1 Cocoatine 7 Gemengde Berichten. Zeetijding van Zierikzee. f?'« ADVERTENTIE N. Sociëteit Ons Genoegen." roode en blamve Pannen, H0LLANDSCHE STEEN, PANNEN enz., Gipsornamenten en Consoles. J. J. Louët Feisser te Amsterdam, H. O. KEIDEL PLAATSING A L) V E E T E N T I E N oor de plaatsing van Ai™Xio" I Tfojö. f" Eesel' voor dit Blad wordt met den zijn inktkoker dicht te slaan heeft hij nog aan Victor Hugo een geestig stukje toegediend in den vorm van den volgenden brief van gelukwenscbing aan Barodet „Guerneseï, 9 Florial, jaar 81." „Ik verneem uw succes door den telegraaf. Dank aan het volk. Het is groot. Ik ook. Gij insgelijks. Alle drie zijn wij groot. Uit deze grootheid zal dei- vrijheid licht opwellen, stralen schietende in den woesten nacht; uit dit licht het heil; uit dit heil de revanche, die de apotheose zal zijn. Ik ben met u. Wees met mij. Ontzaglijke verecniging. Huwelijk Lusschen zielen, ingezegend door den priester der republiek. Je vous aime comme faime la mer. Vous avez eté maire aussi." Scherp, maar niet onverdiend, want inderdaad heeft Victor Hugo in zijn lange schrijvers- en dichters loopbaan tot op 1870 niet 't tiende deel van den onzin gedebiteerd die sinds het tijdstip van 4- Sept. '70 zijn dartele pen ontsnapt is. Gelijk men weet zijn er al onderscheidene lezingen in omloop van het testament van Napoleon III. Deze zijn waarschijnlijk allen apocrief. Misschien is dit ook wel van toepassing op het stuk door den Daily Neiv8 van 30 April openbaar gemaakt en volgens dat blad aan de redactie als officieel stuk medegedeeld door de heeren Tarry, Makby en Stewart, zaakwaar nemers der Keizerin. In dit document dat dagteekent van 24 April 1865 komt overigens niet veel bijzonders voor. De gewone speculatie op de schim van St-Helena, op 't Fransche volk en het dappere leger, de toewijzing der erfenis des keizers wat diens bijzonder vermogen betreft, aan de keizerin, de belijdenis van den roomsch- catliolieken apostolischen godsdienst en de recommandatie aan Loulou om vroom te worden zijn de hoofdpunten van dit onbeteekenend stuk. Bovendien wordt er door de dagteekening van 1865 alle waarde aan ont nomen, want het zou al heel vreemd zijn als Napo leon niet een later testament gemaakt had na Sept. 1870. Van den loop der zaken in Spanje zullen we ditmaal niet veel zeggen en liever eens de noodige gegevens verzamelen om iets te kunnen leveren dat de lezers belang kan inboezemen. De verwarde en tot in 't bespottelijke elkander tegen sprekende tijdingenzoo van 5t tooneel des op- stands als uit Madrid, kunnen inderdaad niet inté ressant genoemd worden. Zooveel is zeker dat de republiek te Madrid een nekslag heeft geleden, die niet best zal vergeten en misschien duur geboet worden. Dezelfde mannen, die zoo gesnoefd hebben op hun republikeinsche begiuselen, vermoorden de vrijheid en vreten elkander op; hun dwaasheid is hun straf, zij verdienen niet beterdit harde oordeel kunnen we haast niet terughouden. In Engeland is voor de zoóveelste maal in het Parlement liet voorstel behandeld tot toekenning van het stemrecht aan de vrouwen, voor zoover deze zelfstandige huismoeders of zakendoende zijn. Plet voorstel is andermaal verworpen, doch als een niet onbelangrijk verschijnsel vermeldt men dat enkele vroegere vinnige tegenstanders thans bleken bekeerd te zijn tot voorstanders van het stemrecht der vrouwen. Met zulke belangrijke kwestien houdt het Parle ment zich bezig, terwijl Engeland zijn politieken invloed op het vaste land van Europa van dag tot dag meer prijs geeft, terwijl op Engelands gastvrijen grond een geregeld samengesteld comité voor de zaak der Carlisten openlijk werkzaam is en