STATEN-GENERAAL. blaadje wilt doen bloeien, de Nieuwsbode eu vooral 't bijvoegsel van 29 Maart maar tot voorbeeld ter navolging' moet nemen, dan zal 't wel gaan, clan maakt gij misschien nog fortuin in gezelschap met uw uitgever. Doch neen, dat kunt gij niet, daartoe hebt ge 't publiek en uw pen te lief. Ga dus maar voort op den voet, zooals ge 't nu al een poosje gedaan hebt. Houd uw illusien maar zoo lang als gij kunt; 't leven is zoo dor zonder illusies, ook 't leven van den journalist; sprokkel maar voort harsige spvikjes tot voe ding van de lichtende fakkel der kennis en van den vooruitgang'. Al kunt ge dan uw lezers geen plat Schouwsch leeren, noch hen onthalen op frissehe poëzie over Amerikaansch spek en landverhuizers, al snoept ge ook geen critiek uit „Onze Tolk" en al verfoeit gij de hatelijke gemengde berichten, toch zal uw arbeid niet ijdel wezen en het publiek zal u niet versmaden. De Tweede Kamer heelt zich in de afge- loopen week uitsluitend bezig gehouden met het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie. De leden juristen der kamer hebben hun hart op gehaald en over allerlei onderwerpen met de rechtspleging in verband staande, en soms ook wel eens geheel daarvan afgescheidenhet woord gevoerd. En zoo was men op Zaterdag jl. gevorderd tot art. 40 van het wetsontwerp. Dat een overzicht van al de artikelen en de daarover gehouden beraadslaging te veel ruimte van ons blad zou vorderen spreekt van zelf. Maar of de mededeeling der discussien, met de amendementen en sub-amendementen, door onder scheidene leden ingediend, wel -zoo belangrijk voor onze lezers zoude zijn, dat wij daarmede een groot gedeelte van onze kolommen zouden vullen, durven wij voor het minst betwijfelen. Van een paar punten uit bet debat willen wij toch melding maken. Het eerste der bedoelde punten betreft art. 3. Dit artikel wil aan de kennisneming' der rechterli jke macht opgedragen hebben, alle vorderingen, die betreffen betaling eener geldsom of handhaving van eigendom of eenig ander burgerlijk reeht te verkrijgen, voor zoover de beslissing volgens wet of wettelijke verordening niet aan anderen toekomt. Door dit artikel wordt een gedeelte der administratieve rechtsmacht bij den gewonen rechter over gebracht, of wordt er althans eene zekere verwarring geboren, omtrent den rechter tot wien men zich in dergelijke gevallen te weDden heeft. De Zeeuwsche afgevaardigde Tak wenschte die verwarring te voorkomen, door eenvoudig te lezen Rechtsmacht, in andere zaken wordt door de rechterlijke eollegien en rechters in art. 1 genoemd, uitgeoefend in de gevallen, waarin zij bij de wet daartoe zijn aangewezen. Dit amendement werd echter verworpen, evenals een ander soortgelijk van den heer van Lijnden. De Kamer heeft drie dagen aan de beraad slaging' over dit artikel besteed. Een ander punt is de onafzetbaarheid der kantonrechter^. Men wilde eene eerste benoeming, als een soort van proeftijd, voor vijf jaren be palen, anderen wilden de tegenwoordige wijze van tijdelijke benoeming behouden, doch ten slotte is het artikel der regeering aangenomen, en zijn dus de kantonrechters ook onder de onaf- zetbare rechterlijke ambtenaren gerangschikt. Eindelijk zijn de procureurs nogmaals ter sprake gebracht. Hun to be or not to be is ovERWOgen en Gewogen en de beslissing is voorloopig uitgesteld en wel tot bij de behan deling van art. 113. Dit artikel thans luidende „Omtrent het behoud der procureurs wordt nader bij de wet beslist," is bij amendement van een zevental leden voorgesteldte lezenDe dubbele rechtsbijstand is afgeschaft." Op art. 115, thans luidende: Deze wet treedt in werking op een nader door ons te bepalen tijdstip" is door den heer Lenting voorgesteld, dit te veranderen in: „Deze wet treedt in werking op 1 Januari 1875." Wij hopen, dat wij in een volgend overzicht kunnen vermelden dat de beraadslaging over dit wetsontwerp is afgeloopen, want er zijn nog belangrijke werkzaamheden ophanden en de tijd van het paaschreces nadert met rassclie schreden. Binnenland. ZIE KIK ZEE, 1 April 1 8 7 3. Zierikzee 29 Maart. Gisteren avond had in de Concertzaal de derde uitvoering plaats door de llede- rijkerskamer //Ruysch". ^Ilet blijspel „Als de eene hand de andere wascht, enz." werd met veel entrain en