Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN ÜARSCTBERSCHTEN. ADVERTENTIES. van alle partijen vereenigingen zich met tie regeering." Uit dit alles schijnt te volgen dat llivero werkelijk een voorstel tot bemiddeling heeft gedaan, maar dat de uitslag nog onzeker was; de commissie heeft wel verslag uitgebracht, waarin de verwerping van het ontwerp der regeering wordt voorgesteld, maar eene beslissing is nog niet gevallen. Over de Carlisten waren nog voortdurend veront rustende geruchten in omloop; men beweerde dat zij de vesting Pampelona belegerden, doch deze berichten worden bepaald tegengesproken. Volgens een telegram uit Madrid van gisteren, hadden zij een viaduct van den Noordelijken spoorweg vernieldwaardoor de communicatie met Frankrijk is verbroken. Zoo kan men evenmin onvoorwaardelijk geloof hechten aan de optimistische berichten, als zouden ev in Navarra niet meer dan 3000 Carlisteu zijn, en al de benden naar de Fransche grenzen zijn getrokken; de onzekerheid van den toestand komt natuurlijk aan de Carlistische zaak ten goede. Madrid, 10 Maart. In de Cortes heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld dat Gaminde, kapitein-generaal te Barcelona, zijn post op het moeie- lijkste oogenblik heeft nedergelegd. Het gouvernement heeft maatregelen genomen om hem te straffen. Het gebrek aan krijgstucht bij het leger te Barcelona is de voornaamste oorzaak van de onrust. Hij hoopte dat Figueras de rust zou herstellen. Martos heeft het pre sidentschap der Kamer uedergelegd. Peiates weigerde de kandidatuur als zijn opvolger. Hat de burgeroorlog sympathie had op het Vati- kaan, was bekend, doch de propaganda, die dezer dagen bekend werd, zal toch menigeen onverwacht zijn voorgekomen. Het venetiaansche blad il Tiempe heeft een brief van kardinaal Antonelli aan de Spaansche bisschoppen openbaar gemaakt, luidende als volgt: z/Het recht en de gerechtigheid zijn, bij de staat kundige revolutien in Spanje, het richtsnoer van de handelingen der geestelijkheid. He door de Voor zienigheid voorbeschikte man is don Carlos, die, na den val der monarchie, moedig besloten heeft zijne regeering te doen strekken tot herstel der burgerlijke en godsdienstige orde. Bene uiterste krachtsinspanning wordt vereischt om te slagen. //He koning heeft, ondanks zijn goddelijk recht, onzen steun noodig en dien van de gansche geeste lijkheid, aan welke gij wel de noodige bevelen zult willen geven, om werkzaam te zijn ten gunste van cle ge rechte zaak. Spoedig zal de zegepraal behaald zijn. Hat de geestelijkheid in opstand kome en met haar de katholieke partijdon Carlos zal dan den troon beklimmen die gisteren overweldigd was door een vreemdeling, en die thans bezoedeld wordt door de demagogie. z/He godsdienst wacht ook ditmaal van ons geest kracht eu gehoorzaamheid." Beeds sedert verscheidene dagen maakt deze brief de ronde in de Italiaansclie dagbladen, zonder dat hij in eenig opzicht gelogenstraft is geworden. Engeland. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Kemberley Honderdag, naar aanleiding van een tot de regeering gerichte vraag, medegedeeld, dat de koning der As- hantynen met 12,000 man over de grenzen getrokken was, eu dat verscheidene Engelsche oorlogschepen aan de kust waren, gereed om tot verdediging der kolonie mede te werken. Edward Noys, de verdachte medeplichtige van Warren, allias Horton, die voor een bedrag van 80,000 pd. sterl. aan valsche wissels bij de Engelsche bank heeft gedisconteerd, is Vrijdag voor den lord-mayor verschenen. Zijn schuld is nog niet bewezen hij zegt alleen op last van Warren te hebben gehandeld, die nog niet in handen der justitie is. De instructie zal Vrijdag weder worden voortgezet. Mary Cotton, de gifmengster, is door het hof van Assises te Durham wegens het vergiftigen van haar stiefzoon, Charles Cotton, oud 10 jaren, ter dood veroordeeld. Bij 'thooren harer veroordeeling beefde zij en moest uit de zaal verwijderd worden. Kardinaal Cullen heeft de geestelijkheid uitge- noodigd, petitiën aan het parlement te zenden, om op de verwerping der universiteitsbill aan te dringen. He