Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand te Zierikaee. Zeetijding van Zierikaee. De heer Ulloa deed een verklaring- van gelijke strekking en zeide dat liet vaderland boven alles moest gaan; een verklaring welke luide toejuichingen uitlokte De heer Castelar betuigde zijn blijdschap over de houding der conservatieven. Daarop vereenigde de Senaat zich met de Kamer van Afgevaardigden; zijn president nam plaats naast dien der Kamer van Afgevaardigden, welke verklaarde dat de Senaat en het Congres niet elkander verec.ngd de Souvereine Cortes uitmaken. De minister Martos deelde mede dat de heer Zorilla niet ter vergadering kon verschijnen, dat de koning volhardde bij het besluit om afstand van de kroon te doen, en dat het ministerie zijn ontslag had genomen. 'sKonings afstand werd eenstemmig aangenomen. Daarna heeft de Cortes-vergadering een commissie benoemd om den Koning naar de grenzen te ge leiden, en zich bezig gehouden met een voorstel, om te verklaren dat de Nationale Vergadering het op pergezag aanvaardt en een verantwoordelijk gouver nement benoemten dat een andere Vergadering belast zal worden met het vaststellen van den regeerings- vorm der republiek. Madrid, 12 Febr. De cortes hebben een gouver nement gekozen. Tot president van den raad is benoemd de heer Figueras inet 244 stemmen tot min. van binnenl. zaken, Piy Margallvan oorlog, Cordovavan justitie, N. Salmerónvan koloniën, F. Salmerón van marine, Berangervan buitenl. zakeu, Castelar van openbare werken, Becerra en van financien Echegaray, Na een toespraak van Figueras, waarin hij de hand having der republiek voorstaat, wordt de zitting ge sloten. Het is te Madrid rustig. Morgen (13) zal een nieuwe president der Cortes worden benoemd. Er worden toebereidselen gemaakt om te illumineeren. Pruisen. Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, is het ont werp der nieuwe legerorganisatie reeds in zoover gereed, dat de voornaamste daarin voorkomende bij zonderheden kunnen worden medegedeeld. Het bevat 114 artikelen, verdeeld in zes hoofdstukken, getiteld: 1. de landmacht, 2. aanvulling der armee, 3. rechts betrekkingen tnsschen militairen, 4. ontslag uit wer- kelijken dienst, 5. verlofgangers, 6. onderhoud der armee, De verdeeling der contingenten op den voet van vrede is als volgt Pruisen en de rechtstreeksch daaronder behoorende afdeelingen, 358 batailions infanterie-en jagers, 365 escadrons cavallerie, 234 batterijen, 22 batailions artillerie te voet, 14 batailions pioniers en 14 trein- bataillons; Beieren, 58 bat. infanterie en jagers, 50 esc. cavallerie, 14 batterijen, 4 bat. artillerie te voet, 2 idem pioniers en 2 voor den trein Saksen, 29 bat. infanterie en jagers, 30 esc. cavallerie, 18 batterijen, 2 bat, artillerie te voet, 1 idem pioniers en 1 voor den trein; Wurtemberg, 24 bat. infanterie en jagers, 20 esc. cavallerie, 14- batterijen, 1 bat. artillerie te voet, 1 idem pioniers en 1 voor den treinzoodat de effectieve sterkte der armee op voet van vrede zal zijn: 469 bat. infanterie en jagers, 465 esc. cavallerie, 300 batterijen, 29 bat. artillerie te voet, 18 idem pioniers en 18 treinbataillons. Voorloopig was de sterkte der armee op voet van vrede tot uit. December 1874 vastgesteld op 40.1,659 man. In het ontwerp wordt voorgesteld, dit cijfer te behouden totdat hierin een wijziging noodig wordt geacht. Het Pruisische Huis van afgevaardigden besloot Zaterdag de beraadslaging over het voorstel des heeren Lasker tot het benoemen van een Commissie van on derzoek over het spoorwegbeheer tot later te verdagen, aangezien de Minister van Koophandel verzocht had dat hein tijd zou worden gegeven om het stenografisch verslag der zitting van Vrijdag te onderzoekeu. In het Pruisische huis van afgevaardigden heeft de heer Lasker bij gelegenheid van de behandeling der spoorweg-begrooting eene mededeeling gedaan, die groote sensatie heeft verwekt. In een brief aan den minister-president heeft hij, zwart op wit, medegedeeld, dat hij de bewijzen in handen had voor liet feit, dat de geheimraad Wagener een ongeoorloofden handel in spoorweg-concessien heeft gedreven. Alvorens deze beschuldiging in de Kamer te brengen, had de lieer Lasker een anderen weg ingeslagenhij verlangde, dat alle sedert 1862 gevraagde, verleende en geweigerde spoorweg-concessien aan het huis zouden worden overgelegd. Toen dit voorstel aan de orde kwam, deelde de voorzitter mede, dat hij den brief van den minister-president had ontvangen, houdende dat deze, als hoofd van de Pruisische