scheu waggelende, vette ganzen Hoe kan men zelfs van een rnusck een nachtegaal maken, die ons door zijn gezang ruim vergoeding geeft voor de miereneieren, die hij oppeuzelt Geloof niet, Mevrouwdat ik do eenige ben die wat tegen dat canaille heb, of wien dat canaille bezorgdheid baart. O, NeenDaar hebt u b.v. 't musschengilde. Dat bestaat nu op 't oogenblik niet meer, maar 't heeft toch bestaan en mij heugt de tijd nog dat ieder lid te bestemden tijde zijn aantal musschen-kop- pen moest ter tai'el brengen op poene van parate executie en dat de inusscbeivjager voor elkeu kop zóóveel trok. Ziet u toen was er voor een arm meusch ook nog wat te jagen al waren 't maar musschen, 't gaf toch nog wat. Ik zou wel wenschen dat een of auder aanstaand meester in de rechten of doctor in de wijsbegeerte over dit onderwerp eens een academisch proefschrift gereedmaakte, 't Onder werp is voorwaar belangrijk genoeg, 't Feit is niet te loochenen dat de statistici in Frankrijk tot op een centiliter nauwkeurig hebben uitge rekend hoeveel honderdduizend hectoliters graan er, boil an, mal an, door dat musschen-oanaille worden verorberd, En 't is dus klaar dat zóóveel mussehen-koppon minder ook zóóveel hectoliters graan meer geeft. Meen echter niet dat deze klare logica alge meen werd aangenomen, 't Stoof bedenkingen toen 't musschengilde eeu poos had gewerkt. Want, meende men, de musschen waren er speciaal als remedie tegen de ruspen de mus schen uitroeiende liep men gevaar dat het aard rijk door een talloos heir van rupsen en meikevers zou worden kaal gevreten. 't Kan zijn, maar ik beweer dat die rupseD en meikevers nog erger canaille zjjn dan de musschen en ik zou ook die willen uitroeien door een rupsennesten-gilde of eeu poppengikle. 't Is een mooie redeneeringde musschen zijn nuttig, want ze eten de rupsen en de rupsen zijn nuttig, want zij dienen tot aas voor de musschen ziet u wel hoe dat draait in een cirkel Maar 't mocht wat't Musschengilde moest het wel opgeven en uitsterven, 't Musschen- oanaille is niet uitgestorven, ik verzeker 'tu en als u er de bewijzen van wilt zien kom dan eens kijken naar miju rabatten met spinazie 't is of er de heidenen in hebben huisgehouden, er komt niets van terecht. Waarom vergaart dat gebioed dan ten minste geen behoorlijke winterprovisie van rupsen en meikevers En rneu liet het in die dagen der verschrik king voor 't mussehen-canaille niet bij een musschen-gilde alleen. Daar hebt u de werk huizen, bedelaars koloniën, vrije koloniën, weve rijen, pluizerijen, en wat al meer. Werken moesten ze, al zou men zich gek gestudeerd hebben om onsehadelijken arbeid uit te deuken werken, want die niet werkt zal ook niet eten, en immers ieder hier in dit ondermaansche dal, Mevrouw werkt in het zweet zijns aauschijns Werken dus, dan zou 't wel gaan en 't kanke rende, invretende pauperisme en canaillisme (ik waag 't eens met dit woord) zou verdelgd worden uit de liefelijke gaarde der schoone schepping. 't Liep al weer fout. De industrie, dat egoïstische ding, meende van de gelegenheid te proftteeren en zich nu eens goedkoope, schaudekoope handenarbeid te bezorgen, terwijl de arme drommels, die vroeger maar op den hoop toe leefden, zooals mijn musschen canaille, door eerlijken arbeid zich zouden leeren onder houden. ÉilacyDe meesteu van die geroemde inrichtingen zijn al weder te niet, evenals 't musschengilde, of ze kwijnen en zullen weldra bezwijken, of ze zijn gewone fabrieken geworden met een heel ander soort van werklieden, dan 't volkje, waarvoor men ze had opgericht. Eu meen niet dat het canaillisme nu dood is, o gansclielijk niet. Ach! ze zijn zoo schrik barend talrijk, die kleine vagebonden van beiderlei kunne, die men dag aan dag overal vinden kan, behalve in school. Op een hoop koolasch ziet ge ze een handje vol twijfel achtige sintels oprakelen bij den weg ziet ge ze niest zoeken en ondertusseheu de kleinig heden wegkapen, die onder de kleine vingers komen; waar wat geladen of gelost wordt ziet ge ze loeren op een onbewaakt oogenblikje om wat buit te makeu, wat tabak, wat vet, wat buffelkaar, wat