Binnenland. Buitenlandscli Overzicht. zierikzee, 4 Maart. Wij herinneren alle leden van Toonkunst en van de Zangvereeuiging, alsmede alle belangstellenden en kunstminnaars, ook buiten de gemeente, aan het belangrijke concert dat ons morgen avond wacht. Behalve 't interessante programma is er nog iets dat die avond een gewichtige doet zijn. 't Zal de laatste maal wezen, dat de directeur Hugo Grüters de Zierikzeesche beoefenaars der edele toonkunst zal voortgaan en leiden. Al is Grüters nog te korten tijd hier geweest om zelf reeds vruchten aan zijn arbeid te mogen zien, zeker is 't dat hij groote verdiensten heeft ten toon gespreid en grond gegeven voor schuone verwachtingen. Hoe jammer slechts dat de si beaux oiseaux sont si passngers Dat dan velen mogen op gaan, ook om een afscheidsgroet toe te werpen aan onzen Duitschen vriend Iiugo Griiters Den 27 Februari is de bekende lOSjarige Tjitte Hendriks de Vries te de Knijpe overleden. Toen men hein wilde wekken lag hij dood te bed. Deze grijsaard, die tot zijn laatste levensdagen toe nog kras en flink is geweest, had een zekere vermaardheid verworven. Weinig weken gingen er in de laatste jaren voorbij dat niet een of ander dagblad zijn hoogen leeftijd als curiositeit vermeldde, zoodat het wel eens den schijn had alsof hij eenige malen per jaar jarig was. Zijn reeds hoog bejaarde kinderen verliezen veel in hem, want de familie bestond hoofd zakelijk van de liefdegiften, die de genoemde cou ranten-berichten voortdurend uitlokten. Naar men verneemt is het doel der zending van het Japansche gezantschap om hier te lande en in de andere handelsstaten van Europa wijzigingen te bewerken in de met Japan gesloten handelstractaten. Bovendien zouden zij te 's Gravenhage moeten onder handelen over een uitstel vau betaling der nog aan Nederland verschuldigde schadevergoeding wegens den jongsten oorlog. Het gezantschap zal den 10 Maart weder uit Nederland vertrekken, doch de twee daarbij behoorende waterbouwkundigen zullen nog minstens twee maanden te 's Hage vertoeven. In het Dordsche Zondagsblad vinden we een staat, aanwijzende de hoeveelheid water, die er te veel was in de melk, die door de melkboeren van Papendrecht en Dubbeldam te Dordrecht wordt gevent, en van tijd tot tijd onderzocht wordt door de Vereeniging voor Volksgezondheid. Met naam en toenaam worden daar de leveranciers van melk en de qualiteit van hun waar opgegeven. Wij vestigen hierop de aandacht van heeren schei kundigen alhier, 't Kon toch zijn dat melk, boter en andere voedingsmiddelen ook hier niet altoos even zuiver en onvermengdwerden afgeleverd. De open baarmaking van 't resultaat der proeven door schei kundigen genomen, zou voor de eerlijke neringdoenden een gunstige aanbeveling, voor de vervalschers een rechtmatige straf zijn. 's Hage, 28 Febr. Gisteren morgen te 7 ure bemerkte de timmerman E. aan den Zuid-Oost-Bui- tencingel, dat in zijn secretaire ontbrak een som van f 1500 aan effecten. Aanstonds viel zijn vermoeden op zijn neef C. G. T., dien hij uit medelijden in zijn dienst had genomen. Hij deed T. bij zich komen en ondervroeg hem, doch deze ontkende iets van den diefstal te weten. E., ten einde raad, liet T. weder vertrekken, en deze maakte hiervan gebruik om zich uit de stad te verwijderen, zoodat de politie, later van de zaak ingelicht, den vogel gevlogen vond. Wij twijfelen echter niet of de dader zal spoedig in han den van den commissaris van politie Wulffers zijn, die onvermoeid werkzaam is om T. optesporen. Men verneemt dat de Concierge der bank van lee ning te Middelburg, als verdacht van oneerlijke han delingen ten nadeele dier inrichting is gevangen ge nomen en naar het huis van verzekering overgebracht. Vlissingfn, 21 Febr. Heden morgen zijn, ten gevolge van den dikken mist, de stoombooten de Otter van New-Castle en de Aruout van Autwerpeu tegen elkander geloopen. De Otter is onmiddellijk na de aanvaring gezonken en de Arnout bekwam belang rijke schade. De equipage is, dank zij den moed en het beleid van eenige kloeke mannen, die met voor bijzien van eigen levensgevaar zich in vier sloepen begaven, behouden aan wal gebracht. De goederen der schepelingen zijn verloren. Den 24sten is de Engelsche stoomboot ,/Swanland" in het kanaal door Voorne, van Hellevoetssluis ko- menclei in vaart zijnde en niet achteruit kunnende werken, tegen een stoomboot, een schoener en een praam geloopen en heeft eenige niet onbelangrijke ave rij aan alle, alsook aan een koningspaal gemaakt, ter wijl de