Openbare Raadsvergadering Binnenland. dreven en de Atehinêesche fabrikaten van zijde, goud- en zilverdraad, koper en staal vinden nog altoos veel aftrek op Soematra en de overige eilanden. De voornaamste artikelen van invoer zijn opium, katoenen stoffen en snuisterijen. Als staat maakt Atckiu geen goed of ook maar eenigszins georganiseerd lickaam uit. Het is niets dan 't overblijfsel van den middeleeuw- sokën vorm, liet leenstelsel, en wel alleen 't ge brekkigste van dien vorm. De sultan van Atehin, in naam de souverein en pronkende met een reeks hoogdravende titels, hoeft eigenlijk bitter weinig gezag. Het geheele rijk bestaat uit een aantal nagenoeg onafhankelijke land schappen onder radja's en kleinere hoofden, die zich van de hauden der leenvoerigheid nagenoeg geheel vrij gemaakt hebben. De inkomsten des sultans bestonden vroeger uit de rijke opbrengst van allerlei afpersingen, tollen, tienden en eijnsen. Tegenwoordig geniet liij nog eenige tienden en tolgelden en van de eijnsen zooveel als de rijksgrooten believen op te brengen. Velerlei oorzaken hebben den val van den eerst zoo machtigen staat te weeg gebracht van deze hebben we de twee voornaamste reeds genoemdden achteruitgang des handels door de mededinging der Europeanen en de inwendige verdeeldheden. Deze laatsten hebben haar grond echter voornamelijk in liet feodale systeem, dat op den duur nergens kan in stand blijven en de grootheid van den staat, die er aanvankelijk op gebaseerd was geweest, in zijn ondergang moet medesleuren. Het gezag des sultans is tegenwoordig zeer gering en daar de regeerende sultan bovendien thans nog slechts een aankomende knaap is, hebben de rijksgrooten viij spel en keerscht er eigenlijk regeeringloosheid, gehouden te Zie rik zee, den 1 6 A p r i 1 1873. In deze zitting zijn afwezig de heeren Mr. Moolen- burgh en Koole. Na lezing eu goedkeuring der Notulen der vorige vergadering worden medegedeeld brieven van (led. St. houdende goedkeuring van raadsbesluiten en van de wijziging der Gemeente-begrootingen van 1872 en 1873, allen voor kennisgeving aangenomen, een brief van het Collegie van dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen betreffende de aangevraagde uit gifte van grond in erfpacht en voorstel van een ge deelte van den vroeger in erfpacht gegeven grond te verwisselen tegen een ander gedeelte, waarop Burg. en Weth. voorstellen die verwisseling te doen plaats hebben. Aldus besloten. Op het verzoek van- de firma Bondt Co. om van de gemeente in eigendom te verkrijgen eenige oppervlakte gemeentegrond wordt overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. gunstig beschikt. Op het verzoek van de firma Nardten en Lückerhof Co. om "van de gemeente in erfpacht of eigendom te verkrijgen eenige oppervlakte gemeentegrond, stellen Burg. en Weth. voor daarop onder zekere voorwaarden gunstig te beschikken. Wordt na discussie besloten op voorstel van Jhr. Mr. Schorer de beschikking hierop aan te houden. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken der Gemeente-Ontvangers waaruit bleek dat zicli in kas bevond ƒ27146,275. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten tot het dpen van eenige af- en overschrijving begrooting 1872. Komt ter tafel een voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening houdende voor schriften voor liet vervoer van lijders aan besmettelijke ziekte welke ter visie van de leden worden gelegd eu idem tot wijziging van art. 48 der verordening tot voorkoming en blussching van brand welke wordt ge steld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Jhr. Mr. Schorer, Mr. Moens en Mr. Bolle, tot onderzoek en rapport idem tot verkoop van onbruikbaar geworden losse goederen hetwelk wordt goedgekeurd; idem tot verandering- van den trap der ligplaats van de stoomboot //Stad Zierikzee" hetwelk mede wordt goedgekeurd idem 'tót vaststelling van het bedrag van den borg tocht van den Gemeente-Ontvanger welke wordt be paald op /10,000. Door Burg', en Weth. worden uit het tiental sollici tanten naar de betrekking van Gemeente-Ontvanger aanbevolen de heeren J. E. Mulock Houwer te Zie rikzee en J. M. van der Roest te