materialen te duur, men kan 't met de goed- koopere Belgische ook doen. Vreesde men dat er geen huurders zouden zijn als de woningen meer dan 60 a 80 ets. moesten gelden, de ondervinding leert dat ze doorgaans al verhuurd zijn eer ze nog voltooid zijn, aan liefhebbers ontbreekt het niet. In één woord, de zaak marcheert en zal haar weg wel vinden. Wat wij vooral toejuichen is dat de bouw- vereeniging 't gelukkige denkbeeld in practijk brengt om haar huurders tevens door den tijd eigenaars te doen worden daardoor inzonderheid is haar arbeid waarlijk menschlievend en maakt zij zich verdienstelijk jegens de geheele gemeente. Er wordt veel gebouwd tegenwoordig, en zooals 't spreekwoord zegt: wie aan den weg timmert heeft veel bekijks, 't Verwondere dan niet dat het oordeel over al wat er alzoo ge bouwd wordt niet even gunstig is. Wanneer men de eischen der gezondheidsleer wat ernstig opvat, dan kunnen er ook op veel nieuwe woninkjes nog vrij wat aanmerkingen gemaakt worden, 't Nieuwe alleen is nog niet alles. Als we zoo de pas gebouwde huisjes hier en daar in de stad eens met elkander vergelijken, dan is er nog al onderscheid op te merken. We hebben er gezien, die we uitmuntend kun nen noemenwe hebben er ook gezien, die we wel wat ruimer, wat hooger, wat dieper, wat minder lilliputtisch zouden wenschen. Doch ze ziju altoos oneindig veel beter dan al die af zichtelijke krotten en hokken, waarin nog zooveel honderden arme tobbers gehuisd zijndoch dit kunnen we eigenlijk niet zeggen, gehuisd is 't woord niet, gehokt, gestald zou beter passen. We merkten boven op dat het bouwen van nieuwe woningen door de vereenigiug ook de particuliere industrie heeft wakker geschud. We verwachten hiervan niet alleen veel goeds, omdat particulieren uit speculatie aan 't bouwen zijn gegaan, maar ook omdat dit op den duur de krotteneigenaars, de huisjesmelkers zullen we maar zeggen, wel zal dwingen om wat te gaan doen aan de verbetering dier talrijke on bewoonbare holen en arken, die men nog overal kan vinden. Als men de groote open erven en onbebouwde gronden binnen deze gemeente ziet, dan zou men niet zeggen dat er hier toch nog van die hotels zijn, waar geen vertrekje in is of 't herbergt een geheel gezin. We bezochten toevallig eens zulk een arke: in 't voorhuis was niets te zien, dat scheen een gemeenschappelijke play ground te wezen voor 't jonge volkjeeen achterkamer bevatte een gezin van vier personen; nog een hokje daar achter was ook bewoond door een gezineen opkamer herbergde een geheele familie; de voorkamer beschutte weder een andere groep meuschen; de zolder diende als pakhuis voor den eigenaar der arkede „gemakken" mochten eer ongemakken heeten en dienden de geheele bevolking der arke. Kortom, 't was al ellendig wat er aan was en we durven niet op te re kenen welke som de arke-exploiteur jaarlijks uit dat hotel wist te melken. Genoeg, wij rneenen dat de aanbouw van nieuwe arbeiders woningen ook hierin verandering en verbetering zal aanbrengen. Het arke-melk systeem zal op den duur onhoudbaar worden en we zullen in de handen wrijven van pret bij elke arke, die we zien sloopen om plaats te maken voor een mensehelijke woning. Er is nog iets. Niet alleen voldoet de huisjes- bouw in een zeer dringende behoeftemaar er is ook groote behoefte aan meer aanzienlijke woningen. "We begrijpen niet best waarom de ondernemingsgeest ook nog niet het bouwen van eenige aanzienlijke woningen durft aanvatten. De bezwaren zijn misschien nog grooter dan hij 't bouwen van geringe woningen. Dat ze onoverkomelijk zouden zijn, kunnen we niet gelooven. De beboette bestaat, daaraan valt niet te twijfelen, en met dit feit voor oogen kan men met wat dubbeltjes en wat durf veel doen. Over de renten van de dubbeltjes zijn we vrij gerust, 't Is maar jammer dat men alle aanzienlijke woningen alleen op de Oude Haven schijnt te willen te zien. In de toekomst schijnt daar toch van afgeweken te zullen moeten worden. Immers, we zien reeds nu veel gebouwen op de Oude Haven, die vroeger besloten huizen waren, in winkels hervormd worden. Dat schijnt aan te duiden hoe de burgerstand daar zijn weg meer en meer gaat zoeken tot