Zeetijding van Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. geleden hieromtrent een en ander gelezen te hebben. Toen schenen de Engelschen de positie niet te be grijpen; thans doen zij dit blijkbaar wel en laten ons op Sumatra de handen vrij. Men heeft wel eens hoog opgegeven over de ge duchte macht van Atchin. Vroeger was daar wel wat van aan, doch thans schijnt die voorstelling niet vrij van overdrijving te zijn. Dit blijkt o. a. uit het de gelijke stuk dat omtrent de zaak van Atchin in de N. Rott. Courant is gepubliceerd. Hoe 'tzij, als er geklopt moet worden, hopen wij dat de^ regeering 'tgoecl zal doen, d. w. z. dat zij liever één flinke, sterke expeditie uitzendt dan, zooals wel eens meer geschied is, zachtjes aan, met halfwerk beginnende, om dan later toch gedwongen te worden met volle werk door te zetten, wil zij niet met een sisser eindigen. Het Utrechtscïie Dagblad deelt de volgende opgaven mede omtrent de samenstelling der expeditie (waaruit tusschenbeide gezegd blijkt hoe de Indische regeering op haar tellen gepast heeft). Kommandant der artillerie de luit.-kol. H. Gr. Bouwmeester; Komra. der kavalerie ritm. II. K. E. Perié; chef geneesk. dienst de offic. van gez. Ie klasse B. E. J. H. Becking; chef der adm. onder intend. Ie kl. J. Hofstedekommand, der hulp troepen luit.—kol. K. v. d. Heijden. De expeditionaire troepen bestaan uit 4 veld- bataljons waarvan 2 gewapend met Beaumontgeweren, 2y2 batterij (20 stukken) veldartillerie, 60 cavaleristen, 1 bataljon Madureezen en de noodige genie- en hospitaal-soldaten terwijl 1000 kettinggangers aan de expeditie zijn toegevoegd. Zierikzee, 8 April. Voor de voorjaars-examens voor 't lager onderwijs in de prov. Zeeland, die na Paschen zullen aanvangen, hebben zich aangemeld in 't geheel 50 personen, als 8 voor hoofdonderwijzer, 1 voor hulponderwijzer, 5 voor huisonderwijzeres, 5 voor hulponderwijzeres, 10 voor 't Eransch (mann.), 1 voor 't Hoogduitsch (mann.), 3 voor de Wiskunde, 2 voor de Gymnastiek, 2 voor het teckenen (mann.), 1 voor 't teekenen (vrouw.), 1 voor 't Engelsch (vrouw.), 7 voor de handwerken voor meisjes. Opmerkelijk is de groote vermindering van 't getal aspiranten, die zich ook in deze provincie doet waar nemen. Zierikzee, 8 April. Gisteren avond had de afdeelings- vergadering plaats van 't Ned. Schoolverbond, onder voorzitterschap van jhr. G. L. Schorer. Van de 94 leden die deze afdeeling telt waren slechts 17 present. Treurig verschijnsel Eu toch was vooraf bekend gemaakt dat op deze vergadering o. a. de leerplicht zou ter sprake komen. Naar aanleiding van door de afd. Gouda en de afd. Menaldumadeel gedane voorstellen die op de aan staande algem. verg. van 't- verbond zullen behandeld worden en ook van door 't hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in 't algem. reglement, werd er gesproken over leerplichtover 't al of niet wenschelijke daarvan, over de vraag of 't Ned. Schoolverbond ook in zijn program zou opnemen 't onderzoek naar de bezwaren die tegen de invoering van den leerplicht konden bestaan. Alvorens deze geanimeerde en leerzame discussie aanving was door den secretaris der afdeeling een verslag voorgelezen waaruit bleek dat de afdeeliug in ledental achteruitgaande is en dat haar bemoei ingen nog geen zeer merkbare verbetering in't school bezoek hebben uitgewerkt, ofschoon tevens bleek dat volstrekt schoolverzuim te dezer slede zeer gering is. Ds. P. J. Andreas leidde de ernstige vraag in en de meerderheid van 't bestuur vereenigde zich met de conclusie waartoe spreker kwam nl. voor als nog niet aan te dringen op leerplicht. De meerderheid der aanwezigen echter was van een ander gevoelen en stond 't beginsel van den leerplicht voor zoodat ten slotte de afdeeling haar afgevaardigde naar de algem. vergadering machtigde de voorstellen van de afd. Gouda en Menaldumadeel te ondersteunen. Bixitenlandscli Overzicht Maar al te spoedig wordt de veronderstelling be waarheid dat na 't verdampen van den roes der vreugde over 't onlangs gesloten tractaat met Pruisen over de vervroegde bètaling der oorlogsschuld en de daardoor vervroegde ontruiming van 't Eransche grondgebied, het oude leventje in de Nationale Vergadering weder met kracht zou aanvangen. Als men zoo nagaat wat er door die keurbende van Eransche wijzen, verstan- digen, geloovigen en vaderlandslievenden gedaan wordt om de belangen van 't vaderland voor te staan, dan zou men geneigd zijn te meenen dat de geheele redding van 't land afhangt van de