IJsselsteijn. Tot de benoeming overgaande, waarbij de heer II. G. Mulock Houwer zich buiten stemmng houdt, wordt met alge- meene stemmen benoemd de heer J. E. Mulock Houwer. Wordt medegedeeld dat het herstel der havenhoofden aan P. den Boer voor ƒ2170,is aanbesteed door het waterschap Schouwen waarin de gemeente draagt 1/8; en dat de verandering der Waag in politie-bureau is aanbesteed aan J. Lammers voor 1480, beiden voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der commissie voor de zaken der schut terij worden benoemd de heer van der Grijp en Houwer en tot hunne plaatsvervangers de heeren van dor Vliet en Koole. De Voorzitter deelt namens Burg. en Weth. mede, dat "de 'waarde der Zelkasch zich bevindende tusschen de meestoven de Zon en de Wereld wordt begroot op ƒ30,000; op het terrein der Oude Zelke op 10,000 en der Commissiewerf op ƒ6000. Alzoo te zamen een waarde van ƒ46,000 en dat uit den put ten Oosten van de meestoof de Zon, eene waarde van ƒ1747 aan Zelkasch is uitgegraven en dat Burg. en Weth. hieromtrent nader voorstellen aan de raad zullen doen. Voorts verzoekt de Voorzitter de Commissie voor het onderzoek der reclames voor den Hoofdelijken- Omslag en der hondenbelasting spoedig rapport uit- tebrengen, teneinde deze in eene volgende vergadering te kunnen behandelen. Hierna wordt de zitting gesloten. ZIERIKZEE, 18 April 1 8 7 3. Zierikzee, 16 April, lieden, werd ten raad huize aanbesteed de inrichting van het voormalige Waag gebouw tot bureau van politie, alsmede van de voormalige Vleeschhal tot Waaggebouw. De heer J. Lammers werd aannemer voor de som van 1480. In de heden gehouden zitting van deu gemeente raad is benoemd tot ontvanger der Gemeente-belas tingen de heer J. E. Mulock Houwer alhier. Zierikzee, 18 April.Heden morgen werd uit het water de Ronde Weel nabij deze stad het lijk opgevisclit van den persoon van B., horologiemaker alhier, die sedert eenigedagen vermist was. Zwaarmoedig heid wegens tegenspoed, eji achteruitgang moet den ongelukkige tot zulk eéu treurig uiteinde gebracht hebben. f! Z. M. heeft benoemd5 tot griffiier bij het kanton gerecht te Oud-Beierland mr. J. K. v. Weel aldaar. Zierikzee. 18 April. Het Handelsblad deelt mede dat er bij de regeering aan gedacht wordt de invalieden- huizen te Leiden en te Bronbeek op te heffen, en de daar gehuisde militairen'- een verhoogd pensioen toe te leggen, zoodat zij in staat zouden zijn zich bij particulieren kost en inwoning en ook meer vrijheid en zelfstandigheid te verschaffen. De bij de genoemde inrichtingen fungeerende officieren zouden, voor zoover dit nog kan, in activiteit worden hersteld, 't zij hier te lande of in Indië. Wij weten niet of er voor dit praatje eenige grond bestaat. Het is overigens wel te begrijpen dat er onder de personen, die in een invalieden-huis worden opgenomen altoos eenigen zijn, die het daar na eenigen tijd niet meer naar den zin hebben en de toch onvermijdelijke huis-regels van orde en tucht kunnen op den duur wel eens minder aangenaam zijn voor mannen van jaren en die 't gesticht binnen komen met de illusie van op hun lauweren te rusten. Maar er is een gewichtige omstandigheid die vóór 't behoud der invalieden-huizen en inzonderheid voor dat van Bronbeek pleit. Wanneer de gegageerde koloniale- militair in Bronbeek is opgenomen kan hij met gerustheid zijn ouden dag afwachten; geheel aan zijn lot overgelaten loopt hij groot gevaar binnen korter of langer tijdsverloop zijn pensioen te verpanden, 't zich te laten afzetten en, 't dus feitelijk te verliezen en geheel tot armoede te vervallen. Het is bekend dat dit maar al te vaak geschiedt. Nu is 't wel geen noodzakelijk vereischte dat de staat als voogd optreedt over de oud-militairen, doch werkelijk bewijst hij dezen toch een weldaad, met hen zooveel mogelijk te onttrekken aan de gelegenheid om ondanks 't pensioen toch tot armoede te vervallen. Van dezen kant beschouwd zouden we de opheffing der invalieden-huizen betreuren. De voormalige kapitein der infanterie P. A. Jansen is thans benoemd tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg, in plaats van den heer TI. Moezelaar, die benoemd is tot