Buitenlandsch Overzicht. Wat mag toch de reden zijn van die stroo-vuur lust voor elke nuttige instelling van dien aard. Wij kunnen toch niet gelooven dat de reden die wij ver namen van 't wegblijven van eenigen nl. //dat hun vrouwen er zoo tegen waren," algemeen zal geweest zijn. 't Zou waarlijk al te treurig wezen. Er is ook niet veel aan te doen men kan voor een leeskamer, toch niet even als voor de volksvoordrachten zijn toe vlucht nemen tot allerlei zaken die eigenlijk kunst- en vliegwerk zijn al liggen ze ook niet geheel en al buiten het oorspronkelijk bestek. Moge de ditmaal met de volks-leeskaraer opgedane ontmoedigende ervaring toch niet geheel en al de volksvrienden en de voor standers van volksbeschaving ontmoedigen De heer J. Luteijn is op nieuw benoemd tot directeur van wege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg. Hardenberg, 8 Jan. De beide personen, verdacht van in den avond van den len dezer, in deze gemeente, den jongeling J. Hausman met een pistoolschot van 't-leven beroofd en 't lijk daarna te hebben verminkt, zijn gevankelijk naar Deventer gevoerd, om aldaar voorloopig door den rechter van instructie in verhoor te worden genomen. Voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school le klasse te Goes A. R. Breedvelt, C. van Rossum en W. Intveld, hulponder wijzers te Delft, Schiedam en Dordrecht. Naar men aan het Handelsblad uit Groningen meldt bestaat er uitzicht dat Z. M. de koning dit jaar zijn voorgenomen bezoek aan het Noorden zal brengen, en wel in de maand Mei aan de provincie Groningen. Wanneer geen onvoorziene omstandigheden zulks ver hinderen, zal "de onthulling van het monument te Heiligerlee op 23 Mei e. k. plaats vinden. Naar men verneemt, bestaat bij de Regeering het voornemen om gevolg te geven aan het adres van het munteollege van 9 November 1860, aan den toenmaligen minister van Einantien ingediend, ten einde tot e.en hoe langer hoe meer noodzakelijk blij kende verbetering van de koperen munt over te gaan. Zooals men weet, gaf het college de voorkeur aan het brons in plaats van koper en zouden o. a. ook stukken van 3l/2 ets. geslagen worden. Het is zeer te wenschen, dat aan dezen belang rijken maatregel eindelijk eens een begin van uitvoe ring gegeven worde, ten einde voor goed een einde maken aan den omloop van Belgisch kopergeld. {U. D.) Oud-Beijerland. 9 Jan. Gister namiddag tusscken 3 en 4 ure, had er bij Jan Vermaas, onder Goud- schalxoord, een brutale diefstal plaats. De bewoners van het huis haddeu alles behoorlijk gesloten en be gaven zich naar deze gemeente. Van die gelegenheid maakte zekere jonge dochter A. G. gebruik om door middel van inbraak binnen te komen en eenige gouden en zilveren voorwerpen, benevens eenig geld mede te nemen. Een mesje, door haar gebezigd om molsla te steken, had zij echter op tafel laten liggen en juist heeft dit aanleiding gegeven tot onderzoek en ontdekking. Naauwelijks had de ijverige politie-agent H. van der Linde dit slechts bij geruchte vernomen of het is hem gelukt, door zijne eigenaardige manier van onder vragen, niet alleen de diefegge tot bekentenis te brengen, maar hem zelfs de plaats aan te wijzeu (in den Bos- scheupolder,) waar de ontvreemde voorwerpen verborgen waren. Bewuste A. G. is reeds vroeger om het plegen van dergelijk misdrijf veroordeeld geworden. Gepasseerde Dinsdag is alhier overleden David Cohen, op 101 jarigen leeftijd. De scheepvaart over het westelijk IJ zal tot nadere afkondiging plaats hebben, als volgt: a. van Amster dam en Zaandam, aanvangende bij de baak beoosten de spoorwegbrug, ten Zuiden van den Zuidelijken dijk van het hoofdkanaal, tot en tusschen door de twee baken, staande in de richting van den Oostelijken dijk van het zijkanaal naar Halfweg verder, aldaar tusschen twee baken, den Zuidelijken kanaaldijk krui sende, het Noordzee-kanaal volgende tot de door baken aangewezeu zijkatialen naar Westzaan en Nauerna, het zijkanaal beoosten buitenhuizen naar Spaarndam, en het zijkanaal naar Beverwijkb. het Noordzee kanaal van de baak beoosten de spoorwegbrug bij Zaandam lot het zijkanaal naar Westzaan is niet bevaarbaar. Een voorstel van den burgemeester van 's Hage, om hem een crediet van 5000 te verleenen, tot tijdelijke ver sterking der nachtpolitie, om daardoor de rust en kalmte, die sedert het plegen van den dubbelen moord waren verdwenen, in de stad terug te brengen, is door den Haagschen gemeenteraad aangenomen. De de heer sl. M. Frederilcse, te