geladen praam onmiddellijk zonk en de opva renden niet dan met moeite gered zijn geworden. De vaart op de Zuiderzee is weder geregeld kunnen beginnen. Wel drijft er aan den Zuidwal en in het IJ noch veel ijs, doch daar breken de stoombooten gemakkelijk door. De haven te Lemmer, die andere jaren zoo lang door 't ijs ontoegankelijk kon zijn, is thans door de vele noordelijke winden geheel van ijs bevrijd. De te Goes benoemde substituut-officier van just, mr. F. J. M. Jespers, is in een den 26 dezer gehou den buitengewone terechtzitting der arrondissements rechtbank aldaar als zoodanig geïnstalleerd. Het Dagblad van Zuid-Holland heeft teil stelligste vernomen, dat liet bericht, aangaande eene aanvrage om 3000 man, uit Nederland naar Indië te zendon, als suppletietvocpen tegen den Sultan van Atchin, en hetgeen door verschillende bladen reeds was medege deeld, geheel ongegrond is. Uit Heerlen meldt men aan het D. v. Z. H.De vorige week heeft men bij een tweede boring te Wie- baclit (boring van Weissten en Cie.) een ader der beste' steenkool gevonden van ruim 8 Rijnlandsche voeten dikte. Mochten de begonnen boringen in exploitatie komen, dan kan ons land verzekerd zijn van een voorraad kolen te hebben voor (luizende jaren. In een Belgisch dorpje viel dezer dagen eene vrouw, terwijl zij haar zoon, die als loteling een hoog num mer had getrokken, in hare armen drukte, dood neder. De schok der vreugde was te fel geweest. Het Fad. deelt mede dat de door den heer van Houten bij de Tweede Kamer ingediende wetsvoor- dracht als regel allen arbeid van kinderen beneden 12 jaren verbiedt, doch bij uitzondering toestaat, met vergunning van burgemeester en wethouders, jongens van 10 tot 12 jaren in fabrieken ten arbeid te stellen, mits niet langer dan gedurende 6 uren eiken werkdag en niet des nachts, en onder voorwaarde dat hun drie uren daags onderwijs worde gegeven. Voorts verleent zij aan de gemeenteraden de bevoegd heid tot het invoeren van leerplicht voor kinderen beneden 12 jaren. Deventer, 27 Febr. Voortdurend komen hier onder de mindere klassen en den arbeidenden stand gevallen van typhus voor, die, ofschoon de lijders voor een groot deel in de barakken behandeld wor den, dikwijls een doodelijken afloop hebben. De aanzienlijke huizen, rondom de plaats staande, waar deze barakken willekeurig door de gemeente werden opgeslagen, toen men voor een paar jaar vrees voor cholera koesterde, verminderen zeer in waarde nu die barakken schijnen te zullen blijven bestaan. De be woners petitionneeren krachtig daartegen, maar naar het schijnt tot heden zonder succes. Eindelijk zijn de duikers voor goed aan het werk in en om liet wrak van de nabij Dungeness gezon ken NortJ/Jleet. Een hunner, die Vrijdag jl. 55 mi nuten in het schip bezig was, heeft 7 koffers en 4 bedden naar boven gehaald een andere, die denzelf- dan dag 72 minuten onder bleef, vond een lijk, in vergevorderden staat van ontbinding. Uit Amerika wordt thans kaas naar Europa ver zonden, in den vorm van molens teen en, ter zwaarte van ruim 60 ponden. De smaak is goed, de prijs aanzienlijk minder dan de Europeesche kaas. Er is voor ditmaal weinig belangrijks voor ons overzicht. Spanje en Frankrijk houden vooral onze aandacht bezig, doch in beide landen is de ontwik keling der gebeurtenissen sedert ons laatste overzicht nog weinig gevorderd. In Spanje wordt liet reeds bewaarheid dat, zoo als we hebben opgemerkt, de omwenteling nog geenszins tot orde en rust zal leiden, 'tls daar nog lang niet 'tbegin van 'teinde. Tot voorweinigedagen werdendedweepziekeboeren opgehitst tegen den koning, den vreemden indringer, den zoon vau den vijand des pausen nu zweept meu hen op tegen die verwensohte radicalen van Madrid. Het gouvernement heeft geen lichte taak en, onder ons gezegd, we ineenen dat het den mannen die aan 't bewind zijn ook bitter weinig schelen kan, of die taak licht zij of zwaar. In Spanje is 'tal sinds onheugelijke jaren gebrui kelijk dat de groote familien het land regeeren bij beurten, dat ze dan van hun tijdelijke, kortere of langere, verheffing gebruik maken voor zich en hun vrienden, dat ze daarna worden verdrongen door anderen die aan de beurt komen en dat het zoo gaat tot in het oneindige. Nu is dit lieve spel al weder aan den gang zoo levendig als ooit. Al de opgeschroefde redevoeringen cn manifesten evenmin als de manhafte, schijnbaar zoo pntriotische besluiten der Cortes be- teeken, wei beschouwd, bitter weinig. liet buitenland toont nog volstrekt geen