Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zeetijding van Zierikzee. Bij circulaire van den 2en Januari 18?3, A, no. 6507, 3e afdeeling(Prov. blad no.- 1), brengt de Commissaris des Konings in de provincie Zeeland ter kennis van heeren burgemeesters, dat bij besluit het Z. M. behaagd heeft te bepalen, dat recruten, beneden den ouderdom van 18 jaren (tamboers enz. daaronder begrepeu) zich voor vijf jaren moeten verbinden. De te Groningen bestaande werklieden-vereeniging heeft na een halfjarige balans te hebben opgemaakt betreffende de winkelzaak, de leden, die den winkel begunstigen, doen deelen in de winst en aan hen een dividend uitbetaald van. 3 pCt. Na de nog altoos niet uitgeputte beschouwingen over de gevolgen eu de beteekenis van de wijziging die er in de positie van Vorst Bismarck gekomen is, houden de Duitsche bladen zich voornamelijk bezig met de jongste allocutien van den Paus. De veront waardiging is algemeen over de cynieke wijze waarop de oude kerkvorst gemeend heefc het Duitsche Bijk en zijn Keizer te mogen aanvallen. Nu is 't wel merkwaardig dat het nog zooveel jaren niet geleden is dat de koning van Pruisen door den paus zeer geprezen werd, dat hij, hoewel Protestant, werd verklaard toch een trouw en goed dienaar en steun van de heiligen stoel te zijn. 'tls waar dat dit mandaat verleend werd in den tijd vóór het onfeilbaarheids-tijdperk. Gelijk men weet is Duitschlands vertegenwoordiger te Bome met onbe paald verlof terug geroepen. Wij zien nochtans in de booze aanvallen van de pauselijke allocutien niet juist een diplomatieke handeling. Het schijnt veeleer de bedoeling te zijn dat de geestelijkheid in de echt Ul- tramoutaansche streken van Duitschland door de open baarmaking van 'tgeen de paus omtrent het rijk en zijn hoofden heeft gezegd, op. de openbare meening zullen trachten te werken. In Posen is dan ook aan de dagbladen op straffe van schorsing verboden den tekst der allocutien op te nemen. Ondertusschen wordt het met den dag duidelijker dat het door von Bismarck aangevangen werk der vrijmaking van staat en natie van de kluisters der geestelijke dwingelandij, te Bome gesmeed in de werk plaatsen der propoganda, niet meer kan worden ge staakt. Dat is niets anders dan een strijd op leven en dood. To be or not to be dat is de vraag voor den staat. Voor den modernen staat zeggen sommigen, niet zonder een zekere ondeugende bedoeling. Neen, niet voor den modernen staat, maar voor den staat. Wij kennen geen modernen staatmaar we weten wel dat tot dusver de staat altoos min of meer onder de voogdijschap en in de knechtschap der kerk heeft verkeerd en dat de zelfbewustheid der natiën allengs meer is opgewekt om er eindelijk toe te komen de on rechtvaardigheid, de onnatuurlijkheid, de onhoudbaar heid van dezen toestand van slavernij in te zien waarin de staat tot dus ver heeft gezucht. Dat de man, 'of liever 't systeem, dat zich de plaats bekleder Gods op aarde noemt niet in staat is die rol vol te houden, die tot hiertoe steeds kon gespeeld worden onder begunstiging van een oud en ingeworteld dom volksgeloof en van een stilzwijgende convenance dergenen die van zulk een prestige gebruik wisten te maken om in eere te zitten en zich vet te mesten ten koste der domme menigte dat is 't belangrijke feit dat meer en meer ter kennisse van het thans levende geslacht doordringt. Het eèuwen oude steeds zoo hechte op hoofden en harten van gedweeë volken en machtelooze individus gegrondveste gebouw, blijkt dagelijks meer oud en wrak, der instorting nabij te zijn. Geen wonder dat de nachtuilen en vledermuizen, die daarin wonen, in angst zitten van op straat gezet te zullen worden in het heldere daglicht, dat zij maar slecht kunnen verdragen. Daarom worden alle krachten ingespannen, en als 'tware het geheele lot op een worp gezet, Hoe geheel anders was 't gesteld in 1846 toen Pius IX als de hoop en verwachting der liberalen, ja van de geheele den kénde christeulieid den pauselijken zetel beklom. Toen scheen na den zwarten nacht een blijde morgen te zullen aanbreken. De. woorden van Massimo Azeglio//Zoo de vorsten van Italië niet willen dat 'hun onderdanen overdreven liberalen worden, moeten zij zeiven gematigde liberalen worden", tot zijn programma aannemende, begroette Italië en Europa in Pius IX met oprechte vreugde en schoone verwachtingen voor de eerste maal eens een mensch in de plaats, waar tot dusver doorgaans de incarnatie