ZIIMKZIISIIIL COURANT. 1873. No. 16. Zaterdag 22 Februari. 76ste jaargang. Feuilleton. AFKONDIGING. EEN AARDIGE KWESTIE. LEUGENTJES OIVI BESTWIL Binnenland. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt békend: dat het kohier van het Patenregt, dienst jaar 18"2/73, 3de kwartaal, n°. 8 van deze gemeente, den 19den dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard', op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Februarij '1873. v. CITTERS. Het is werkelijk een aardige kwestie, die wij bedoelen, nl. de strijd tussoben de land bouwers die suikerpeen verbouwen en de fabri kanten die beetwortelsuiker fabriceeren. Sedert een paar jaar zijn de prijzen der beetwortelen voor de landbouwers zeer voordeelig geweest; zij waren steeds stijgende. Doch nu willen de fabrikanten geen contracten meer sluiten tegen den prijs, dien de landbouwers eiscken (f 12 k f 13), maar slechts tegen f 10 a li per 100Ó kilogram. Zooals uit de berichten blijkt, hebben zich in Holland, Gelderland, Zeeland en andere streken vereenigingen van landbouwers gevormd 0111 den eiscli van f 12 a f 13 volteliouden en 't schijnt dat ook de suikerfabrikanten wel iets van dit coalitie-recht afweten. Ziedaar nu de kwestie. Wie zal 't winnen De oorzaak van 't ontstaan der kwestie ligt blijkbaar bij de suikerfabrikauteu. Deze zijn onhandig genoeg geweest 0111 hunne agenten overal rond te zenden, ten einde contraeten met de landbouwers te sluiten voor den verbouw van beetwortelen, en deze agenten hebben tegen elkander opgewerkt, elkander 't gras voor de voeten weggemaaid, de landbouwers door schoone aanbiedingen, zelfs voorschotten meer dan een jaar vooruit, aangemoedigd omdat vele land bouwers en grondeigenaars niet vrij zijn van bezwaren tegen de beetwortelteelt, en uu heeft die concurrentie der fabrikanten de landbouwers wijs en sterk gemaakt. Het komt ons voor, dat de landbouwers altoos de sterkste partij kunnen zijn. De fabrikanten sluiten contracten op tijd. De landbouwer blijft dus altoos vrij beetwortels te telen of niet; hij behoeft dit niet op speculatie te doen. Terwijl de suikerfabrikant zijn fabriek moet sluiten als hij geen wortelen kan bekomen, staat het den landbouwer vrij andere vruchten Een der grondtrekken der menschelijke natuur is waarheidsliefde. Hoe sterk deze is bewijzen de op offeringen, clie de meuscii zich getroost heeft en nog steeds getroost om haar le vinden. Opofferingen is eigenlijk 't woorcl niet. Want zoekt de mensch naar waarheid, dan valt geen moeite hem te zwaar, de liefde tot het gezochte maakt hem sterk, het vooruit zicht, in het \>ezit daarvan te geraken, doet hem de grootste hinderpalen te boven komen. Waarheid boven al! was de leus van alle tijden. Liefde tot haar .gaf Socrates den giftbeker in de hand en drong Gallileï tot zijn,/En toch beweegt zij" al zou dit hem ook het leven kosten. Huss trotseerde deu vuurdood voor zijne overtuiging, die bij hem als de waarheid gold. Doch genoeg. De rij dezer helden is gemakkelijk te vergrooten. Met ons, gewone menseden, is het in de,n grond der zaak niet anders. Niet dat iemand dwaas genoeg zou zijn, zich in de verte met een der genoemden te vergelijken, maar de liefde tot de waarheid ze is ons als ingeschapen. Zoo vroeg mogelijk wordt ze den kinderen ingeprent, en een der eerste versjes, die men hun leert, is .atellig.: .ji-MAj Jj-nn: 1111,11| 1 1 f nl 1 te verbouwen. Het is zelfs de vraag nog of hij niet wijs zal handelen, met aan de beet wortelteelt maar zeer matigjes te doen. 