ambtenaarswereld en als eenige superieur van den geheimraad Wagener, zich verplicht achtte dezen ambtenaar te verdedigen tegen de aanklacht van Lasker, die reeds door de lialf- officieele Norddeutsche Allgemeine Zeitung was tegen gesproken het slot van den brief was niet zeer vleiend voor den afgevaardigde. Deze verzocht nu het woord en hield eene lange redevoering om zich zeiven te verdedigen tegen de aantijging van Lasker, om de beschuldiging te motiveeren en om een onderzoek na mens de Kamer uit te lokken. Lasker kwam glansrijk uit het debat terug; reeds nu blijkt meer dan vol doende, dat hooggeplaatste personen, met name ook de prinsen Putbus en Bivou, met den „werkelijken geheim-opperregeeringsraad" Wagener duchtig .hebben geknoeid. l)e minister-president, die reeds water in den wijn had moeten doen, was in niet geringe ver legenheid; ook de minister van Koophandel von It- zenplitz wist niet veel te antwoorden, docli laatstge noemde redde de houding van het ministerie door te verzoeken, dat de stemming over het enquête-voorstel zou worden aangehouden totdat de Begeering het stenografisch verslag der zitting had kunnen onder zoeken. De kamer gunde haar dit uitstel. Zwitserland. De Zwitsersche Vereeniging ter bevordering van het vrije Christendom telt, blijkens bet thans openbaar gemaakt jaarverslag, 2529 leden, namelijk in Bern 600, Zurich 500, St. Galen 400, Neuchatel 350, Turgan 210, Aargau 180, Bazelstad 88, Geneve 86 Waadtland 38, Grauwbuuderland 30 Glarus 5 en Bazelland 1. Volgens de Bader Nachrichten heeft de Federale Baad in een buitengewone zitting, ten opzichte van de zaak-Mermillod besloten de Pauselijke breve niet te erkennen, waarbij 't canton Genève van de diocese Lausanne wordt afgescheiden. De Baad ontzegt aan 't Vaticaan hst recht om de grenzen van de Zwit sersche bisdommen vast te stellen of te wijzigen, zonder voorafgaand overleg met de belanghebbende cantons en den Federalen Baad. Derhalve verklaarde de Baad de bedoelde brsève nietig. De bisschop Lachat van Basel heeft aan den Bonds raad een protest ingezonden tegen zijn afzetting dooi de diocesale conferentie. KI e r li- en Schoolnieuws. Beroepen-. Te Nieuw- en St.-Joosland F. J. Locker te Zeveubergen, Chr. Ger. Kerk. Te Haamstede C. W. Jacobs te Duurs wonde. Te Arnemuiden ds. J. J. Gobius du Sart, te Nijkerk. Aan den heer L. C. Meijer, predikant te Honte- nisse, is op verzoek, eervol emiritaat verleend door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, met 1 April a.s. Te Nijkerk hadden de vorige week grove ongeregeldheden plaats, welke de éénige politieagent niet bij machte was te keer te gaan. lvorten tijd te voren hadden eenige Nij- kerkers bij gelegenheid eener boêlverkooping enkele boeren uitgescholden voor »boerenprengels." De boeren daarover gebelgd, besloten wraak te nemen, en kwamen nu in grooten getale op Maandag ter veemarkt, gewapend met knuppels, schaatsen en messen, zij gingen de Nijkevkerste lijf, met dat gevolg dat er vele verwondingen werden toe gebracht. Dezer dagen geraakte een onderofficier te Gorinchern met zijn meisje door het ijs, zoodat beiden in de diepte verdwenen. De heer P. K. die het geroep om hulp hoorde, snelde ter hulp en mocht, met behulp van een jongen, beiden van den dood redden, welke redding evenwel zeer. werd bemoeielijkt, doordien het paar zich aan elkander vastklemde, en het meisje niet wilde gered worden, voordat haar minnaar er -uit was. De naam van de zelfop offerende vrouw wordt helaas niet genoemd. Het Japansch gezantschap, thans in Frankrijk, is zeer nieuwsgierig uitge vallen en wilde daarom weten, waarin het verschil tusschen de commissie van 30 en den president eigenlijk bestaat. Toen hun dit uitvoerig was uitgelegd, zeide de eerste gezant: Ah, ik begrijp, men wil den president de tong uitsnijden. Het kolengebrek neemt in Londen op ver ontrustende wijze toe. Gebrek aan voorraad drijft de prijzen tot ongekende hoogte. De mijnwerkers in het Noorden kunnen met 8 uur werken daags, 60 gulden per week verdienen. Zij bepalen zich nu tot een of twee uur werken daags waardoor de productie zeer gering wordt, zoodat ten slotte niemand voordeel heeft van de buiten alle verhouding opgedreven werkloonen in de mijnen. Om puike zaai- boonen te verkrijgen, neme men die boonen weg, die in elke peul het naast aan den stam zitten, ja zelfs die dei- beide einden, dewijl de middelsten de voorkeur verdienen. Men zorge dat de zaaiboonen niet diep in den grond komen, en wel met den zwarten kop óf streep naar beneden. Dan