Almen, onlangs tot gemeente-geneesheer te Yeere benoemd, heeft bedankt, nadat hem van wege de burgerlijke gemeente van Gorssel eene janrlijksche gratificatie van 150 boven zijn vast tractemcnt a ƒ300 is toegekend. Officieel is van wege het loodscomraissariaat te Rotterdam aan belanghebbenden mededeeling gedaan, dat schepen met 36 palmen diepgang veilig den nieu wen waterweg naar zee kunnen uit- en inkomen. Naar Het Vaderland verneemt is W. A. de Gelder te 's Gravenhage, die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft gezeten, maar weder is losgelaten, omdat men geen bewijs van schuld tegen hem vond, thans in dienst der gemeente werk zaam, onder belofte dat hij zal opklimmen, indien hij zich door goed gedrag onderscheidt. Bergen-op-Zoom. Eenige jaren geleden ging van hier iemand als varensgast op reis. Het schip waar hij zich op bevond met nog 400 personen, verging met man en muis. Zijne vrouw, die steeds in Bergen was blijven wonen vernam het ongeval en begaf zich ter gelegener plaatse om inlichtingen te bekomen. De dood van den man werd geconstateerd door, zooals nu blijken zal, onvolledige bewijzen. De vrouw droeg daarna een jaar en zes weken rouw als gebruikelijk is. Dezer dagen evenwel kwam de man op het onverwachts thuis. Hij had op een plank bij gelegenheid der schipbreuk, met nog een ander kameraad het leven gered en was op een eiland aangeland van waar ze na lang zwerven in het vaderland terugkwamen. Heteren, 10 Jan. Als een bewijs van verdraag zaamheid in onze gemeente kunnen wij mededeelen, dat het saldo der gelden, welke, ter gelegenheid van de feestviering op 1 April jl., door een commissie alhier verzameld zijn ten einde de jeugd der verschil lende scholen te onthalen, thans grootendeels aange wend wordt om te voorzien in de behoeften van een Roomsch-Katholiek gezin, waar de typhus zoowel man als vrouw bedlegerig houdt. Mocht destijds in ver schillende oorden van ons Vaderland door vele Room- schen openlijk of in het geheim geprotesteerd worden tegen bovengenoemde feestviering, in onze geheele burgerlijke gemeente was daarentegen de deelneming- algemeen. Ieder gaf gaarne, naar zijn vermogen, om den kinderen een genoegelijken dag te bezorgen, en op enkele uitzonderingen na, wapperde toen de drie kleur aan iederen gevel. Een en ander getuigt van een prijzenswaardigen geest in onze gemeente. Door mevrouw de wed. van Aalst, in de Nassaulaan te 's Hage, werd Donderdag nacht de hulp der politie ingeroepen, daar men vermoedde dat er een poging- tot inbraak had plaats gehad. Bij onderzoek ontdekte meu een valschen sleutel op de zilverkas, welke zich bevindt in het salon op de tweede verdieping, terwijl het raam aldaar open was. Uit een en ander leidde men af, dat de dief, door het gerucht in zijn pogingen gestoord, van liet balcon in den tuin is gesprongen. (D.) Wij vernemen, dat de aandeelhouders der Com manditaire Vennootschap Plate Reuchlin en C°. met eenparige stemmen hunne goedkeuring gegeven heb ben aan een plan tot belangrijke uitbreiding dei- stoomvaart op Nieuw York, waarvan men de ver wezenlijking- binnen korten tijd mag verwachten. (V. R Q Uit verschillende plaatsen worden berichten ontvan gen betreffende het Dinsdag-avond waargenomen prach tig Noorderlicht. De geheele Noordelijke horizont scheen één groote lichtboog, waaruit aan de Oostzijde tallooze melkwitte stralen tot in het Zenith naar boven schoten, terwijl er zich in het Westen een reusachtige, telkens van gedaante verwisselende kolom uit ver hief, welker bloedroode kleur somtijds door helderwitte en lichtgroene vlammen doorsneden werd. Haarlem, 13 Januari. De verregaande, maar al te-dikwijls gepleegde baldadigheid van straatjongens heeft laatstleden Zaterdag alhier een ongeluk van ernstigen aard ten gevolge gehad. Een paard na melijk, dat door den zoon van den Kruidenier v. H. werd afgereden, werd op het Spaarne, bij de Berken- rodensteeg door een jongen met een of ander voor werp geraakt, waardoor het dier, anders doodmak, doorging, struikelde en op den jongeling viel, die cn aan het hoofd gewond en met een op twee plaatsen gebroken been bleef' liggen. De ongelukkige jongeling werd opgenomen en door een paar mannen naar huis gedragen, waar hem ge neeskundige hulp werd verleend. Zijn toestand blijft zorgelijk. De schuldige is nog niet ontdekt. 