Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zierikzee. Wordt medegedeeld dat l)ij openbare aanbesteding der herstelling van de beschoeiing aan den Visschers- dijk, daarvan aannemer is geworden de minste inschrijver L. van der Ploeg voor f 704. Voor kennisgeving aangenomen. De vergadering wordt met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt het suppletoir kohier voor den hoofdei, omslag over 1873 gewijzigd en nader vastgesteld. Komt nog ter tafel een verzoekschrift van eenige turfschippers om wijziging van het tarief hetwelk in handen van Burg. en Wetli. wordt gesteld tot preadvies. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Z1EKIKZEE, 11 Februari 1873. Zierikzee 10 Februari. Wij vestigen speciaal de aandacht van muziekliefhebbers op de Soiree Musicale die, bij genoegzame deelneming, zal gpgeven worden op Zaterdag den 15 Februari, door de heeren Jul. Hess von New-York en Ernest Appy violoncellist van Arasterdam. De talenten van de jeugdige pianiste Johanna Hess en van den 13jarigen vioolspeler Willie Hess moeten zeer opmerkenswaardig zijn. Bij 't wei nige musikale genot dat dit wintersaisoen nog heeft aangeboden, behalve enkele gedenkwaardige avonden, raag men niet verzuimen zich eens een genotvollen avond te bezorgen. Vlissingen 8 Februari. Gisteren avond is de 84 jarige moeder van zekeren vd. L. op treurige wijze aan haar eind gekomen. De kleederen der oude vrouw schijnen in brand geraakt te zijn door 't vuur uit haar stoof, en zij schijnt gestikt te zijn door den rook. Vlissingen, 8 Febr. Tusschen Zondag en Maandag nacht is het Engelsche schroefstoomschip Redlington kapt. Clare te Nevv-Castle -behoorende, den 33 Jan. van deze reede vertrokken, met bestemming naar de Baai 'van Biscaye, op de Fransche kust gezonken. Van de equipage is, naar men verneemt de stuurman met twee manschappen gered; onder de verongelukten telt men ook één alhier te huis behoorend jongeling W. lJpelaar. Mr. A. H. B. Hanlo, thans substituut-offic. bij de arr. rechtb. te Goes is als zoodanig benoemd bij de arr. rechtb. te Maastricht en Mr. F. J. M. Jespers, thans substituut offic. te Botterdam tot 'gelijke betrek king te Goes. Middelburg, 6 Febr. De heden voor het eerst alhier gehouden veemarkt werd goed bezocht. De aanvoer kan zeer bevredigend genoemd worden. Het terrein was met vlaggen versierd. Te Middelburg is bij gemeenteraadbesluit van den 5 Febr. een belasting op de honden vastgesteld, be dragende 3 voor één hond en 1 voor een hond die als wacht- of werkhond gebruikt wordt. Twee jongelieden, een Kus en een Pool, studenten te Gent, kwamen den 3 te Zelzaete om een politieken twist door een duel te beslechten, 't Wapen was de pistool. Beiden werden gewond de Pool aan de kaak en dc Kus in de linkerzijde. De laatste viel, maar weigerde te Zelzaete alle hulp hij verlangde naar Gent gebracht te worden; 't geen geschiedde. Hoewel hij veel bloed verloor en zeer verzwakt was, heeft men hoop op herstel. Naar wij vernemen kan het Japansche gezantschap tegen 33 dezer in de residentie verwacht wordeu. Op den 31 October van dit jaar zullen wederom jongelieden worden toegelaten, om bij het garnizoens- hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De voorwaarden vindt men in de St. Gt. van 3 Febr. De afdeeling van Tholen van 't schoolverbond is als zoodanig ontbonden en terstond is een zelfstandige plaatselijke vereeuiging gesticht tot wering van het schoolverzuim in Tholen. Spijkenisse, 6 Febr. De predikant dezer gemeente, de heer Overman, is Zondag 11. aan een groot gevaar ontkomen. Een beurt vervuld hebbende in de vaca ture te Hekelingen, keerde hij per rijtuig van daar terug, 't Paard geraakte op holde heer Overman sprong er uit en bekwam daarbij een vrij belangrijke ver wonding aan het hoofd. Pas bij den ingang der ge meente Spijkenisse liep het paard zich vast. De toestand van den heer Overman is op 't oogenblik vrij gunstig. Aan een. particulieren brief van een dame uit Batavia ontleenen wij het volgende: Keeds lang heb ik beproefd hier werk te krijgen, dat is schrijf- of vertaalwerk, doch zoover is de be schaving. in Indie nog niet doorgedrongen. Men schijnt daar te denken dat het onmogelijk is, dat een vrouw hetzelfde gebruik kan maken van hare vermogens als een man. In