mm mm\ f 1,25 5 CENTS Zeetij ding van Zieriksee. ADVERTENTIE N. IMRUTT, gravin Gisela, 2.eo, geb. s.so. MARLITT, het Heideprinsesje, ff o.Eb Het geheim der Oude Jufvrouw, ;s geheei Sociëteit: „ONS GENOEGEN." Nieuwe Rotterdamsche Courant. per kwartaal. Een Koningin zonder Kroon. Wat de Vrouw vermag. per week. o-aan o. a. ook in natuurkunde. Verder moet elke benoeming van een geestelijke door den staat erkend en bevestigd worden. Wel kunnen de bisschoppen voorloopig benoemen doch deze benoemingen zijn nietig wanneer ze niet binnen een jaar door den staat worden bevestigd. Geen wonder dal het wetsontwerp hevige bestrijders vond. De heer Rcicheusperger meende dat het ont werp den ondergang der Katholieke kerk bedoelde, dat het niet noodig was en dat het de constiutie zou schenden. Door den heer Benningsen werd betoogd dat de tegenwoordige houding der Ultramontanen, bij de leemten in de bestaande wetten, een wezenlijk ge vaar voor den staat oplevert; dat het ontwerp strekken moest om den staat te beveiligen tegen de rustelooze aanmatigingen der ultramontanen. Hij wees er ver volgens op dat dergelijke wettelijke bepalingen reeds bestaan in Beieren, Wurtenberg en Baden en dat zij niet strijden met het Pruisische landrecht en ook de Katholieke kerk niet zullen benadeelen. In zijn verdediging heeft de heer Balk o. a. gezegd dat het aanzien en de invloed der geestelijkheid niet zullen verminderd worden door de opleiding zoo als het wetsontwerp die verlangtdat de geestelijken zijn volksleeraars in den besten zin des woords en daartoe een 'nationale opleiding behoeven, dat de tegenwoordige opleiding der Katholieke geestelijken niet is Duitsch maar Roomsch; dat voor de Protestantsche geestelijken reeds ongeveer gelijke bepalingen beslaan, maar dat liet ontwerp toch ook van toepassing is op de pro testantsche geestelijken daar de ultra-orthodoxe partij even on-nationale kweekscholen voor haar geestelijken verlangt als de ultramontaansche partij. Bij monde van den minster von Roon verklaarde het gcheele ministerie zich homogeen met den heer Balk. Het wetsontwerp op de bevoegdheid der kerkelijke overlieden op het stuk van discipline en tucht kwam den 20 in behandeling. Hij werd hevig bestreden door het nieuwe lid van den landdag, von Gerlach De heeren Windthorst (niet die uit Westfalen), jung en de Iraeliet Lasker verdedigden het met vuur. De wetsontwerp zijn vervolgens verzonden naar de com missie belast met het onderzoek of er een herziening der constitutie noodig zal wezen voor de invoering der nieuwe bepalingen. Van vele zijden is dit beweerd. De commissie heeft ook daartoe geadviseerd en een grondwetsherziening aan het Pruisische Huis van af gevaardigden voorgesteld. Art. 15 der constitutie luidt aldus: //De Evange lische en de Roomsch-Katliolieke kerk, zoowel als elk ander godedienstig genootschap, regelen en besturen zelfstandig hun aangelegenheden en blijven in het bezit en genot hunner inrichtingen, stichtingen en fondsen ten behoeve van eeredienst-, onderwijs en weldadigheid." Dit stelt de commissie voor aldus te wijzigen//De Evangelische en de Roomschkatholieke kerk zoowel als elk ander godsdienstig genootschap, regelen en besturen zelfstandig hun aangelegenheden, maar zijn onderworpen aan de algeraeene staaatswetten en aan een wettig geregeld toezicht van den staat. Zij blijven", enz. Ingezonden Stukken. Oisterwijk, Noordbrabant27 Januari 1873. Mijnheer cle Redacteur Wees zoo goed door opname van dit schrijven mij de gelegenheid te geven te doen blijken van mijn voortdurende en ernstige behartiging der spoorwegplannen Brouwershaven- Zierikzee enz Het eerste gedeelte