Zlllllk/TISIBII COURANT. voor bet arrendis- A 8 1873. No. 19. Woensdag 5 Maart. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD NATIONALE MILITIE;. LANDVERHUIZING, ixx. Deze Courant verschijnt DINSDAG en "VRIJDAG avond, uitgezonderd op PEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad .10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. II u w e 1 ij k s -G e b o o r I e - en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, ?5 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEX.TIA\. Bekendmakin g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee. Gelet op art. 150 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) noodigen de lotelingen die verlangen bij de Zeemilitie te dienen uit, om zich tot dat einde vóór 1 April e. k. hij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemaud hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in den Zierikzeeschen Courant bode geplaatst. Zierikzee, den 3 Maart 1873. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De SecretaHs J. P. N. ERMERINS. Slot Hoe kan de landverhuizing plaats hebben Wij zullen ons hier niet bezig houden met de beschouwing- van de onderscheidene wijzen, waarop speculanten ondernemers en sommige gouvernementen kolonisten hebben aangeworven. Doorgaans werden de emigranten daarvan de dupes, omdat de ondernemers hun taak voor afgedaan hielden als zij het bedongen getal personen hadden afgeleverd en de gouvernemen ten door geldgebrek of wanbestuur slechts half werk deden. Uit ons vaderland zijn gelukkig niet veel mensehen op deze wijze bedrogen en iu het verderf gelokt. De mislukte kolonisatie in Brazilië is misschien de eenige waarbij ook Nederlanders betrokken zijn geweest. Zij bewijst evenals zoo menige dergelijke poging lioekolo nisatie op groote schaal, in een tropisch gewest dat overigens een paradijs is, zelfs met gouver- nements-bemoeiing en onder toezicht van 't gouvernement, totaal kan mislukken. De oorzaak is eenvoudig genoegmen wil wel, maar men wil niet alles wat noodig is, men overziet de uitgestrektheid van zulk eeu onderneming niet en laat haar, als de bezwaren komen, in densteek. De Nederlandsche landverhuizer gaat door gaans vrij zelfstandig te werk en is daardoor ook nagenoeg zeker een goeden uitslag. Voor zien van eenig kapitaal, al is 't maar zooveel dat hij er zoo wat de reis meê doen kan, zoekt hij de gewone reisgelegenheden om naar Noord- Amerika te komen. Sommigen worden ook tot de reis iu staat gesteld door hun reeds vroeger vertrokken bloedverwanten, die hun 't reisgeld overzenden. Wij moeten hier en passant op wijzen als op een zeer verblijdend verschijnsel, dat evens een welsprekend bewijs is voor de goede kansen die de nijvere man heeft om in de Nieuwe wereld vooruit te komen. De eigenlijke reistocht blijft altoos het be- zwaarlijkst gedeelte der groote onderneming waartoe de landverhuizer heeft besloten. Het gevaar van verongelukken op zee tellen we minder, dat heeft zoo zeklen plaats dat het aan tal verongelukte landverhuizers slechts een on beduidend procent van 't gelieele getal uitmaakt. De bezwaren bestaan in de keuze van reisge legenheid en in de velerlei oplichterijen waaraan de meestal onbeholpen reizigers bloot staan, en waarbij zij niet zelden de weinige penningen inschieten die zij, na hun passage betaald te hebben, nog overhouden en die ze na hun aan komst in Amerika juist zoo goed kunnen ge bruiken. Wij moeten erkennen dat de agenten van sommige soliede expeditie-kantoren vrij eerlijk te werk gaan en het belang der onervaren landverhuizers behartigen maar er wordt toch nog veel gedaan om de bezwaren aan den over tocht verbonden te vergrooten. Vroeger was liet er echter nog vrij wat erger medegesteld. Een vijfentwintig jaar geleden moesten de land verhuizers, van 't oogenblik af dat zij hun huisdeur achter zich sloten tot op hun vestiging in Amerika, een waar stelsel van messen en scharen passeeren. Zij werden afgezet door allerlei voornaam en gering gespuis, dat zich op lain weg plaatste om ze te plukken cu te snijden. Hieraan is te wijten dat de stroom der emigratie die zich aanvankelijk over Rot terdam, als een punt op den korten weg uit Duitschland, gericht had verplaatst is geworden naar Bremen, Antwerpen, Liverpool en Havre. Toen de Nederlandsche regeering eindelijk eeu zekere regeling vaststelde ter bescherming der landverhuizers was 