cipier te Rotterdam. Te 's Gravenhage heeft de politie een persoon aan gehouden, die getracht had valsche guldens uit te geven en bij wien men ook nog een dergelijk stuk ontdekte behalve 't stuk dat hij had willen uitgeven. Bij een ingestelde huiszoeking in zijn domicilinm vond de politie koperen vormen om guldens te gieten en een klomp letterspecie, benevens een fieschje met een chemisch preparaat dat tot verzilveren kon dienen, 't scheen dus dat men met een valschen munter te doen had. De Tweede Kamer is tegen den 22 dezer bijeen geroepen tot hervatting harer werkzaamiieden. Rotterdam. De Nederlandsch-A merikaansche stoom- vaartmaaatschappij heeft tliaus voor haar rekening in aanbouw op de werf van de heeren Rob. Napier En Sons te Glasgow, twee stoomschepen, ieder ruim 3000 ton groot, met doelmatige en ruime inrichtingen voor eerste- en tweede klasse passagiers en landverhuizers. Deze schepen zijn bestemd om met de Rotterdam en de Maas een geregelden halfmaandelijkschen dienst tusschen Rotterdam en New-York te onderhouden. Volgens, per mail, bij het depart, van koloniën aangebrachte berichten, zou de samenstelling der expe ditie naar Atehin zijn als volgt: Opperbevelhebber: gen-majoor I. II. 11. Kolder. Adjudanten een kapitein van de landmacht en een luiteuant ter zee lc klasse, Landmacht. Staf. Chefkolonel der genie A. W. Egter van Wissekerke. Infanterie 3e bat. (van Samarang en Willem I,) commt. majoor P. P. Cavaljé9e bat. (van Wel tevreden,) commt. majoor C. J. Knoote 12e bat. (van Weltevreden,) commt. luit.-kol. J. G. v. Thiel corps Barissans van Madoera, commt. luit.-kol. P. R. de Rochemont. Kavalerie een detachement van het escadron te Rijswijk, onder den ritmeester II. K. E. Perié. Artillerie Staf. commt. luit..—kol. H. G. Bouw meester. Een halve veldbatterij, een bergbatterij en eenige vestingartillerie. Genie: Chef kapit. J. W. Leers. Een comp. mineurs en sappeurs van Banjoe Biroe. Militaire administratieChef: onder-intend. Ie klasse J. Hofstede. Geneeskundige dienst: Chef: dirig. o/fic. van gezondh. Ie klasse J. H. Becking. Koelies: 1000 bannelingen met de noodige mandoors, Transportvloot. 5 stoomschepenKoning Willem III, Gouv. Gen. Mijer, Baron Sloet van de Beele, Baron Bentiuck, William Mackinnon en 5 zeilschepen Susanna Johanna, Josephine, Kosmopoliet III, Johanna Elisabeth, Maarten v. Rossum. liet totaal der landmacht als minimum: 166 officieren., 3180 minderen, te zamen 3346 mau (behalve de koelies) en 149 paarden. Zeemacht: commt. der maritieme middelen kapit. ter zee J. P. Koopman. Z. Ms. stoomschepen JDjambi, Citadel van Antwerpen, Marnix, SoerabayaSoematra en Coehoorn. De Ned. Ind. Gouvernements-stoomers Si ah en Bronbeek. 5 stoombarkassen, 9 kruisbooten. Landingsdivisie der marinecommt. kapit.-luit ter zee J. W. Binkes, 300 man als infanterie, 5 stukken veldgeschut en 11 mortieren met de bediening, 100 man voor ambulance en transport. Onlangs logeerden de dames B. Perk en M. Kruseman te Enschedé. Na het vertrek der dames, werd door de dienstbode van het hotel, onder het hoofdkussen in een der bedden een geladen revolver gevonden. Een paar dagen later verscheen een brief, waarin mej. Kruseman vriendelijk om terugzending van het achtergelaten wapen verzocht. Aan dit verzoek werd dadelijk voldaan, zoodat mej. Stella d. O. d. P. haren tocht naar het Noorden niet ongewapend behoeft te ondernemen (Wij plaatseu het bericht gelijk het ons wordt toegezonden. Voor de waarheid staan wij natuurlijk niet in.) {A. Ct.) Buitenland. Denemarken. Men schrijft van de Oostkust van IJsland dd. 29 Jan.: In het late najaar hebben wij hier veel en zwaar stormweer gehad, dat gevolgd is door een zoo buiten gewoon strengen winter, dat de oudste lieden hier er zich geen herinneren kunnen, die er mede te verge lijken is. Op IJsland moet in bijna alle behoeften door invoer voorzien worden. In het voor- en najaar komen de handelsschepen bij de factorijen aan, die dan het benoodigde voor het volgende halfjaar aanbrengen nu is in eene der noordelijke provinciën, Thingord Syssel genaamd, geen enkel handelsschip gearriveerd,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2