Openbare Raadsvergadering1 van baai- eigen gebouw en, vreezenile dat de weienschap zon scbaden aan 't geloof, tot de dwaling vervallen dat de wetenschap iets we- reldsck, iets profaans is, iets dat met bet geloof en de kerkleer gemakkelijk in strijd kan komen en daarom in toom en teugel moet worden gebonden door de kerk. De vrees voor 't te groote licht maakte de kerk lichtschuw en voortaan kon ze alleen vrede hebben met het onderwijs in zoover als 't de slaafsche dienaar wilde blijven van de kerk en van 't dogma. Ofschoon dus na 't doorbreken der hervor ming 't volksonderwijs niet meer uitsluitend een prerogatief der kerk bleef, maar min of meer een volkszaak een staatszaak werd, zoo ver keerde men toch in een in veel opzichten onnatuurlijken staat van halfheid en dubbel zinnigheid. Dat was de goede oude tijd toen de lagere school, ofschoon niet meer uitsluitend tot de kerk behoorende, toch nog doorgaans tegen de kerk aangebouwd werd, toon de on derwijzer den catheehismus aan de kinderen inprentte en de dominé uit den eathechismus preekte, toen de dominé de herder der kudde was en de schoolmeester de herdershond, ter wijl de adellijke dorpsheer als vertegenwoordiger van den wereldlijken staat wel eens optrad om zijn koetsier, zijn ouden trouwen lakei of den prétendu zijner keukenmeid aan te stellen als onderwijzer der jeugd. Deze toestand duurde tot op de groote re volutie, die bloedige doch zoo weldadige op ruiming van al wat oud en verdorven was om plaats te maken voor waarheid, natuurlijkheid en recht. Bij de voorloopige regeling van het lager onderwijs in de Bataafsche Republiek in 1801, werd voor goed de stelling als waar erkend dat het volksonderwijs behoort tot de zaken van den Staat. Deze staatsrechterlijke stelling is sedert niet ingetrokken, maar gedurig meer uitgewerkt naar mate zij grondiger is bestudeerd. Het volksonderwijs is de zaak van den Staat, niet van de Kerk. Trouwens hoe zou 't nog mogelijk zijn in onze eeuw en in ons land 't onderwijs een zaak der kerk te noemen, daar hetgeen men in historischeu zin „de kerk" heet vol strekt niet meer is aan te wijzen omdat het niet meer bestaat, dan alleen als retborische figuur De onderwijswet van 1806 was geheel ge baseerd op het uitgemaakte staatsrechterlijke beginsel dat het volksonderwijs tot de huis houding van den staat behoort. De wet van 1806 had evenwel 't groote ge brek dat zij geen speelruimte genoeg overliet voor het bijzonder onderwijs; zij was op dit punt niet liberaal genoeg. De bijzondere scholen waren tot een zeker getal beperkt, de benoe ming der onderwijzers van die scholen geschiedde van staatswege. Bovendien liet de wet van 1806, als de overgang van 't oude tot het nieuwe, nog te veel den weg open om aan de openbare school naar plaatselijke omstandig heden een min of nreer kerkelijke kleur te geven. Wij zeggen met opzet kerkelijke; want dat de staatsschool een zedelijk en christe lijk godsdienstig karakter moest hebben was uitdrukkelijk in de wet bepaald. In art. 194 der herziene Grondwet van 1848 werd andermaal met bepaalde woorden uitgespro ken dat „Het openbaar onderwijs is een voor werp van de aanhoudende zorg der Regeering," en verder alinea 3, „Er wordt overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven." De wet vau den 13 Augustus 1857 was het gevolg van 't grondwettig voorschrift vervat in alinea 2 van 't zelfde art. 194 „De inrichting van het openbaar onderwijs wordt, met eerbie diging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld." Daar is over de wet van 1857 al zooveel gesproken en geschreven dat wij er hier niets aan toe zullen voegen. Alleen merken we op, dat de partij die 't niet eens is met liet staats rechterlijk beginsel dat het volksonderwijs een staatszaak is, bij die wet meer heeft verkregen dan zij onder de wet van 1806 misschien ooit had durven hopen. Toen was de groote roepgeef ons vrijheid om eigen scholen op te richten cn daarin eigen, onderwijzers