Kortom de avond werd zeer genoegelijk doorgebracht. Alle lof komt toe aan den heer Kommandant en de verdere officieren die toonen hoogen prijs te stellen op een goede harmonie onder de leden der schutterij en ook aan den verdienstelijken en ijverigeu president der sociteit, die zoo veel toebrengt tot instandhouding van dezen aangeuamen kameraden-kring en aan wiens bemoeiingen het succes der feestviering voornamelijk te danken is. Zieetkzee. De Nieuwe Goessche Courant levert in haar nommer van Dinsdag 18 Februari een hoofd artikel «Scheiding van Kerk en Staat". Wij wenschen enkele bedenkingen tegen de in dit artikel geopperde denkbeelden in te brengen. De N. G. C. wil geen scheiding vau kerk en staat, of wel, 'tfeit dezer scheiding aannemende, zegt zij//de scheiding van Kerk en Staat mag in een staat, die nog aanspraak wil maken op den eernaam van «Christelijken staat", niet verder gaan, dan het vrijmaken der kerk van staatkundige pressie; dan het krijgen van een vrije kerk in een vrijen Staat." Wijvatten het niet hoe zij om tot deze conclusie te komen al die redeneeringen noodig heeft die daaraan vooraf gaan en die een geheel ander slot van het stuk doen verwachten. Zij meent nl. dat de stelling«een politieke partij mag geen godsdienstig stelsel hebben," onwaar is. Zij verwart in haar geheele betoog het aannemen' en vasthouden van een zeker kerkelijk stelsel door eën partij die zich tevens staatkundige partij noemt, met het aankleven van godsdienstige gevoelens door de individus die tevens staatsburgers zijn. Een politieke partij die een godsdienstig stelsel in haar programma opneemt houdt daardoor onmiddellijk op politieke partij te zijn zij wordt kerkelijke partij en wel zulk eeue die den staat wil maken tot dienaar der kerk. En zoo ook een kerkelijke partij die in haar pro gramma een politiek stelsel opneemt houdt op kerkelijk te zijn en wordt politiek met de strekking om de kerk aan den staat ondergeschikt te maken. Beide partijvormen zijn eigenlijk onbestaanbaar en zij bestaan ook in de werkelijkheid nergens. Daarom is 't vol komen juist geoordeeld van de keur der liberale partij dat de Kerk en de Staat moeten gescheiden zijn. De N. G. C. verwart Kerkelijk met Godsdienstig', wij zijn zoo vrij deze twee begrippen streng uit el kaar te houden ze zijn zeer onderscheiden. Wij kunnen ons zeer wel een godsdienstig burger voorstellen, zelts een staat van godsdienstige burgers en de geest van die godsdienstigheid zal zich ook in de staatswetten, vormen, alsmede in de politiek wel doen herkennen.; doch dit is iets geheel anders dan aan den staat de verplichting op te leggen een bepaald kerkelijk stelsel te huldigen. Zou niet indien Kerk en Staat niet door oude gel delijke banden verbonden waren, feitelijk bij ons sedert 1815 de algeheele scheiding van Kerk'en Staat bestaan? Zeker althans sedert 1848. Maar 't eene geslacht na 'tandere, ziet er tegenop om die gelde lijke banden los en de kerk wezenlijk vrij te maken, omdat daaraan zulke groote moeielijkhedeu verbonden zijn en omdat het zoo machtig veel geld zou kosten. En deze geldelijke betrekking is ook de eenige die nog eenigszins bestaanbaar is met het begrip «vrije staat, vrije kerk." Komen er nog andere banden bij dan vervalt men in'tdilemna of de staat overheerseher van de kerk, of de kerk heerscheres over den staat. Beide toestandeu kan men iu de geschiedenis wel terugvinden doch de Hemel beware er ons vrije vaderland voor. De staat die een kerkelijk of godsdienstig stelsel grondwettig omhelst moet onrechtvaardigheden begaan jegens alle individus of genootschappen die niet dat zelfde stelsel huldigen, eu eveuzoo moet de kerk die macht heeft over den staat van die macht onver mijdelijk gebruik maken om hen die niet tot die kerk behooren te vervolgen; t zij dan hard of zacht, maar toch altoos vervolgen. Men schermt altoos met de phrase: «de staat dei- Nederlanden is een Christelijke staat"; ook de N. G. C. doet dit. Het kan zijn nut hebben deze stelling eens bedaard en logisch te ontleden, dan kan blijken wat zij eigenlijk alleen mag beteekenen en wat men er doorgaans van maakt al naar de partij waartoe meu behoort. Wij zeggen ook «Nederland is een Christelijke Staat" doch niet zoo als we zeggen dat b. v. «Turkije is een mahomedaansche staat." Immers al 'tgeen waardoor Turkije, als staatwil doen kennen dat het mahotnedaansch is, noemen wij verkeerd, ja van den booze. Welnu, het recht der menschen is hier niet anders dan daar. AT wat wij zonden willen doen om ons als Christelijke Staat te doen kennen zou ook van den booze zijn. Nederland kan een Christelijke Staat genoemd worden zooals b. v. Ashantee een negerstaat heet. 