's Gravenhage 13 Januari. Heden had alhier de aanbesteding plaats van den bouw eener eetzaal voor 300 personen aan het hotel Garni te Scheveningen. Minste inschrijvers hiervoor waren de lieeren W. Doon en Joh. van den Ende alhier voor de som van 49,500. Napoleon III is doodZiedaar een mare, die ge wis weerklonken heeft door alle oorden der wereld. Reeds sedert laug lijdende aan een pijnlijke kwaal, had hij, reeds toen hij nog keizer was, onderscheidene operatien ondergaan waardoor het kwaad, de steen, echter niet kon weggenomen worden. In de laatste dagen hadden er weder van die gevaarlijk kunstbe werkingen plaats gehad, ook nog Woensdag jl. en men was voornemens ze den volgenden dag te hervatten, terwijl naar 't scheen aan geen gevaar voor 'tleven van den patient te denken was. Donderdags morgens, den 9 Januari, evenwel veranderde de toestand eens klaps, de krachten begaven den lijder, slechts had hij nog den tijd om eenige woorden met de ex-keizerin te spreken en terwijl allen die aan zijn huis verbonden waren hem omringden behalve zijn zoon, die wel per telegraaf ontboden doch nog niet aangekomen was, stierf hij zonder uiterlijke teekeuen van smart of dood strijd. 't Lijk is op een paradebed geplaatst en zal voorloopig bijgezet worden in de St. Mary's kerk te Chislehurst, denkelijk om 'toogenblik te verbeiden dat de deuren van de kapel der lnvalieden te Parijs er voor zullen geopend worden om het een plaats te verleenen in de nabijheid van den eersten Napoleon. Zoo is dan weder ecu vermaarde naam uitgewischt van de lijst der levenden, een van der jeugd of veel bewogen leven door een prozaïschen dood afgesneden. Al is 'tniet te ontkennen dat 't karakter der figuur van Napoleon III in veel opzichten meer naar 't grotesque zweemde dan naar 't groote, zoo verdient de zoo onverwachts gestorven ex-keizer der Eranschen wel dat we hem een korte herinnering wijden. Charles Louis Napoleon werd den 20 April 1808 te Parijs geboren. Hij was de derde zoon van Louis Napoleon, destijds koning van Holland en van Hortense de Beauharnais, stiefdochter van Napoleon I. Reeds bij zijn geboorte gaf de min gunstige ver houding tusschen zijn ouders en de dubbelzinnige betrekkingen van Hortense tot Napoleon I en den Ilollandschen admiraal Verhuell, aanleiding tot veel zonderlinge geruchten. Hoe dit zij Napoleon III is altoos een trouw en liefhebbend zoon zijner moeder geweest en in later jaren heeft hij zelfs te vergeefs groote gevaren getrotseerd om naar 't sterfbed zijns vaders te snellen. Hij genoot een zorvuldige en wetenschappelijke opvoeding, terwijl het hem van nature niet ontbrak aan geestesgaven en lust. tot studie. Zijn lievelings vakken waren de geschiedenis, staat- en staathuis houdkunde, en de wiskunde, inzonderheid als grondslag voor de militaire genie en de artillerie. Zijn eerzuchtige moeder, die altijd een vurige ver eerster van Napoleon I geweest is, voedde en kweekte in hem de Napoleontische idéen en traditien zoodat hij, vooral na den in 1832 voorgevallen dood van den hertog van Reichstadt (den zoon van Napoleon I) zich zeiven leerde beschouwen als geroepen om zijn leven te wijden aan de herstelling der Bonapartistische dynastie. Reeds in 1831 wierp hij zich met zijn ouderen broeder, Napoleon Lodewijk, in de avontuurlijke carrière der revolutie en voegde zich bij 't leger der opstande lingen in de Romagne. 'tDoel van deze onderneming was naam te maken en de aandacht der Eranschen op zich te vestigen, doch zij liep daarmede of dat Napoleon met zijn broeder, die kort daarop te Eorli stierf, om Lodewijk Philips te believen door zijn nieuwe vrienden werd weggezonden. Nu hield hij zich met zijn moeder eerst een poos te Parijs op, vervolgens te Londen en daarna op 't kasteel Arenenberg in Zwitserland waai- hij ook den meesten tijd zijner jeugd had doorgebracht. In 1831 werd hij ook door de opgestane Polen uitgeuoodigd zich aan hun hoofd te plaatsen, doch daar de opstand reeds bedwongen was toen hij zich nog op reis naar Warschau bevond, keerde hij weder terug. Intusschen hield zich Hortense onafgebroken bezig met de gemeenschap met de Bonapartistische partij in Erankrijk levendig te houden. In 1836 meende Napoleon 'toogenblik gunstig te zijn, een poging te wagen om zich op te worpen als opvolger van zijn doorluchtigen oom. Zijn kwalijk overlegde en onbesuisd uitgevoerde aanslag op Straatsburg had evenwel een bespottelijken afloop. Hij werd gevangen genomen en naar Noord-Amerika verbannen. Van daar keerde hij een jaar later terug en bereikte behouden t kas teel

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2