Zo nn em a i re, 14 Febr. Heden voor acht dagen werd ten voordeele onzer bewaarschool eene soiree déclamatoire et musicale gehouden. Het rhethorisch gezelschap E. N. Z. K. uit Zierikzee ondersteud door de heeren Ezerman en Griiters benevens eenige di lettanten, trad daartoe in het schoollokaal op. Het vrij talrijk publiek zoowel van hier als elders, dat zich door de ongunstige weersgesteldheid niet had lateu teruggehouden, smaakte door de onderscheidene musikale en declamatorische voordrachten het genot van een heerlijken avond; wat minder gejoel en ge woel onder het publiek buiten het schoolgebouw, zou dat genot hebben verhoogd. Moge de aanzienlijke som van ruim honderd gulden die deze soiree opbracht, tot den voortdurenden bloei onzer bewaarschool mede werken, en moge de overtuiging van zooveel op dien avond te hebben gedaan in het belang der kleinen en tot genot van volwassenen, de schoonste voldoening schenken aan hen die met zoo vriendelijke bereid willigheid niet schroomden hier te komen optreden en aan allen die op eene of andere wijze deze zaak ondersteuden en tot den gelukkigen afloop medewerkten De vereeniging ter bevordering van de belangen van den böekh. heeft in een Woensdag gehouden bui tengewone algeraeene vergadering, op voorstel van commissarissen der naaral. vennootschap //liet bestel huis", besloten een hypothecaire leening van ƒ33,000 te sluiten. Het bestelhuis zal vermoedelijk met 1 Jan. 1874 geopend worden, zooals bekend is, in het ge bouw Het Vosje, te Amsterdam. Zondag is te Rotterdam, langs den nieuwen water weg, binnengekomen het stoomschip Loo, na vergeefsche poging om de stad door het Brielsche zeegat te be reiken. In het geheel maakten in de maand Januari van den nieuwen waterweg gebruik uit zee 7 stoom- en 20 zeilschepen, naar zee 51 stoom- en 105 zeil schepen, waaronder één met 41 decim. diepgang. De Delftsche gemeenteraad heeft besloten de spits van den Nieuwe-Kerkstoren te doen opbouwen. Het model van den gemeente-architect, den heer de Bruijn Kops, zal door eene commissie van drie deskundigen onderzocht worden. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het eerste zuidelijk zendingsfeest, dat men voornemens is, in Juli e. k. te houden, zal gevierd worden in de boomrijke weiden achter Kloetingen. Tevens vernemen wij dat commissarissen alle hoop hebben, dat de extra treinen, die dien dag zullen loopen uit Rotterdam, 's Herto genbosch en Vlissingen, de halte zullen houden op het punt waar de spoorweg den straatweg bij Kloetingen snijdt. (N. G. Ct.) Met 1 Mei a. s. zal de Hoop des Vaderlandshet orgaan van de vereeniging voor Chr. nat. schoolonderwijs, op den tegen woord igen voet ophouden te. bestaan, en van dien tijd af om de 14 dagen in een veel grooter formaat worden uitgegeven. Door Z. M. den koning is aan den heer P. H. Polak te Nieuwe Diep een gouden ring vereerd, ter erken ning van de opdracht van een werkje onder den titel: //Het leven van een Hollandsch soldaat." Z. M. heeft jhr. A. L. E. de Stuers, secretaris van legatie bij het gezantschap te Weenen, overgeplaatst naar dat van Brussel, en jhr mr. A. W. van Tets benoemd tot secretaris van legatie bij het Jgezant- schap te Weenen. Leeuwarden, 6 Eebr. Heden zijn door den raad dezer gemeente benoemd aan de openbare lagere scholen zes hulponderwijzeressen. Plet gebrek aan hulponder wijzers doet vooruitzien dat er nog vele hulponder wijzeressen hier en elders een plaatsing zullen vinden. Leeuwarden, 10 Eebr. Naar wij vernemen is in de tweede serie der door de vereeniging //Help u zeiven" alhier tot een onbepaald bedrag uitgeschreven geldleening, ofschoon nog eenige circulaires worden terugverwacht, reeds ingeschreven voor een bedrag van f 20,000; waardoor het bestuur in staat wordt gesteld met het bouwen van arbeidswoningen te kunnen voortgaan. (X. C Den 10 Eebr. heeft aan het ministerie van buiten- landsche zaken de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging 1°. op het handels- en scheep- vaart-tractaat, den 18n Nov. 1871 tusschen Nederland en Spanje gesloten, en is daarbij naar aanleiding van art. 7 gezegd 'tractaat bepaald, dat hetzelve in beide rijken op 15 Maart 1873, en in hunne wederzijdsche koloniën en overzeesche bezittingen op 1° Juni 1373 in werking zal treden en 2°. op de consulaire over eenkomst, insgelijks tusschen de beide rijken den 18ïi November 1871 gesloten. Tevens is daarbij uitgewisseld een protocol, betreffende de juiste bedoe ling der artikelen 3 en 4 van de voorschreven over eenkomst. Z. M. heeft ter zake van de in November en De cember '1870 en Januari 1871 plaats gehad hebbende krijgsverrichtingen in de Zuider- en Oosterafd. van Borneo, benoemd tot ridder der 4de kl. van de mil. Willemsorde, den luit.