Buitenland. verkrijgen liet voormalig Molhuisje worden ter be schikking aangehouden. Op een verzoekschrift van het Bestuur der Stads Brei- en Naaischool om terug te komen op het Raads besluit van 14 Sept. jl. waarbij hun verzoek om ver- liooging van de gemeente-toelage is afgewezen, wordt overeenkomstig het advies van de schoolcommissie op voorstel van Burg. en Weth. besloten gunstig te be schikken en tie toelage tot een maximum van ƒ525 te verhoogen. De benoeming' van een afslager en Collecteur van aard- en boomvruchten wordt aangehouden daar be halve de sollicitatien van C. M. Lesage ten Broek en M. Leeuwe die op de agenda waren vermeld nog meerdere zijn iugekomen. Een adres van W. A. Wierikx om gemeentegrond aan het zelke-terrein tot stichting van een zomer-verblijf in eigendom te bekomen wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. tot prmadvies. Wordt medegedeeld een ingekomen plan van eene provinciale landbouwschool en het gunstig advies dor commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs inet voorstel van Burg. en Weth. om daarin niet te treden op grond dat de voordeelen die zoodanige school zouden afwerpen niet zouden opwegen tegen de bezwaren die daaraan verbonden zijn. De beslissing wordt aangehouden en de stukken ter visie van de leden gelegd. In handen van Burg. en Weth. tot prmadvies wordt gesteld een adres van eigenaars en gebruikers van landen in den Zuidhoek tot verbetering der wegen aldaar. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten a. om een zoogenaainden paardentrap te maken aan de Nieuwe Iiaven ten behoeve der spoorboot I). om uit de Nieuwe Haven te doen wegnemen 58 paalsrompen c. goed te keuren de aanbesteding van het onderhoud der havenhoofden voor een 3jarig tijdvak d. tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1872 voor de jaarwedde der vroedvrouw. Wordt medegedeeld dat tot lid van den Gemeente raad ter vervanging van den heer mr. Cau is gekozen de heer W. J. S. J. Blom. Wordt medegedeeld dat de heer Blom zijne geloofs brieven heeft ingezonden doch dat, daaraan zijne geboorte-acte ontbreekt, welke is aangevraagd doch nog niet is ingekomen. Wordt besloten tot het on- onderzoek der geloofsbrieven wegens het ontbreken der geboorte-acte niet over te gaan. Op een verzoekschrift van mej. J. J. Jonk om remissie van hoofdei, omslag wegens vertrek naar elders wordt gunstig beschikt. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenland. Z1ERIKZEE, 13 December 1872. De heer mr. J. W. D. van Dongen heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad dezer stad. Als verbetering van ons bericht omtrent de schip breuk van de Engelsche bark Thomas Haden op den Oo3lcr den 5 dezer, kunnen wij nog melden dat wel twee man van de equipage zich met de boot te Wesfceusehoiiwen gered hebbendoch dat de kapitein en de overige 3 man niet gered zijn door de sleep boot Zuid-Èolland maar door de volgende moedige mannen: Letmus de Leger, L. v. d. Sloot, Dirk Bak ker, George Williams en Krijn de Jonge, met een sloep die de kapitein van de Zuid-Holland hun had in gebruik afgestaan om de redding te beproeven. Bij Kon. besluit is benoemd tot outvanger der dir. belastingen en acc. te Neuzen, L. P. J. Baervelt thans te Kruiningen. De zware storm van Maandag-nacht heeft op vele plaatsen van ons land nog al schade gedaan, zoo aan gebouwen en boomen als door het opstuwen van het water waardoor inzonderheid langs de Zuiderzee vele buiten- en binnendijksche gronden zijn overstroomd. De heer P. J. van Dam is eervol ontslageu als visiteur der quarantaine te Veere. Uit Middelburg wordt gemeld dat de Min. van Binnenlandsche zaken herziening van het reglement van politie op het kanaal door Walcheren heeft toe gezegd, terwijl de Min. van Einantiën herziening van het tarief op de vaart beloofde. De gemeenteraad van Middelburg heeft nu besloten adressen te zenden aan beide ministers, met verzoek om de herziening- van reglement en tarief zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben en intusschen de werking van liet tarief en van de hinderlijke bepaling van 't reglement te schorsen Breda, 10 Dcc. Sedert eenigen tijd vertoeft alhier in het hotel de Kroon een Eranschman, die Noord- Brabant bezoekt om aandeelen geplaatst te krijgen in een nieuw op te richten Fransch dagblad dat pro paganda moet maken voor den graaf de Chambord. Haamstede, 11 Dec. In de heden alhier plaats gehad hebbende