werkstaking in Zuid-W ales zal weldrageëincligd zijn. Van de westkust van Afrika wordt bericht, dat de Ashantijnen de kustplaatsen dreigen aan te vallen. Zij erkenuen het recht van Nederland niet, Elmina aan Engeland over te doen, en zullen hun gebied tegen de Engelschen verdedigen. Het Britsche lagerhuis heeft de beraadslagingen over de Iersche Universiteits-Bill onafgebroken voort gezet, Mr. Horsman bestreed de bill hoofdzakelijk op grond dat daarvoor, naar zijne overtuiging, geene noodzakelijkheid bestond, en er z. i. geen Boomsch- Katholieke grief in Ierland bestond, behalve den veriara menden invloed der geestelijkheid. En volgens hem heeft niemand de bill begeerd dan de heer Gladstone. Intusscheu werd de bill ook met warmte verdedigd door mr. Chichester Fortescue; voor-en tegenstanders wisselden elkander af, tot dat op voorstel van mr. Vernon Harcourt het verdere debat tot heden werd uitgesteld. Vrijdag kwam in 't lagerhuis een ander onderwerp ter sprake. Lord Eustace Cecil vestigde, de aandacht van het huis op de zware lasten door belastingschulden in het vereenigd koningrijk te dragen, ten dienste van de verdediging der koloniën. Hij meende dat de tijd gekomen was dat elke kolonie in evenredigheid van haar bevolking en rijkdom jaarlijks een som of man schappen zou opbrengen ter verdediging van den ge- heelen staat. He lieer Knatclibull-Hugessen opponeerde, en na korte woordenwisseling werd het voorstel, op aanraden van den heer Gladstone, ingetrokken. Met een jl. Zondag te Liverpool aangekomen mail boot zijn nadere berichten ontvangen aangaande don inval der Ashantijnen op het onder het Britsche pro tectoraat staande gebied ter Westkust van Afrika. Daarbij wordt vermeld dat men te Cape Coast Castle en te Elmina verwachtte dat de inval der Ashantijnen zich niet bepalen zou tot het meer binnen waarts gelegen gebied, maar dat hij door eenen aanval op de kustplaatsen zou worden gevolgd, omdat de koning van Ashant.ee de wapenen had opgevat onder het voorwendsel dat Elmina hem toebehoorde. Men vreesde dat de handel door oorlog veel lijden zou, en ondervond te Lagos reeds eene zekere stremming', daar de handelswegen uit het binnenland door den staat van oorlog onveilig waren geworden. He bevolking van het overvallen gebied bereidde zich tot verdediging tegen de Ashantijnen voor, en had daartoe hulptroepen uit de Britsche bezittingen ontvangen. Londen, 12 Maart. liet Huis der Gemeenten heeft het wetsontwerp op de Iersche universiteit verworpen met 287 tegen 284 stemmen. Het Huis heeft de zittingen verdaagd op verzoek van lord Gladstone, die verklaarde zijne ambtgenooten te moeten raadplegen omtrent hetgeen de regeering thans te doen stond. He Telegraph gelooft, dat het ministerie zal aftreden en Disraeli met de vorming van een nieuw Kabinet zal worden belast. Duitse li land. He onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land, die eene vervroegde ontruiming van het grond gebied beoogen, worden ijverig voortgezet; Frankrijk belooft nieuwe finantieele waarborgen voor de betaling- van het laatste milliard. He boekdrukkers te Leipzig, Hannover Brunswijk, Breslau, Munchen, en in bijna alle groote steden van Duitscliland, hebben, overeenkomstig het besluit der commissie van boekdrukkers-vereeniging te Leipzig, alle werklieden, die bebooren tot den bond van hen, die met werkstaking dreigden, ontslagen. Dientenge volge wordt slechts in één drukkerij het werk voort gezet. He eigenaars van drukkerijen zonden naar die drukkerij leerlingen, wat de zetters der andere druk kerijen niet wilden toelaten. He eigenaars van druk kerijen en uitgevers van dagbladen, laten nu, tot nadere beslissing, slecht één courant voor gemeenschap pelijke rekening verschijnen. Honderdag, na het einde der zitting van het Oosten- rijksche Huis van Afgevaardigden, bracht de president minister aan den Keizer bericht van den afloop der discussie over de kieshervorming, die door twee derden der leden van het Huis bij derde lezing was aangenomen, Z. M. ontving den minister zeer hartelijk en betuigde hem zijn voldoeuing over liet resultaat der zitting. Men