tot onverdeeld genoegen van de in grooten getale opgekomen leden met hun dames en geïntroduceerde!), afgespeeld. Zoowel de titelrol, die niet vrij was van eigenaardige moeielijkhedenals de overige rollen werden zeer verdienstelijk vervuld eii menige passage leverde 't bewijs dat door aanhoudende en wel geleide oefening ook dilettanten zich tot een aanmerkelijke hoogte in de artistiek kunnen verheffen. Het Harmonie-gezelschap verdient veel lof voor zijn welwillende medewerking, waardoor de feestavonden van //lluysch" zoo zeer worden opgeluisterd. Ook dit winter-saizoen heeft weder het bewijs ge leverd dat ware liefhebbers der edele „bonst van Rethorijkezoowel voor zich zelf als voor een groot deel der burgerij, in hun talent een bron van on schuldig en tevens beschavend en veredelend ver maak weten te openen. Zierikzee, 31 Maart. De maand Maart doet zijn titel van lentemaand dit jaar alle eer aan. Wij hebben sedert eenige dagen prachtig weer. Gisteren was 't in de zon zelfs zoo warm dat de overjas een gek figuur maakte en winterkleeding lastig was. Het zwakke tochtje wind behoudt evenwel nog die eigenaardige fijnheid die men doorgaans na de lente-nachtevening waarneemt en die een gevoelige huid 'tkoud doet vinden buiten de zou, terwijl 'tin de zon heet is. Gisteren nacht omstreeks 11 u. 30 m. werd in het Zuiden een vrij sterk weerlicht waarge nomen, een zeldzaam verschijnsel op dezen tijd van het jaar. De planeet Venus liet zich te 2 ure namiddag aan den hemel duidelijk onderscheideu. Zierikzee, 1 April. In een vorig nommer den uitslag der verkiezing te Leiden besprekende waagden we de veronderstelling dat de heer Neeb nog wel de overwinning kon behalen. De meeste bladen waren een ander gevoelen toegedaan. Er hebben zich echter verschijnselen voorgedaan die wel eenigen grond geven aan onze meening. Zoo meldt de Aruhemsche Courant van gisteren dat deltoomsch-Katholieke kies vereen iging „Recht voor allente Leiden besloten heeft zich bij de herstemming op heden van deelneming te onthouden. Wij vinden dit volkomen consequent. Nu kan het conservatieve hoopje even onseqneut zijn eu dan is de verkiezing van mr. Necb verzekerd. Ingeval de kandidaat dezer partij in herstemming ware gekomen zouden wij een samenwerking der Katholieken voor vrij zeker gehouden hebben, doch nu de kandidaat der anti-revolutionairen met den heer Neeb moet kampen is de zaak geheel anders. Er kan echter nog veel gebeuren en de vereeniging Recht voor allen zal wellicht niet het algemeen gevoelen der Katholieken uit 'tgeheele district uitdrukkeu. In allen geval is o. i. de verkiezing van den heer van Heemstede alleen door een monster-verbond te verzekeren. In de Leidsche Courant worden dan ook door ijveraars, die op geen kleinigheid zien en 't gewicht van de positie begrijpen, alle pogingen aangewend om, tegeu het besluit van Recht voor allen in, de geloovige katholieken op te wekken om voor den heer Heemstede te stemmen. De bevolking der Prov. Zeeland bestond op 31 Dec. 1872, uit 89,107 personen van het mannel. en 92,543 van 't vrouwel. geslacht te zaraen 181650, zijnde 118 meer dan op 31 Dec. 1871. Middelburg 28 Maart. De commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat heeren Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 21 Maart jongstleden, het door hunne vergadering van den 28 Februari jongstleden, genomen besluit vervat iu het Provinciaal blad no 27 van dit jaar, in zoo verre hebben gewijzigd, dat het visschen in het Ne- derlandsche gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Gent en in de Axelsche vlakte, ook gedurende den gesloten vischtijd van dit jaar zal geoorloofd zijn. Aan Z. M, den koning zijn Dinsdag door den heer H. Lensing, hofleverancier te 's Ilage, de eerste kievitseieren aangeboden. Vlissingen 22 Maart. Tusschen Woensdag en Donderdag nacht is een der baggermachines in de nieuwe buitenhaven van de firma Schram de Jong Co. nagenoeg geheel afgebrand. De schade beloopt 15 a 16.000. Het geheele baggertoestel was ge assureerd voor de som van 20,000. Omtrent liet onlangs uitgebracht rapport der com missie van den waterstaat, aan welke een nader on derzoek van de plannen en werken der Amst. kanaal maatschappij was opgedragen, verneemt men, dat de conclusie strekt tot