's GriiA-VENHAGE, 15 Jan. Wij vernemen dat liet Nederlandsche hof geen rouw zal aannemen wegens het overlijden van den ex-keizer Napoleon III, met liet oog op het feit dat ook indertijd dit niet is geschid bij het afsterven van koning Lodewijk Philips. Z. K. H. prins Frederik heeft bij den aanvang van dit jaar Hd. dienstpersoneel, zoowel van mindere als hoogere rangen, een aanmerkelijke verhooging van tractement verleend, met het oog op de steeds stij gende prijzen der levensmiddelen. Moge die vorstelijk voorgaan velen doen volgen Naar men verneemt, is bij den Raad van State ingekomen een wetsontwerp tot liet maken van een gemetseld droogdok te Vlissingen, dat ruim een mil- ioen gulden zal kosten. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer is aan den commissaris des konings in Zeeland machtiging ver leend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering in de laatste helft dezer maand tot behandeling l9 van de vaststelling van een bijzonder regement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den kalamiteuzen polder Nieu w-Neuzen 2° van eene wijziging van het den 11 November 1871 door de staten vastgesteld reglement op liet ge bruik en de instandhouding der kunstwegen, en 3° van de bedenkingen, gerezen tegen het den 8 November 1872 vastgesteld algemeen reglement voor de polders of waterschappen, ingeval zulks noodig mocht zijn. Buitenland. F r a n k r ij k In een bijeenkomst van leden der Nationale Ver gadering werd Zaterdag beraadslaagd over de interpella tie des heeren Belcastel. Men besloot, eenige leden af te vaardigen naar den heer Thiers, om zich met hem over deze zaak te verstaan, en hem te verzoeken heden opheldering te geven omtrent het ontslag van den heer de Bourgoing, waardoor hij de interpellatie zou voorkomen. Thiers had reeds laten weten, dat hij heden de verlangde opheldering zou geven. Eenige leden van 'liet linker centrum, behoorende tot de fractie Périer, zouden Zaterdag namiddag bij eenkomen. Volgens gerucht waren zij tot verzoening met de andere fractie genegen. De zending van gedelegeerden wordt beschouwd als een verzoenende stap, beslist door de benoeming van Courcelles. Men gelooft, dat ten gevolge van het onderhoud van Thiers met de gedelegeerden de inter pellatie zal worden ingetrokken. Het onderhoud zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. Het resultaat der conferentie van den heer Thiers met de eerste subcommissie is niet bekend geworden men meent liet echter als gunstig te mogen beschouwen, In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van het linker centrum, welke door 124 leden werd bijeenwoond, is de heer Christoplile, de voorstander der samenwerking met de uiterste linkerzijde, met 63 stemmen tot pre sident dier fractie gekozen. Op den heer Casimir Périer, die zich tegen die samenwerking verzette en dan ook met zijn aanhangers dadelijk de vergadering verliet, waren 58 stemmen uitgebracht. De scheuring in 't linkercentrum is nu een fait accompli. Een kennisgeving is openbaar gemaakt door de leden van hetlinker-centrum, die zich hebben afge- gescheiden. Daarin wordt gemeld, dat zij een parle mentaire groep zullen vormen onder den naamVer- eeniging van voorstanders der conservatieve Republiek.// Volgens het programma, bestaat de Vereeniging uit conservatieve republikeinen, dat wil zeggen uit man nen, overtuigd, dat de Republiek de eenige regeerings- vorm is, die thans in Frankrijk mogelijk is, maar dat zij stellig een behoudend karakter moet. dragen. De generaals de Chanzy, Ducrot en Bourbaki zijn naar Parijs ontboden, om huil oordeel mede te deelen over de legerorganisatie. Op dit oogenblik bevinden zich nog 2050 veroor deelden in het bagno te Toulon, waarvan er 1900 naar Nieuw Caledonie en 450 naar Cayenne gezonden zullen worden. Generaal Rivière brengt zijn rapport in gereedheid over het proces-Bazaine. Hij heeft den maarschalk, gemeld dat hij hem lezing zou geven van de verschil lende getuigenissende lieer Bazaine heeft echter ver zocht hem daarvan te verschoonen, er de woorden bijvoegende//Laat er toch een einde aan de zaak komen.