ZIERIKZEESCÏJI COURANT. voor het ammiiis- sement fieri bee. 1873. No. 2. Zaterdag 4 Januari. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. AL WAT WENSCHELIJK IS Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte-] en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAV. Verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat tengevolge van het ontslag, door den. Heer Mr. J. W. D. .van DONGEN, als Lid van den Raad dezer gemeente geno men, de verkiezing van een Lid zal plaats, hebben op Vrijdag den 17 Januarij 1873, van des morgens negen tot des namiddags vier uur, in de bovenzaal op het Raadhuis alhier, waartoe aan de Kiezers een oproepingsbrief met ingesloten stembiljet zal worden te huis bezorgd. Zie rik zee, Januarij 1873. v. CITTERS. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hem ingevolge art. 15 der wet van den 26 Mei 1870, (Staatblad no. 82) door den Heer Bewaarder der hypothe ken en het kadaster in deze gemeente, is toegezonden een staat, aanwijzende de uitkomsten 1° der meting naar de artikelen 9 en 10; 2° der schatting naar de artikelen 11 en 13 3° der afschrijving van belastbare naar art. 6 4° der verbeteringen naar art. 23 5° der regeling van den aanvang der termijnen naar art. 42 der aangehaalde wet; dat die staat, te rekenen van heden af gedurende der tig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer ge meente, ter inzage is nedergelegd. Hij herinnert voorts aan art. 16 derzelfde wet, waarbij is bepaald, dat de belanghebbende ten koste van ongelijk, in een aan de Geduputeerde Staten gerigt verzoekschrift, (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan vor deren binnen den tijd voor het terinzage liggen bepaald. Afgekondigd van het Raadhuis den 23 December 1872. Be Burgemeester voornoemd v. CITTERS. 2<le Suppletoir Kohier der hoofdelijke belasting voor 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat het 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 30 December tot den 7 Januarij e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn' aanslag bij de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, ingevolge de wet. Zierikzee, den 28 December 1872. Be Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. I. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Suppletoir Kohier der belasting op de honden over 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 30 December tot den 7 Januarij e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn' aanslag bij de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, ingevolge de wet. Zierikzee, den 28 December 1872. Be Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. I. B. Be Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De Nieuwjaarsdag, al is bij door zekere drukte, die de mensehen, zelfs de beste vrienden, alsdan met zeker genoegen elkanderaaudoen, gelijk ze ook lachend verdragen wordt en door een minder aangename luidruchtigheid langs de straten, vooral des avonds, misschien de onpleizierigste dag van 't jaar, de nieuwejaarsdag is toch in veel opzichten prettiger dan dc oudejaarsdag. Men heeft op nieuwjaarsdag een zekere zelfvoldoening van de edelmoedigheid en gulheid die men heeft ten toon gespreid in het toe- wenschen van allerlei goede dingen aan familie, vrienden, bekenden, onbekenden, aan allen, in een woord. En men is ook aangenaam te moede nu men zich wederkeerig zulk een schat van zegeningen heeft hooren toewenschen doorochook al weêr door iedereen want op dien dag zijn de goede wenschen en gezindheden gratis en volop te genieten. Zou men dan niet gelukkig zijn, nu men zich zoo wel gevoelt in de bewustheid dat allen en ieder in 't bijzonder 't zoo goed met ons meenen, ons zulke goede gevoelens toedragen eu nu wij zelf 't zoo honderdmaal met glimlach en handdruk bezegeld hebben dat wij ook goed zijn met iedereen, 't Nieuwe is toch vast beter dan 't oude. Oudejaarsavond is een tijd van ernstige.en stille bespiegelingen en gepeinzen nieuwjaarsdag een dag van blijde verwachting en vooruitzichten. Oudejaarsavond' een tijd van realisatie, van opsomming van spijt en berouw