'tZijn meest Negers die dieu staat uitmaken; maar daarom is die staat als zedelijk lichaam nog geen Neger. Integendeel voor zoover Ashantee onderscheid maakt tusschen zwart en blank toont het geen juist begrip te hebben van recht noch gelaatskleur. Bij Kon. besluit is aan J. ïl. L. Vader van 's Gra venpolder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wissekerke, eu in zijne plaats als zoodanig benoemd JV. J. Vader. Middelburg, 15 Eebr. Heden is het lijk van zekere M. P. L., oud 23 jaar, dienstbode alhier, in het dok gevonden. Keeds ruim 8 dagen is zij vermist geweest. Vrijdag 6 Februari schijnt zij, na hare slechtst,e kleederen te hebben aangetrokken en haar gouden sieraden te heb ben afgelegd, aan een reeds lang bij haar bestaand plan te hebben gevolg gegeveu en door verdrinken, in het achter het huis gelegen dok, een einde aan haar leven te hebben gemaakt. De vermoedelijke oorzaak is onbekend, doch zwak heid van geestvermogens zal waarschijnlijk een der redenen zijn. Breda, 19 Feb. Hetzij dat de wissels niet goed in orde waren gebleven, of door welke oorzaak dan ook, had de eerste trein, welke gisteren morgen alhier van Tilburg aankwam, lietj ongeluk te dérailleere», waardoor de waggons erg werden heen- en weerge- slingerd en de locomotief en de kolenwagen diep in het zand geraakten. Doordien de trein reeds dicht in de nabijheid van het station was aangekomen, had hij maar weinig vaart meer, waaraan mag worden toege schreven dat ineri geen onheilen te betreuren heeft en reizigers en beambten met den schrik zijn vrijgeko men. Naar men ons meedeelt heeft er eergisteren in de gemeente Oud- en Nieuw-Gastel een erge brand ge wond, waardoor eene geheele boerenhoef in de asch gelegd en 12 stuks vee zijn omgekomen. Aangezien niets tegen brandschade was verzekerd, maakt dit de ramp nog des te grooter. Z. M. heeft het eervol ontslag van P. J. van der Mandere, Burgemeester van Kappelle, als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Door Burg. en Weth. van Amsterdam is aan den raad dier gemeente eene voordracht gedaan ter ver vulling van het ambt van directeur-generaal der publieke werken. Daarop zijn geplaatst de heeren J. H. Henket, hoogleeraar aan de pol. school te Delft en J. F. W. Conrad, hoofd-iugenieur van den wa terstaat in Zeeland. Uit goede brou verneemt men dat bij den minister van oorlog het voornemen bestaat om te Amsterdam een magazijn van kleeding en wapening, zooals dat te Delft, te vestigen. {Leid Dagbl.) Het huis aan de Bocht van Guinea te 's Hage, vroeger bewoond door de verslagene mevr. v. d. Kou wen, dat in de vorige week voor ƒ7600 was geveild is bij de gisteren avond gehouden gunning voor 7975 gekocht door den heer Bunningh aldaar. In de zitting van den hoogen raad van gisteren is door den adv. gen. mr. Polis, conclusie gpnoraen in de zaak van E Kas, wed. P. J. Kees en P. van Ton geren, beiden door het prov. gerechtshof van Utrecht tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van den bekenden moord te Heemstede. Die conclusie strekt tot verwerping van het beroep in cassatie. De uitspraak is door den hoogen raad bepaald op 10 Maart a. s. Uit Madrid wordt geseind dat Nederland de repu bliek heeft erkend. {S. N.) Blijkens een van de Britsohe bij de Nederlandsche regeering ontvangen mededeeling is de kustvaart in de kolonie van de Kaap de Goede Hoop ook voor vreemde vaartuigen opeugesteld. De Waarheid bevat eenige mededeelIngen omtrent de beweerde bekeering van den militien Kruysinga. Daar dit blad al te vaak in lijnrechten strijd handelt met zijn naam, meenen wij het bericht zelf onvermeld te kunnen laten. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft drie prijsvragen uitgeloofd voor een drama, eene komedie en een blijspel, ter waarde van fr. 1000, fr. 1000 en fr. 400, om den nieuwen schouwburg met een oorspronkelijk stak te openen. De inzending moet plaats hebben voor 1 Juli e.k. Buitenland. Spanj e. In de circulaire van den minister Castelar aan de gezanten van Spanje in den vreemde wordt gezegd, dat de vestiging der republiek geenszins het gevolg was van een verrassing, maar van de ernstige overtuiging der Cortes. De circulaire laat alle recht wedervaren aan de rechtvaardigheid, de oprechte be doelingen en den constitutioneelen zin van koning Amedeus, maar zegt dat het hem niet mogelijk was den weerzin te overwinnen van een fiere natie, innig aan haar onafhankelijkheid gehecht. Zonder eenige pressie werd de republiek aangenomen en een regeering verkozen. Deze heeft terstond na haar optreding be sloten al haar krachten in te spannen, om het haar door de Nationale Vergadering opgedragen mandaat te vervullen en tot eiken prijs de openbare orde te handhaven. De circulaire beveelt den vertegenwoordigers van Spanje aan, te doen uitkomen dat de republiek alle waarborgen voor het behoud der openbare orde aan biedt en van een bij uitstek vreedzaam karakter is, zoo wat het binnenland als het buitenland betreft, en om de dwaalbegrippen tegen te gaan, die buiten'slands zouden kunnen bestaan met opzicht tot de houding van het gezag der regeering, een gezag dat wettig is, omdat het uit den wil des volk is ontsproten. Heden zal een besluit uitgevaardigd worden, waarbij aan de Carlisten amuestie wordt aangeboden, en hun een termijn van 14- dagen wordt gesteld om haar aan te nemen, na welks verloop zij behandeld zullen worden met al de gestrengheid en nadruk, welke 's lands vrede en het welzijn der republiek vereischen. Te Madrid en in de provinciën is het volmaakt rustig. De berichten uit Cuba zijn zeer gunstig. De benoeming van den generaal Pavia tot bevel hebber van het Noorderleger heeft een goeden indruk gemaakt. De heer Castelar heeft aan den Franschen gezant een lang bezoek gebracht. Naar men verzekert zijn beiden bijzonder tevreden over hun onderhoud. Te Bayonne is niets bekend van de komst van don Carlos te St. Joan de Luz, van waar hij, volgens een nader bericht uit Madrid, een proclamatie tot de Spanjaarden zon richten. De brief, waarin Espartero zijne adhaesie aan het nieuwe spaansche Gouvernement betuigt, luidt: Lo- grono, 13 Februari. De wil des volks geschiede. Dit is altijd mijne leus geweest. Het Wetgevend Lichaam heeft, uit kracht zijner souvereiniteit, de republiek uitgeroepen, die ik eenmaal eerbiedig be groette en ik breng aan de leden van de uitvoerende macht mijn warmsten dank voor cïs onderscheiding, die zij den veteraan der vrijheid bewezen, die, vreemd aan alle persoonlijk belang, nooit eenige andere eerzucht kende clan het geluk van zijn vaderland." De aankomst van don Carlos te Saint-Jean de Luz wordt uit die plaats tegengesproken. F r a n k r ij k. De zitting van de Nationale Vergadering was Maandag zeer onstuimig. I)e heer Carayon-Latour gaf eenige inlichtingen omtrent het op 30 Januari bij de beraadslaging over de Lyonsohe leverantien voorgevallen incident betreffende den heer Challemel Lacour. Hij werd door een lid van het rechter centrum in de rede gevallen met uitdrukkingen, die als hoogst beleedigend voor de republikeinen beschouwd werden en tot een hevig rumoer en velerlei weder- keerige beschuldigingen aanleiding gaven. Het ge beurde te Lyon werd weder opgehaald en een nadere enquête gevorderder werd een motie van orde voorgesteld tot afkeuring der gepleegde revolutionaire handelingen; van een anderen kant werd voorgesteld eenvoudig tot de orde over te gaan. Ten slotte besliste de vergadering dat noch in den een noch in den anderen zin een besluit genomen zou worden. In de zitting der commissie van dertig heeft de heer Tallon het ontwerp ontwikkeld, waarvan hij alleen handhaafde de quaestie der wijziging van het uitvoerend gezag. Hij formuleerde dit als volgt: De vergadering zal voor de ontbinding voorzien in de organisatie van het uitvoerend gezag. De heeren Sacaze en Fournier protesteerden tegen de meening dat zij de schrijvers zouden zijn van den brief, die onlangs het licht zag en die beleedigend voor Thiers is. De commissie besloot eenparig dat de heer Larcy officieel aan den heer Dufaure zal schrijven, met verzoek om de schrijvers van dit blijkbaar vnlsche stuk optesporen. De heer de Broglie zeide, dat hij heden rapport zou uitbrengen, opdat het Thiers zon meegedeeld worden. De heer Thiers had in "den ochtend een dépêche aan de Broglie gezonden, waarin

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2