vertrouwen in Spanjcs toestand, dit is veelbeteekenend. Wij verwachten ook geen rust; integendeel nog veel meer woeling en verwikkeling, eindelijk misschien een koning Alphonsus, dan den terugkeer van de oude, dikke Isabella met haar zielverzorgster en ten laatste loopt het baldadige spel uit op een '89, dat den on- reinen brouketelzal doen overkoken op schrikkelijke wijs. in Frankrijk vestigt zich dagelijks meer de nieuwe groepeering der partijen naar aanleiding van het wets ontwerp der commissie van dertigen. De uitersten raken ditmaal elkander in de afkeuring van liet ontwerp, doch op zeer onderscheiden grond. Der linkerzijde is het veel te weinig republikeinsch, der rechter veel te veel. In de gehouden discussie» zijn telkens de oude veeten der partijmannen weer opgehaald. Gambetta wil de constitueerende macht der vergadering niet erkend hebbende rechter zijde beeft terug voor het denkbeeld ecner ontbinding en vernieuwing der vergadering. Het ontwerp wil daar- tusschen door; zal 'tniet verpletterd worden? Gam betta ontkent de behoefte aan een Tweede Kamer, omdat hij meent dat de elementen daarvoor in een zuivere republiek niet te vinden zijn, tenzij men van die Tweede Kamer een partij-lichaam wil maken een wapen in de hand van een gouvernement de combat. Anderen zien in de Tweede Kamer een dam tegen de vorderingen van den radicalen stroom. Merkwaardig is het hoe de eigenaardige persoon lijkheid van den heer Thiers eigenlijk de eenige is die al dit gekibbel beheerscht. Als een vader is hij te midden van een drom turbulente en naijverige kinderen. Hij wordt gevreesd en tegelijk als niets geacht; nu eens als de bewaarder van de eer en de rust des lands verheerlijkt, clan als een lastig oud man, die den gang der zaken belemmert, met minachting bejegend. Onder al dit gekibbel door is 't nog steeds de leus: het vaderland bevrijden van de vreemde bezetting. Trouwens dit moest natuurlijk de eerste en voor naamste zorg zijn. Zoo wordt het ook door den heer Thiers begrepen. Gewis, zoo ooit een sterveling, 't hoofd ter ruste leggende, van zich zelf zal mogen getuigen: ik heb veel gedaan voor mijn vaderland en mijn roem is mijn land tot heil geweest, dan zal Thiers die man zijn. In Pruisen wordt de publieke belangstelling nog altoos bezig gehouden door de onthullingen der prac- tijken met de spoorweg-conccssien door den afge vaardigde Lasker in de Kamer gedaan in zijn merk waardige rede tegen den heer Wagener. Van genoemde redevoering zijn te Berlijn reeds vier oplagen uit verkocht. Door het Heerenhuis zijn twee leden benoemd voor de commissie van onderzoek naar het spoorweg- beheer nl. von Tettau en dr. Baumstark, De regeering heeft benoemd tot leden dier commissie de heeren Achenbach secreteris generaal van het departement van eeredienst vroeger ambtenaar bij dat van Koophandel, Hertz en Korte van het /Kamer gericht" en Schomer van 't departement van Financien. De regeering zal doortastende maatregelen nemen om voortaan de zwendelarijen en misbruiken te verhoeden waartoe de verleening van spoorweg-concessie» heeft aanleiding gegeven. Het Pruisische Huis der afgevaardigden heeft met 154 tegen 123 stemmen een voorstel aangenomen om bij de regeering aan te dringen op de indiening van een ontwerp vau wet tot afschaffing van de nog altijd bestaande akademische jurisdictie, als in strijd met het publieke recht en als een privilegie dat in onzen tijd niet meer te pas komt. Volgens de Kreuz-Zeitung zal er tijdens de Wecner tentoonstelling een ontmoeting plaats hebben tusschen Keizer Wilhelm en den Keizer van Rusland bij den Keizer van Oostenrijk. Te Leipzig houdt de oneenigheid tusschen de boek drukkers-gezellen en hun patroons nog steeds aan. Het speciale comité der Duitsche boekdrukkers-ver- eeniging aan hetwelk men de beslechting van het geschil had opgedragen heeft de patroons in het gelijk gesteld en deze hebben thans besloten om, als de werkstaking den 8 Maart niet geëindigd is, alle leden der gezellen-vereeniging onherroepelijk te ontslaan. K e r k- en Schoolnieuws. De Gemeenteraad van Wrissenkerke heeft, besloten tot het heffen vau schoolgeld op de openbare school. Ds. Jacobs vau Duurswoude heeft het beroep voor de Chr. Geref. gemeente te Haamstede aangenomen. Bedankt voor Kruiningen door ds. Iiiebendaal te Driel. Beroepen te Benthuizen ds. De Lint, te Katten- dijkete Serooskerke (Vraleheren) ds. Kromsigt te Cortgene te Yerseke ds. De Jonge te LexmoncL

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3