Indie zijn maar drie vakken, drie mid delen van bestaan voor eene //weerlooze vrouw"; heeft ze kapitaal genoeg, dan wordt ze slachteres (vleesch- liouwster, in Holland), of als men een ruim en wei- gestoffeerd huis heeft, dat ook kapitaal is, begint men een commensalenhuis. Dit is de weg voor gelukkigen, die op deze wijzen haar brood kunnen verdienen. De tweede wijze is accoucheuse te worden. Dit is een zeer winstgevende broodwinning, doch vereischt studie en hoe moet men dan leven in afwachting van het vereischte examen en groote ligchaams- kracht, om niet te spreken van andere kleine onaangenaamheden eti onkieschheden, waartegen niet ieder zenuwgestel bestand is. Vandaar dat van dit artikel de markt niet overvoerd is. Last, but not least komen de 'gouvernantes. Heeft men geen geld om //beesten" te koopen, geen huis om commensalen te houden, geen tijd en geld om voor accoucheuse te stndeeren, dan wordt men in 's hemels naam onderwijzeres. Ziedaar de drie wegen, ons vrouwen geopend in Indie, en hors de la point de salut. De cominen- salenhoudsters kunnen eigenlijk niet meer medetellen, want haar eertijds winstgevende zaken lijden veel door de concurrentie van coraménsalenhouders. Deftsche Courant. Keeds geruimen tijd verlangden Wij er naar eens een overzicht te kunnen leveren van Frankrijks toe standen van zijn werken en streven in de rij der volken. Onze pen jeukte er naar om eens een tafe reeltje te mogen schetsen dat kon boeien omdat 't origineel boeiend was. Waarom zouden we 't ver zwijgen dat we dan zelf pleizier hebben in onzen arbeid, al is hij ook gebrekkig; ook ons boeit dan 't origineel en wij werken met lust aan de schets. Tot heden toe mocht ons dit genoegen evenwel nog niet te beurt vallen, Wat we al sedert langen tijd van Frankrijk hebben kunnen zeggen bepaalt zich tot een al heel dorre opnoeming van onbeduidend heden, een droog relaas van 'tgeen een vervelende vergadering, die al te lang wordt gerekt, al zoo kan te baat nemen om 'L vallen van den, presides tshainer zoo lang mogelijk tegen te houden, een nog verve lender lectuur van eindeloos lange, akelige notulen die telkens en telkens allerlei onaangename herinne ringen weder opwekken, oude wonden weder openrijten en waarvan toch 't slot wel niet anders zal zijn dan een dankzegging en decharge voor .den geduldigen secretaris die de notulen zoo nauwkeurig redigeerde. Zoo nauwkeurig! Ja, daar komt het "juist op aan en. wie weet of 't nageslacht al die notulen van 't ver handelde in en door Frankrijk in de laatste paar jaren, niet nog eenmaal zal veroordeelen als knoei werk, schandelijk knoeiwerk. Ons ontbreken nog altoos de gegevens om een voldoende en i'utéressante schets van Frankrijks toe stand te leveren. Wat is die toestand tot heden toe, sedert die noodlottige Juli-maand van 1870 anders dan een chaös, een verwarde vergadering', waarin ieder 't woord voert om 't hardst en niemand 't rechte weet en waarvan de indruk naar buiten is: vervelend, akelig vervelend! Wanneer wij de vruchten onzer studiën omtrent den toestand, de iriacht en 't karakter van een staat ten slotte eens willen verzamelen en tot een «'eheel brengen, dan geven we ons gaarne over aan 't fan tastische spel om ons dien staat te denken als een gedaante, als een menschenbeeld. Zoo vormen we dan uit al de staten der aarde een belangwekkende beeldengalerij, waarin veel meer variatie, veel meer leering ook is op te merken, dan menigeen, die dit spel nooit bij de hand nam, wel denken zou. Zoo stellen we ons Frankrijk onder 't eerste keizerrijk voor als een krachtig held die fier over zijns vaders drempel naar buiten treedt met een driekleurige vaan door een adelaar gekroond in de linkerhand, 't zwaard in de rechter en groote edele gedachten en bedoelingen in den boezem. Maar onder welk beeld zullen we Jt Frankrijk on zer dagen voorstellen? Ons valt hierbij een oude dorpsgeschiedenis in. In vroeger tijd had haast elk dorp zijn voorvechter, zijn kroegheid in wien, in zekeren zin, zich de ge- lieele heldengeest van zoo'n dorp vereenigde en op hoopte. Zoo'n personage was doorgaans opgeblazen, kitteloorig, opvliegend tegen vreemdeling en dorpsge noot en elk ontzag hora. Maar 't gebeurde wel eens dat zoo iemand geheel onverwacht zijn man vond, duchtig afgerost werd en dan vooraltoos onttroond werd en 'zijn prestige verloren had. Zoo groot hij voorheen geweest was, zoo klein was hij dan voor taan en niemand was ook ineer bang voor hem. Alleen vrouw en kinderen en de kopjes en schoteltjes oj) de tatel thuis ondervonden nog zijn geknakte trots, 't Was of die 't hem gedaan hadden wat hij toch alleen zichzelfs en de omstandigheden verwijten moest. Zulk een figuur past op Frankrijk. Daaraan is niets aantrekkelijks, niets verhevens, niets groots, niets dat sympathie afeischt. 