// Volgens dim XlXe Siècle zou er sprake van zijn, om het voorzitterschap van den krijgsraad, voor welken de Maarschalk Bazaine moet terechtstaan, op te dragen aan den deken der Fransche generaals, graaf de Schram oud 82 jaar, generaal sedert 1813. In de Fransche dagbladen wordt medegedeeld dat de ex-keizer Napoleon testamentare beschikkingen heeft nagelaten, waarbij de politieke organisatie der Bonapartistische partij geregeld wordt, //Een raad van bestuur, wordt daaromtrent gezegd, zou, met de keizerin en den lieer Rouhcr aan liet hoofd, den keizerlijken prins beschermen. Prins Napoleon zou geenerlei invloed zijn toegekend." De heer Rouhcr is met zijn echlgenoote en een aantal aanhangers der keizerlijke familie Donderdag avond naar Chislehurst vertrokken, waar de keizerin vele betuigingen van deelneming van de vorstelijke familie van Engeland, van de hooge aristocratie en van de bevolking ontvangen heeft. Volgens de Engelsche bladen heeft het onverwachte overlijden van Napoleon III in geheel Engeland, en vooral te Londen, algemeen veel indruk en leedwezen opgewekt. In de korte opmerking, welke de republikeinsche dagbladen van Parijs bij het bericht van des keizers dood voegen, straalt de overtuiging door dat de Bonapartistische partij daardoor geheel is opgelost. Zelfs het oflicieuse Bien Bullic laat zich in dezen zin uit. Een Engelsch photograaf, Downey gelieeten, heeft verschillende afbeeldingen genomen van Napoleon op zijn doodsbed. Een ander artist heeft een teekening van het hoofd en der buste vervaardigd. Het lijk van den ex-Keizer is door dr. Gastine Zaterdag avond gebalsemd. Men meldt nader nit Louden, dat Zaterdag avond op Camdenhouse een familieraad vereenigd was, die besloot om het lijk van den overleden Keizer in het costuum van grootmaarschalk van Frankrijk ten toon te stellen, omdat hij dat kleed gedragen had bij zijn onderhoud met prins von Bismarck, op den weg van Donchéry, het smartelijkst oogenblik zijns levens. Graaf Clary, Rouhcr, de markies de la Grange en eenige andere zeer intieme aanhangers van Napoléon waren bij het kleeden van het lijk tegenwoordig- en be hulpzaam. Toen dit werk was verricht, werd het lijk in een dubbele kist gelegdeerst in lood, daarna in acajou- hout, met karmozijnkleurig fluweel bekleed, gegarneerd met wit satijn en met de volgende inscriptie: Napoleon III, Keizer der Franschen, geboren te Parijs, den 20sten April 1808; overleden te Camden-place, CliislehuTst, den 9den Januarij 1873. R. I. P. Tal van nieuwsgierigen kwamen het lijk Zondag bezichtigenhet was zoo geplaatst dat de gelaatstrekken van den overledene duidelijk zichtbaar warenNapo léon scheen tien jaren verjongdmen had zijn knevels met was opgestijfd, gelijk hij ze voor Sédan droeg. Piétri, de oude secretaris van den overleden vorst, heeft het programma der begrafenis opgemaakt vol gens de opgaven der familie, Het lijk bleef lot gister middag teil vier ure in de galerij van schil derijen op Camden-place, en heden morgen ten 11 ure heeft de begrafenis plaats gehad. De lijkbaar werd ïiaar de Saint-Mary-church gedragen en daar op een voetstuk van zwart marmer geplaatst, totdat de lijkkapel die aan de kerk zal worden verbonden, gereed zal zijn om het stof van Napoléon te ontvangen. Engeland.. De reeds in de laatste dagen van December aange kondigde werkstaking van ijzerwerkers in het zuidelijke gedeelte van Wales is, zooals men weet, tot werke lijkheid geworden. De ijzergieterijen in Glamorgan en Monmouthshire staan stil en niet minder dan 70,000 werklieden hebben liet werk gestaakt. De aanleiding tot het gebeurde ligt in eene ken nisgeving van de eigenaars der ijzergieterijen dat zij, met het oog op den tegen woord igen stand der prijzen, de arbeidsloonen met tien per cent zouden verlagen. De werklieden ontkenden de juistheid van dit argument., daar volgens hen de publieke prijsnoteeringen geene aanleiding tot vermindering van loonen gaven, en stelden van hunne zijde voor, dat bij wege van ar bitrage de bewering der meesters zou worden beoor deeld dat de genoteerde marktprijzen niet de werkelijke prijzen waren, waartegen zij hun produkten hadden af te zetten. De meesters weigerden de zaak door arbiters te laten beslissen, maar boden den werklieden aan, dat afgevaardigden van hunnentwege zich door inzage van hunne boeken zouden overtuigen van de noodzakelijkelijkheid der verlaging van de arbeidsloo nen, toezeggende dat die verlaging slechts tot den eersten Maart zou worden toegepast, en dan, zoo de stand van de markt het toeliet, de arbeidsloonen op nieuw zouden geregeld worden. Op eene algemeene vergadering van werklieden, te Merthvr gehouden, werd dit aanbod afgewezen en bij den oorspronke- lijken eisch van een arbitrage volharden toen ook de meesters op hun stuk bleven staan, staakten de werklieden op de ijzergieterijen het werk. Toen de eigenaars der ijzermijnen daarop verklaarden met de ijzerfabrikanten gemeene zaak te maken en de arbeidsloonen der mijnwerkers mede te zullen vermin deren, strekte de werkstaking