voor het arrondis- sement Zierikzee. Lp72 No. 99. Woensdag 11 December. 75ste Jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD KENNISGEVIN G. 1,50. -4 ure /nitik/irsnii: (ontwr. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op PEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Er an co per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen vail I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENNAX. Sxxppletoir kohier der- belasting" op fle honden voo!.' 1.^7' 2» De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat het suppletoir-kohier der belasting op .ia honden van deze gemeente, óver het loopend dienstjaar, I on heden door hen voorioopig is vastgesteld en van den oden t.ol den 19den dezer maand ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn' aanslag bij den viRaad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op r,!ongezegeld papier, ingevolge de wet. Zierikzee, den 4 December -1872. Be Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. KENNISGEVING. öde Suppletoir Kohier der Hoofdelijke belasting" voor ±S7'2. De BURGEMEESTER en .WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat .het :lde Suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door hen voorioopig is vastgesteld en van den 9den tot den 23stén. December e. k. ter Secretarie der gemeente voóv een-ieder ter lezing zal 'liggen, zullende iéder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijii' aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inb» engen bij verzoekschrift op ongezogold papier, ingevolge de wet. Zierikzee. den 4 December 1872. 1 De Burgemeester en Wethouders v. CITTERB. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. SÏATEN-GENERAAL. In de afgeloopen week is de strijd door den minister van' binhenlandsche zaken ten einde rjebracht en is de 'minister als overwinnaar uit hét perk. getreden. Na dagen bij dagen ver- schillende redevoeringen te hebben moeten aaukooreü, op duizenderlei vragen te hebben geantwoord, veel inlichtingen te hebben ge- geveu, onderscheidene toezeggingen te hebben gedaan, enz. enz. is do begrooting van zijn departement op Woensdag don 4 December met algeraeene stemmen op I na goedgekeurd. Het was de heer Hofeer;, .lie thans weder alleen stond. Wij wenschen den heer Geertsema geluk met het succes, dat hij behaald heeft. Moge het waar z.iju, dat hij op sommige vragen een gebrekkig antwoord gaf, men vergete niet, dat de meer dan 70 kame rleden soms elk op hnnne beurt speciaal werk van het een of ander on derwerp gemaakt hadden, en de minister alleen op ai de verschillende denkbeelden en vragen een antwoord moest gereed hebben. In ons oog is hij een man van goedeü wil met een ernstig voornemen ooi eene nieuwe toekomst voor Nederland te openen. Zoowel op het ge- i bièd der openbare wérken als op dat van on derwijs, zoowel, on het terrein der wetenschap, ais op dat der kunst, wil do minister toonen, dat de regeering zich do zaken aantrekt, en krachtig ondersteunen wil. Vooral dit laatste doet ons groot genoegen. Sedert wijlen mr. Tborbecke het veroordeelens- waardige woord sprak, dat kunst geen regee- ringszaak is, was deze geheel aan de parti culiere behartiging overgelaten en dat het haar, hoewel veler krachten te haren gunste samen werkten, daarbij niet zoo kon gaan, als dit moet, laat zich begrijpen. De laatste dag was echter de spectator heeft het deze week zoo geestig in de plaat verteld het huwelijk vau den prins met Asschepoetster. Zij ziet betere dagen voor zich geboren worden en als bruilofts gift, die nn te Amsterdam in een zeer onge schikt lokaal geborgen zijn. Dat de afgevaardigde uit Goes echec heeft geleden met zijne anti-meisjes-school-amendement hebben wij reeds in het hoofdartikel van ons vorig nommer medegedeeld. Zonderling, dat men den heer Saaymans Vader nog toestond over dit onderwerp het woord te voeren, toen het artikel onderwijs reeds was goedgekeurd. Al is de som slechts gering, die voor subsidie aan scholen voor middelbaar onderwijs voor meisjes is toegestaan (ƒ5000), men mag ver trouwen, dat nu het beginsel heeft gezegevierd, dit bedrag later zal verveelvuldigd worden. Dat vele leden hunne grieven tegen de wet op het lager onderwijs weder hebben gelucht, spreekt van zelf. De klacht van onds, dat het bijzonder onderwijs werd gedrukt deed zich op