Openbare Raadsvergadering Buitenland. gedurig meer als waarheden aangekweekt en verkondigd zijnde, verviel men tot al de daaraan verbonden consequentien. De macht werd verward met het recht, 't wezen des staats gezocht in de volkomenste organisatie der macht, 't zij door de wet of door 't decreet, 't individu opgelost in den staat. Zoo ook in de kerk werd de cultus verward met den godsdienst, 't wezen van den godsdienst gezocht in de leer, 't individueele godsdienstige gevoel opge lost in 't priesterlijk gezag. In alle staten, waarvan de geschiedenis heuge nis heeft, vinden wij dezen in den grond geheel onzuiveren staat van zaken terug, en dat wel zoo ingeworteld in de algemeen geldige be grippen, dat het gros der burgers onnoozel genoeg is om te meenen dat zij met den staat niets te maken hebben en er ook zich liefst niet mee bemoeien, noch door gemoeid worden, terwijl op godsdienstig gebied 't gros der men- schen juist dezelfde meening is toegedaan ten opzichte van de kerk. Zoo is de regeering, in de schatting van de meeste menschen, geworden vader en moeder, voogd, notaris en beschermer, ook chef en tuchtmeester, en de priester is geworden herder, zielverzorger, middelaar, ja de verpersoonlijking en plaatsbekleeder Gods. gehouden te Zierikzee, denl9Maartl87 3. In deze zitting is afwezig de heer Blom. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en de mededeeling van de goedkeuring van eenige Raadsbesluiten door Gedep. Staten worden gesteld in handen der heeren mr. Bolle, mr. Moens en Koole de rekeningen der armenbewaarsckool, van het Pensioen en Weduwenfonds van gemeentebeambten en van het Evang. Luth. armbestuur over 1872 tot onderzoek en rapport. De Rekening der Gasfabriek over 1872 met balans wordt gesteld in handen van de heeren van der Yliet, mr. Bolle en Blom tot onderzoek en rapport. Komen ter tafel de verslagen van het lager en Middelbaar Onderwijs over 1872, welke ter visie van de leden worden gelegd. Door Burg. en Weth. wordt voorgesteld overeen komstig het advies der plaatselijke schoolcommissie betrekkelijk de verzoekschriften der hulponderwijzers om verhooging hunner jaarwedde afwijzend te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Voorts wordt op voorstel der plaatselijke school commissie besloten om de jaarwedde der hulponder wijzers, zoodra zij den rang van hoofdonderwijzer hebben verkregen met ƒ100 te verhoogen. Aan N. Silvius wordt op zijn verzoek wegens ver trek naar Amerika eervol ontslag verleend als 2de hulponderwijzer aan de Tusschenschool. Voorts wordt op voorstel van Burg. eu Weth. besloten. a. tot het doen van af-eu overschrijving van posten der begrooting voor 1872; b. tot het verhuren van 2 lokalen van het Raadhuis aan het Rijt ten behoeve van het Kantongerecht c. tot afwijzende beschikking op het adres van L. G. de Bie om vermindering zijner pachtsom of ontslag der grasmaaiing van 5 weegjes in den Zuidhoek d. tot verkoop van het Molhuisje en van een gedeelte van de gedempte Oude Haven aan den heer G. A. de Looze voor ƒ200 onder zekere voorwaarden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat de heer G. de Bruijne door Burg. en Weth. met ingang van 1 Maart 11. voor 3 maanden met de tij delijke waarneming der lessen in de Staatsweten schappen is belast. Tot leden der Commissie tot onderzoek der recla mes tegen het kohier van de hondenbelasting en van den Hoofdei. Omslag over 1873 worden benoemd de heeren Koole, mr. Bolle en van der Vliet. Overeenkomstig het rapport der Commissie ad hoe wordt goedgekeurd de rekening der Kamer van Koop handel over 1872. liet voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging dei- gemeente begrootingen over 1872 en 1873 wordt overeenkomstig het rapport der commissie ad hoe goedgekeurd. In handen van Burg. en Weth. wordt tot praeadvies gesteld een verzoekschrift der Vereeniging voor het bouwen van woningen voor personen uit den werkmans stand tot bestrating van het door genoemde veree niging bebouwde terrein aan de Binnenstoof. Aan den heer M. E. van den Thoorn wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend als Gemeente Ontvanger tegen 1 Mei e. k. met dankbetuiging voor d^ bewezen diensten. De rekening der Commersiewerf wordt overeen komstig het rapport der Commissie ad hoe goedgekeurd. Hierna wordt de vergadering gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 21 Maart 1 8 7 3. Zierikzee, 20 Maart. Maandag avond werd dooi den heer Stellwagen, in de afdeelings-vergadering van de maatschappij van Nijverheid een belangrijke rede gehouden ten onderwerp hebbende: de Ghineezen zoowel in 't Hemelsche Rijk als in onze Indische bezittingen. Dinsdag avond trad als spreker in de Nuts-vergade- ring op dr. Kiehl uit Middelburg. Hij had tot onderwerp gekozen Athene, zijn gebouwen, ruïnen, instellingen en herinneringen, en voegde aan deze belangrijke schets nog eenige mededeelingen toe uit zijn eigen ervaringen op een reis in het klassieke land. Sluis, 18 Maart. Na het overlijden van den heer J. H. van Dale, den man, die aan zijn geboorteplaats zulke gewichtige diensten heeft bewezen, werd door sommigen zijner vrienden het plan gevormd, hem door een uiterlijk gedenkteeken te huldigen. Eenige ingezetenen vormden zich tot een commissie ten einde daartoe gelden in te zamelen. Gisteren werd dat gedenkteeken op het graf geplaatst. Het bestaat uit een 2 a 3 meter hooge, vierkante, steenen zuil. Aan het boveneinde van het voorvlak ziet men een bloemkrans, waarin een pen ligt en daaronder staat met vergulde letteren te lezen //Hier rust J. H. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, aldaar geb. 15 Febr. 1828 eu gest. 19 Mei 1872. opgericht door zijne vrienden." 's Gravenhage. Zaterdag heeft de politie bij zekeren Hofman, liedjeszanger, op de Ammmoitieliaven woon achtig, huiszoeking gedaan, omdat hij, zooals uit de instructie der zaak van den dubbelen moord is gebleken, zeer bevriend was met Verlind. Iiofman was uit de stad, doch is Zondag weder teruggekeerd en heeft zich dadelijk bij de politie vervoegd. Het is dan ook ge bleken dat hij niet betrokken is in de zaak. De instructie is weder met vernieuwden ijver hervat. Zoo heeft men nu op nieuw een vrouw gehoord, die reeds vroeger was gedagvaard en die nu om zeer geldige redenen bewaarde zij tot nog toe het stil zwijgen een hoogst gewichtige verklaring heeft afgelegd. Zij heeft nl. op dèn bevvusten Vrijdag avond van den moord, de Jong in een tijdsverloop van drie kwartier voor de woning van mevr. van der Kouwen gezien en hem er ook zien uitkomen. Zij zag dat mevr. van der Kouwen eene dame uitliet en een goeden nacht wenschte en een oogenblik daarna was de Jong verdwenen. Blijkbaar maakte bij dus van de gelegenheid gebruik om, terwijl mevr. van der Kouwen aan de deur was, naar binnen te sluipen. Den 7den en 8sten Mei e.k. zullen de miliciens der lichting 1873 bij de verschillende regementen inf. en vestingartillerie onder de wapenen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden ge oefend. Goes, 17 Maart. Voor de betrekking van kanton rechter te Cortgene, heeft de Arrondissementsrechtbank alhier, de volgende aanbeveling opgemaakt mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantonge recht te Cortgene; J. H. Bybau, burgemeester van Colijnsplaat, Cats en Cortgene en plaatsvervangend kantonrechter te Cortgene, E. P. van Hoboken, ont vanger der registratie en plaatsvervangend kantonrechter te Cortgene. Amsterdam, 16 Maart. Men verwacht alhier binnen kort een proces, dat een tegenhanger zou kunnen worden genoemd van het onlangs te Parijs gevoerde en bekend onder den naam van Proces de la rue de Suresne. Zekere mevrouw S. toch, wonende op een der hoofdgrachten te Amsterdam, moet in hechtenis genomen zijn, als verdacht van débauche de mineur es en van een geheim speelhuis gehouden te hebben. Winterswijk, 16 Maart. Twee welgestelde ingeze tenen alhier hebben een bunder heidegrond aangekocht, om dien door middel van kippenteelt te ontginnen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterd, daarna jaagt men er 700 hennen in, die 's nachts in vier koepels op de rekken kunnen zitten. De mest der dieren moet strekken, om vruchtbaarheid aan den bodem te brengenterwijl men. zich vleit, dat de verkoop der eieren grootendeels de kosten van het onderhoud der kippen zal dekken. Als de resultaten aan de verwachting beantwoorden, zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. Z. M. dei koning heet 200 geschonken aan de commissie, die giften vraagt voor de 8 weduwen en 21 kinderen van verongelukte zeelieden te Vlissingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlis singen heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, met verzoek om de invoering van telegraafzegels te willen bevorderen. De Kamer wijst er op hoe in Pruisen, Zwitserland, Frankrijk, Engeland en Belgie zoodanige zegels reeds in gebruik zijn en tot gerief van het publiek verstrekken. Vooral voor plaatsen, waar spoorwegverkeer bestaat en vele reizenden zich bewegen, is het van belang, te allen tijde gelegenheid te hebben gefrankeerde telegraaf- berichten in de bussen van het telegraafkantoor te kunnen werpen, waardoor men van de goede bezorging van het telegram verzekerd is, terwijl ook voor de verzending per post naar eenig telegraafkantoor dit stelsel veel gemak zou aanbrengen. Apei doorn, 15 Maart. Gisteren avond gaf de vereeniging //Uitspanningen Inspanning"hareafscheids- voorstelling, die aan de toehoorders algemeen zeer heeft voldaan en waarschijnlijk nog wel eenig geldelijk voordeel aan het weeshuis alhier heeft gegeven. Gelijk men weet, bestaat deze vereeniging voornamelijk uit de internes van den heer van der Iiorst, wiens vertrek naar Brammen met April a. s. door allen, die hier van zijn onderwijs profiteerden en vele anderen die door'zijne steeds bloeiende kostschool gebaat werden, zeer wordt betreurd. Wij hopen dat het gemeentebe stuur er in slage om zijn plaats op eene goede wijze vervuld te zien en juichen het daarom zeer toe, dat thans door den raad besloten is tot datgene, wat tot ontwikkeling der school kan leiden en vroeger te vergeefs door den heer van der Horst was gevraagd. Leiden, 19 Maart. Het rapport van de commissie van onderzoek naar den toestand der bank van leening is verschenen en hangt een treurig tafereel op van die inrichting. De commissie zou dan ook gaarne tot geheele opheffing en overlating van deze tak van nij verheid aan particulieren hebben geadviseerd, indien het kon. besluit van 1826 daartegen geen beletsel was. Thans stelt zij voor, de finantieële verhouding- der gemeente tot de bank beter te regelen, met 1 Mei de hulpkantoren voor het inbrengen van panden op te heffen en het hoofdkantoor daartoe tevens in te richten en verder een nieuw reglement vast te stellen. Hennaarderadeel, 17 Maart. De raad dezer ge meente heeft de schoolgelden belangrijk verhoogd," opdat de bijzondere scholen beter zullen kunnen concurreren, 't Grootste deel der Raadsleden behoort tot de zoogenaamde Christelijke historische richting. Eergisteren zijn van het bataljon mineurs en sappeurs, te Nijmegen in garnizoen, voor rekening der Neder- landsche commissie, naar Weenen vertrokken 10 mi neurs en 4 onderofficieren, die, als bekend met ver schillende ambachten, aldaar behulpzaam zullen zijn bij het uitpakken, stellen, bewaken en na afloop der tentoonstelling weder inpakken van de onder haar toezicht geëxposeerde goederen. Zij zijn voorzien van nieuwe uniformen en hebben om het hoofddeksel en den halskraag een zilveren band, waarop het woord //Nederland." AC.) De St. Ct bevat de statuten der vereeniging tot stichting en in stand houden van een fonds ter on dersteuning van ongehuwde vrouwen en weduwen uit den fatsoenlijken stand, genaamd //Aumalia-Fonds," gevestigd te Amsterdam. t ali e. In de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden in terpelleerde den heer Corte den minister van Justitie over de vrijspreking van een moordenaar door de jury te Palermo, waarbij het bewezen kon worden, dat de familie van den moordenaar de gezworenen met 60,000 francs omgekocht had. Geheel Palermo was verontwaardigd over het gebeurde en het had niet aan demonstratiën tegen de gezworenen en den ad- vokaat ontbroken. De heer Corte vroeg nu aan den minister, wat hij dacht te doen om eene herhaling- van zulk een schandaal te beletten. De minister antwoordde, dat het schandaal werkelijk gebeurd was en hij moest er bijvoegen, dat het niet de eerste maal was, dat een schuldige door de jury vrijgespro ken was. Velen wilden daarom de jury weder af schaffen, maar dat was zijne meening niet. Hij hoopte een remedie te vinden in het door hem ingediende wetsontwerp tot verbetering van de instelling dei- jury, waarin vooral gelet was op waarborgen voor de onafhankelijkheid en moraliteit der gezworenen. Volgens het overzicht omtrent den finantiëlen toe-

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2