het vestigen van allerlei nering. Is dit niet een vingerwijzing voor de hoogere standen om een nieuwe wijk te scheppen Er is in dit blad eens gedroomd van een rij aan zienlijke woningen in het Vrije, langs de wan deling; zou dit denltffcM zoo onuitvoerbaar zijn? Wij hebben eMnnn uithoeken, waar- vroeger niemand aan£§pftit, villa's en rijen aanzienlijke woningen zien verrijzen, die al zeer spoedig die uithoeken tot aanzienlijke en gezellige kwartieren maakten. En de omtrek der wandeling is geenszins een ongezellige uithoek, terwijl de bestaande weg toch onmid dellijk toegang zou geven tot het binnenste der stad. Deze weg zou ook wel een straat worden en het ongezellige dat men in dien omtrek nog mocht vinden geheel doen weg vallen. Wij kunnen bier tevens niet onvermeld laten het denkbeeld dat gewis reeds bij velen is opgekomen om in den thans zoo onaanzienlijk uitzienden hoek van de gedempte haven, achter Concordia, een villa of fraai woonhuis te zien verrijzenhet tuintje dat daar dan kon over schieten zou met eenige beplanting tegelijk de achterzijde van den dam en de appelmarkt maskeeren. Doch zoo voortgaande komen we van onze kleine, nette, nieuwe huisjes tot visioenen en droomen van groote praalgebouwen met rozen- perkjes en zingende vogelen voor de deur. Een mensch is toch nimmer tevreden Binnenland. Zierikzee 30 Januari. Aan de afdeelingen van liet Nederlandsch Schoolverbond is toegezonden een voorstel tot wijziging van eenige bepalingen van het algemeen reglement des verbonds. Sommige der punten waaromtrent de commissie tot wetsherziening wijziging of uitbreiding voorstelt zijn wel der vermelding waar dig. Zoo wordt op art. 3 van 't reglement de vol gende uitbreiding voorgesteld,/Het. onderzoeken, of de redenen van het schoolverzuim gelegen zijn in de regeling of den toestand van het onderwijs zelf, ten einde zoo mogelijk hierin verbetering te bewerken;" „Het instellen van een grondig onderzoek ter be antwoording van de vraag, of de bezwaren, te onzent bestaande tegen de invoering eener wettelijke leer plichtigheid, van genoegzaam gewicht moeten wordeu geacht, om van hare ondersteuning terug te houden „Het inroepen van de hulp en medewerking van het schooltoezicht en van allen, die geacht worden invloed te kunnen uitoefenen op de verschillende klasse der maatschappij. Allen, die de discussiën over de grenzen der bemoeiingen van het verbond en inzonderheid over den leerplicht, bij de oprichting van 't verbond, in 1870 gehouden, hebben gevolgd, zullen het gewicht dezer voorgestelde wijzigingen inzien. Zij beteekenen inderdaad een geheele her vorming van het Schoolverbond. Bij de oprichting was het als 't ware een stilzwijgende conditie dat er van leerplicht, noch schoolplicht sprake mocht zijn. 't Schijnt dat een ondervinding vau drie jaren vol doende geweest is om tot de erkenning van de on vermijdelijkheid van den leerplicht te komen; trouwens wij voor ons hebben dit altoos als 't eenige afdoende middel tegen 't schoolverzuim beschouwd. Tot dus ver heeft de bond den zoetsappigen weg gevolgd. Misschien is Uilenspiegel wel wat kras als hij spreekt van „de prentjes, koekjes en kopjes chocolade, waar mee in Nederland Jan Salie het schoolverzuim be strijdt;" doch 't moet erkend worden dat er nog geen rechtstreeksche maatregelen „tegen het schoolverzuim" genomen ziju, ondanks de massa van statistieke na sporingen en de treurige ervaringen daardoor opgedaan. Men zal vroeg of laat tot den leerplicht moeten komen en wij juichen het toe als liet schoolverbond daartoe, hoe eerder hoe beter, zijn krachten wil beproeven. En niet minder gewichtig punt is dat het School verbond ook wil onderzoeken of de oorzaken van schoolverzuim ook in de regeling of den toestand van het onderwijs zelf kunnen gelegen zijn, om dan daarin zoo mogelijk verbetering te bewerken. Dit zou een belangrijke uitbreiding van den werkkring des verbonds wezendoch het zou zich o. i. daardoor op glad ijs begeven, daar 'tzoo licht aanleiding kan geven tot inmenging in de zaken die alleen tot de bevoegdheid van het schooltoezicht behooreu. Het voor dit geval ook voorgestelde „inroepen van de hulp en medewerking- van