rogge, och, alles is welkom. Uit dat kleine canaille wordt het geslacht iu 't leven gehouden, dat zich later bezig houdt met „vau alles" te doen, dat eigenlijk niets goeds uitvoert, dat op kosten van ongelijk leeft, dat altoos klaagt, dat als een spons de communistische ideën en 't nihilisme opslorpt, dat „geen werk" kan vinden en „geen ver dienste" heeft en dat, geloof 't vast Mevrouw op een gegeven oogenblik, uw oudergeloopen kelder niet zal willen leegscheppen dan tegen een rijksdaalder daags plus de noodige bor reltjes en hatelijke opmerkingen over dat „rijke volk." Wat is er toeli tegen deze kwaal der meuscli- keid te doen Uitroeien 't Is gebleken dat 't niet eens goed zou zijn 't mussehen-canaille uitteroeien. Gestichten? Ach! er is geen geld, geen wil, geen volharding, geen eenvoud, geen warme, ware, echte liefde genoeg om die voor ontaarden en mislukken te behoeden. Preeken? Tractaatjes Mevrouwde wereld is haast sul gepreekt en getractcerd. Om u gulweg mijn meening te zeggen, tegeu het musschen-canaille weet ik geen raad; laat 't in 's Hemels naam maar zoo geworden. Maar tegen dat andere, of liever vóór dat andere canaille weet ik wel raad. En die is Leerplicht, Mevrouw Binnenland. Z1ERIKZEE, 7 Maart 1873. Tot ontvanger der dir. belastingen in- en uitg.- vechten en acc. te Kvuiniugen is benoemd J. P. S. Jonquiere, thans ontvanger te Ossendrecht. De heer P. Reepmaker is herbenoemd tot burge meester van Aardenbïirg. De heer J. F. W. Conrad heeft de benoeming tot directeur-generaal der gemeente-werken te Amsterdam niet aangenomen. De heer W. C. K. Aritheuiiissen is benoemd tot tijdelrjken opzichter van gemeente-werken te Ylissingen. Onder de gemeente Ouddorp is een belangrijke dijkval ontstaan. De Oudelandsche dijk is over een lengte van pl. m. 150 meters weggezonken. Iemand, die daar op 't oogenblik der verschuiving juist voor bijging, kon zich slechts door snelle vlucht redden. Men begroot de schade op wel f 100.000 en arbeidt ijverig om 't oogenblikkelijk dreigend gevaar afte wenden. Maandag avond is er brand ontstaau in de herberg en uitspanuingsplaats liet Zwaantje aan den Vlissing- schen weg. Met de hulp vau 4 spuiten waaronder 2 uit Ylissingen is het gelukt den brand te beperken tot de stallen en het koetshuis. Het Zwaantje zou juist binnenkort in publieke veiling verkocht worden. In de jongste vergadering van het departement Utrecht der Maatschappij van Nijverheid zijn uitvoerig besproken eenige belangrijke rapporten van het hoofd bestuur en o. a. aangaande emigratie en kolonisatie. In verband met ons vorig hoofdartikel ontleenen we aan het belangrijk rapport uitgebracht door dr. N. Mouthaan het volgende Dat landverhuizing noch voor Nederland, noch voor de Nederlanders noodzakelijk en wensclmlijk is; dat emigratie-inrichtingen derhalve niet noodzakelijk zijn, terwijl bovendien door particulieren reeds ééne te 's Iiage en ééne te Amsterdam zijn opgericht, en eerlang vele anderen tot stand zullen komen, uit welke de liefhebbers van land verhuizen dan eene keuze zullen kunnen doen dat, als de emigratie-inrichting zich ten doel stelt evacuatie van de proletariërs, de misdadigers, de bede laars, zulks door het gouvernement dient geëxploiteerd te worden, als een algemeen belang dat, wanneer de emigratie-inrichting niet beoogt het algemeen maar particulier belang, zulks alleen door particuliere krachten moet tot stand komen dat, als de emigratie-inrichting beoogt, Nederland van zijn beste werkkrachten, van zijne rustige, nijvere bevolking te ontrooven, die zaak afkeuring en geen o n d e ï's teuning verd i e ti t De vergadering vereenigde zich eenparig met dit rapport. WlssJSN kerke, 27 Fe bi'. De nieuwbenoemde bur gemeester de heer W. J. Vader werd hier lieden met feestelijke plechtigheid ingehaald bij welke gelegenheid ook de armen en de schooljeugd een onthaal en een prettige dag werd bereid. Buitenland. n g- e 1 a n d. Op den 15 Februari kwam, door de onderlinge samenwerking van ongeveer twintig Nederlandsche jongelieden, te Londen eene Vereeniging, onder den naam //de Nederlandsche Vereeniging", tot