nieuw hooren; doch de minister deed, en te recht, opmerken, dat het zonderling is, hoe bij al dien druk het onderwijs zich zoo sterk ont wikkelt. Het anti-schoolwet-verbond kwam ook nog ter sprakemaar de werking daarvan moet worden afgewacht, om den strijd op dit terrein voorttezetten. Eindelijk drong men aan op verbetering van het lot der onderwijzers. En die drang kwam voornamelijk van de zijde van den heer Ver- heyen, inspecteur van het lager onderwijs. Wat het zal uitwerken, moet de tijd leeren. Zooals wij zeiden was jl. Woensdag de strijd volstreden en trok de minister als overwinnaar af, om plaats te maken voor zijn ambtenaar van marine. En ook deze stond pal tegenover de aanvallen van de leden der conservatieve en auti-revolutionaire partij. Met zeeraansrond- heid deed hij gevoelen, dat de beste stuurlui aan wal staan, en dat het moeielijk gaat om zonder aan boord te zijn, het schip van staat te sturen. En nu moge het al waar zijn, dat het schip niet zulk een vlugge vaart heeft, als velen wenschten, en het Dagblad moge den mi nister daarvan een verwijt maken, ons dunkt dit verwijt onverdiend. Minister Brocx heeft reeds veel goeds tot stand gebracht en de ver dediging van zijne begrooting heeft op nieuw geleerd, dat de minister weet, wat hij voorheeft, en niet 'meer belooft, dan wat hij volbrengen kan. Of al de kamerleden daarvan doordrongen zijn, meenen wij te mogen betwijfelen, doch dat de aanvallen op dezen minister zonder gevolg waren is zeker. Zijne begrooting werd jl. Vrijdag met 48 tegen 14 stemmen aange nomen. De heeren van Foreest, Haffmans, van Loon, de Roo, Nierstrasz, Heemskerk, Gevers, van Lijnden, Begrarn, Stieltjes, van Kuyk, Va der, van Zuylen en Kien waren de tegenstemmers- Na de behandeling van enkele conclnsiën op ingekomen rapporten, werd de vergadering tot heden (Dinsdag) verdaagd, wanneer de be grooting voor oorlog aan de orde is. Nog een paar opmerkingen uit het debat der afgeloopen week trokken onze aandacht. In het rapport der commissie over het re- geerings-verslag betrekkelijk den toestand van het lager ouderwijs gedurende het tijdvak 18581869 wordt gezegd, dat, zoo het schoolverzuim mocht blijven toenemen, men genoodzaakt zou ziju de leerplichtigheid inte- voeren. Wij herinneren aan ons hoofdartikel in een van onze vroegere nommers, toen wij een enkel woord over de cijfers van dit verslag aanvoerdenwaarin ook wij het nood zakelijke der leerplichtigheid hebben aangetoond. Van welk gehalte sommige opmerkingen bij het debat over de begrooting van Binnenlandscho Zaken waren, kan blijken uit betgeen de heer van Kuyk zeide. Hij nam het den minisiër kwalijk voor hoogleeraar te Groningen te héb ben voorgedragen, gelijk ook benoemd zijn: de heeren van Bell en Chantepie de la Saussaye en noemde deze, om hunne richting op gods dienstig gebied, water en vuur. Uilenspiegel vraagt of de hoogeschool te Groningen eene water-en vuur-nering is. Binnenland. ZIERIKZEE, 10 December 1872. De surnumerair P. C. N. Eichholtz is geplaatst ten postkautore alhier. Zierikzee, 9 Dec. Z. M. heeft de door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen wet tot wering van besmettelijke ziekten met de Koninklijke goedkeuring bekrachtigd. Er is alzoo geen gehoor gegeven aan al de stemmen die zich tegen de vaccine- wet hadden verklaard en die in zulke overdreven termen van gewetensvrijheid, inquisitie enz. enz. hadden op gegeven. Wij kunnen niet anders dan ons verheugen in liet besluit des koningsdaardoor wordt op wel- sprekend-stilzwjjgende wijze de gcheele anti-vaccine beweging gekarakteriseerd als agitatie en niets meer. Agitatie tegen de openbare schoolwant hoe kan er in ernst sprake zijn van gemoedsbezwaar in een zaak waaromtrent de leiders der agitatie zeiven 't eens zijn dat zij goed is, zoodat ze bijna eenparig op den voorgrond stellen wij zelf laten onze kinderen ook vaccineeren t Is goed dat zoodanige agitateurs be schaamd weg komenwaar zou 't heen indien 't mogelijk was dat de een of andere partij onder de leus van gemoedsbezwaren de waarlijk algemeen nuttige maatregelen der regeering voor de gezondheid des volks kon doen mislukken. Ons dunkt dat menigeen die zich heeft laten ver lokken om adressen met de groote woorden van inqyi- i enz, er in te onderteekeuen, niet 1

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1