door eene kleine opening in den schoorsteenmuui, vuur heeft medegedeeld aan het in de nabijheid staande houten rasterwerk van den zolder, waarvan vervolgens, aangeblazen 'door den wind, die juist naar den kant van° het gebouw was, vonken in het brandhout op den zolder vlogen. Loosduinen. Den Isten December was met recht ons dorp in opschudding. Een hussaar, K. genaamd, die zijn meisje alhier had bezocht, geraakte in dusda nige opgewondenheid, dat de agenten het noodig oordeelden hem buiten de kom der gemeente te brengen. Dit geschiedde echter niet gemakkelijk en toen men hem na veel spartelens er buiten had, en dacht dat hij zijn weg naar de residentie vervolgen zou, had men buiten den waard gerekend en was onze hussaar in volle galop weer het dorp ingerend om op nieuw zijn baldadigheden te hervatten. De agenten wilden hem op nieuw arresteeren, maar nu liet hij zijn krachten gelden en sloeg de agenten als twee koeken tegen elkander onder dusdanig rumoer dat ook de burge meester zich naar de kampplaats vervoegde en eenige stevige dorpelingen verzocht de agenten bij te staan, wier krachtige vuisten dan ook dadelijk bewezen, dat liet beter is met hen te eten dan te vechten. Onze hussaar werd dan ook spoedig in 't cachot gesleept om zijn roes uit te slapen en daarna zijn welverdiende straf te ontvangen. Naar wij vernemen is j. 1. Zondag avond de laatste trein van Breda naar Botterdam bij de brug aan den Moerdijk gederailleerd. Ongelukken zijn niet te be treuren, maar het oponthoud duurde tot laat in den nacht. Zutphen, 2 Dec. Ten gevolge van den hoogen kerstand zijn de binnen waarden van den IJssel al- fiSEj' tot een groot genoegen der eigenaars, geheel overstroomd. Niet één plekje kan men daarin aan wijzen, dat niet minstens een voet met het slibberige vocht bedekt is. De liefhebbers van schaatsenrijden zullen dus, wanneer de wintervorst hare kracht mocht doen gevoelen, niet over gebrek aan ijs behoeven te klagen. Opmerkelijk is het, dat in het laatste der vo rige week in deze stad twee mensehen, die voor korten tijd 56 jaar waren gehuwd, als op hetzelfde oogenblik door eene beroerte zijn aangetast. Beiden, sedert dien tijd zonder spraak, zullen hoogstwaar schijnlijk het leven moeten missen. Buitenland. Frank rijk Na den voor liet Gouvernement ongunstigen uitslag der stemming over de motie van berisping der houding van de regeering tegenover de tallooze adressen van sympathie die de gemeenteraden aan den heer Thiers hebben ingezonden, heeft het geheele ministerie den President zijn ontslag aangeboden. De heer Victor Lefranc, minister van Binnenlandsche zaken heeft zich echter tot zondenbok voor allen gesteld en de heer Thiersheeft zijn ontslag aangenomen. De heer Victor Lefranc werd in het voorjaar lid van Kabinet, belast met de portefeuille van Koophandel. Na het eervol ontslag van den heer Casimir Périer verwisselde hij deze portefeuille met die van Binnen- landsch Zaken, doch hij bleek weinig berekend te zijn voor zijne omvangrijke tank. Zijne antecedenten hadden hem minister gemaakt; Lefranc was reeds in '48 commissaris-generaal der republiek, daarna lid van de Constituante en een van de warmste aanhangers van generaal Cavaignac, tot de coup iTétat van 2 December hem in het ambtelooze leven terugvoerde. Gedurende het gansehe keizerrijk onthield hij zich van deelneming aan de politiek, maar werkte als lid van de Parijsche balie; bij vergat evenwel niet, om, waar bet pas gaf, zich te doen kennen als een overtuigd republikein. liet departement der Landes, waar hij zijn maatschappelijke loopbaan was begonnen, zond