'tte laat. De schade die Rotterdam alleen zich daardoor berokkend heeft is op vele millioenen te schatten. Een der gevolgen van het verloopen van den emigratie-stroom was ook dat voortaan de Nederlandsche landverhuizers om weg te komen meestal hun toevlucht moesten nemen tot den vreemdeling. Te Antwerpen, Breinen of Liver pool liet de bescherming, verzorging en expeditie evenzeer langentijd veel te wenschen over en nu zelfs is het daar. nog ver van" volmaakt, hoewel de groote instellingen vooral van Bremen veel lof verdienen. Van zeer veel belang' is liet derhalve dat thans te Rotterdam een directe stoomvaart- verbinding van die haven met New-York is ge vestigd. De stoomschepen der heeren Plate, Reuchlin en compie. zijn thans al 'tware de natuurlijke aangewezen brug voor den Neder- landschen emigrant om over den oceaan in zijn nieuw vaderland te komen. Als de vaderlandsche ondernemingsgeest nog wat meer aanwakkert dan kunnen er mettertijd ook van Vlissingen en Brouwershaven nog wel stoomschepen uitgaan, (lie voor de heenreis op een lading landverhuizers kunnen rekenen en terugkomende ons de producten der Nieuwe wereld aanbrengen. Worden de mensehen dan voldoende gewaar schuwd en beschermd tegen de chevaliers d'in- dustrie die op hun beurs loeren, dan kan de Duitscke emigratie ook nog wel eens weder dezen weg' uitkomen, althans uit Midden- en Zuid Oostelijk Duitschland. Uit enkele voorvallen te Rotterdam blijkt evuwel dat de oude lust tot het snijden van landverhuizers weder schijnt op te leven te gelijk met het aanwassen van den stroom. In geringe herbergen ei-elit men zelfs weder 50 cents of f 1, voor een kop slechte koffie. Ons dunkt dat het nu de dure plicht van palitie en regeering, is streng toezicht op deze schan delijke practijken te houden. In den laatsten tijd is door den drang der omstandigheden een gebruik in zwang gekomen dat wij niet genoeg kunnen prijzen. Wij bi- doelen het reizen in gezelschap, bij voorkeur onder geleide van een terngkeerend emigrant die zijn oude vaderland eens is wezen bezoeken. Natuurlijk veronderstellen wij dat zulk een ge leider een vertrouwd en eerlijk man zij. Al betaalt in dit geval bet gezelschap gezamenlijk zijn overtocht, het zal zich die kleine opoffering niet beklagen. Wij laten voorheden hierbij onze beschouwingen van de landverhuizing, en hopen die later nog eens weder, meer in bijzonderheden, tc hervatten. CENSUS. I. De omschrijving en wettelijke regeling van 't kies recht is te allen tijde, vooral in constitutioneele staten een gewichtig vraagstuk geweest. Wij mogen er wel bijvoegen een tot lieden toe onbeslist vraagstuk. Reeds in de oudheid was bij de natiën 't begrip aanwezig dat het gemeenschappelijk belang der bur gers, ban' gemeenschappelijke en bijzondere verplich tingen ook eeu zeker recht medebrachten om op eeu of andere wijze middellijk of onmiddellijk, rechtstreeks of trapsgewijze aandeel te hebben in de regeering des lands. Waar men het begrip der volks-souve- reiniteir, in zijn geheele consequentie opvatte en dus de hoogste wettige macht in den staat bij de volks vergadering zocht, heeft dit beginsel zichzelf in de practijk geoordeeld en gedood. Het zou alleen opgaan in een verzameling van volmaakte, en dus ook in alles gelijke individu's, en deze is nergens te vinden. Is de rechtstreeksche invloed der natie op de re- geeringszaken das onbestaanbaar, de middellijke is dit niet en deze heeft plaats wanneer de natie iu dc regeeringslichamen wordt vertegenwoordigd door en kelen. Van deze enkelen is ook al weder geen volmaaktheid, noch volmaakte gelijkheid te wachten, maar toch een zekere hooge mate van kennis eu tevens de noodige zelfstandigheid van oordeel zoo door die meerdere kennis als door de maatschappe lijke positie. Het beginsel van regcering door vertegenwoordiging, 't zij met of zonder lastgeving, vindt men in de eerste plaats in alle constitutioneele staten gehuldigd, ook daar waar men de rechtstreeksche uitoefening der volkssouvereiuiteit het plebiscit nog bovendien heeft aangenomen, ja zelfs in de meest absolute monarchieën wordt aan dit groote beginsel toch nog in meerder of minder beperkten zin hulde gebracht. Al weder doet zich echter nu de vraag op of het. recht des volks om zich door vertegenwoordiging te laten regeeren, een eigendom is van elk individu

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1