verzwaring in aanzienlijke mate van de hoofden in zee en tot verandering van het kanaalpeil, zoodat dit van 60 tot 20 duimen onder A. P. wordt verhoogd. Daarenboven moeten, tot verzekering van de afwatering der polders, sluiswer- ken en stoomtuigen van grooten omvang elders wor den aangelegd. Een raming van de kosten van de dientengevolge door de kanaalmaatschapdij te maken zwaardere of nieuwe werken, moet door de commissie niet gemaakt zijn, maar, volgens het gevoelen van deskundigen, zouden die kosten niet ver beneden 10 millioen gulden blijven. (iV. R. Ot.) Een bleekersknecht te Gouda was Woensdag-avond door zijn beminde afgezegd. Waarschijnlijk om haar tot andere gedachten te brengen, zeide hij, dat hij zich dan ging verdrinken. Haar verlatende springt hij werkelijk voor de woning, waar zij dienstbaar was, in het water, doch begint terstond om hulp te roepen. Daar zich evenwel niemand in de duisternis te water wilde begeven en men hem op andere wijze niet kon redden, kwam hij door zijne roekeloosheid om het leven. Amsterdam, 27 Maart. Gisteren middag vertoonde zich voor het stadhuis alhier een schare werklieden die, staande de daar gehouden raadsvergadering, ver langden den burgemeester te spreken. Naar men ons mededeelt hebben zij, na afloop dier aan geheel locale belangen gewijde vergadering, het hoofd der gemeente werkelijk gesproken. De aanleiding tot dit verlangen moet gezocht worden in het door den directeur der koninklijke fabriek van waskaarsen (den beer L. A. H. Hartogh) aan zijn geheele personeel (er moeten 600 personen op die fabriek werkzaam zijn) gegeven ontslag. Dat ontslag moet het gevolg zijn van een door hem beweerde bemoeielijking van de zijde van het dagelijksch bestuur in de uitoefening zijner industrie. Hij zou namelijk, in Februari 11., vergunning hebben gevraagd tot het op zijn terrein aanbouwen van een nieuw deel aan die fabriek. Die vergunning nu moet in Maart geweigerd zijn. Vermits de weigering van een dergelijke vergunning moeielijk te voorzien zou zijn en het antwoord ongeveer een maand uitbleef, had gemelde directeur reeds een aanvang gemaakt met den bouw. En nu is, op last van het dagelijksch bestuur, dezer dagen het reeds gebouwde, dat een belangrijke waarde moet vertegenwoordigen, weder afgebroken. De heer Hartogh, die evenals andere industrieëlen zich beklaagt over de weinige medewerking van het bestuur tot bevordering der industrie, ziet daarin een zoodanige belemmering, dat hij tot de tijdelijke sluiting der fabruik moec hebben besloten, liet gerucht loopt, dat de vergunning tot den bouw zou zijn geweigerd, op grond dat de bouw zou geschieden op terreinen, die de gemeente, bij eventueele uitbreiding der stad, zou hebben te onteigenen, hetgeen met meerdere kosten zal moeten geschieden, ais een dergelijk gebouw voltooid was. Wat het antwoord van den burgemeester aan de klagende werklieden geweest is, weten wij niet. Alleen moet des avonds zijn woning door eenjvrij sterke politiemacht afgezet geweest zijn. (IV R. Ct.) Het vooruitzicht der conservatieve partij dat hare beginselen eerlang hier te lande zouden verkondigd worden in de Fransche taal nl. door middel van het op te richten dagblad V Europe Conservatriceis voor 't oogenblik weder verduisterd. Monsieur Cantaloube de Malaret directeur van het dagblad in spe, stichter en grootmeester der Chevalerie da Sacrc Coeur is na een vrij langdurig logies op crediot in het voornaamste hotel te Breda en na een chevnleresquen tocht naar 'sGravenhage eindelijk door de politie ingerekend en verleden Maandag als land- looper door de maréchaussee over de grenzen gebracht. Het moet erkend worden dat de voorbereidende ope ratien voor de groote onderneming van dat conser vatieve en ridderlijke genie zoo goed waren aangelegd dat, een paar maanden geleden, werkelijk sommige bladen zich zijner aantrokken. Plet is ons niet bekend of hij er nog in geslaagd is otn voor zijn chevalerie der Sacre-coeur, ridders te engageerende entree was niet hoog, slechts 25 fr.menig lintje komt deu be zitter op vrij wat meer te staan. Ondertusschen doet het ons genoegen dat dit feit klaar bewijst dat de menschen in Noord-Brabant toch nog uit hun oogen zien als 't er op aankomt.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2