van een bundel oud perkament was te zien ..geweest. Met gejuich begroette de denkende Katholieke' wereld de lichtende fakkel, zoo men meende voor goed ontdaan van den domper die haar zoo lang had bedekt. Het menschlievende karakter, de christe lijke deugdzaamheid en de ongewone kennis van Mastai Ferretti waren een waarborg te meer voor de vervulling der schoone verwachtingen. En zie nu de wereld eens aan, een kwart-eeuw na dien tijd! Wat is er van al de blijde verwachtingen gekomen? Bittere, ergelijke teleurstelling. Wat is er geworden van den krachtigen, jeugdigen kerkvorst, die zooveel van zich liet verwachten? Hij is bezweken voor zijn taak. Een paar dogma's en de onfeilbaarheid heeft hij gewonnen, doch zijn illusies daarvoor afgestaan en ze nedergelegd in de archieven van het gegeimzinnige genootschap van Loyola. Nooit paus begon zijn loopbaan zoo schoon nooit ook gaf er een zich zoo geheel over in de macht van het Jezuïtisme. Onder de jongste receptiën, door den paus op het vaticaan gehouden, is vooral die van den Boraeinschen adel van gewicht.- Nu is 'twel niet gemakkelijk om uit het gesprokene op een officieele receptie, de bloote beleefdheidsphrasen te schiften' van de zinnen die een meer bepaalden zin hebben, doch wat de paus bij die gelegenheid sprak is nog al duidelijk. "//Het deed hem goed dat de adel hem trouw was gebleven, even als de geestelijkheid. Adel en geestelijkheid, dat zijn de hefboomen waardoor de wereld geregeerd moet worden." Duidelijker is het oud-middeleeuwsche geloofsartikel der vorsten weL niet uil te drukken. Is 'tniet of de wereld nu al lang genoeg vooruit is gegaan en zij nu weer terug moet naar wieg- en bakermat? Het incident Bourgoing schijnt voor 'toogenblik //gemodderd" te zijn. Dat kon wel niet anders, voor eerst wegens de groote moeielijkheid van het dubbele gezantschap van Frankrijk te Bome en vooral wegens de verhouding van Thiers tot de rechterzijde. Deze rechter zijde echter, die thans aan de winnende hand is zal 't er wel niet bij laten zitten en de minister van buitenlandsche zakeu zal 'thard te verantwoorden krijgen. Zal Thiers hem laten vallen evenals hij reeds twee zijner ministers heeft opgeofferd? Wel denkelijk, doch dan gaat hij daardoor al weder een schrede verder op den hellenden weg, die hem teu laatste in den schoot der Ultraraon- taansche-royalistische partij zal doen belanden. Het is nog niet zeker of de heer de Courcelles de missie te Bome zal aanvaarden. Dit zijn reizen en trekken blijkt duidelijk dat niet het gouvernement der Erausche' republiek een gezant bij 't vaticaan zal be noemen, maar dat het vaticaan er een zal moeten laten komen naar. zijn welbehagen. Het is dan ook wel te verklaren dat de weinige nog wakende wachters op de muur van den burg der republiek luide verkondigen dat er aan het dubbele gezantschap te Bome een eind moet gemaakt worden. I Niet alleen in de politieke, wereld ziet men vreemde dingen ook in de industrieele. Als eén bijzonderheid wordt in dé dagbladen ge- 1 meld, dat de firma Bechèm en Keetmann, machine fabrikanten te Duisburg, op Kerstdag aan haar werk lieden heeft uitbetaald een buitengewone' toelage van 18,000 thaler. Dé minste loopjongen kreeg 5 thaler en zoo ieder 'vervolgens naar evenredigheid van rang en dienstjaren De meesten ontvingen 150; velen 300, eenigen 600 thaler. Dit is voorzeker een zeldzaam geval. Welke firma geeft zoo maar een kerstcadeautje van ruim ƒ32,000 aan haar personeel! Is het werkelijk zoo op te vatten, dan vinden we het een overdreven gulheiddoch komt het mogelijk daaruit voort dat die firma zelve gevoelt dat het aandeel in- de winsten der onder neming, dat de werklieden in hun loon genieten, te gering is, dan is dit een bijdrage te meer tot de ziekte geschiedenis der groote industrie. Wenschelijk ware het dan dat er een duurzame verhooging der loonen wierde tot stand gebracht, zoodat men den arbeiders niet als een genadegift behoeft toe te deelen wat zij billijkerwijze verdiend hebben. Bij de receptie van de Japansche gezanten door den heer Thiers las het hoofd, der ambassade eene kleine rede voor, of liever zong hij die, zooals in Japan gebruikelijk is, wan neer men iemand eer of groote beleefdheid bewijzen wil. Die gewoonte is zeker zoo kwaad niet en moet zijn aan gegeven door den een of anderen Japanschen Machiavelli. Hoe gemakkelijk toch moet het een publiek man vallen, om zijne verlegenheid of aandoening te verbergen