Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EH^ARKT8ËR!CHTEN. De zes hoofdschuldigen zullen waarschijnlijk in de gevangenis tijd hebben over 't gebeurde na denken, eveneens de 500 aangeklaagden van con tract-verb re king deze laatsten echter, voor korteren tijd zij zul len achtervolgens geoordeeld worden omdat het ge rechtshof niet groot genoeg is voor 500 beschuldigden en ook de gevangenis zooveel ruimte niet biedt. De weekbladen als SpectatorSaterday Riview en anderen, trekken, even als de Dagbladpers, partij tegen de werklieden. Eerstgenoemd blad stelt voor dat het Parlement een wet vaststelle, waarbij bepaald worde, dat ieder beambte van den Staat of van een maat schappij die een Staats-monopolie of concessie heeft, even als van een aannemer die in oorlogstijd den Staat dient, verplicht is een maand te voren kennis te geven indien hij 't werk verlaten wil, op straffe van een geldboete of gevangenisstraf. Dit is de eerste strike waar het publiek en de pers eenparig partij kiezen tegen de werkstakers, waarschijnlijk zal 't de laatste niet zijn. De brievenbestellers, agenten van politie en gaswerkers hebben er deu schrik onder ge bracht. Duitschland blijft voortdurend goud trekken van de Engelsche geldmarkt. In de afgeloopen week is een millioen pond st. opgevraagd en nog deze week ver wacht de Economist weder acanvrage voor dergelijk bedrag, zoodat het geld nog geruimen tijd duur zal blijven. In het verhoor over 't vergaan van de Royal Adetaide verklaarde de loods, dat, indien hij des morgens ten 4 ure, toen het eerste gevaar voor stranden werd op gemerkt, aan boord was geweest, hij het schip naar zee zou gestuurd hebben, 't welk door een weinig- meer zeil te gebruiken, gemakkelijk was geweest. In de laatste drie dagen zijn weder evenveel ernstige oDgelukken op de Engelsche spoorwegen voorgekomen. Volgens het Athenaeum, dat echter zeer dikwerf verkeerd is ingelicht, zou de heer Gladstone een der eigenaars vau Daily Telegr. een baronnetsehap hebben toegedacht. Een ernstige strijd is ontstaan tusschen de moderne cn orthodoxe richting in de Anglicaansche kerk, naar aanleiding van de benoeming van den deken Stanley tot academie-prediker aan de koogeschool te Oxford. Onderscheidene geestelijken protesteeren en daar een approbatie noodig is, wordt sterk geijverd om den modernen prediker te wereu. Daar het hier de staats kerk geldt, dreigt dit geval ernstige gevolgen te zullen hebben. De openbare veiligheid, vooral in Londen, laat tegenwoordig veel te wensehen over. In de laatste week zijn drie lijken op verschillende plaatsen van de rivier gevonden, allen blijkbaar vermoord in 't water geworpen. Dat de politie de moordenaars ontdekt, behoort tot de uitzonderingen. De officieele statistiek wijst een'vermindering aan van het aantal misdaden. De bladen geveu den raad daaruit geen ander gevolg- te trekken, dan dat de waakzaamheid der politie afneemt. F r a n k r ij k In den stand vau zaken te Versailles is verandering- gekomen, eene verandering, naar het schijnt, ten gunste van de reactie, en dientengevolge is de agitatie in het land slechts toegenomen. Om een leiddraad te vinden door de verschillende feiten en geruchten in Eransche telegrammen vermeld, moeten wij beginnen met te herinneren aan de samenstelling der commissie van 30. De lijst van de gekozenen, die voor ons ligt, bevat de volgende namen de heeren Bafcbie d'Haus- sonville, Eournier, d'Audiffret-Pasqnier, de Curaont, Decaze's, l'Ebraly, Deseilligny en Grivart van het recli- ter-centrum de heeren Théry, Laease, Labessefcicre, de Gerraonicre, Lucien Brun, Lacombe Lefèbvre- Pontalis, Baza, Larcy en Ernoul van de rechterzijde de heeren Dehcour, Marcel Berthe, Ricard, Martel, de Eourtou, Bertauld eu Max Richard van het linker centrum, de heeren Duchatel, Duclerc, Arago Bel- bert, Grdvy van de republikeinsche linkerzijde. De verhouding der partijen is dus de volgende rechterzijde 10 leden, rechter-centrum 9 linker-centrum 7 republ. linkerzijde 4 totaal 30 leden. De commissie kwam Vrijdag bijeen om haar bu reau te benoemen en koos uitsluitend leden van de rechterzijde. De Larcy (rechterzijde) werd voorzitter, d'Audiffret-Pasquier (rechter-centrum) onder-voorzitter d'Haussonville (rechter-centrum en Lefëbvre-Pontalis (rechterzijde) secretarissen. Men weet dat Thiers op de benoeming van de commissie en haar bureau had gewacht, alvorens zijn ministerie aan te vullen hij kwam nu op den, in de gegeven omstandigheden vrij raisplaatsten parlementairen inval, om den heer d'Audi ffret-Pasquier bij zich te ontbieden. Het gesprek duurde twee uren en liep over de voorwaarden vau eene transactie tusschen de regeering en de meerder heid van de commissie wat daar is gesproken, weet men nog niet, doch het gerucht, dat zich als een loopend vuurtje verspreidde, en eene //verzoening" voorspelde, maakte op liet publiek een pijnlijken indruk men begreep instinctmatig, dat er nieuwe en belang rijke concessien moesten worden gedaan, die ten slotte slechts zouden uitloopen op te grooter verbittering- tegen de woelzieke raddraaiers van de rechterzijde, en tevens het vertrouwen op de energie der regeering aan het wankelen moesten brengen. Deze vrees werd maar al te spoedig bewaarheidRian Public verscheen Zaterdag met de namen van de gedoodvenvde ministers, die heden reeds in het Journal Officiel zijn opgenomen de Goulard verwisselt de portefeuille van Einautien met die van Binnenlandsche Zaken Loon Say wordt minister vau Einantien zijne plaats als prefect van het Seiue-departement wordt vervuld door Calmon, den bekenden secretaris van Binnenlandsche Zaken, en de Eourtou wordt belast met de portefeuille van Openbare Werken. Terwijl de beraadslagingen over de vier eerste hoofdstukken der Eransche staatsbegrooting- in de afgeloopen week met verbazende kalmte zijn gevoerd, en deze hoofdstukken zonder eenigen ernstigen tegen stand zijn goedgekeurd, heeft het budget voor openbaar onderwijs, dat gisteren aan tie orde kwam, de gelegenheid voor nieuwe vechtpartijen geopend. Bijzonderheden omtrent deze zitting hebben wij nog nietalleen weten wij, dat monseigneur Dupanloup en verscheidene sprekers der rechterzijde den aanval tegen den minister Jules Simon hebben begonnen; algemeen gelooft men dat de rechterzijde eene ernstige poging zal doen om den heer Siinon te doen vallen, in welk géval kaar doel om alle republikeinen uit het ministerie te ver wijderen volkomen zon zijn gelukt. De Dufaure-commissie is gisteren vergaderd geweest; de heer d' Audiffret-Pasqnier stelde voor, dat eerst de ministerieele verantwoordelijkheid, daarna ook nog eenige andere constitutioneele vraagstukken zonden worden onderzocht, waartegen echter door eenige le den der meerderheid werd opgemerkt, dat de taak der commissie zoo ver niet reikte zij had alleen de ministerieele verantwoordelijkheid en den modus vivendi tusschen Thiers en de Kamer te regelen. De heer Arago, van de linkerzijde, stelde voor dat het praaadvies der Regeering zou worden ingewonnen, doch dit voorstel werd met 19 tegen 8 stemmen verworpen; drie leden van de minderheid waren weder niet op hunnen post, terwijl de meerderheid als cén man tegen stemde. Een voorstel vau den heer Eournier echter, strekkende om aan de regeering kennis te geven dat de commissie bereid is- haar advies te vernemen, waaneer zij mocht verlangen inlichtingen te geven omtrent het te formulereu wetsontwerp werd aangenomen. Intusschen wordt de beweging ten gunste van de ontbinding, of althans gedeeltelijke vernieuwing, dei- Kamer krachtig voorbereid de republikeinsche linker zijde was gisteren bijeen om een manifest aan de kiezers ten gunste van de ontbinding vast testellen; naar het schijnt is ook de uiterste rechterzijde, ofschoon natuurlijk om gansch andere redenen, niet tegen eene geheele ontbinding. Het linker-centrum zal blijven werken ten gunste van de gedeeltelijke vernieuwing, die o. a. in le Temps krachtig wordt aanbevolen, doch waarvan de rechterzijde niets wil hooren. Pruisen. Onder de leden van het Huis van Afgevaardigden gaat van hand tot hand een uittreksel van een brief, door den Koning geschreven aan den heer von Erau- kenberg Ludwigsdorf. het oudste lid van het huis der Heereu. Bedoelde brief des Konings, niet minder dan acht bladzijden in het orgineel beslaande, strekt tot antwoord op een brief door den heer von Fran kenberg tot den Koning gericht, waarin hij hem (den Koning) ten dringendste smeekte „de voordracht op de Kreisordnung in te trekken, dewijl de aanne ming daarvan het land te gronde