overwinning die de ééne partij op de andere maken moet. Slechts partijbelang en niets dan dit schijnt de drijfveer te zijn die al die mannen in beweging brengt. La Patrie y est pour rien, 't is treurig maar 't schijnt de waarheid te zijn. Voor de conservatieve republiek is de een, voor de radicale republiek is de ander, voor de legitimiteit is een derde, voor 't bonapartisme is weder een vierde, voor Bome zijn wederom anderen, tegen Thiers en voor Thiers zijn er ook, en onder dit alles worden de stemmen verdoofd van de enkelen, die roepen laat ons in de eerste plaats voor Frankrijk zijn. Uit dit alles volgt een onderling wantrouwen en wrevel waardoor uit elke voorkomende zaak gal en bitterheid wordt gedistilleerd en waardoor elke vraag een partij-vraag wordt. Iedereen in Frankrijk weet nu toch genoeg hoe noodlottig het tweede keizerrijk voor 't land is geweest en het is aan niemand onbekend dat het bonapartisme toch niet dood is ondanks al de lessen der ervaring die 't aan Frankrijk gegeven heeft. Het moest ook evenzoo van algemeene bekendheid zijn hoe de heer Thiers indertijd door de noodzakelijkheid gedwongen is geweest om prins Napoleon, die in Frankrijk kwam om te //werken" voor zijn affaire, uit te zetten over de grenzen. Niettemin heeft 'tin de Nationale niet ontbroken aan tal van stemmen die het gouvernement voortdurend daarover lastig vallen. Nadat prins Napoleon niet toegelaten was in een procedure tegen den staat, heeft hij gepetitionneerd. Toen deze petitie aan de orde kwam werd zij terstond weder tot een partijzaak gemaakt, 't Was of de geheele rechterzijde enkel uit Bonapartislen bestond. En 't gouvernement van zijn kant had van de zaak ook een kabinetskwestie gemaakt en tevens toegezegd dat het zelfs een wet zou indienen waarbij de familie Bonaparte verbannen werd verklaard en de vervallenverklaring nog nader bevestigd. Slechts te nauwernood gelukte het aan de vrienden van 't gouvernement te beletten dat er een votum van mis noegen tegen de regeering werd uitgebrachtmet een geringe meerderheid van stemmen ging men over tot de orde van den dag. 't Bleef evenwel niet bij dit incident. Elke gele genheid om vinnig en scherp te zijn werd gretig aangegrepen. In behandeling was ook 't ontwerp der regeering tot wijziging van de organisatie der gemeente Lyon. Men heeft menigmaal gezegd Parijs is Frank rijk. Slechts ten deele is dit waarmen moet Lyon uitzonderenwant vooral met het oog op de geavan ceerde begrippen mag men wel zeggen Lyon is 't radicale Frankrijk. De weinige medewerking die 't gouvernement der nationale verdediging indertijd van Lyon ondervond en de blijkbare weerzin waarmede deze groote, woelige stad zich aan 't algemeene bestuur onderwierp terwijl zij ondertusschen op eigen hand maatregels nam, hebben maar al te wel doen zien dat Lyon op den duur de hegemonie van Parijs niet meer dulden zal en er groot gevaar zou kunnen ontstaan voor een scheuring van Frankrijk in een radicaal zuiden onder Lyon en een conservatief, ultramontaansch- monarchaal noorden onder Parijs. Hervorming was dus noodig. 't Begeerings-ontwerp ademde evenwel een geest van meegaandheid geheel overeenkomstig het systeem van den heer Thiers, die, hoe koppig ook in sommige punten, toch over 't algemeen oprecht de belangen aller partijen tracht te verzoenen. De com missie der Nationale wilde 't ontwerp in den geest der rechterzijde gewijzigd zien scherpe discussie hierover. Een van de linkerzijde laat zich een bijtende kwalificatie ontvallen over 't rapport der commissie een uit de rechterzijde, de Gramont, uit een minder parlementair woord de linkerzijde verlangt dat de voorzitter, de heer Grévy, den heer Gramont tot de orde zal roepen dit geschiedt doch daarop ontstaat een onstuimig rumoer onder de geheele rechterzijde, waarop ten laatste de heer Grévy zich uit de zaal verwijdert en den volgenden dag (Woensdag) de vice- president een brief voorlas waarin de heer Grévy bericht dat hij zijn ontslag neemt als voorzitter der Vergadering. Nu werd er voorgesteld om Vrijdag tot de verkiezing van een voorzitter over te gaan, doch dit vond geen bijval. De linkerzijde trachtte, bij monde van den heer Germain, onmiddellijk die keuze te doen plaats hebben, teneinde aan den heer Grévy door een herkiezing een schitterend bewijs van vertrouwen te geven, waarin dan tevens ook een votum van vertrouwen aan de regeering opgesloten lag. De toeleg mislukte wel werd Grévy herkozen doch slechts met 349 van de 593 uitgebrachte stemmen, terwijl 231 