Europa met valsclie berichten op het dwaalspoor brengt, en ter wijl Rusland ongestoord naar Khiva marcheert en dien staat zal annexeeren voor Engelands neus. Petersburg heeft dezer dagen zich mogen baden in het feestlicht bij gelegenheid der visite van Keizer Wilhelm. De Russen mochten zich verzadigen in de aanschouwing van al dé grootheden van het nieuwe Duitsche rijk en zij hebben die daverend toegejuicht. In hoever er bij dat bezoek ook over de toekomst der wereld gehandeld is, zal de tijd moeten leeren. Ook Weenen zal weldra al wat hoog en machtig is binnen zijn muren vereenigd zien om het vreed zame feest der internationale industrie te vieren. Bij de opening der tentoonstelling zijn door den keizer en de prinsen toespraken gehouden en daarna is het woord gegeven aan de mannen van den handenarbeid, dat wil zeggen de tentoonstelling is geopend ver klaard en de edele wedstrijd der nijveren uit alle oorden der wereld aangevangen. De vergulde kinderwagen die Napoleon 1 voor zijnen zoon, den koning van Rome, heeft laten maken, is nog altijd in wezen en tegenwoordig het eigendom van een Berlijnsch burger, den heer Eisert. Toen de wagen na de verbanning van keizer Napoleon onder meer andere zaken van waarde werd verkocht, kwam die in 'tbezit van koning Maximiliaan van Beieren, die hem later aan zijn schoonzoon, den hertog van Leuchtenberg, ten geschenke gaf. Nadat de kinderen van den hertog te groot waren geworden om er in te rijden, vond deze 't voordeeliger de relequi te ver- koopen. Sedert is het pronkstuk herhaaldelijk van eigenaar verwisseld, tot eindelijk bui germanskinderen er in rond gereden zijn. Als een bijzonderheid wordt nog daarbij vermeld, dat de lieer von Dreijse, de uitvinder van het naaldgeweer, aan het vervaardigen van dien wagen heeft geholpen, hij was toen een arme handwerksman bij den hofrijtuigmaker van Napoleon. De bevolking van Oosten rijkse)! Tyrol bestaat, gelijk men weet, nagenoeg uitsluitend uit roornsch-katholieken. Van de 878,000 inwoners, welke in 1869 die provincie en Vorarlberg bevatten, behooren er meer dan 877.000 tot de roomsch-katholieke Kerk. Het aantal priesters en mannelijke en vrouwelijke geestelijken neemt dan ook ontzaggelijk toe. In '1824 was er één priester of één monnik op de 610 inwonersthans vindt men er één op de 215. Terwijl in het tijdvak tusschen 1824 en 1873 de bevolking is toegenomen met 11 percent is het aantal mannelijke geestelijken vermeerderd met 100 en dat der vrouwelijke geestelijken met 500 percent. Zaterdag der vorige week is de Fransche minister van justitie, de heer Dufaure, aan een groot levensgevaar ontkomen. Aan het spoorwegstation te Poitiers op een trein wachtende, wan delde hij, al pratende met een heer, over het plankier. In de drukte van het gesprek waren de beide reizigers, echter zonder het zeiven te bemerken, op de spoorbaan overge gaan en gaven er geen acht op dat een trein in vollen gang aankwam, die wanneer zij zich niet snel verwijderden, hen moest overrijden. De stationschef die het gevaar zag, vatte hen nog juist bij tijds bij den kraag en slingerde ze met zooveel kracht buiten de baan, -dat de heer Dufaure viel en zich ernstig bezeerde. Op hetzelfde oogenblik snorde de trein voorbij en begreep de minister eerst met welk doel men hem zoo onzacht behandeld had. Ke r li- en Schoolnieu w s. Drietal te Zierikzee, de heerenN. C. Balsem, te Langezwaag; O Geerts te de Rijp en Dr. J. C. Pool, te den Helder. Beroepen te Bruinisse ds. van Griethuizen te Oud-Alblas; Bedankt voor Kruiningen door ds. Montagne te 's Graveland, voor St. Laurens door ds. de Vlieger te Oosterland. Jl. Zondag is de afgezette predikant Koeken, van