Miskende rechten, verkorte vrijheid, gewetens dwang, versmaden van gemoedsbezwaren zijn de gewone en meest gangbare grieven, die echter, wel beschouwd, alleen neèr komen op de vraag: wie zal er macht hebben op de aarde Ach wanneer zal de tijd komen dat het den mensehen niet meer in de eerste plaats te doen is om macht en geweld, maar 0111 waarheid, vrijheid en recht! Binnenland. Z1EBIKZEE, 2 8 Maart 1 8 7 3. Zierikzee, 27 Maart. De avond van gisteren was de laatste in dezen winter aan volksvoordrachten gewijd. Het was een recht feestelijke avond die ongetwijfeld bij alle aanwezigen een goeden indruk acli tergel a ten heeft. .Als spreker trad de heer Oosterman op met een lezing, die in alle opzichten getuigde van den ge zonden zin, de degelijke kennis en de hartelijke belangstelling in volksheil, die we van hem gewoon zijn. Zijn uitgangspunt nemende in de gebruikelijke klachten van den minderen man over de slechte tijden meende hij die niet beter te kunnen beperken binnen juiste grenzen en maat, dan door de geschiedenis van den arbeid na te gaan, die duidelijk aanwees, hoe we in onzen tijd in vergelijking met vroegere toestanden veeleer te roemen dan te klagen hebben. Het eerste tijdvak, dc steen- en bronsperiode, was dat van den ruwen arbeid, waarin ieder zelf vervaardigde, wat hij voor de jacht en de bewerking van den grond uoodig had, waarin moeite en ontbering, een zeer ruw en hard leven het deel was geweest van allen zonder onderscheid. Daarop volgde de tijd van den verach ten arbeid, toen alle eigenlijk gezegde arbeid den slaven of lijfeigenen was opgedragen, die met lijf en ziel den heer toebehoorden, den lieer die wel het recht had zijn zinnelijke lusten te koelen aan de dochters zijner ouderhoorigen, maar nimmer zich zoo diep zou hebben vernederd om ooit de vereelte hand zijner slaven vriendschappelijk te drukken. Aan dien ramp zaligen toestand maakten de kruistochten een einde, onder wier vele gezegende vruchten ook mag worden geteld he& ontstaan van een derden stand, een stand van vrije mannen. Deze stand verkreeg te meer gewicht en beteekenis, naarmate koningen en keizers door hun steun zich trachtten te versterken tegen de vele groot© heeren, die vroeger elk op eigen grondgebied een meer dan koninglijke macht hadden uitgeoefend en maar 1100de zich onderwierpen aan een hooger gezag. Nu werd de arbeid georganiseerd. De werklieden der verschillende vakken vereenigden zich tot corporatien, tot gilden die hoe langer zoo meer macht verkregen. Spreker was volstrekt niet blind voor de goede zijden van dit gilden-wezen maar besvees toch duidelijk zijn recht om dezen tijd te noemen den tijd van den gebonden arbeid, waartegen de nieuwe tijd 11a de afschaffing der gilden als die van den vrijen arbeid gunstig afstak. Veel gebrekkigs, veel belemmereuds is met die gilden weggevallen, en is er ook al veel goeds te gelijk mee verloren gegaan, niets verhindert ons veel van dat goede ook op onzen tijd toe te passen, zij 't dan ook in eenigszius gewijzigden vorm. De groote winst van onzen tijd is juist in de vrijheid van den arbeid gelegen, leder kan werken wat en waai en zooals bij wil. Daardoor, het is waar, verkreeg ook de concurrentie volle vrijheid van bestaan maar welk bekwaam en ijverig man heeft ooit de concurrentie gevreesd P Welk edoldenkend mensch gunt niet graag aan een ieder de vrijheid die hij zelf geniet Meer dan ooit komt het dus in onzen tijd aan op bekwaamheid. Het is een slechte tijd voor domooren en luiaards, een gezegende