hem naar de Nationale Vergadering, waar Lefranc zijne antecedenten niet verloochende; hij nam plaats op de banken der linkerzijde, wier welsprekende woord voerder hij was te Bordeaux en te Versailles. Toen Thiers hem in zijn ministerie opnam, juichte de libe rale minderheid in de Kamer, terwijl de rechterzijde haar spijt niet trachtte te verkroppen, maar ook 1111 bleek van Lefranc, wat omtrent ïavre, Pioard en de meeste mannen van 4 September reeds was gebleken, dat een uitstekend kamerlid nog geen minister, vooral geen minister van Binnenlandsche Zaken ia. De indruk, dien zijne ministerieele werkzaamheid heeft achtergelaten, was, dat het beleid der binnen landsche aangelegenheden aan zwakke was handen toever trouwd; Lefranc debuteerde met zijne ongelukkige drukperswet, en eindigde met zijne uiterst zwakke verdediging tegen den bitsen aanval van Changarnier. Men wil, dat reeds tot zijn ontslag was besloten, toeu de rechterzijde hem bij het debat van laatstleden Zaterdagafmaakte, en geen wonder, dat Thiers weinig moeite deed om hem te behouden. Op de banken der linkerzijde is zijne plaats, niet aan het hoofd van een departement waaraan eene zooveel omvattende adini- nistratievewerkzaapheid is verbonden. De vraag rijst nu, wie zal Lefrancs opvolger zijn Onwillekeurig werd het eerst gedacht aan Casimir Périer, die zich misschien door den persoonlijken in vloed van den president zou laten bewegen om zich andermaal aan het hoofd van het departement te plaatsen, dat hij verliet onder den indruk van de stemming op 7 Februari betreffende de verhuizing naar Parijs; doch volgens de laatste berichten is#de heer Périer niet te bewegen, en wenscht de linkerzijde bovendien, dat iemand, die gedurende de jongste krisis meer op den voorgrond is getreden, zal worden ge roepen om de ledige plaats te vervullendoor het ontslag van Lefranc toch is er slechts één vertegen woordiger der linkerzijde in het ministerie achteruit gebleven, nl. Jule3 Simon, en de heer Périer kan be zwaarlijk geacht worden deze fractie te vertegenwoordigen; hij is een van de pas bekeerde orleanisten, die sedert 7 Febr. eerst in het linker-centrum heeft plaats genomen. Men spreekt nu ernstig over den heer Martel, een van de invloedrijkste leden der Kamer en een liberaal van ouder dagteekening dan Périer; de omstandigheid, dat de heer Martel de woordvoerder was vau de min derheid der Kerdrel-commissie, maakt, dunkt ons, dit gerucht zeer waarschijnlijk. Tevens wil men, dat de heer Bichard, de voorzitter van het linker-centrum, in het ministerie zitting zal nemen in plaats van den heer Teisserenc de Bort, minister van Openbare Werken. De millioenen, de aan de familie van Orleans zullen worden teuggegeven, moeten worden verdeeld in acht deelen en wel.- aan den graaf van Parijs en den her tog vanChartres, als zonen van den hertog van Orleans; aau den hertog van Nemoursaan den prins van Joinvilleaan den hertog van Aumale aan den hertog van Montpensier; aan den koning der Belgen, den graaf van Vlaanderen en prinses Charlotte, keizerin van Mexico, als kinderen van prinses Louise van Orleansen aan de prinses van Saksen-Coburg, ge boren prinses Clementine van Orleans. De afstam melingen van koning Lodswijk-Philips zijn op dit oogenblik volgens den Sport52 in getal. Pruisen. Hoewel de officieele pruisische Staats-Anzeiger nog niet heeft gesproken, worden heden reeds de namen genoemd van de 25 nieuwe leden van het Heerenhuis, Het zijn de volgende de auditeur generaal Fleck, de onder-secretaris van Staat Bitter, de regeerings-presi- dent Friedberg, de directenrs