-kolonel der inf. bij het leger in Nederl. Idie P. R. de Rochemont. Tot burgemeester van Breskens is benoemd de heer A. Rutgers. In de Haagsche Kroniek van het Handelsblad leest men o. a. het volgende: De brochure van den heer Becht, de moordgeschie denis en het spiritismedoor H. G. Becht, heel- en verloskundige en gemeenteheelmeester te 's Gravtnhage, door den officier van justitie belast geweest met de gerechtelijke lijkschouwing der beide slachtoffers, houdt met recht achter de schermen wat de melodramatische titel doet verwachten, dat voor het voetlicht zou komen. Men ondervindt na de lezing ongeveer eene dergelijke teleurstelling als de persoon, wien gevraagd wordt, of hij kans ziet, in vier lijnen duidelijk af- tebeelden: de Roode Zee-met de daarover trekkende Israëlieten en de vijanden die hen vervolgen. Hiertoe ziet men dan geene mogelijkheid, en haalt vervolgens de schouders op over de oplossing: ééne streep voor de zee, één voor de lans van den laasten Israëliet en twee voor de teenen van den eersten vervolger. Gretig neemt men de brochure op, om eens te lezen wat het spiritisme bij dien moord vermocht. Uwe belangstelling wordt nog sterker geprikkeld, wanneer ge op bladz. 9 leest: //dat het niemand bevreemden kan, dat ik (de schrijver) getraelit heb, mij deze gelegenheid in het belang mijner bijzondere studie van het magnetisme en spiritisme ten nutte te maken." Doch behalve den overdruk van twee ingezonden stukken uit het Vaderland en het stellen van vijf vragen, die de schrijver niet beantwoordt, bevat het geschrift niets. De uitkomst van 's mans belangwekkend onderzoek, waartoe de aanleiding zoo uitvoerig wordt meegedeeld, houdt de schrijver voor zich, doch het boekje ongelukkigerwijze niet. Onder de medianimieke communicatienwelke indrukken schetsen, //die de geest na den dood des lichaams ondervinden i zou," zijn er enkelen hoogst oorspronkelijk. Vooral die van Jobard, verklarende, dat hij onmiddellijk naar die zoo lang gewenschte streken heen gevlogen is.- Zijne oogen werden door al het schoone wat hij zag zoo getroffen, dat hij 24 uren lang als het ware in een staat van bedwelming verkeerde. //II a fallu," eindigt de mededeeling van gene zijde des grafs, //que les pompes funèbres de Bruxelles vinssent me rappeler a moi-même, en me montrant ma vieille carcasse-, a laquelle on rendait ma foi trop d'honneur!" Het boekje is inderdaad zoo onderhoudend mogelijk, en bewijst vooral dat de schrijver, met innig geloof aan het spiritisme, niets verzuimt te raadplegen en te onderzoeken, wat hem maar licht eu wetenschap omtrent de zaak verschaffen kan. Buitenland. Spanje. Het Spaansche Congres heeft jl. Zaterdag met bij kans algeraeene stemmen aan de regeering een votum van vertrouwen gegeven in de bekende aangelegen heid van de benoeming van Hidalgo tot kapitein- generaal van Navarre. De minister van finantien heeft de verzekering gegeven, dat de regeering zich zelve het recht niet toekent, om te eeniger tijd belasting te leggen op de rente dér buitenlandsche staatsschuld. Omtrent de Murillo verneemt men niet veel troost rijks. De Spaansche autoriteiten schijnen met zeer veel strengheid tegen den kapitein en de verder bij de ramp betrokken equipage te werk te gaan, maar er zijn symptomen die aangeven, dat dit alleen met het doel geschiedt om althans den schijn te redden. Het voornemen zou bestaan om officieel te doen uitmaken, dat de Murillo niet in aanvaring geweest is. Een commissie van onderzoek, door de Spaansohe rechters benoemd, heeft reeds een advies in dien zin uitge bracht, niettegenstaande de verklaring van de aan boord aanwezige Engelschen, dat zij na de aanvaring de noodkreten der vrouwen en kinderen hebben ge hoord en gevraagd hadden om booten uit te zetten. Hoewel zoodanige handelwijze van Spaansche zijde niet vreemd zou zijn, is het toch te hopen dat die veronderstelling ditmaal zal blijken ongegrond te zijn. Koningin Victoria heeft aan de weduwe van den bij den Northjleet-ramp omgekomen kapitein Knowles uit haar civiele lijst een jaarlijksch pensioen van 600 gulden toegekend. De officieele berichten spreken nog altijd van groote verliezen, die de Carfisten bij de laatste gevechten zouden geleden hebben. De troepen onder bevel van