der werkzaamheden, benoodigd om een onderneming als de hier bedoelde tot stand te brengen spreekt levendig tot het publiekmen ziet de aanleggers en die de zaak drijven gaan en komen,"er hebben openbare besprekingen plaats, daarna ziet men ingenieurs en werk volk druk in de weer, er worden bakens en teek ens gesteld, tastbare bewijzen dat er gewerkt wordt. Wanneeer dit alles is afgeloopen geschiedt het verdere meer binnenskamers als ik mij zoo mag uitdrukken, doch daarom is dit werk niet minder gewichtig ofmoeielijk. Toch komt nog het een en ander daarvan ter kennis van het algemeen. Bezwaren bij het werk aan het licht gebracht, moeten worden uit den weg geruimd, de ondernemer heeft samenkomst op samenkomst het zij met corporatien, met particulieren, het zij met authoriteiten zoo te 's Hage als elderseen zeer levendige correspondentie wordt gevoerd. Ik behoef hier slechts in herinnering te brengen de overbrugging of af damming van het Zijpe, den overgang der reeds geconeessio- neerde slikken van de Heene. Van dit alles kan het publiek nog iets ter oore komen. Éindelijk zijn alle elementen verzameld, alle bezwaren hebben een oplossing gekregen, de stukken zijn gereed ze worden naar 's Hage opgestuurd ter beoordeeling, en dit laatste vordert vele maanden tijd daar de verschillende takken van bestuur er hun oordeel over moeten uitspreken en de zaak dus grondig onderzoeken. Tot hiertoe kan nog aan belangstellenden van alles, des verlangd mededeeling worden gedaan, inzage gegeven, doch daarna vangt een gedeelte aan dat volstrekt niet voor publiciteit vatbaar is, dat is namelijk de zorg voor het vormen van maatschappelijk kapitaal. De onderhandelingen daarover moeten zoo veel mogelijk in stilte gevoerd worden en niet ter algemeener kennis gebracht voor zij tot een gewenschten uitslag hebben geleid, want het mislukken eener poging schaadt de zaak in de oogen van publiek en geld wereld. Voor dat de concessie verleend is, ondervindt men veel moeielijkheidom een contract te sluiten met een buitenlandsch huis, dewijl die concessie slechts de eenige grondslag is en dewijl er geen markt in Nederland is waarop actiën van industriëele ondernemingen geregeld te koop en ver koop worden aangeboden en een coulant handelsartikel vormen, is het zoo goed als onmogelijk een binnenlandsch huis te vinden dat de vorming van het kapitaal op zich neemt. Thans is dit gedeelte der werkzaamheden aan de orde en niettegenstaande dat de stukken te 'sHage nog in onderzoek zijn en dus de concessie nog niet verleend is, kan ik de verzekering geven dat de onderhandelingen reeds tot een gewenschte hoogte zijn gevorderd en zoo ik hoop en verwacht, tot een bevredigende uitkomst zullen leiden. Geduld is in deze een hoofddeugd wanneer daarbij onverpoosde zorg niet vergeten wordt, en hierdoor geloof ik den grond slag te hebben gelegd tot het bijeenbrengen van het colossale doch niet onvindbare kapitaal. De sympathie welke de zaak vooral in Zeeland ondervond, noopte mij tot bovenstaande inlichting, meer mag ik er evenwel niet bij voegen om de hier voor vermelde reden. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn. Mijn heer de Redacteur. XJEd. d w. Dienaar Mr. A. H. VERST KR, aanvrager der concessie BrouwershavenZwaluwe. K e lï- en Hchool nieu w s. Dr. J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden heeft een brochure uitgegeven te Amsterdam bij II. W. Mooy, tegen de brochure van dr. J. Cramer en waarin deze het denkbeeld heeft ontwikkeld dat de Ned. Herv. Gemeente om aan de meer en meer toenemende ker kelijke geschillen en onaangename verhoudingen, een algemeene vergadering' van afgevaardigden, dus een soort van constituante, de Herv. kerk te doen plaats hebben, ten einde de middelen te beramen tot reor ganisatie van 't kerkgenootschap. Professor Prins is van gevoelen dat dit middel erger zou zijn dan de kwaal en tot een bepaalde scheuring der gemeente zou kunnen leiden. Hij haalt zeer ter snede het voorbeeld aan dat we hebben in de onlangs gehouden groote vergadering der Protestantsche gemeenten in Brankrijk. Men is 't daar geenszins eens kunnen worden, ja de bestaande spanning is tot een besliste breuke geworden. Het denkbeeld van dr. Prins bestaat hierin dat men weder invoere de oude manier van beroepen volgens de beurt door elk der bestaande en duidelijke onder scheiden partijen. Hij herinnert er aan hoe b. v. te Amsterdam anderhalve eeuw lang de gemeente gesplitst is geweest in drie groepen die elk op hun beurt een predikant hunner richting mochten beroepen. Hij meent dat dit stelsel ook in kleine gemeenten van toepassing zou kunnen zijn. Men zou daardoor het onderdrukken der minderheid door een meerderheid kunnen wegne men en aan alle partijen predikanten bezorgen naar bun zin. Slechts in gemeenten met één predikaut zou men op deze wijze tot geen resultaat kunnen komen. BINNENGEKOMEN: 24 Jan. Charles Totte, C. Bijth, Soerabaija, Rotterdam. Thans weer te lirijg-en Dooi- het ongemeen debiet en de aanhoudende aan vragen aangespoord, is de thans verschenen ticeede druk met 2 fraaie plaatjes versierd, zonder verliooging van prijs; zijnde ingen. 1.90, in extra fraaien band/ 2.75. Nog enkele ex. zijn te bekomen van In de TijdspiegelNo. 11, wordt deze roman een juweeltje genoemd, en de lezing er van dringend aanbevolen. Dev. Cour. 1 Nov. „Iiet boek bevat in den meest aantrekkenden vorm een schat van levenswijsheid en menschenkennis. De Heibewoners Heinz en vooral Lize herinneren aan de beste figuren van Dtckens," enz. uitverkocht. Goud-Elsje, het Geheim der Oude Jufvrouw, de Rijksgravin Gisela en het Heideprinsesje zijn in 't Engelsch, Bransch, Russisch, Czeckisch, Poolsch, Deensch, Zweedsch, Italiaansch, Hongaarscli en Hol- landsch vertaald. Op 't oogenblik is MARLITT gewis de meest ge lezen Auteur der geheele beschaafde wereld. Uitgaven van A. ter Gunne te Deventer. BALLOTAGE OP DONDERDAG 30 JAN. e. k., 's avonds 8 UUR. ftllp** Dij den Boekhandelaar II. LAKENMAN te Zier ik zee zijn nog een paar uren disponibel op de Inhoud van Afl, 1. Maandelijksch Overzicht. Bellettrie. Een Kleine Misslag. Oorspron kelijke Novelle. Margot. Eene geschiedenis uit liet Aar-dal, door Godfried Kinkel. Moedervreugd. Wetenschap. Geologische Veranderingen der aarde door de warmte. Invloed van het geluid op Menschen en Dieren. Maria Stuart en Chastelard. Oorspronkelijke Letterkunde. Muzikaal Overzicht. Mededeel in gen. Bureel: Wagenstraat 100, 's Gravenhage. Voor Leesgezelschappen en Leesbibliotheeken. Historische Roman. Door CATHARINA F. VAN REES (Celestine). 1 A>eel3.35. Roman. Door W. J. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. 3 Oeelen5,75. Bovenstaande oorspronkelijke werken munten uit door boeienden stijl. Uitgave van Joh. IJkema, 's Gravenhage. Inhoud van IVo. X. De Boetvaardige Magdnlcna, door Wilkie Collins. Koningin Coax. Een Sprookje van George Sand. Japan in Berlijn, eene schets van de Japansclie Kostgangers en hunne zeden en gewoonten. Mededeelingen op het gebied van nijverheid en kunst. Allerlei, Anecdoten, Verhalen en Gezegden. Gedachten en Wenken, Raadsels, Charades, Logogryphen, Dam- en Schaakproblema's, Driesprong- en Bigurenraadsels enz. Bureel: Wagenstraat 100, 'sGravenhage.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 7