, geen land waar zich de maat schappelijke nood zoo met het gebrul der razernij heeft lucht gegeven, geen land ook waar 't program der (naar sommiger meening onvermijdelijke) sociale revolutie zoo kort en klaar is uitgedrukt en aan ieder bekend als in China. ITet is immers niet onbekend dat dit merkwaardige volk reeds lang sommige tijd perken is doorgegaan die wij nog slechts in 't ver schiet hebben. Daar is men reeds lang, om eens iets te noemen, door godsdienst heen; men heeft er al raenigen godsdienst versleten, dat is te zeggen niet den waren godsdienstdie werkelijk goddelijk is, maar vormdiensten en leerstelsels zooals zoo menig, waarmede wij ons nog altoos 't hoofd warm maken zonder dat er een vonkje gloed in 't hart valt. In China, kan men wel zeggen, heeft men thans geen godsdienst meer. Maar des te vuriger is toch de be geerte naar die heiige, hoogere, ideale, waarlijk den menscli waardige openbaring van een in hem levend gods-idée, die de drijfveer is van de groote sociale bewegingen in China. Schreef niet die geduchte re volutionaire poging tot wedergeboorte die de reuzen- inonarchie nog thans gedurig op hare grondvesten doet schudden in hare vanen Tai-Ping d. i. Alge meene vrede: vrede onder de menschen die als broeders en gelijken, gezamenlijk de gaven Gods op de aarde genieten en elkander onderling geen leed doen, maar goed, als leden van cén huisgezin? Eu is het niet merkwaardig dat zich zooveel millioenen inwoners van China bij deze beweging aansloten, dat zich honderdduizenden in de slagorde schaarden tegen de legers der overheerschende dynastie, die wederom alleen heerschende zijn kan door een geheel weefsel van tyrannie en misbruik van geldelijke macht waar door de arme menigte gevangen wordt gehouden onder den overwichtigen arm der rijken Is er niet iets roerends in, dat zooveel duizenden zich blijmoedig lieten slachten als martelaars voor een idee dat zich in onze taal niet anders laat terug geven dan door de woorden vredeliefde, welvaart gelukEn eindelijk, wat moeten we denken van ons hoogverheven Westen, dat medegeholpen heeft om deze beweging te onderdrukken, daar zij den rustigen opium-handel dreigde te belemmeren Het is immers toch niet onbekend dat in die groote sociale beweging der Tai-Ping's de idéën van 't Christendom door schemerden? Werden sommige Engelschen en Fran- schen, alleen reizende in het binnenland van China, niet met vrome vereering begroet, omdat zij //die leer ook kenden" die de profeten der vrijheid aan die arme bevolkingen hadden gepredikt Enkele

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2