tijd daarentegen voor hen die willen, 't zij dan hier, 't zij elders. Dit is een kort en flauw overzicht van het vele degelijke en flinke dat de heer Oosterman 011s te genieten gaf. Geen wonder dat bij sommigen de lust opkwam, van het gehoorde nog eens rustig te kunnen nalezen, een wensch die zeker op geen onoverkomelijke bezwaren behoeft af te stuiten. Het was een uitmuntende inleiding voor de plech tigheid die nu volgde, het uitreiken van de zilveren medaille voor beproefde trouw door ons departement van de maatschappij Tot nut van Algemeen aan Job Olree, die gedurende 51- jaren bij de heerL. Koole is werkzaam geweest. Ernstig was 't woord dat de heer Heyse als president van ons departement daaraan vooraf liet gaan. Vele klagers in onzen tijd, zoo sprak hij, verwachten heil van de verbetering der maatschap pelijke instellingen en wettenmaar te dikwijls vergeten zij, dat de beste instellingen en wetten niets kunnen baten, zoo ook zij zeiven niet beter worden die ouder die instellingen en wetten leven moeten. Dit had onze bekroonde zijn leven lang getoond te begrijpen. Moeilijke tijden, veel moeilijker dan de tegenwoordige, had hij doorleefd en toch, met minder hulpmiddelen dan thans allen ten dienste staan, had hij het hoofd weten boven te houden, omdat het hem nooit had ontbroken aan ijver, aan overleg, aan matigheid, aan trouw. Daarmee vooral wensch te hij den bekroonde geluk meer dan eer bij menschel! geldt de getuigenis van een goed geweten. Het muziekgezelschap //Kunst Eer," dat onderwijl het orchest had bezet, viel hierop in inet een driewerf herhaald //Lang zal hij leven en bracht ook verder niet weinig bij tot de opgewektheid en luister van dezen avond. Nog werd de bekroonde geluk gewenscht door den heer W. Koole die namens zijn vader en zich zelf hem iu zijn naderenden ouden dag liun steun en vriendschap toezegde. Bij de overreiking der medaille was den grijze ook nog een portefeuille ter hand gesteld inet een drietal muntbilletten door enkele ongenoemde belangstellenden samengebracht. Nadat de heer Lammees nog een zeer vermakelijke bijdrage had geleverd en het harmonie-korps nog enkele schoone nommers ten beste gegeven had, mocht de voorzitter van de commissie voor volksvoordrachten dankbaar dezen avond besluiten met den wensch, dat vele van de goede toonen die wij daar hadden gehoord, mochten hebben weerklonken 111 veler hart, mochten blijven doorklinken in hun leven. Wij eindigen ons verslag met den hartelijken wensch dat de zaak der volksvoordrachten niet moge dalen, maar, gelijk zij 't waard is, moge stijgen in de schatting van begunstigers en hoorders beiden. Zierjkzee, 24 Maart. Met het oog op het belangrijke, vraagstuk of de nieuwe waterweg van Botterdam naar zee ooit zal beantwoorden aan de verwachting-, ver dient gemeld te worden dat de eerste Oost Indie-vaarder de Robertas liendrikusmet een diepgang van 40 decimeters, heden goed en wel door dien waterweg- is in zee gekomen. Wij houden het echter nog niet voor uitgemaakt dat het gelukken dezer kostbare onderneming aisnu als een feit kan worden beschouwd. Helder, 25 Maart. Heden had alhier een ongeluk plaats dat voor menigeen tot een waarschuwend voor beeld kan dienen. Uit een kleine arbeiderswoning- zagen de voorbijgangers een dikke rook opstijgen, een teeken dat er brand in het huis was. Naar binnen gegaan zijnde vonden zij daar naast de fel brandende kachel een brandende wieg waarin 't verbrande lijkje van een zuigeling. De vader was naar zijn werk en de vrouw