Buitenlandsch Overzicht. ring in de auders zoo krachtige liberale partij blijkbaar. Men kan zeggen dat de stand was als 97 tot 89. Bij de herstemming werden de 97 versterkt door 60 en nog 20 stemmen, die niet uit het liberale kamp waren aangerukt. Met nog enkele, die aan de eerste attaque geen deel genomen hadden en van welke het dus niet uit te maken is tot welk vaandel zij be- hooreu, is men van 97 gekomen op 174. De 89 groeiden door toevloed van bij de vaan behoorende achterblijvers tot 137 aan. Kou het anders of zij moesten ondanks dit onmis kenbaar bewijs van wakkerheid, voor de over macht zwichten Zoo zijn de feiten en we laten aan de lezers gaarne het maken van bespiegelingen over. Op één zaak moeten we alleen nog de aan dacht vestigen en dit is het oude spreekwoord „de eene dienst is den anderen waard." We hopen dat het liberale beginsel in Zie- rikzee, dit niet misschien spoedig tot zijn schade en spijt moge ondervinden. Binnenland. Z1EBIKZEE, 3 December 1872. IIeerdë, 29 Nov. Gisteren heeft alhier eene vreeselijke misdaad plaats gehad. De landbouwer Elbert Beekman vond, 's avonds omstreeks 5 uur t'huis komende, liet zeer verminkte lijk zijner vrouw in den gang zijner woning liggen. Volgens zijne verklaring was ook eene som van 700 ontvreemd, terwijl ook eene poging tot brandstichting was aan gewend, waarschijnlijk tot bedekking dezer dubbele misdaad. De brand werd echter door spoedig aan gebrachte hulp gebluscht. De justitie is reeds ijverig bezig met de instructie dezer treurige zaak. Het stoomschip Prins Hendrik is Dinsdag 11. met gebroken machine te Port Saïd aangekomen en zal aldaar repareeren. De schade is echter van weinig belang, zoodnt de reis nog deze week kan worden voortgezet. Een correspondentie uit Leiden aan de Zutphensche Courant geeft als de reden, waarom liet studentenkorps weigerde uit de kas bij te dragen voor liet monument van Thorbecke, dat de staud der kas deze uitgave niet toeliet, vooral met het oog op de kosten voor andere zaken, als de viering Van den stichtingsdag in 1875. Een bijkomende reden was het medestemmen van jongelieden, die pas student waren geworden en, wat aan de jeugd eigen is, zich bij de oppositie voegden. Een politieke bcieekenis had het votum volstrekt niet. In de vorige week heeft te Amsterdam eene zeld zame en hoogst eigenaardige feestviering plaats gehad, zooals er waarschijnlijk nog geen gevierd is. Niet minder dan 43 doofstommen uit Alkmaar, Gouda, Botterdam en Utrecht hadden zich vereenigd ter her denking vau den geboortedag des lieere'n Guyot, den menschlievenden oprichter van liet gesticht voor doof stommen te Groningen, wien velen der aanwezigen de teruggave van hun maatschappelijk leven te danken hebben. De Javasche Courant van 22 October bevat de volgende berichten van Deli Ann een rapport van den koiumandant der expe ditionaire troepen te Deli, loopende van 27 September tot den 2den dezer, wordt het volgende ontleend Te 4 ure des morgens van eerstgemelde dagtee- kening, rukte uit Tandjong-Baleh een strijdmacht, bestaande uit twee kolonnes, onder bevel van den kapitein der infanterie Kroesbeek tegen Lamargo op. Yan deze kolonnes ieder sterk 70 officieren en minderen der infanterie, benevens bijbehoorend per soneel der artillerie en ambulauce, was de éene bestemd om den hoofdaanval te doen, en de andere, onder bevel van den lsten luitenant van der Veen, om eene omtrekkende beweging te verrichten en den vijand in den rug aan te tasten. In haren opmarsch werd deze laatste kolonne door het opruimen of omgaan der door den vijand aangelegde hindernissen zoodanig opgehou den, dat zij eerst ten 71/3. ure de versterkingen ge naderd was. Alstoen werd het signaal tot den storm aanval gegeven en rukten beide kolonnes voorwaarts. In weinige minuten was de versterking overmees terd. De 1ste luitenant Prager, benevens twee Europe- sclie onder-officieren waren bij den aanval door ko gels gewond. De in groote menigte op het terrein geplante randjoes hadden de onzen niet tegengehouden. Een 25tal manschappen had intussclien daardoor kwetsuren bekomen. De vijand had geene dooden of gewonden achter gelaten, maar die op zijn, door het zwaar begroeid ravijn beveiligden terugtocht medegenomen. Volgens ingekomen berichten, voor welker juistheid overigens niet ten volle kan worden ingestaan, zoude 