zou doen gaan," Het uittreksel vau den brief des Konings komt in de hoofdzaak hierop neder. Nadat den schrijver, die den brief aan den Koning had gezonden, in de meest welwillende bewoordingen voor zijn goede bedoelingen is dank gezegd, wordt hem te kennen gegeven, dat de Koning, na rijpe overweging', zich van de nood zakelijkheid der aanneming van bedoeld ontwerp heeft overtuigd. Er is een tijd geweest, zoo schrijft de Koning-, dat van de voorstellen, door Stein-IIardenberg gedaan, ten hove werd voorspeld, dat zij het land in het ver derf zouden storten dat de grondeigenaren daardoor zouden worden geruïneerd. Ik moet erkennen, dat ik destijds zelfs niet geheel en al vreemd aandergelijke gevoelens was. Maar later heb ik leeren inzien, dot de toenmaals voorgesteldeeu ingevoerde hervormingen inoe - en worden beschouwd als den grondslag van Prnisens grootheid in onze dagen. Er zijn in Pruisen tegenwoordig 62,000 ambtenaren, indien ik mij niet vergis, zoo gaat de Koning voort. Hunne bezoldiging is uiterst karig; sedert lang hebben zij op verbetering- bumier bezoldiging aangedrongenmaar hetgeen heeft plaats gehad, is dat het aantal ambtenaren jaar op jaar is vermeer derd, niet hunne bezoldiging. Ook hierin zal een gunstige verandering worden gebracht, indien het ontwerp op de Kreisordnung tot stand komt. Om vele redenen moet ik derhalve bij u aandringen op de goedkeuring der aangeboden voordracht, en ik koester de hoop, dat gij en uwe vrienden mij daar toe uwe ondersteuning niet zult onthouden, enz. De Kreiswet is in de zitting van Maandag defi nitief door het Heerenhuis aangenomen met 116 tegen 91 stemmen. Xng-ezonden Stukken. Met levendig genoegen vernemen wijdat op Zaterdag 21 dezer een gevierd letterkundige, dr. J. ten Brink van 's Gravenhage, als spreker in het Nut te Zierikzee zal optreden. Zijn naam zal wel voldoende zijn om velen tot een bezoek uit te lokken. Niet minder aangenaam is het ons te vernemen, dat de Heer Laurillard vau Amsterdam voor dezen winter insgelijks eene spreekbeurt op zich genomen heeft, terwijl onderhandelingen met andere letter kundigen geopend, om nog een tweetal spreekbeurten vervuld te krijgen, een goeden uitslag doen voorzien. Wij wensehen het bestuur van dit departement toe, dat het, als loon voor zijne bemoeiingen ten nutce van het publiek de voldoening moge smakeD, van het ledental des departements aanmerkelijk te zien toenemen. Van 6 TOT EN MET 13 Decembeii. Geboren: Een zoon van J. A. van Woerkens en A. Rikman. Eene dochter van W. J, vd. Jagt en II. Lemson. Eene dochter van J. J. vd. Kliffc eu J. Verboren. Een zoon van M. Stiphout en M. de Looze. Een zoon van J. van Maanen en P. Duson. Eene dochter van W. Koole en C. M. Koopman. Een zoon van J. Olree en J. van den "Berge. Overleden: L. Simmers, oud 13 m., d. L. Neerhout oud 10 ra., z. P. J. van der Gaauw oud 74 j. man van E. D. Weiszxater. W. Mommaar oud 4-9 j., jd. Als levenloos aangegeven. Een zoon van II. van der Baan en P. Mulder. Kerknieuws. Beroepen te Amsterdam Dr. Ph. S. vau Ronkel van Haarlemte Bath en Rilland, de canditaat J. Groeneivegen. Aangeuomen het beroep naar Hecrjansdain door A. II. L. de Bel, te Yerseke. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 12 December 1872. Nedeidand, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1871 dito Buitenland '1870 dito Binnenl. f 12502500 Obligatiën 1853 dito 185663 Obl. Hope Co. -1798—1816 Bevv. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,1866 dito a 100,— 1860 Cert, bij Hope Co. '1840 O bligatiën-Leening dito Aandeel Z. Rs. '100 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Julij April Oct. Aand. Pr. Leen. ft. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld -1805 dito dito 1885 dito 1865 dito 1851 21/* pGt. 3 4 3 2'/i 3 3 3 3 3 3 5 5 41/, 1867 1859 I -1864 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. -1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f 1000,5 dito Jelez-Orel f '1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. "W. pref. f pCt. f pGt. f pCt, »415/l6 86 61'/, 281/, 2 4'3/ls 243/,, 85 96X 89 75 Va 63=18 eo»/4 637/ig 63'/, 156'/, 54'3/le 993/18 15"lu 220'/, 132 V, 94'/a i 93'/, 139 97'/, 1101/, 65'/, I 79'/.,

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3