te benoemen 1 Die vrijheid werd volkomen verleend alleen behield de staat zich de zorg voor, dat alleen bekwame en zedelijke onderwijzers konden aangesteld worden in de bijzondere school. Men zou zeggen nu moest de partij voldaan zijn geweest. Geenszins. Niet te vreden met de oubepevkte vrijheid tot het oprichten van scholen is men thans zoover gevorderd dat men ook eischt dat de staat die betalen zal. Want werkelijk komt de kwestie daar nagenoegopneder. Men kan dit o. a. met zoovele woorden be toogd vinden in de Nieuwe Goesche Courant van den 17 December jl. De rekening sehijut te klinken als oen klok. In gemeente A. kost het openhaar onderwijs f 10000aan schoolgeld wordt geïnd 2000_; de gemeente legt er dus bij f S000, of gemiddeld f 11,per leerling. Welnu, dan geve die gemeente een gelijke som tot subsidie voor iedere leerling op de bijzondere school." 't Schijnt te klinken als een klok en nochtans is 't zoo te eenemale bezijden de plank dat men vragen moet of de schrijver van dat artikel wel iets van de geheele kwestie begrijpt. 't Is er mede zoo als we boven gezegd hebben, 't Bijzonder onderwijs dat door het Nederlandsche staatsrecht, naast het openbare getolereerd wordt, stelt zich civiele partij mot volkomen gelijke titels tegenover het openbaar onderwijs, dat alleen het staatsrecht voor zich heeft. Men passé de theorie der N. G. C. eens toe op andere' zaken van openbaar belang, op elk voorwerp der staatszorg in 't bijzonder en men zal getroffen worden door de onzinnigheid. Daar is b. v. de defensie. Art. 177 dei- Grondwet bepaalt het staatsrechterlijk beginsel in deze. Nu zijn echter A. B. en C. van meening dat de militie-plicht strijdt met hun gevoelen, met hun geweten, hun zin of wat ook en zij willen liever 't vaderland verdedigen bij hen thuis, achter dc kachel en op hun maniernu zouden ze evenzeer het recht hebben om van den staat to- eischen ecu jaailijkaeh subsidie ten bedrage van de gemiddelde kosten van ieder Nederlandsch soldaatDaar is de straatverlichtingieder mag een lantaren voor zijn deur plaatsen heeft hij daarom 't recht van de gemeentekas daarvoor een vergoeding te eischen overeenkomende met de gemiddelde kosten van elke gemeente-lantaren En zoo verder. We zonden een stapel van dwaasheden kunnen bouwen. Hoe, elke kerkelijke of politieke partij, elke fractie eenev partij, ja waarom ook niet elk individu zou behalve de volkomenste vrijheid om scholen op te richten naar hun individueelen zin, ook nog zich 't recht aanmatigen te eischen dat de staatskas hun bijzondere ondernemingen betaalde! Zoo zou men niet de zoogenoemde profane wetenschap willen hebben, maar wel de profane rijksdaalders! Die partij ergert er zich aan dat zij, als burgers, ook betalen moet aan het onderhoud der openbare school, en zij zou durven eischen dat allen, die 'tniet met haar bijzondere kerkelijke inzichten eens zijn, moesten betalen tot stichting en instandhouding van haar geheel eigene, private scholen Men zou dit willen. Doch zou men ook de consequentie aanvaarden? Gesteld de staat wil betalen voor elke bijzondere inrichting of on derneming die t goed vindt zich aan te melden doch onder voorwaarde en wat is natuur lijker? dat nu ook de staat vooraf de rechtzinnigheid enz. enz., der onderwijzers on derzoekt door middel van staatsbeambtenzou men ook dit willen En de staat mag toch wel wat hebben voor zijn geld. Maar al deze redeneeringen zullen ons niet ver brengen hoe gegrond ze ook zijn mogen. Zoo lang de drijvende partij die tegen het openbaar onderwijs agiteert en van welke ook het anti-schoolwetverbond is uitgegaan, zich gelieft te plaatsen op den voet van gelijke partij met den Staat, zoo lang is er niet wel vruchtbare redeneering mogelijk. [Vervolg en dot in een volgend nommer.) gehouden Is Zierikzee. den 17 Dcc. 187:1. Afwezig ziju de herwen mr. Cau, mr. van Dongen, Jhr. mr. Schoren er. Nauta van der Grijp. Na lezing en goedkeuring: der notulen van de- vorige vergadering worden onderzocht en goedgekeurd de geloofsbrieven met bijlagen van het onlangs ge kozen Raadslid den heer \V. -T. S. J Blom zoodat tot zijne toelating besloten is. Wordt gelezen een brief van Burg. en Weth. vrn Goedereede aan den Raad dezer gemeente houdende adhmsie aan het plan tot oprichting eener landbouw school alhier, en medegedeeld dat nog zijn ingekome-l gelijke brieven van adhsesie van de gemeente-besturen van Noordgouwe, St.