'tMoge al waar zijn dat een jaar beetwortels in de gebruikelijke produetenrontine geen kwaad kan doen aan 't land, overdrijving van die teelt zal dit waarschijnlijk wel. Trouwens, deze fout zou zich zelve ook al reeds straffen in het product, want de wortels worden kleiner en het suikergehalte minder, wanneer men 't land de rust der afwisseling niet geeft. Zoolang de concurrentie der suikerfabrikanten zoo levendig blijft, dat zij als 't ware de bperen met het contract in de eene en den geldbuidel in do andere hand naloopen, zullen de prijzen wel blijven stijgen. Deze stijging moet echter eens het maximum bereiken eu dan zullen öf de fabrieken moeten sluiten óf de landbouwers op speculatie gaan verbouwen. In het laatste geval zal de troefkaart wel in andere handen overgaan want de landbouwer kan de eenmaal gegroeide beetwortelen niet houden, hij moet ze van de hand doen en dan is 't te voorzien dat hij ze den fabrikant zal komen aanbieden, en deze werd dan de sterkste partij, 't. Zou dan eindelijk uitloopen op verval van de beet wortelteelt. Zou dit te betreuren'zijn Misschien. De beetwortelsuiker-fabricage is immers een geheel nieuwe tak van industrie bij ons, honderden armen vinden in de suikerfabriek werk, juist in den schralen wintertijd, en de wortels bren gen den landbouwer grof geld op. Aan den anderen kant misschien ook niet, want er moet niet vergeten worden dat juist dat geldelijk voordeel aan de beetwortelteelt nu verbonden, niet zal missen invloed uitteoefenen op de pachten der landerijen. De grondeigenaars zullen ook hun deel van den buit wel willen hebben. En waarlijk, we kunnen geen heil zien in een nog hoogere opdrijving der pachten. De welvaart is niet gelegen in het steeds duurder worden van alles. Daar is tegenwoordig in de suiker veel geld te verdienen en dat is alleraangenaamst voor de suikerlords en suiker mannen maar ons volk kan niet leven van suiker alleen, 't heeft ook brood, aardappelen enz. noodig, om nu niet te spreken van vleesch en spek, die nu reeds vrij algemeen moeten uitgetrokken worden voor memorie. Ër is nog iets. De suikerfabrikant kan zijn kapitaal zoo vergrooten, dat hij in staat is zelf landbouw-ondernemer te worden, zelf lan- A1 is de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel. Of men tracht hen het voorbeeld te doen volgen van dien Cornells bij van Alphen, die een glas had gebroken, voor aan de straat, maar dit niet liegen wilde, „wijl God het ziet." "Vreemd is het, dat aan die edele plant, de waar heidsliefde, steeds een wormpje blijft knagen. We bedoelen de leugentjes om bestwil. Maar deze zijn toch immers geen zonde? Wel neen, volstrekt niet //Van liegen, ziet 11, heb ik een verschrikkelijken afkeer, van liegers komen bedriegers, zeg ik altijd, en mijne kinderen moeten ook maar niet probeereii de onwaarheid te spreken, dan zit het er 'op, maar ziet 11, zoo'n leugentje om bestwil Eene meid komt om antwoord bij eene mevrouw, wie zij haar dienst aangeboden heeft. Mevrouw heeft geïnformeerd, eu de eerlijkheid der dienstbode is te verdacht dan dat zij haar huren wil. Zal ze haar nu kortweg zeggen, dat ze geen dieven iii luiis neemt, opdat de meid tevens wete hoe men over haar spreekt? Dwaasheid! Niets als moeite immers? Mevrouw zegt eenvoudig dat ze //voorzien" is. Dat de meid nu missohien van kwaad tot erger gaat is minder. Mevrouw is met een leugentje van al 't gezanik af, eu och, een leugentje orn bestwil is toch geen zonde. Met de boodschap dat er iemand is om pa te derijen te paebten of te koopen en daaruit zooveel suiker te mergelen als hij maar kan. Wij meenen dat deze practijk werkelijk reeds bier en daar