niet op haar plaats in huis maar bij de buren. De minister van oorlog heeft bij beschikking van den 17 Maart jl. vastgesteld de definitieve regeling van het wetenschappelijk onderwijs bij de korpsen artillerie, ter opleiding voor den rang van 2den luitenant. Het onderwijs zal worden gegeven aan een voorberei denden cursus, die bij het 2de regement te Utrecht, en bij een hoofdcursus, die bij het 1ste regement vesting-artillerie te Delft zal ziju gevestigd. De voorbe reidende cursus heeft eene, de hoofdcursus drie klassen, wordende het onderwijs bij de eerste door twee en bij de laatste door vier luitenants gegeven. Zaterdagnacht overleed te Antwerpen, mevrouw d'Hooghe de Homes, in den ouderdom van 64 jaar. Zij was de laatste afstammelinge van de oud adellijke familie van den graaf van Hoorn, die met Egmont te Brussel op bevel van den hertog van Al va ont hoofd weid. Delft. Jl. Zaterdag namiddag had een achtjarig knaapje, de zoon van den barbier K., op den Ver- wersdijk alhier, het ongeluk in de gracht te vallen. De moeder van den jongen aarzelde geen oogenblik haar kind 11a te springen. Beiden verkeerden in levensgevaar, toen de persoon van Sieptnan, vleesch- houwersknecht oud 19 jaren, zich geheel gekleed te water begaf en het geluk had, daarin verder bijgestaan door den agent van politie Binkema, de drenkelingen behouden aan wal te brengen. Men schrijft uit Antwerpen aan het Volksbelang te Gent, dat bij gelegenheid van het XHIe Neder- landsche taal- en letterkundig congres zal worden uitgevoerd het oratorium: //de Oorlog," gedicht van J, van Beers, muziek van P. Benoit. Buitenland. Z w i t s e r 1 a n d. De enntons-raad van Solothurn heeft alle maat regelen, welke door de regeering waren genomen tegen bisschop Lachat, goedgekeurd. Daarop is door de liberale burgerij aan den raad eene serenade met fak kellicht gebracht. Uit Bern wordt gemeld dat het kerkbestuur bij de regeering er op aandringt dat in de gemeenten van de Jura, waar 100 geestelijken aan 't gouvernement de gehoorzaamheid hebben opgezegd, de godsdienstoefeningen voorloopig zullen worden gestaakt. Hyacinthe heeft Woensdag te Genève nogmaals zijne lezing gehouden over de betrekking tusschen Kerk en Staat. Den vorigen dag namelijk hadden velen die hem hadden willen hooren, geen plaats kunnen krijgen. Hij heeft er evenwel het anderen aan toegevoegd en 0. a. zeer gelaakt de instelling van de biecht, waardoor de priester over 't huisgezin een macht verkrijgt, die al breuk doet aan de autoriteit van den man; vooral in Belgiëmeende hij deed dit gebruik veel kwaad, 'tSchijnt dat de lezingen zeer veel geestdrift verwekken. Het nieuwe wetsontwerp, onlangs in het kanton Genève aangenomen, waarbij aan de kerkelijke ge meenten de bevoegdheid wordt gegeven om zeiven hare geestelijken te kiezen, is jl. Zondag aan de volks stemming {referendum) onderworpen, en niet 9081 tegen 151 stemmen goedgekeurdde nltramontanen hebben zicli van stemming onthouden, omdat zij toch in de minderheid zouden zijn geweest, want het kanton heeft niet meer dan 16,200 stembevoegde ingezetenen. Engeland. De African Times, van 28 Pebruari 1873 behelst 0. a. de volgende mededeelingen omtrent den inval der Ashantijnen in het onder Britsch protectoraat staande gebied ter westkust van Afrika. De gouvernements-polilie kwam hier gisteren aan en bevestigde het bericht, dat de Ashantijnen een inval hadden gedaan. Kolonel Harley heeft heden geweren eu ammunitie uitgedeeld aan de lieden van koning Amfoo-Otoo. J)r. Bowe, chirurgijn