door een eentooning gezang. Hoe onmogelijk moet het wezen per sonaliteiten te uiten of onbekookte redevoeringen-te hou den, wanneermen gedwongen is in het rgythmus te blij ven. Sprekers die elkaar in de rede vallen óf gelijktijdig zich tot hunne hoorders wenden, zouden dit alleen mogen doen, wanneer hunne zangen samenstemmenin dit opzicht althans zou er dan harmonie wezen. Eene onstuimige zitting zou dan van zelf zich oplossen in het ten gehoore brengen van eene compositie van zuiver Wagnersche muziek. Als eén buitengewoon teelten van zacht weder- deelt men ons mede, dat een eend, toebehoorende aan iemand uit Oostrum, gedurende de maand December nog twintig eijeren heeft gelegd. Dat is zeker een groote zeldzaamheid. De pianostemmer van Beethoven, Herr Bader, is dezer dagen te Parijs op 98jarigen leeftijd overleden. Men wil dat een vrij aanzienlijke hoeveelheid'Australisch goud, in Frankrijk tot munt geslagen, zoo broos is» bevonden, dat de goud stukken onvermijdelijk spoedig moesten breken; zij zullen thans oingegoten en het goud verdicht worden. De oorzaak schijnt te liggen in de aanwezigheid van antimonium en arsenicum in het goud. Bij gelegenheid van de Weener wereldtentoonstelling zal ook Carré met zijn circus er zijn. Voor het oprichten van zijn tent vroeg men den onzaglijken prijs van 75 a 9(),000 gulden. Hij laat nu in Munchen zijn tent timmeren, die van daar in gedeelten naar Weenen zal vervoerd worden, zoodoende kost de tent hern kant en klaar 45 mille. De Amerikaan Stanley, de ontdekker van den wereldreiziger Livingstone, was steeds een berichtgever uit één stuk, een coryfee in zijn vak. In '1867, toen op den keizer van Rusland geschoten is tijdens de internationale tentoonstelling in Frankrijks hoofdstad bevond hij zich te Parijs. Zoodra hij het nieuwtje vernam, ijlde hij naar het telegraaf-bureau om de New- York-Herald, er van in kennis te stellen. Opdat nu geen ander Amerikaansch blad dien dag het interessant bericht te weten zou komen, telegrafeerde hij 5 uren achtereen, en greep, toen hem de stof begon te ontbreken, naar zijn zakbijbel, telegrafeerde ten slotte 3 psalmen, en had verscheidene duizenden dollars te betalen. Zijn doel was echter bereikt; want de New-York-Herald bevatte het bericht een dag vroeger dan de andere Ameri- kaansche bladen. Van 27 December tot en met 3 Jan. Geboren: Eene dochter van J. F. Herman (overl.) en van C. H. Peters. Een zoon van P. Bakker en K. de Vos. Een zoon van A. Klink en A. E. van Schelven. Een zoou van P. A. van Bezooijen en F. A. Guinee. Eene dochter van C. Koopman en N. Slager. Eene dochter van D. van Vessum en A. de Goffou. Een zoon van J. J. Fonteijne en A. Gilden. Overleden: L. Schults, oud 6 m., d. II. Matteus, oud bijna 79 j., vrouw van J. Houbaer. Als levenloos aangegeven. Een zoon van A. Timmermans en M. E. Franse. K erknieuws. Op 't zestal te Delft komt o. a. voor ds. J. P. Nonhebei te Middelburg. Beroepen bij de Ev. Luth. gemeente te Bergen op Zoom ds. F. G. Lagers te Zierikzeete Zoutelande ds. Ter Spill te Akker- en Murmerwoude; te Arne- muiden ds. Locker te Zevenhoven. Aangenomen het beroep naar Velzen door ds. G. Doedes J.I.z. te Biezelinge. BINNENGEKOMEN: 6 Jan. Constance, F. Chanjour, Caen, Botterdam. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 6 J an u a r i 187 3. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Itaüë, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1871 dito Buitenland 1870 dito Binnenl. f 12502500 Obligatiën 1853 dito 185663 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a -100,— 1860 Cert, bij Hope Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867 dito 1859 Aandeel Z. Rs. '100 1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Julij April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito dito 1885 dito -1865 dito 1851 21/, pCt, 3 2»/i 3 3 3 3 3 3 4«/a 4 4 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f '1000,5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin.' Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 54i=/16 84's/is 1 s 6H 27»/1B 23=/, 23H/is «13/1« 981/, 86 99i/a 89=/, 74=/, M=/ls 60=/, 00=/o 645/a 64=/„ 62. 52 f 231 132=/, pCtJ 943/. 1 935/1b f [145 96 !ll0i I 65 f pCt. f pCt. PRIJZEN "VAN Metalliek f 22,77i/a Dito Nationale 24,45 Div. Eng. p. 11,90 COUPONS: Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier f 317/ö 2,14i/a 2,40

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3