-Annaland, Burgh, Haamstede en Nieuwer kerk aan Burg. en Weth. die bij de reeds iugekomene worden geeolligeerd. (In de vorige vergadering was medegedeeld dat brieven van adhmsie waren ontvangen van de ge meentebesturen van El'kerzee, Ouwerkerk, Ellemeot, Zonnemaire, Kerkwerve, Dreischor, Bruinisse dn Oosterland.) De Voorzitter geeft tevens kennis dat nog Solütatien -zijl1 ontvangen van J. C. van Tetterode, J. van Westen, M. S. Polak, C. Paterik on J. Baars naar de betrekking van Afslager eu Collecteur van aard en boomvruchten welke bij de reeds ingekomeue worden gevoegd. Hierna wordt de zitting gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 20 December 1872. Zierikzee 19 Dec. Gisteren heeft de heer J. -7. de Beuckervoor velen een goede, oude bekende, alhier twee voordrachten gehouden. Wat we van de Beucker gewoon zijn, iets degelijks en in uitnemenden vorm voorgedragen, mochten we ook nu weder genieten. In de séance die te 10 uur 's morgens aanving sprak hij over den ooftboomteelt en den aanleg., van nieuwe boomgaarden, waarbij hij vele zeer belangrijke wenken gaf. 'sAvonds, toen ook ouder de hoorders eenige dames werden opgemerkt, handelde hij over de cultuur van kamerplanten en ook van deze voordracht zal zeker menig liefhebber profiteeren. Zoowel 's morgens als 's avonds werd de voordracht door ongeveer honderd personen bijgewoond. Volgens iiec jongst verschenen no. 24 van Öaecilia Algemeen Muzikaal Tijdschrift van Nederlandis dc reeks uitvoeringen door 't Florentijner Quartet in Januari 1873 te geven vastgesteld en zal genoemd gezelschap o. a. een concert geven te Middelburg den 17 en te Zierikzee den 18 Januari. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft zich ver- eenigd met het voorstel van burgemeester en wethouders, om eene leeniug aan te gaan van 1,700,000. Deze leening moet strekken tot het bestrijden der kosten betreffende den aanleg eener duin-waterleiding, den bouw eener lioogere burgerschool, een lokaal voor de schutterij en eenige buitengewone werken. Uit Goes wordt gemeld, dat het vergelijkend examen voor de vaceerende hoofdonderwijzers-betrekking op de openbare school der 1ste klasse, is bepaald op Vrijdag den 27 dezer voor een 25tai sollicitanten tot het ver richten van schriftelijk werkomna eene keuze daaruit, deze alsdan op nader te bepalen dag, mon deling proeven te doen geven van hunne bekwaam- en geschiktheid. Bij besluit van den gemeenteraad van 7 dezer is uit.de 14. sollicitanten tot gemeente-geneesheer van Veere benoemd de beer E. J. Hamau geneesheer te ICloetinge. Naar wij vernemen zal de heer W. E. G. Nicolaï, te 's Gravenhage, weldra de laatste hand leggen aan een //Nederlandsch5' oratorium, getiteld: Bonifactus, en zal dit in den aanscianc n zomer door dc Leidsche Zangvereeniging ten voordr-ele van het Evangelisch- Luthersch Wees- en Oudeiiedenhuis worden uitge voerd. Velen onzer stadgenoofcen zal zeker van het laatste muziekfeest nog wel eene aangename herinne ring zijn bijgebleven, zoadat dit bericht kun met anders dan welkom kan zijn. .Utrecht, 3 5 Dec. Gister avo^u werd in het plantsoen nabij de Tolsieeg-barvieve een heer door een vrouw aangehouden, die hvn'i. vroeg om zijn geld als hij dit niet had, moe*:' "hij zijn bovenkieederen maar geven. De aangehoudene toonde zich hiertoe niet genegen, waarop de vrouw heen aangreep, terwijl een manspersoon ui' te struiken ie voorschijn kwam, die den heer bedreigde dat hij keuij zoo hij niets

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2