stand, die nu reeds een goed aantal leden telt, bewijs genoeg hoezeer aan zulk eene corporatie, de eerste van dien aard te Londen, behoefte bestond. Het doel der ver eeniging kan niet beter omschreven worden, dan door liet eerste artikel der statuten, luidende //de Neder- Yereeniging" stelt zich ten doel het verkeer onder te Londen en omstreken verblijf houdende Nederlanders door gezellig verkeer te bevorderen." Het bestuur bestaat uit de heeren Gr. Mohr, G. Iiagedoorn, M. Pincoffs, J. A. Ankersmit en P. van der Willigen. Een bill, strekkende om concessie te verleenen tot 'taanleggen van een nieuwe waterleiding langs den oever van de Theems nabij Hampton Court, is jl. Donderdag door 't Engeische Hoogeihuis verworpen, zonder dat zelfs de Lords daarover discussie hebben willen voeren. Daardoor is aan den wenscli van ge heel Londen tegemoet gekomen; want de aanleg van de bedoelde werken zou een der schilderachtigste plekjes en een der meest geliefde wandeldreven in de omstreken van de metropolis vernield hebben. Naar de Army and Navy Gazette meedeelt, is aan 'tBritsche ministerie van koloniën de tijding ont vangen, dat er aan de Westkust van Afrika ernstige onlusten uitgebroken zijn. De Ashantijnen zouden met een groote strijdmacht in de Britse he bezittingen ge vallen zijn, zoodat 'teskader vanden commodore Commerell versterking zou behoeven. In Engeland gaat de parlementaire campagne zonder belangrijke hindernissen of woelingen geregeld voort. Alleen de Iersche onderwijs-quasstie blijft de gemoe deren wel wat in beweging houden. Zoo hebben thans de bisschoppen weder een schrijven aan de Iersche afgevaardigden in het parlement gezonden, waarin zij de intrekking vorderen van de hooger-onderwijsbill voor Ierland. De Observer zegt, dat de liberale Iersche parle mentsleden hun best doen alles te vermijden, wat aan hun verwerping der universiteitsbill het karakter zou kunnen geven van een votum van wantrouwen tegen het ministerie. De Secretaris van de vereeniging van werklieden in metaal, raadt na een onderhoud met de eigenaars der smelterijen te Downlais, den werklieden aan, de voorstellen der patroons aan te nemen. De toestand van graaf von Bernstorff, den Duitschen gezant, blijft gunstig. Het schip Chicnbuco heeft de stoomboot Torch aangevaren in liet kanaal St. Georges. Beiden zijn gezonken, waarbij 24 menschen omkwamen. In het Engeische Lagerhuis heeft de heer Golds- mid de vraag aan de orde gesteld, of dc aanspraken der Amerikaansche burgers op schadevergoeding, in verband met de Alabama-qumstie, werkelijk de som van twee en een half millioen pond sterling niet overtroffen, en of de Amerikaansche regeering iu dat geval voornemens was, om het verschil tussclien deze som en het door het scheidsgerecht te Genève besliste bedrag van drie en een half millioen pond tot dek king van gezegde oanspraken in handen te houden. Sir J. Elpliinstone wenschte van den minister van marine te vernemen, of reeds stappen waven gedaan, om een volledige en nauwkeurige opmeting te vertrijgen van de Straat van Magelaan, welke tegenwoordig de meest bevaren weg aan de westkust van Zuid-Amerika is. De heer Gösehen antwoordde: //Negen jaren werden door de generaals King en Fitzroy, tussclien 1826 en 1836, besneed om de Straat van Magelaan en nabij gelegen waters op te meten. In het jaar 1866 werd andermaalomdat een vermeerderd verkeer tussclien den Atlantischen en den Stillen Oceaan voor zien werd, een schip uitgerust tot het doen van op- metingen, en gedurende de drie jaren, dat dit schip in die omstreek vertoefde, werd een volledige eti nauwkeurige opneming tot stand gebracht van het in gewikkelde binnengedeelte der Straat. Het westelijke deel, dat breed en diep is en weinig gevaar aanbiedt, werd eveneens aangewezen en daarenboven werd nog liet nauwe kanaal, dat ongeveer 700 mijlen noord waarts van de Straat van Magelaan langs de west- kunst van Patagonië loopt, op nieuw onderzocht en de duistere punten nauwkeurig opgenomen. De ge zamenlijke opnemingen zijn voor de scheepvaart pu-

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2