Moerdijk, in de kerk te Dinteloord opgetreden, op verzoek nog wel van kerkeraad en kerkvoogdij en tijdens de afwezigheid van den predikant van D. De president van het klass. bestuur, de heer Niemeijer, had vóór zijn vertrek nog uitdrukkelijk verboden den gewezen leeraar te Moerdijk uit te noodigen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen te'sliage de examens van de heeren, die zich als candidaten voor de akte in de Fransche taal hadden aangemeld, ook die welke geslaagd waren, op nieuw worden gehouden, wegens ontdekte onregelmatigheden, die door een der exami natoren zouden zijn begaan. De heer van Weel hulponderwijzer te Cortgene, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Emmikhoven. De Commissie voor het -eindexamen der Hoogere Burgerscholen "id Zeeland is aldus samengesteld: Voorzitter: Mr. J. I. del Baere, lid der comm. van toezicht te Goes; Leden: S. C. L. Mesch, Dir. en E. Huizinga, Leeraar te Goes; Mr. E. J. Kiehl, Dr. F. Seelheira, T. G. de Liefde te MiddelburgC. Hoffman en P. O. van de Velde Olivier te Zierikzee; I)r. 1. L. van Deventer, Dir. te DordrechtK. Mars te Gouda en R. F. Modderman te Breda. BINNENGEKOMEN: 3 Mei. Aeroliet, M. van der Eb, Iquique, Rotterdam. Uzella, Renneth Reeënceen, Par, Dordrecht BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 Mei 487 3. Nederland, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika. Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1874 dito Buitenland 4870 dito Binnenl. f 42502500 Obhgatiën 4853 dito 485663 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 4855 Obligs. a f 4000,— 4866 dito a 400,4860 Cert, bij Hope 8f Co. '1840 Obligatiën-Leening 4867/69 dito 1859 Aandeel Z. Rs. 400 4864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 4865 dito dito 1885 dito dito 21/, pCt. 3 4 3 21/, 3 3 3 3 3 5 5 5 4»/a f pCt. f pCt, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 4000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 4Q00 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. j ROTTERDAM, 5 Mei 4873. Bij ruimen aanvoer was Tarwe 25 ct., Winter- en Zomergerst 20 ct. lage r. Haver 20 ct. hooger. Rest onveranderd flaauw. 563/a 681/, 88=/lt 863/, 1913/lt 14s/a 145/s «'/ie 863/, 971/, 901/a 7615, 661/, 63"/l. 66 621/, 96 15'/a 2273/, 1291/, 93'/s 933/4 143 911/, 97'/, 39 Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 4872 Rogge 1872 Wintergerst f> f) Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 4874 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 40.50 a - 41.50 - 9.25 a - 40.25 - 6.80 a - - 6.30 a - - 4.75 a - - 2.90 a - - 3.40 a - - 7.30 a - - 7.- 7.50 7.10 5.75 4.70 4.50 8.40 8.50 9.— 7.75 7.— BALLOTAGE deu 8 MEI e. k.'sAVONDS 8 UUR. WEDEIIOM VOORHANDEN ruim 30,000 Belgische welke tot billijke prijzen verkrijgbaar zijn. Tevens nog ruim voorzien van alle soorten zlemkzee. H. C. VAN DEK EN DE, Matselaar en Stukadoor. van te verkrijgen bij te ZIERIKZEE. De Cocoatine is eene volstrekt zuivere, licht verteerbare Cacaobereidingdie nevens delicatesse voedzaamheid paart. Onderzocht en aanbevolen door de Hoogleeraren Dr. C. A. J. A. OUDEMANS en J. W. GUNNING, van wege het Ministerie van Oorlog en Dr. E. A. VAN DER BURG, Leeraar in de Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Leeuwarden. Belgie, DnitschlandEngeland, Frankrijk, Oostenrijk, ALGEMEEN ADVERTENT1E-BUREAU. NI JOH VAN DITMAR Rotterdam. in alle bestaande Binnen— en Buitenlandsche DAG—, WEEK— en ADVERTENTIEBLADEN. meesten spoed en met nauwgezetheid door bovengenoemd Advertentie-Bureau zorg gedragen. Amerika, Spanje, Zweden, Noorwegen, Denemarken, enz.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3