's vijands verlies 50 a 60 man bedragen hebben. Een detachement, op het terrein achtergelaten, werd belast met den bouw van een tijdelijke versterking, waartoe de materialen van de door den vijand opge richte werken gebezigd werden, en met liet doen van verkenningen naar de zijde van Laoe-Potak. Den 29sten daaraanvolgende werd het hoofdkwar tier overgebracht naar Tandjong-Baleh. Toen op 1 October bij eene verkenning naar Soengei-Bekilon gebleken was, dat in den vorigen nacht de opstandelingen verdedigingswerken hadclen aangelegd nabij Laoe-Potak, werd onmiddellijk last gegeven ook die werken aan te vallen. Aan dezen last werd den volgenden dag voldaan. De aanval op dezelfde wijze ondernomen als bij Lamargo, werd door den vijand niet afgewacht. Eenige geweren werden in de overhaaste vlugfc door hem achtergela ten en door de troepen gevonden. Op de plaats zelve werd terstond een aanvang gemaakt met het bouwen van een gemeenschapspost voor I onderofficier en 15 manschappenwaarna de kolonne tot Laoe-Potak voortrukte. Na eenige geweerschoten werd ook deze plaats door den vijand ontruimd, waarop de kolonne naar Lamargo terugkeerde. Eene andere kolonne, den 2den van Soenggal te Tandjong-Baleh aangekomen, werd dadelijk opgezon den naar Lamargo, ten einde den volgenden dag eene verkenning te doen naar de Soengei-Bekilon. Het aantal zieken bedroeg op 1 October 72 mili tairen, waarvan 29 Europeanen, benevens 64 koeli's en kettinggangers. Dagelijks vielen er hevige regens, hetgeen het aan tal der gevallen van buikziekte onder de troepen deed toenemen. sclie rijk, zijn omtrent de verzendig van gelden door middel vau postwissels tusschen Nederland en de vereenigde staten van Noord-Amerikn, de volgende bepalingen vastgesteld, die met 10. December a. s. in werking zullen komen. Door de Nederlandsche postkantoren worden geen sommen tot eeu liooger bedrag dan van 124,14 of van 49 dollars 70 cent overgemaakt. Behalve de nauwkeurige opgave van den naam en de woonplaats van den geadresseerde, wordt mede de opgave van den naam en de woonplaats van den afzender in den postwissel vereischt. Andere schrif telijke mededeelingen zijn niet geoorloofd. Het recht wegens elke afzonderlijke geldverzending naar de vereenigde staten bedraagt: voor sommen van 12,42 of daar beneden 0.30 voor sommen boven 12,42 tot en met 24,83 ƒ0,60 voor 24,83 tot f 49,66 ƒ1,20; voor 49.66 tot 74,49 f 1,80; voor/ 74.49 99.32 f 2,40 en voor f 99,32 124,14 3.00. Papexdrecht, 29 November. Heden namiddag, te omstreeks 1 ure, is van een opvarende werk-aak, ter hoogte van de krib boven de Noord, voor deze gemeente, over boord gevallen en verdronken de per soon van Dirk Dubbeldam, werkman, wonende te ITardinxveld. De overledene was de kostwinner zij ner hoogbejaarde moeder. Den 27 Nov, is in den Braakman, aan de Wester- Schelde, een met tarwe geladen schuit gezonken thuis behoorende te Philippine en bestemd naar 't Man- ritsfort. Yan de aan boord zijnde drie personeu is de eene knecht aan wal gezwommen doch de schipper en de andere knecht zijn verdronken. In de zittiug van jl. Dinsdag heeft de commissie tot onderzoek van het voorstel - de Kerdrel, zich officieel in de vergadering doen hooren. 't Was reeds bekend dat de commissie niet tot eenstemmigheid was kunnen komen en dat er daarom twee rapporten zouden worden uitgebracht, een van de clericale - monarchale meerderheid en een vau de verzoeningsgezinde minder heid. Bij monde van den heer Batbie bracht de meerderheid der genoemde commissie een voor den heer Thiers allerscherpst rapport van haar meening uit. De Eranschen hebben er nog al slag van om reeds in 'teerste oogeivuiiK. vuui «iiciiv>i rwouliijuoclcu puntige namen te verzinnendit rapport werd ge- carateriseerd door de uitdrukking dat Thiers moest stichten een Gouvernement de Combatnatuurlijk in de veronderstelling dat hij zich plaatsen zal aan het hoofd der heilige wit - zwarte phalanx der rechterzijde. Werkelijk was 't geheel een uittarting om Thiers tot aftreden te dwingen en zou dan terstond een dictator schap van Changarnier optreden als overgang tot de monarchie. De rechterzijde bedroog zich evenwel ge heel en al iu de beoordeeling van den geest der natie. De natie wil thans allerminst de kansen van den burgeroorlog trotseeven. De toeleg van de uiterste rechterzijde mislukte