het schooltoezicht," zou geenszins een voldoende waarborg opleveren tegen collisien met dat schooltoe zicht. Werkelijk is de kwestie der bevoegdheid van het Schoolverbond een zeer belangrijke, die tot heden nog niet voldoende is opgelost. Daar zijn moeielijk- heden die niet wel te vermijden zijn, zelfs bij den tegenwoordigen neutralen toestand van het verbond en die zullen door de voorgestelde wijziging, naar wij vreezen, zich zeer vermenigvuldigen. Er komen nu reeds gevallen genoeg voor dat onderwijzers tusschen de formeele reglementen waaraan zij zich houden moeten en de belangstellende bemoeiingen van 't school verbond in de knel geraken, zeer ten nadeele van 't beoogde doel. Deze moeielijkheden konden wel eens toenemen, daar de kwestie der bevoegdheid van wet tige en zich zelf opwerpende authoriteiten nog al van têeren aard is. Als het schoolverbond echter de leerplichtigheid zal weten tot wet te doen verheffen en het zich alsdan oplost omdat zijn reden van bestaan zal vervallen, dan meenen wij dat liet onvergankelijke aanspraak op de dankbaarheid van het nageslacht zal verworven hebben. In de jongste vergadering der akademie van weten schappen is, volgens H Handelsbladnopens den nieuwen maat- en gewichtstandaard medegedeeld, dat tot grond slag voor den internationalen meter zal genomen worden de Eransclie mètre des archives, die uit een mengsel van platina en iridium is samengesteld. De copieën zullen bij voorkeur uit een gietsel worden vervaardigd en aan de hoogste drukking worden blootgesteld, opdat de moleculen zooveel mogelijk gelijk worden. Het gietsel bestaat uit 90 deelen platina en 10 deelen iridium. Het door den minister Van binnenlandsche zaken gevraagd advies der akademie betrekkelijk de aanschaffing, luidt, dat een mètre a trait en één kilogramme voor den staatsdienst voldoende ziju, doch dat in het belang der wetenschap, ook de aanschaffing van een mètre a bout zeer wenschelijk is. Het iu ons nummer van den 22 dezer me degedeelde bericht, door ons uit een groot blad overgenomen, aangaande het verminderde verkeer op de telegraafkantoren in Zeeland, over 't jaar 1872, wordt in een ingezonden stuk in het Sluisch Weekblad tegengesbroken. Is 't bericht onjuist geweest zooveel te beterdat het onjuist was is onze schuld niet. Het ware is te vinden in een tabel in de Staats courant van den 29 dezer. Te Amsterdam is dezer dagen door een noodlottig toeval overleden een jeugdig, veelbelovend kunstenaar, de heer Anth. de Vries. Hij was het die de geestige illustraties leverde voor de prachtuitgave der „Gedich ten van den Schoolmeester." Als onderwijzer van de Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem en bij allen die hem kenden genoot hij onverdeelde liefde en achting. Middelburg, 29 Jan, Gisteren avond is de bui tengewone vergadering der Prov, Staten van Zeeland door den commissaris des konings geopend. De te behandelen punten zijn 1°. de vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteuseu polder Nieuw Neuzen; 2°. wijziging van het reglement op de kunst wegen 3°. de bedenkingen tegen het onlangs vast gesteld algemeen -reglement voor de polders of water schappen. Utrecht, 28 Jan. Een geweldige brand heeft hedeu nacht de meubelmakers-werkplaats van den lieer Thiebout, firma Budde, op den Springweg, in de asch gelegd. Alle gereedschappen der werklieden zijn mede verloren gegaan, terwijl de aangrenzende gebouwen ook groote schade geleden hebben. Amsterdam, 29 Jan. Heden heeft de gemeenteraad met 31 tegen 2 stemmen aaugenomen de voordracht van burgemeester en wethouders om den hoofdonder wijzer Ph. Bank Az. te ontslaan uit zijn betrekking. 's Gravenhage, 28 Jan. Heden avond te 8u 2Om. is de persoon van Behagel, geleid door den commis saris van politie Beukman en de inspecteurs Iiardenbcrg en Metz, van Bozendaal over Botterdam hier aange bracht en in een gesloten vigilante naar 't huis van arrest gevoerd. Buitenland. Spanj e. Aan de Indépendance Beige wordt uit Madrid van 13 dezer geschreven Op nieuw heeft de opstand, die in de Baskisclie provinciën en Navarre is uitgebarsten, het karakter

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2