nieuwjaarsdag de tijd van illusien, van schoone droomen, en goede voornemens. Oudejaarsavond is 't uur van dank en erkenning; nieuwejaars- morgen 't blijde uur van gebed en wensch, en gaan bidden en wenschen niet altoos meer van harte dan danken Men wensoht dan wat men wil, terwijl men toch op een oudejaarsavond slechts danken kan voor 'tgeen ons is toegevallen of toebedeeld, en dat is niet altoos naar wensch geweest. „Al wat wenschelijk is" kunnen we elkander echter altoos wel toeroepen zonder groote vrees voor veel teleurstelling. Immers Hij leeft die een ieder toesehikt wat voor hem 't beste is, en alleen dat is wenschelijk. Al wat wenschelijk isdan, waarde Lezers U en de uwen in de eerste plaats. Welkom, in den nieuwen jaarkring! Moge 's Hemels zegen dit jaar uw leven en werken kronen Voorspoed in uw ondernemingen, gezondheid en kracht, vrede en tevredenheid, zegen naar't lichaam en naar den geest, ziet daar wat we u van harte toewenschen. Dat het verder de stad onzer inwoning in 't bijzonder en 't geheele vaderland in 't alge meen welga in dit pas ingetreden jaar! Mogen de openbare en bijzondere instellingen van onder wijs, op de rechte wijze steeds moer bloeien en aan haar doel beantwoorden. Mogen de wetten en inzettingen tot bescherming van de persoonlijke veiligheid en den eigendom steeds met allengs meer doeltreffende middelen worden levend ge maakt en gehouden. Den overheden en regeerders van stad, gewest eu land zij wijsheid en succes gegeven in de vervulling der gewichtige taak .die op hen rust. Mogen handel, fabriekwezen, landbouw en allerlei nering bloeien, inzonderheid de landbouw die zulk een voorname bron van welvaart is voor onze stad en ons gewestmaar ook iedere andere nering en hanteering, opdat velen instaat gesteld worden de schatten des velds niet enkel te zien opwassen en oogsten, maar er ook hun beseheiden deel van te kunnen koopen. Nog eens, allen en een ieder, al wat wen schelijk is Behalve deze algemeene wenseheu en goede gedachten hebben we evenwel uog veel zaken voor den geest, die op dezen eersten dag des jaars evenzeer onze aandacht verdienen. Daar ziju b. v. de partijschappen. Laat er ook geen partijschapjen zijn, geen verdeeldheid Maar wacht! Laat ons niet opzettelijk ijdelo wenschen uitsprekenZeggen we lieverlaat er maar partijen zijn; want 'tis, wel goed dat ze er zijn. Daar zijn zooveel menschenals ze allen precies op 't zelfde pad wilden gaan dan verdrongen ze elkander maar; 'tis goed dat ze maar bij groepen en groepjes een pad kiezen naar hun bijzonderen zin; te meer daar men toch, onder zekere voorwaarde, kan zeggen: tout chemin mène a Rome. Laat er dus maar partijen zijn nog in 1873 maar hopen en wenschen we dat iedere partij boven haar ordinair programma, dat doorgaans niet vrij van hatelijkheden is jegens anders denkenden, nog enkele geheime artikelen moge hebben en in eere houden, die 'thoogere doel van al 't streven der woelende en denkende menscliheid betreffen. Laat in de staatkundige partijen die geheime artikelen bevattenzuivere en oprechte liefde voor 'tVaderland en vooral wat recht is en waar en eerlijk. En mogen in de kerkelijke partijen behalve de uiterlijkheden, bestaande in leer, vorm, kleeding, gelaatstrekken, spreektoon, preektoon, spelling en letterdruk, ook nog geheime artikelen gevonden worden, handelende over godsdienst, menschenliefde in de vormen van chariteit en humaniteit en ook niet minder waarheid, rechtvaardigheid en eerlijkheid. Wij twijfelen niet of de kracht dier geheime artikelen zal dan als een goede genius boven de partijen uitzweveD, ze leiden, en ten goede besturen, wat soms ten kwade ge dacht was geworden. Dat dan ieder zijn partij diene naar zijn op vatting, als hij slechts weet dat geen partij op zich zelf 'tdoel is, maar 'tdoel hooger ligt dan de partygeest zich kan verheffen. We hebben gewenscht dat onze stad moge bloeien en vooruitgaan. Daar is inspanning noodig om de middelen, die tot dien bloei kunnen medewerken, in toepassing te brengen. Onder die middelen rekenen we een betere communi-

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1