kiemt de plant beter en recht opwaartsdan wordt zij sterker, vruchtbaarder en vroeger rijp dan andersom want is de kop boven, dan kiemt de plant verkeerd en moet zich verwringen, zoodat zij minder vruchtbaar zal zijn. Landb. Ct. Te Balk heeft Woensdagavond eene samenscholing plaats gehad van ongeveer 200 mannen, die óf brood óf werk eischten. Velen van hen hebben sedert eenige weken geen werk gehad, anderen verdienen niet meer dan 30 ets. daags. De armoede is hier groot, steeds blijvend en toenemend. Noch burgemeester, noch wethouders wonen daar, zoodat van handhaving van gezag weinig kwam en zoo zou de samenscholing dan ook een ernstig karakter verkregen hebben, zonder het beleid van den verdienste lijken eersten politieagent de Rooy een voormalige 0. I. onderofficier, aan wien het te danken is, dat de zaak zonder dat er baldadigheid werd gepleegd, is afgeloopen. N. G. Ct. Zaterdag jl. is in het oude Nijverheids-paleis in de Champs- Elysées te Parijs de tentoostelling geopend der ingezonden plannen voor een nieuw Parijsch raadhuis. Het aantal ingekomen ontwerpen bedraagt in het geheel zestig, waar onder die van de bouwkundigen Mayne, Ballu. Davioud PascalYaudremer en QuadeL al dadelijk de meeste aan dacht tot zich getrokken hebben. Over het geheel schijnt echter de collectie de hooggespannen verwachting van het parijsche publiek niet te bevredigen. De jury, die met de uitspraak in dezen wedstrijd belast is, wordt gepresideerd door den prefect der Seine, den Heer Leon Sayals Voor zitter, en door de Heeren Vitel en Viollot-Leducals Onder-Voorzitters. Van 7 Januari tot en met 14 Februari. Geboren: Eene dochter van C. Kandel en D. van der Velde. Eene dochter van J. G. Verschuur en M. Berrevoets. Een zoon van J. Cannoo en A. M. de Booi. Een zoon van J. van Huizenen J. J. van Beilanns. Overleden: M. de Graaij oud 15 m.,' z. II. Mulder oud bijna 62 j. man van K. Versteeg. J. Simons, oud 66 j. wed. J. Vos. S. van Ilaaften, oud bijna 63 j., vrouw van M. Leeuwe. A. de Wit oud 07 j., wed. J., van Schijndel. Als levenloos aangegeven: Een zoon van H. Loenc en C. vd Stolpe. IS Febr. BINNENGEKOMEN: Nathaniel, Freuraan, Bijth, Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 10 Februari 1 873. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/a pCt. 56 dito dito 3 66 dito dito 4 883/3 dito Stad Rotterdam 3 89 België, dito Rotschild. 2^2 Spanje, Obligatien, '1871 3 255/„ dito Buitenland 1870 3 21 lr>jlc dito Binnenl. f 1250—2500 3 2H*/,, Portugal, Obligatien 1853 3 40i/a dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 3 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 863f,t Obligs. a f 1000,— -1866 5 973/4 dito a 100,— -1860 V\.L 89i/t Cert. bij Hope Co. 1840 4 737/8 Obligatiën-Leening 1867 4 75J/a dito 1859 3 67!/s Aandeel Z. Rs. 100 1864 f Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 633/a Febr.-Aug. 5 63 dito in Zilver Jan. en Julij 5 6615/i6 April Oct. 5 6613/Jt Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 f Italië, Bew. Insehr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 525/3 N.-Amerika, dito dito 1885 G 98 Brazilië, dito 1865 5 967/s Mexico, dito 1851 3 173/» Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 f Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tifïis d°. f '1000,5 pCt. dito Jelez-Orel f '1000 L1868 5 1 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel' St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS: Metalliek f 22,82i/a I Rus. Z. - R. Dito Nationale 24.50 Amer. Dollars Div. Eng. p. 11,92^ j Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee. van den 13 Februari 1873. 226'/, 98 104 m» f 32 2,41 t/j 2,12 De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f-~ -14,— Haver f 3,- Nieuwe dito Paardenboonen Zomertarwe -12,— Witte boonen -10.50 Rogge - 6,25 - 6,25 Bruine dito -10,50 Maartsche Gerst Groene Erwten - 8,50 Winter-Gerst - 7 Kleine dito - 7,50 Zomer dito - 6,— Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 13 Februari 1873. Teelt 1872. Per 50 Nederlandse/ie Twee en een, 1ste kwaliteit blank en vervend 26. Twee en een, middelbare Twee en een, mindere Een en een, Een en een, Een en een, Onberoofde, Onberoofde, Onberoofde, Muilen, Middelbare dito dito 1ste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito 1ste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito dito - 25,- - 26' - 25,— - 26,'— - 25,— - 3,50 i - 2.50 ponden a 26,50 a 25,50 a a 26,50 a 25,50 k 26,25 a 25.25

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3