raadsvergadering is tot secretaris onzer gemeente benoemd de heer A. Dartig, en tot gemeente-ontvanger de heer S. B. Vis. Z. M. heeft den op zijn verzoek, eervol uit den milit. dienst ontslagen gencraal-majoor bij het leger in Nederlandsch Indië, D. L. de Brabant, benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op de Vrijdag gehouden vergadering van het polderbestuur van Walcheren, is besloten, tot het in huur of erfpacht geven van twee gedeelten der duinen, onmiddellijk grenzende aan Vlissingen, het een tot uitbreiding der aldaar dit jaar opgerichte zeebad inrichting, het ander tot stichting van een dergelijk nieuw etablissement, op eenigszins grooter schaal. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeenge roepen tot hervatting van hare werkzaamheden, tegen Woensdag 18 dezer, des avonds ten 8 ure. Te 's Gravenhage is Zondag-nacht plotseling aan eene beroerte overleden de heer Bennink Janssonius, predikant aldaar, die als dichter eene eervolle plaats in onze letterkunde innam. Vooral het kerkgezang- heeft veel aan hem te danken. De heer Janssonius werd in 1817 te Groningen geboren en was van 1846 tot 1850 predikant alhier. Zij, die wenschen mede te dingen naar de subsi dien, door Z. M, den koning ter beschikking gesteld voor jeudige kunstenaars in het vak van teeken- en schilderkunst worden opgeroepen daartoe schriftelijk aanvraag te doen, met opgaaf van leeftijd en verge zeld van proeven van hunnen arbeid, vóór 31 December e. k., aan het adres der commissie voor de konink lijke subsidien, lokaalMaatschappij ,/Arti et Ami- citim" te Amsterdam. Op franco aanvragen zijn aan hetzelfde adres of bij hh. correspondenten der Maatschappij, exemplaren verkrijgbaar van het programma, in Maart 1871 door de commissie uitgevaardigd en de noodige bepalingen bevattende. Eergisteren is te Erederikstad van Veere aangeko men het barkschip Noordster, gezagvoerder B. H. An- dreassen. Alles wel aan boord. Gewis zullen weinigen zich een zoo nat, storm achtig najaar kunnen herinneren als we dit jaar be leven. Met onuitputtelijke, ja wel ietwat overdreven gulheid storten de wolken dag aan dag haar vochtigen inhoud over 'taardrijk uit. Menig eenvoudig mensch vraagt zich met een zekere verbazing af, waar mag toch al dat water van daan komen De beantwoording dezer vraag aan de geleerden overlatende, kunnen we ons gemakkelijker bezig houden met op te merken waar al dat water blijft. Het is ontzettend de berichten te lezen die van allerwege inkomen omtrent den hoogen stand der rivieren en de daardoor veroorzaakte over stroomingen. De meeste Europeesche rivieren kunnen binnen haar oevers de groote massa water niet bergen die er in zoo korten tijd door den regen werd heen gevoerd zij treden buiten haar gewone perken en richten op vele plaatsen groote verwoestingen aan. In Frankrijk zijn het de Seine en haar groote bij- rievieren die uitgestrekte en dichtbewoonde streken onder water gezet hebben. Inzonderheid om en bij Parijs, zelfs binnnen deze stad is de aangerichte schade zeer groot. Vele villa's, hofsteden, fabrieken en arbeiders woningen zijn door de bewoners verlaten en door de golven beschadigd. Hierbij komt dat het gespuis van Parijs van de gelegenheid gebruik maakt om zooveel tijdelijk onbewaakt eigendom te rooven dat er een speciale politie-dienst te water is moeten ingevoerd worden om deze geïmproviseerde Seineschuimers te beteugelen. Ook menig menschen-leven is in de bruisende wateren verloren gegaan. De berichten van de overige rivieren van Frankrijk ziju mede allertreurigst. De Loire, de Charente, Cher, Sarthe, Loir, Sêvre en andere 'rivieren der westelijke helling hebben al de omliggende vlakten overstroomd. Beken, die in gewone tijden onbeduidend heeten of zelfs gewoonlijk droog liggen, zijn thans in geweldige vloeden herschapen. Ook de stroornen der Zuidelijke helling: Rhone, Saone, Durance beginnen buiten de oevers te treden, zoodat o. a. te Lyon aan de kaden reeds groote schade is veroorzaakt. De rivieren dei- Noordelijke helling; Schelde, Maas, Moezel en Sambre zijn buitengewoon hoog gezwollen. Inzonderheid is dit het geval met de Maas; in de Belgische provinciën. JNamen en Luik heeft zij een groot deel van haar gebied met haar drabbig nat overstelpt. Laugs de Maas zijn fabrieken en huizen onder geloopen, die men niet weet dat ooit door het water bereikt 'zijn Wij kunnen onmogelijk een optelling geven van al de steden, dorpen