stemmen vielen op den heer de Buffet, die n. b. tweemaal minister geweest is onder Napoleon III en zelfs de laatste maal in 't kabinet Olivier. De heer Grévy kon niet voldaan zijn en volhardde bij zijn besluit om zijn ontslag te nemen. Douderdag is vervolgens het wetsontwerp betreffende de veranderingen in 't ge meentebestuur van Lyon met 408 tegen 173 stemmen in beginsel aangenomen. In de zitting van Vrijdag had de tweede verkiezing plaats van een voorzitter der vergadering en de uitslag was dat de heer Buffet benoemd werd met 304 stem men, terwijl 285 stemmen uitgebracht werden op den heer Martel, vice-voorzitter der vergadering. De heer Thiers en de ministers stemden ook voor den heer Martel Zaterdag werd uit Parijs gemeld dat deze uitslag, die een overwinning is voor de rechterzijde, de linker zijde zoozeer heeft verontwaardigd dat een honderdtal leden der linkerzijde zullen aftreden. De heer Buffet heeft bij de aanvaarding van het presidentschap der Nat. Vergadering een rede gehouden die van veel beteekenis is. Hij is een onverbiddelijk tegenstander van den heer Thiers en met zijn optre den heeft er daadwerkelijk een omwenteling plaats in de Nationale. Grévy vertegenwoordigde de verzoe ning, de handhaving van het compromis van Bordeaux, - Buffet verklaart niet onduidelijk op te treden voor de beginselen en bedoelingen van de rechterzijde. Strijd wordt derhalve nu 't wachtwoord. De preten denten zullen juichen, - Frankrijk mag nog wel wat blijven nederzitten in zak en assche. CORRESPONnENTIll Onze jongere zuster vergeve 't ons dat wij haar niet wenschen te volgen in het slijk waarin zij ons voorgaat. Onze bottines kunnen daar niet tegen en we zien er tegen op baggerlaarzen aan trekken. Alleen merken we nog op dat zij constateert dat we niet gelezen en wel uitgelachen worden, 't Kan zijn door haar misschien, 't Publiek is intusschen zoo zot niet om uit te lachen wat 't niet leest. K e x» li- en Schoolnieuws. Beroepen te Domburg ds. C. C. J. Hiebendaalte Driel. Te 's Heerenhoek heeft den 3 April met groote plechtigheid de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuwe B. K. parochiale kerk. De eerw. J". A. Ever- steijn, deken van Middelburg hield een toepasselijke rede. De predikantenkerkeraad van Moerdijk hebben thans formeel verklaard dat zij de gehoorzaamheid aan de Synode opzeggen en geen ander predikant in het kerkgebouw zullen toelaten dan diegenen die zij daartoe verlof gegeven hebben of daartoe zullen uitnoodigen. Beroepen te Cats ds. P, J. Boscam Abbing te Ginneken. Op 't zestal te Haarlem komen o. a. voor de heeren J. H. L. Boozemijer predikant te Middelburg en J. G. Yerhoeff te Wissenkerke. 7 April. BINNENGEKOMEN: Union, Hamkerk. Libeau, Schiedam. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 7 April 187 3. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2J/2 pCt. 56 Y, dito dito 3 67*/,, dito dito 4 885/16 dito Stad Rotterdam 3 88 België, dito Rotschild. 2J/2 623/4 Spanje, Obligatien, 1871 3 21 dito Buitenland 1870 3 21 dito Binnenl. f 12502500 3 17 9/16 Portugal, Obligatien 1853 3 393/4 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 983/s Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 87 Obligs. a f 1000,— 1866 5 97«/ls dito a X 100,1860 4^2 Cert, bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867 4 761/4 dito 1859 3 661/4 Aandeel Z. Rs. 100 1864 f Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 6315/l6 Febr.-Aug. 5 643/lG dito in Zilver Jan. en Juli 5 665/16 April Oct. 5 66 Aand. Pr. Leen. fl. '100 1864 f Italië, Bew. Insclir. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 53*/4 N.-Amerika, dito dito 1885 6 995/a Brazilië, dito 1865 5 96 Mexico, dito 1851 3 16 pCt 2263/4 1291/2 94 933/4 141 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. 1000,5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Clucago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS: Metalliek. f 22,77i/2 Rus. Z.-R. .f 32 Dito Nationale 24,52^ Amer. Dollars 2,44 Div. Eng. p. Papier 2,08 ROTTERDAM, 7 April 1873. Bij matigen aanvoer bleven de prijzen onveranderd. Jarige veeuwsche Tarwe f 10.50 a - 11.50 Nieuwe 1872 - 9.25 a - 10.25 Rogge 1872 - 67.5 a - 7.20 Wintergerst - 6.25 a - 7. Zomergerst - 5.a - 6. Inl. lange Haver - 2.60 a - 4.20 korte - 2.60 a - 4.20 Kleine Blauwe Erwten 1871 - 7.50 a - 8.50 Groote - 8.a - 8.50 Bruine Boonen - 8.a - 9. Witte - 7.25 a - 8.— Zeeuwsche Paardenboonen - 6.25 a - 7,25

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2