van ministerieele depar tementen Schumann en Philipsborn, de onder-secre taris van Staat buiten dienst Sulzer, de president van de Bank Dechend, de diplomaten von Balan, laatst gezant te Brussel en Eichmann, gezant te Dresden de frankforter magistraat von Bethmaun-Hollweg- Bunowo, de president van de handel-maatschappij Günther, de generaals Henvarth von Bittenfeld, Stein- metz, von Peucker, Holleben en von Stosch. de grond eigenaar vom Bath, de onder-voorzitter van het hof van appèl Iienrici, de procureur-generaal Weber de gezant baron Magnus, de minister van Staat von der Heydt, de heer von Patow, de grondeigenaar von Neumann en de directeur-generaal der posterijen Stephan. Het debat over de kreisioet kan nu nog voor het einde van het jaar in het Heerenhuis begin nen. Noord -Amerika. Washington, 2 December. Het cougres is dezen middag bijeengekomen. In zijne boodschap betuigt Grant dank dat de vrede is gehandhaafdhij voor ziet niets wat den vrede kan bedreigen. De geschil len met Engeland zijn vereffend op de meest bevre digende wijze, in overeenstemming met de beginselen der Amerikaansclie politiek. De uitspraak van den Duitschen keizer in de quasstie van San Juan laat zelfs geen sehaduw meer rusten op de vriendschappe lijke betrekkingen en heeft ten gevolge, dat voor de eerste maal in zijne geschiedenis de Vereenigde Staten geheel bevrijd zijn van elke quasstie omtrent de gren zen. Grant brengt vervolgens hulde aau Juarez en hoopt, dat de nieuwe president door zijn bestuur de goede verwachting zal verwezenlijken omtrent zijne wijsheid, vaderlandsliefde en beleid en de bevesti°-iu°- der goede verstandhouding met de naburige landed wat volstrekt noodzakelijk is, opdat de' onwettige daden welke dc koloniën op de grenzen verontrusten mogen ophouden onder een welgeordend bestuur. De toestand op Cuba blijft nog dezelfde, maar de op stand heeft geenerlei kans om te slagen. Nochtans gelukt het Spanje niet hem te onderdrukken. De bestendiging der slavernij is de groote oorzaak dat de toestand voortduurt. Dit vreeselijke onrecht brengt ook vreeselijke rampen te weeg. Grant betreurt het dat ook de Amerikanen op Cuba noch altijd slaveu houden Spanje. De reiziger, schrijft een correspondent te Madrid die voor de eerste maal in Spanje kwam en het land niet kende, zou gisteren bepaald gemeend hebben, dat het gansehe land in oproer was. Iiet was de dag bepaald voor de samenkomst der raden van revisie in alle arrondissements-hoofdplaatsen, en alle vijanden van den tegenwoordigen toestand beijverden zich reeds ge durende eenige dagen om de jonge lotelingen, voor wie de loting ongunstig was uitgevallen, in gisting te brengen. De onverzoenlijke republikeinen riepen luide, dat eene krachtige revolutie noodzakelijk wasde alphon- sisten deelden in liet geheim geld uit en zij, die in schijn de republiek steunden, achtten het eene geschikte gelegenheid om het ministerie omver te werpen; daar het Kabinet geen genoegzame macht beschikbaar had om den opstand te dempen en de koning wel in den waan zou komen, dat Serrano en Sagasta de- eenigen ziju, die in Spanje de rust kunnen handhaven. De plannen ziju echter niet geslaagd, niettegen staande men tot allerlei logens de toevlucht nam, om de bevolking in gisting te brengen en tot een oproer te doen besluiten. Zoo werd een revolutionair bulletin verspreid, waarin bericht werd, dat Murcia de wapens had gegrepen, Arragon in laaien gloed stond, te Sar- ragossa het volk en de troepen slaags warendat overal dc steden brandden. De gemeenschap met An- dalusie heette verbrokenContreras had