de geestelijken Oio en Santa Cruz zouden ingesloten en gedecimeerd zijn; ook zou een groot aantal krijgs gevangenen gemaakt zijn en veel krijgs- en mond voorraad in handen van de Gouvernementstroepen ge vallen zijn. Particuliere berichten ontbreken intusschen over deze bijzonderheden, en daarmede de zekerheid. In de zitting van het Congres van den 10 Eebr. heeft de minister-president Zorilla geantwoord op de vraag van Eigueras, dat de toestand ernstig was. Officieel is er niets; alles is //buitengewoon officieus." De koning heeft hem Zaterdag zijn voornemen mede gedeeld om afstand te doen van de regeering, daarbij volhardende niettegenstaande pogingen om hem zulk een slap af te radenhij vroeg ten slotte 24 uren als tijd van beraad. Hij zeide, dat de Cortes geen votum konden uitlokken, voor van den koning zeiven offi cieel de afstandsverklaring ontvangen te hebben. Hij spoorde de republikeinen aan om niet met over haasting te werk te gaan. Eigueras ondersteunde het voorstel, waarin gevraagd werd om de zitting permanent te maken. De zitting duurt voort. Ouder dagteekening van 10 dezer wordt uit Madrid als stellig gemeld, dat koning Amadeus besloten heeft om aan zijn voornemen, tot het nederleggen van de kroon gevolg te geven. De Corles-vergadering zou drie dagen worden geschorst, in de hoop dat de honing nog op zijn gewichtig besluit zal terugkomen, hoewel er weinig uitzicht scheen te bestaan, dat hij aan de pogingen die daartoe worden aangewend, gehoor zal verleenen. Bij de Cortes is reeds een voorstel tot pernament-verklaring ingekomen. Zorilla die in den laatsten tijd zulk een groote rol in de staatkundige aangelegenheden van Spanje heeft gespeeld, moet voornemens zijn het staatkundig leven vaarwel te zeggen. Volgens de laatste berichten uit Madrid, van gisteren avond, hebben daar tot dien tijd geen ongeregeldheden plaats gehad en was de leger- en burgermacht bereid de openbare orde te haudhaven. Dat Spanje echter weder een staatkundige crisis te gemoet gaat is zoo goed als zeker. Het ministerie handhaaft zich in de cortes-vergadering. Van den llden wordt uit Madrid gemeld dat de koning blijft volharden bij zijn besluit tot abdicatie. Hiervan is aan de Cortes mededeeling gedaan en dit. staatslichaam wil dat het Ministerie zal aftreden. Het voorstel van Eigueras dat de Cortes zich permanent zullen verklaren is aangenomen en tevens besloten in overleg met het gouvernement te handelen. Er zijn vijftig afgevaardigden gekozen tot een permanent comité om de orde te handhaven en den toestand te verbeteren. Enkele groepen die de orde wilden verstoren zijn uit elkander gedreven, zonder ernstigen tegenstand. Uit alles blijkt dat Spanje weder donkere dagen te gemoet gaat. Terwijl men aan de eene zijde er niet in slaagt aan de monarchie zedelijke kracht te bezorgen, wordt aan de andere zijde 'tland geplaagd door de verwoestingen die de Carlistische rooversbenden aan richten. Deze gaan steeds voort zich te gedragen als woeste, verwilderde horden, erger nog dan de meest baarsche wilden. En dit alles geschiedt onder de leuze van den godsdienst en van het goddelijke recht van Don Carlos. Dorpen worden platgebrand, weer- looze burgers gefusilleerd, spoortreinen doorhageld met geweerschoten, openbare werken vernield, kortom de gruwzaamste heidenen konden niet ruwer te werk gaan dan die zoogenaamde christelijke strijders voor troon en altaar. Madrid, 11 Eeb. In het Congres is heden voor lezing gedaan van een boodschap des Konings Amadeus. Hij verklaart daarin dat hij, schoon het land in een staat van innerlijke beroering verkeerde, besloten had zijn eed gestand te doen, meenende dat zijn eerbied voor de constitutie en de oprechtheid zijner bedoelingen zouden aanvullen wat hem aan ondervinding ontbrak. Maar Spanje is en blijft het tooneel van een aan houdende worsteling. Indien s'lands vijanden vreemde lingen waren, dan zou hij den troon niet verlaten maar het zijn Spanjaarden. Hij wil noch koning eener partij wezen, noch op onwettige wijze handelen. Hij doet dus voor zich, zijn zoons en opvolgers, afstand van de Spaansche kroon. De president stelde daarop voor dat de beide kamers zich zouden vereenigen, om het souvereine gezag te aanvaarden. De heer Salaveria verklaarde uit naam van zijn partij, dat zij verlangt den wettigen weg gevolgd te zein, en het gouvernement, hetwelk de maatschappelijke orde en de integriteit des vaderlands handhaaft, zal ondersteunen.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2