't Is belachelijk, t is erbarmelijk, 't is Ier nauwernood medelijden waard. Wat heeft het tot nog toe gedaan na de geduchte les, die 't ontving, na de zoo geheel onverwachte ontnuchtering? Is niet al wat het gedaan heeft 't zelfde als wat die vernederde voorvechter deed, na zijn nederlaagop vrouw en kinderen razen en los beuken, en kopjes en bakjes aan stuk werpen ouder 't getier: gij hebt het gedaan, 't is alles uw schuld! Hoe weiningen waren er, die hun bedaardheid bewaarden in die bange dagen van '70 en '71. a- ren niet allen min of meer geslagen met blindheid, ounoozelh'eid, dwaasheid, waanzin? Één enkel man, Bazaine, tast men al den last der schuld op t hoofd. Heeft uiet een rot van eerloozen en bedriegers t kei zerrijk en Frankrijk naar den afgrond gevoerd Dezen nochtans zetelen in eere en sineeden nieuwe plannen, terwijl arme duivels van communards te Satory worden gefusilleerd of bij scheepsladingen naar 't, einde der aarde gebracht. Heeft men niet de geheele wereld sympathie afgeperst voor de wanhopige inspanningen die de worstelende natie deed om zich van den Duitscher. te ontslaan? En blijkt het niet dagelijks meer dat al die opofferingen niets anders geweest zijn dan behendige manoeuvres om enkele geweten- looze leveranciers en allerlei vreemd ontuig geld in den zak te spelen! En onder dit alles de ongeneeslijke ijdelheid van de groote natie, la grande nation! Ziet, hoe kolos saal ons crediut is, hoe wondervlug we den Duitscher betalen, 't Is haast als die voorvechter, dien men uitlachte omdat men hem zulke blauwe oogen geslagen had en die zich daaruit.nog stoffe wist te spinnen voor bluf: //was hij immers zoo groot niet geweest, had hij zulke groote oogen niet gehad en was hij niet zoo precies onder de vuist van zijn tegenpartij gekomen, dan had hij immers zulke blauwe oogen niet opgeloopen; wie zag ooit ter wereld een voor vechter zoo toegetakeld uit het gevecht komen?" Daar is tegen zooveel onzin niet te redeneeren. En dan plukhaart inen dagen lang over de vraag of arme' schapen van lOjarige kinderen, daags 10 uren of 13 uren naar 't fabriekshol moeten of vrouwen en meisjes alleen over dag of ook 's nachts mogen werken om voor hun dronken mannen of minnaars de kost te verdienen en dat met het feit voor oogen dat in Frankrijk de meeste menschen niet lezen of schrijven kunnen, dat men 't volk kan wijsmaken dat de Pruisen horens en staarten hebben, en dat er nu dubbel zooveel arme vrouwen en meisjes in de fabrieksholen verteerd worden naar ziel en lichaam als tien jaar geleden. En dan babbelt en kakelt men, in 't hoogste staatslichaam of een oud praatziek man in de ver gadering zal mogen praten, dan wel of hij zal moeten zwijgen Neen, lezerszoolang 't niet veel veranderd is, zien we geen kans u van Frankrijks toestand een belangwekkend tafereel te ontwerpen. K e r Is- en Schoolni en w s. Drietal te Overzande c. a. de heeren Gunning te Nunspeet, de Wilde, te Oudelatule en 's Jaars te Ophemert. De heer A. Moens, lid der Tweede Kamer voor Sneek is benoemd tot Inspecteur van 't lager onder wijs in Utrecht, zoodat er voor bovengenoemd district een ander afgevaardigde zal moeten gekozen worden. De gemeenteraad van Middelburg heeft het tracte- ment der hulponderwijzers van 300, tot ƒ350. ver hoogd. Beroepen te Amsterdam ter vervulling van de door het emeritaat van ds. I. Prins opengevallen plaats, ds. P. Huet te Dirksland. Zestal te Schoonhoven H. W. Creutsberg te Vlis singen, P. K. Dommisse te Oostburg, J. Kromsigt te Cortgene, E. B. Gunning te Nunspeet, J. E. v. Toore- nenbergen te Wageningen en F. C. Wüder te Brunschoten. BINNENGEKOMEN: 7 Febr. Stoomschip Seaton Thomas Miggeson Vlis singen. Botterdam.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3