Sivilla verlaten en zich aan het hoofd der federalen gesteld. Elk oogen- was men de tijding wachtendedat de groote steden en de militaire korpsen zich bij de revolutie hadden aangesloten. Hare zegepraal was zeker. De reactie daarentegen liet hare organen bij dui zenden rondventen en tevens een supplement, waarin de redactie zeide, dat zij hare taak schorste, dat het woord thans aan het kruit was, en zij haar niet eer zouden hervatten dan na de overwinning of de nederlaag. Maar welke pogingen ook werden aangewend de //revolutie" te Madrid heeft zich bepaald tot het inwerpen van eenige glazen door straatjongens en het aanranden vau eenige politie-agenten, die dan op hunne aan randers schotenmaar de opstandelingen, een honderd in getal, waren verdwenen, zoodra zij vernamen, dat er twee kompagniën infanterie in aantocht waren. Wat de andere provinciën betreft, in Andalusie hebben een paar maires van kleine gemeenten zich aan het hoofd gesteld van benden van 30 man met wie zij, onder de leus //Leve de Bepubliek!" naar het gebergte zijn gevlucht. Maar in alle andere steden, met name in de grootere, hebben er geenerlei ongeregeldheden plaats gehad. Zooals men ziet, beschouwt deze correspondent de zaken niet van zoo ernstigen aard. De Pall Mall daarentegen, wiens berichtgevers doorgaans goed op de hoogte zijn, ziet den toestand veel duisterder in en toont aan, dat de koning over geene voldoend® macht beschikken kan om de orde te doen bewaren. In Murcia hebben de republiekeinsche oproerlingen niet, zooals het in den aanvang heette, de helft der stad bezet maar alleen de voorstad San Benito, waaruit zij echter weder verdreven werden. Bij de onlusten aldaar moeten er 35 personen gesneuveld zijn, terwijl er te Malaga 23 dood op de plaats bleven. De bende welke zich bij Areos de la Frontera ge vormd heeft en aanvankelijk 300 man telde onder Oarrasco, werd bij Ubrique door den overste Gurrea verslagen en uiteen gedreven In Valencia werd den 23sten de afgevaardigde Ocon, die vermond zich hier ophield, in hechtenis genomen, maar toen hij zich bekend maakte, weder op vrije voeten gesteld. Het is inderdaad eigenaardig hoe deze volksvertegenwoordiger, evenals voor korten tijd het lid van den Senaat Contreras, van hunne positie als cortesleden gebruik maken. Dat Contreras zich aan het hoofd der bende in de Sierra Morena gesteld heeft, wordt thans zelfs door de republikeinsche lgualdaa gezegd. Uit de Zuidelijke provinciën komen talrijke verzoe ken tot de regeering om bescherming tegen de aanvallen van de odstandelingen en beveiliging van de spoorwegen. De carlistische benden onder Castels, Camps en Molms is door de generaal Andia bij Aipen geslagen. Zij verloor daarbij twee dooden. Grriebenland. In Griekenland gebeuren weder zonderlinge dingen de kamer, die nog nauwelijks tijd heeft gehad om adem te halen, is reeds weder ontbonden, en dit al leen ter wille vau de ambitie van den minister Deli- georgts, het hoofd van een fusie-ministerie zonder politiek reegeringsbeginsel, dat bovendien sedert eenige weken was uiteengespat wegens verschil over de Laiirionquasstie. De koning, die onder zulke omstan digheden een ontbiudingsbesluit teekent, toont weinig op de hoogte te zijn van zijne roeping als grondwettig vorst. Maar wat men in Griekenland regeeren noemt" is met anders dan eene aaneenschakeling van coup's cl etateen dobbelspel tussehen de Canarissen en Buigarissen, Comundourossen en Diamantopoulossen waarm nu en dan een Deligeorgis of Christides eens als croupier dienst doet.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3