plaats vindt. Ook dit achten wij een kwade zaak. Het zal het kapitaal niet moeielijk vallen op deze wijs een zeker deel van deu Nederlandscheu. bouwgrond onbarm hartig aftebeuleu. Doch de gevolgen, daarvan zullen op den dnur zich openbaren dooi-, depre ciatie van 't land en tegelijk zelfdood.ing van de overdreven beetwortel teelt wegens verwil dering der plant. In alle geval achten wij de coalitie der land bouwers tegenover de coalitie der fabrikanten een bedenkelijke zaak, die misschien eerst tot een natuurlijk en gezond einde zal komen, nadat de nationalelandbouw 'en d.e keuken van 't Nederlandsche volk gevoelige, lessen zullen gehad hebben. In dit opzicht is de kwestie minder aardig. ZiEllIKZEE21 Februari 1873. Zierikzee, 19 Febr. De verjaardag yan Z. M. den Koning werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Te 12 ure werd groote parade ge houden door de dienstdoende schutterij, die daarbij de eer genoot voor de eerste maal te defileeren voor den Burgemeester (,lie door zijn verschijning in staatsie gewaad aan deze martiale plechtigheid epu te dezer plaatse ongewonen luister bijzette. Bovendien heeft ZËd. dezen dag nog tot een bijzonder feest gemaakt voor de leerlingen der armen-bewaarschool en <lie $er burger-bewaarschool. De kleinen, ongeveer 300 in getal, werden onthaald op chocolade en krentebroodjes, terwijl mevrou>v van Citters met veel belangstelling het kinderfeest achtervolgens in de beide inrichtingen bijwoonde waar zij met luid gejuich en toepasselijke vaderlandsche en andere liederen werd. begroet. Na afloop der parade maakte de schutterij een wandeling door de stad. Behalve van de openbare ge bouwen wapperde de vlaggen uit vele particuliere huizen. Des avonds had in de sociteit „St. Sebastiaan" de gewone jaarlijksche feestelijke bijeenkomst plaats van het kader en verdere leden der schutterij die deel uitmaken van de winter-oefenings-sociteit. Ook de officieren namen deel aan deze samenkomst. De zaal was fraai gedecoreerd en er heerschte een aangename, vriendschappelijke toon. Menige heildronk werd ge bracht, zoo door den kommandant aan Z. M. den den Koning, als door onderscheidene leden aan autoriteiten en bijzondere personen. De muziek gaf uu en dan iets ten beste, terwijl bovendien door eenige talententvolle leden een paar geestige tooneelstukjes werden opgevoerd. spreken, komt de kleine Jan naar achteren geloopen. //Mijnheer zegt, dat hij komt voor de firma Die en Die." //Zeg dat pa niet te huis is." Met dit ant woord gaat 't ventje heen, dat zooeven een pak slaag heeft gehad, omdat hij vertelde dat 't geen school was, eenvoudig wijl hij liever speelt dan ontleedt. Pa intusschen is van //dien bervent, waarmee hij niets te doen wil hebben," bevrijd door een eenvoudig leugentje om bestwil. Overheerlijk! Dat de kleine jongen van pa geen te besten indruk krijgt, en zicli voorneemt bij een volgende keer wat slimmer te liegen, schijnt van minder gewipht. Wat zijn dat dan toch, die leugentjes om bestwil? Zijn ze onwaarheid en waarheid tegelijk? Denkt pien misschien zooals zeker middeneeuwsch dichjer: Sonde te doen is menschelic, Die te beteren is godlic; Moetet emmer gesondicht sijn, So laet ons doen pleyn sondekiju. Of houden we ze om bot te vieren aan onze gemak zucht? 't Laatste is, -geloof ik, wel 't meest het geval. Laat ons leugentjes om bestwil, evenals alle liegen, eenvoudig als verkrachting der waarheid be schouwen, en ze zoo spoedig mogelijk hun congé geven. Tusschen liegen en liegen bestaat geen on derscheid. X.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1