en bewoonde plaatsen die meer of minder ernstig door de vloeden te lijden hebben. Op vele plaatsen is de nood hoog gestegenveel levensmiddelen en winterprovisie is weggespoeld of be dorven en de schade aan meubelen, gebouwen en landerijen is nog onberekenbaar. Wat men van het weldadige Nijlslib kan zeggen, nl. dat het de landen kosteloos bemest, gaat bij de meeste van onze rivieren niet op; zij voeren integendeel niet zeldeu groote hoeveelheden grof zand en grind mede en spreiden dit als een doodsch lijkgesteente van de oeverstreken uit. Langzamerhand voeren de boven rivieren nu haar watervoorraad naar de lagere streken van de zee af, zoodat het te voorzien is dat ook de meer in onze nabijheid gelegen lage landen hun deel van de ramp zullen krijgen. Het mag als een weldaad aangemerkt worden dat tot nog toe geen vorst den geregelden afloop van liet rivier-water belemmert, de gevolgen zouden anders allernoodlottigst kunnen zijn. Omtrent de overstroomingeu in Italië hebben we vroeger reeds een en ander gemeld. Opnieuw hebben de onophoudelijke regenstroomen de rivieren buiten de beddingen gedrongen. Noordelijk Italië wordt andermaal geteisterd door den Po en zijn schat plichtige stroomen, terwijl de Tiber mede een dreigend aanzien lieeft aangenomen. Groot is de schade die in de Lombardysche vlakte reeds door het water is aangericht en de regenbuien houden nog steeds aan. Uit nog- vele andere oorden van Europa wordt een buitengewoon liooge stand der rivieren gemeld. Ja zelfs in Indie en China doet zich hetzelfde verschijnsel waarnemen,- zoodat we met recht kunnen zeggen dat we een zeer ongewoon najaar hebben. Voegt men hierbij de groote menigte schipbreuken en ongelukken ter zee, die in den laatsten tijd voorkwamen dan moeten we wel erkeunen dat het jaar 1872 een zeer ernstig uiteinde zal hebben. Italië. Algemeen gelooft men, dat de geestelijke instellingen in Rome schatrijk zijn. Een Romeinsch correspondent van de Köln. Zeit. zegt, dat men zich hierin vergist. De prachtige versieringen van de kerken zijn voor liet meei-endeel te danken aan de edelmoedigheid van particuliere weldoeners en de uitgestrektheid grond dien zij bezitten, is over het algemeen een slechte maatstaf voor hun rijkdom. Zoo behoort twee derden van de Carapana aan de Romeinsche kloosters en gestichten, maar dit vertegenwoordigt een zeer gering inkomen en zelfs in de vruchtbaarste gedeelten des lands is de opbrengst van het land aan die genoot schappen onbeduidend. Het gouvernement heeft eene statistiek daarvan laten maken eu daaruit blijkt, dat het geheele aantal van de godsdienstige gestichten in Rome en de Romeinsche provinciën, die in de termen van de nieuwe wet zouden vallen, bedraagt 476, waarvan 311 monasterien en de rest kloosters zijn dat het aantal kloosterlingen bedraagt 8,151 en hun inkomen, met inbegrip van dat, getrokken uit onder nemingen aan kloosters behoorende, 7,192,634 lires. Men herinnert zich de felle uitvallen van Louis Veuillot c. s. tegen den spoorweg door den Mont-Cenis. Deze aansluiting van Frankrijk en Italië houdt de clericale schrijver gevaarlijk voor den politieken toe stand dien hij het best acht. De Mont-Cenistunnel was uit dien hoofde hem eene ergernis. Maar nu laten de clericalen het voorkomen of het ook een werk is dat door hoogere macht wordt afgekeurd en men leest in hunne bladen //De afgevaardigde Grattoni, een der ingenieurs van den tan nel door den Mont-Cenis, is aan eene ver- vveeking der hersenen lijdende. De meest bekenden zijner medewerkers aan deze groote onderneming hebben een ongelukkig einde gehad Sommeiller stierf een ontijdigen dood, en Gradis heeft het verstand verloren." Deze opmerking is slechts één voorbeeld van de poging der clericalen, om door dergelijke berichten het geloof te verlevendigen aan de rec-htstreeksche inwerking van den hemel op de aarde. Engeland De gaswerk-strikers beginnen in te zien, dat zij het spel verloren hebben en komen in de fabrieken om hunne kleeding enz. af te halen. Sommigen hun ner vragen om weder aan t werk te worden gesteld, bewerende dat zij door hunne makkers gedwongen waren aan de werkstaking deel te nemen. De be sturen hebben geantwoord, dat zij, indien dit door ben kan bewezen worden, weder aangenomen zullen worden, maar ook alleen in dat geval, zullende dan tegen de schuldigen een gerechtelijke vervolging wor den ingesteld.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2