voor 'toogenblik. De minderheid der commissie adviseerde tot de handhaving der republiek, met regeling der ministrieele verantwoordelijkheid. In de gegeven omstandigheden kon Thiers er niet aan denken andermaal van aftreden te spreken. Zelfs al kon hij er vrij gerust op zijn dat de uitslag van den burgeroorlog toch voor 'toogenblik de be vestiging der republiek zou zijn, was 'tonverantwoor delijk vau 't reeds zoo zwaar beproefde land zulk een zwaar offer te vergen. Er moest derhalve nog een laatste poging worden beproefd om tot bemiddeling te geraken. De heer Dufaure deed namens liet gouvernement het voorstel om een commissie van dertig leden te benoemen ten einde zoo spoedig mogelijk ontwerpen gereed te maken tot regeling der ministrieele verant woordelijkheid en van alle verdere hervormingen die in de boodschap van den president g'enoemd waren. Dit voorstel is met een niet onaanzienlijke meerdeiheid van stemmen (370 tegen 334) aangenomen en de Kerdrel commissie daardoor vervallen. Evenwel is dit geen oplossing van de moeielijkheden. Er is alleen tijd gewonnen, tijd tot nadenken voor alle partijen, die thans wèl hebben te overwegen welke verant woordelijkheid zij op zich nemen, zoo andermaal de meerderheid der commissie royalistisch gemaakt wordt. Dan zou de losbarsting van den storm slechts eenige dagen uitgesteld zijn. Het is wel te verklaren dat een ongewone agitatie van een en ander het gevolg is geweest. De heer Thiers werd overstroomd met een vloed van adressen van symphathie. Generaal de Chanzy gaf zelfs aan den minister van oorlog niet onduidelijk te kennen dat ingeval van nood de republikeinsclie regeering op hem kon rekenenhij stelde namelijk voor een kamp op te richteu in den omtrek van Tours. Hieruit blijkt ten duidelijkste liet ernstige van den toestand. Naar men verneemt, bestaat er vooruitzicht, dat reeds in 1874 schepen uit de Noordzee rechtstreeks langs het kanaal door Holland Amsterdam zullen kunnen bereiken. (Hbl.) In den gemeenteraad van 's Gravenliage is met groote meerderheid besloten geerie reorganisatie in de hoogere burgerschool te brengen. In de zitting van 27 Nov. van den raad te Ileinenoord is men tot de onaangename ontdekking gekomen dat, volgens een. nauwkeurig onderzoek van ged. staten van Zuid-Holland, sinds 1855 alle benoe mingen van wethouders behalve die op 7 Sept. 1869 onwettig zijn geschied, zoodat die gemeente 17 jaren lang een onwettig samengesteld dagelijksch bestuur bezat. Aan een hoofdofficier in de residentie is een tref fend ongeluk overkomen. Buiteu het dorp Wassenaar begon liet jonge paard dat hij bereed plotseling te steigeren en wierp den ruiter ai'. De officier was in den val met het achterhoofd tegen een aan den weg staanden boom geslingerd en kwam daarna met een belangrijke wond aan het hoofd op den puinweg terecht. Eerst een uur later werd de lijder geheel bewusteloos gevonden, en op de buitenplaats van de familie v. B. liefderijk opgenomen en verzorgd. De verwonde is per rijtuig naar de stad overgebracht; de verwonding is vrij ernstig. De toren van de in aanbouw zijnde B. C. kerk te Zeelst (N.-Brab.) is omvergewaaid. Aan den feilen wind op Maandag is het ook te wijten dat een landbouwerswoning te Baamsdonk, die in brand was geraakt, met alles wat er zich in bevond afbrandde, en zelfs een schuur, op ongeveer 50 meters afstand, een prooi der vlammen werd. Bij Z. M. besluit van 24 Nov. is de heer TI. Kurz beuoemd tot Ned. consul te Inharabaiio, voor de Portugeescbe bezittingen ter kust van Mozambique. Zaterdag morgen is alhier door Zr. Ms. transport stoomschip Frans Naerebout in de haven gesleept, het lichtschip geslatioueerd op de Noord-Hinder hetwelk door den storm van Donderdag was van zijn ankers geslagenhet wordt hier weder van het noodige voorzien, om spoedig op zijne bestemming weder gebracht te worden. In de jongste zitting der kamer van volksverte genwoordigers in Belgie heeft de heer d' Aspremont Lynden, minister van buitenlandsche zaken, een wets ontwerp ingediend tot goedkeuring der conventie tusschen het Belgisch gouvernement en het gouverne ment der Nederlanden gesloten, betreffende de in- dijkingswerken van het Zwin. Ten gevolge van nadere schikkingen tusschen de Nederlandsche postadministratie en die van het Duit-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2