zich ook tot de mijn werkers uit. Spanje. De brief door den minister van buitenlandsche zaken te Washington, den heer Fisli, gericht aan den Amerikannsclicn gezant te Madrid, den lieer Sickles, geeft duidelijk de gedragslijn aan welke Amerika ten opzichte van Cuba zal volgen, dui delijker althans dan Grant in zijne boodschap aan het Congres. In dit officieele stuk bepaalt zich de presi dent tot eene betuiging van zijn leedwezen, dat de oorlog op Cuba nu reeds vier jaren duurt, zonder tot eenig resultaat geleid te hebben. Naar zijn oordeel was het in stand houden der slavernij en het weigeren van administratieve hervormingen de hoofdoorzaak van het voortduren van den oorlog. Hij voegde er ten slotte bij, dat het Amerikaansclie Gouvernement bij het Kabinet van Madrid aandrong op eene staatkunde 'die meer in het wezenlijk belang was van Spanje en zijne koloniën. Door den brief van Fisli kent men eenige meer dere bijzonderheden omtrent den aard van Amerika's raadgeving. Door tussclienkomst van generaal Sickles, heeft de heer Fish onbewimpeld aan het Spaansche Gouvernement de onmiskenbare achteloosheid verweten in het nakomen der verplichtingen, die het op zich genomen heeft met betrekking tot de vrijmaking dei- slaven en liet invoeren van hervormingen, welke door de opstandelingen werden gevraagd. Hij heeft het doen weten, dat hij dit voortduren van den tegen- woordigeu staat van zaken beschouwde als eene be kentenis dat het in de onmogelijkheid was om dien opsland te overwinnen, en daar bij elke vermaning eene praktische conclusie behoort, voegde Sickles er bij, dat zijn Gouvernement zich gedwongen zon zien om zijn gedrag tegenover Spanje te wijzigen, indien dit er niet spoedig in slaagde den verloren tijd door eene volkomen overwinning in te halen. Het Kabinet van Madrid heeft op die nota een beleefd antwoord gegeven, waarin het op [onbestemde wijze de uitvoering der maatregelen betreflende de emancipatie der slaven belooft. Het is thans de vraag of men te Washington daarmede tevreden zal zijn. Al mocht door deii lakonieken telegrammen-stijl der dépêche van Fish de inhoud van diens schrijven wat krasser zijn dan in de bedoeling ligt, voor hem, die tusschen de regels weet te lezen, is het toch gemak kelijk te zien dat liet Amerikaansclie Gouvernement het geduld begint te verliezen. Cuba ligt in zijne onmiddelijke nabijheid, liet heeft er belang bij, dat de rust daar hersteld worde zijn handel lijdt onder het voortduren van den oorlog en het gedurig beslag leggen op bezittingen van Amerikaansclie onderdanen, waardoor telkens wrevel en ontrust worden opgewekt. Het Spaansche Gouvernement beeft reeds een stap ge daan op den goeden weg met betrekking tot Porto - ricomisschien zal liet door een maatregel van recht vaardigheid en zachtmoedigheid van Cuba verkrijgen, wat het door geweld niet heeft kunnen bereiken. Te Madrid heeft maandag eene demonstratie plaats gehad door de partij tot albcliaffing der slavernij in de koloniën. De rust is echter niet versfcooi-d. Italië. In politieke kringen woi-dfc gesproken van eene briefwisseling, die tussehen het Quirinaal en het Va- tikaan heeft plaats gehad. Zij bepaalt zich echter, volgens de Nazionetot een schrijven, dat Victor Emmanuel, even als andere Katholieke vorsten plegen te doen, op nieuwjaarsdag aan den paus gericht heeft een gelukwensch, behelzende en waarin de hoop werd uitgedrukt, dat Pius tot heil der kerk nog vele jaren mocht leven. Denzelfden dag volgde het antwoord van den Paus, waarin hij den koning voor zijne be leefdheid en toegenegenheid dank zeide en den wensch beantwoordde, met de hoop, dat de koning noch lang tot heil van zijn volk gespaard zou blijven. Aan het slot bevat, luidens de Nazionede korte brief nog den pauselijken zegen voor den koning en Italië. Dit klinkt inderdaad zonderling vloek en verwen- selling op 23 December, zegen en gelukwensch op 2 Januari. Het rapport der commissie uit de Italiaansche kamer die met het onderzoek der nieuwe wet op de rniltie belast was, is thans bekend geworden. De nieuwe wet is gegrond op het beginsel van al- geraeenen dienstplicht en neemt slechts vrijstelling aan voor de oudste broeders van jeudige weezen en oudste zonen of kleinzonen van weduwen. Jaarlijks worden er 100,000 militien opgeroepen daar echter de be grooting van oorlog niet gedoogt hen allen onder de wapenen te houden, worden de bestaande twee klas sen behouden, waarvan de eerste 75 a 80,000 rekruten met driejarigen diensttijd omvat. De anderen worden

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5