leest in de Augsb. Allgem. Ztg.Verleden najaar zag bij Irlbaclier te Mtinclien eene brochure het licht, onder den titelDas Ordenkreuz einer armen DrancisJcanerin. Een zekere Elisabeth Stadele, die in 1857 in het pas opgerichte Franciskaner nonnen klooster te .Permasens gekomen was en eenige jaren met de meeste nonnen naar Mallersdorf in het bisdom Begensburg verhuisd was, verliet in 1873 het laatste klooster weder. In bovengenoemde brochure wordt haar kloosterleven beschreven. Er werd ijverig gebedeld en van de opbrengst goede sier gemaakt. He stichter vau het kloosterd'e thans overleden Hr. Bardini, in Permasens, en de pastoor Huth, die als directeur fungeerde stouden in ongepaste betrekking met verscheiden zusters en buitendien kwam er veel voor, wat onbehoorlijk was. Men zou geneigd zijn, hetgeen ie de brochure verhaald wordt, geheel of teil deele als laster te bercliouwen, zulke krasse zaken worden er in medegedeeld. Maar eenige maanden later noemde zich een zekere Joh. Buchheit als schrijver der brochure (naar de opgaven van Elisabeth Stadele) in een open brief aan den toenmaligen Franciskaner superieur te Mallersdorf, Jos. Hundhammer. Die brief is een antwoord op een anonymen aanval in het Staubinger Tagbl. en bevat nieuwe mededeelingen over het kloosterleven. Men zou nu verwacht hebben, dat de openlijk van allerlei schandalen beschuldigde gee stelijken den schrijver wegens laster aangeklaagd zouden hebben, maar tot nu toe heeft men te vergeefs daarop gewacht. In de plaats daarvan heeft eene openlijke verklaring van Buchheit liet licht gezien, waarin hij constateert, dat de hoofden van de Franciskaner orde zeer verstandig liet niet gewaagd hebben, hem aan te klagen, daar er dan nog veel meer aan het lichtzon komen. Wat moet men van dat zwijgen denken? vraagt de Augsb. Allg. Ztg. Van 7 tot en met 14 Maart. Geboren: Een zoon van T. Mulder en E. de Vos. Eene dochter van J. C. van Aken en J. H. Wessels. Een zoon van J. Kooijman en T. Plaating. Gehuwd: P. Hietz, weduwn. en A. Verhulst, weduwe. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 Maart 1 87 3. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1871 dito Buitenland 1870 dito Binnenl. f '12502500 Obligatiën 1853 dito 1856—63 Obl. Hoge Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a 100,I860 Cert. bij Rope ty- Co. 1840 Obligatiën-Leening '1867 dito 1859 Aandeel Z. Rs. 100 1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Julij April Oct. Aand. Pr. Leen. jl. '100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito dito 1885 dito 1865 dito 1851 21|2 pCt. 3 3 3 3 3 5 5 5 h/2 4 4 3 f pCt. f pCt. Groote Russische Spoorw.-Maatsch. '1868 5 f Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000,5 pCt. dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 13 Maart 1873. 66 23% G 19"/1S 38'%» 99 87 ïl'l' 89'%s 75%» •87 s G7'/8 64%» 84"/IG 66% 06% 53% 99', 96% 17% 228% 130% 94% 94 '139% 97 105% 81% De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito -10,50 -11,50 - 6,25 - 6,25 - 6.75 - öi- De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f -Z -11,'— -10,— - 8,50 - 7,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 13 Maart 1873. Teelt -1872. Per 50 Nederlandsche ponden Twee en een, 1ste kwaliteit blank of vervend 25,50 a 26,— Twee en een, middelbare Twee en een, mindere Een en een, Een en een, Een en een, Onberoofde, Onberoofde, Onberoofde, Muilen, Middelbare dito dito lste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito 'lste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito dito - 24,50 a 25, - 25,50 ii 26^ - 24,50 a 25,— - 25,50 l 26,'— - 24,50 a 25, - 3,50 a 4, Heden overleed tot onze diepe smart, in den ouderdom van 60 jaren, onze innig geliefde Vader en Behuwd-Vader BERNARD GEVVIN, Predikant alhier. Uthecht, 11 Maart 1873. Uit aller naam E. E. GEWIN. Onder dankzeg-ging aan allen, die de Directie der DORCAS-VEREENIGING in staat hebben gesteld, de onlangs gehouden VER LOTING te doen plaats hebben, wordt bericht dat de opbrengt is geweest zuiver f 333,10,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3