van den staf, is met 5.0 man van de Houssa-politie in observatie naar bet binnenland vertrokken. De sterkte der Ashantijnen zou, naar gemeld wordt, meer dan 60,000 man bedragen, in drie afdeelingen verdeeld. De een zou op het DenkeriidisLrict aanrukken, de tweede op Akim en de derde rechtstreeks op Cape- Coast on Elmina. Naar men zegt, hebben de Ashan tijnen de Duitsche zendelingen, die zij gevangen hielden, onthoofd, behalve een arme vrouw en haar kind. At- jempon en zijn volk hadden niet naar Ashantee terug gezonden moeten zijn gewordenvoordat ze aan ons waren overgegeven. Buiten qumstie is, dat Atjempon terugkeerde in een stemming, die ons verre van gunstig was. Naar men zegt, moet hij zeer onheusch behandeld zijn ge worden door de lieden van kolonel Poster (Houssa- politie). Zij zouden hem namelijk van alles beroofd hebben. Zeker is het, dat men hen. toen zij te Ap- pollonica terug keerden, door de geheele stad de ju- weelen zag tc koop aanbieden van den Afrikaanschen prins, die van kouinklijken bloede wasen op- perbarbier van Quakoe Dua, den vorigen koning. Dat is de hoogste rang, dien men in Ashantee kan bereiken. I11 zijn positie Ooomassie kon hij gemakkelijk den jeugdigen koning tot alles overreden, door een beroep op hem te doen in naam van zijn oud-oom. Met kolonel Harley, onzen nieuwen bewindvoerder moet men medelijden hebben, daar hij dat alles niet vooruit kon weten, en ongelukkig heeft hij bovendien geen enkelen goeden raadsman bij zich; als hij daarom de een of andere fout begaat, moet men hem ook niet te hard vallen. De heer Grant is niet hier en men kan niet verwachten, dat kolonel Poster en de heer Chalmers veel van dit land kennen. Ik vrees, dat wij aan den vooravond staan van allertreurigste ge beurtenissen. Een correspondent van hetzelfde blad schrijft van Cape-Coast, in dato 23 Dec. 1873: z/De Ashantijnen hebben nu reeds hun hoofdstad verlaten, met den koning zelf aan het hoofd. De dorpen in Assim zijn reeds verwoest. Dat is eene nieuwe en treurige ontwikkeling in onze zaken." Ook te Secondee hebben hevige vechtpartijen plaats gehad tusschen de Engelseh-gezinde en Nederlandsch- gezinde bevolking. Laatstgenoemde, die het sterkst in aantal was, behaalde de overwinning en verbrandde de hoofdstad van den Engelscli-gezinden koning. De twist eindigde door de tusschenkomst van kolonel Poster die met het oorlogschip Batlesnake te Secondee aankwam. De Hollandsch-gezinde koning werd gearresteerd, evenals zijne opperhoofden, en naar Elmina overgebracht. Dat Secondee was in 68 aan Holland overgegaan tegen den zin van een deel der bevolking; later ging het met de andere bezittingen weer aan Engeland over, nu weder tegen denzin derHollandsch-gezinden, (lieer zich inmiddels hadden gevestigd. Vandaar de strijd. Vrijdag avond werd in het Engelsche Lagerhuis door den heer Gathorne Hardy eeu voorstel gedaan, volgens hetwelk het gouvernement uitgenoodigd zou worden om aan de vreemde mogend lieden mede te deelen dat het de beginselen afkeurt, waarop hel: scheidsgerecht van Genève zijti uitspraak gegrond heeft. Volgens den lieer Hardy toch maakten de bij het tractaat van Washington gestelde regelen de neutraliteit onmogelijk. De minister PorsLer antwoordde dat het tractaat van Washington alleen voor Engelaud en de Ver- eenigde Staten verbindend is en nog niet aan andere mogendheden is medegedeeld; volgens hem zon het verkieslijk zijn aan Amerika voor te stellen om de

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2