)879 No 96. Zaterdag 30 November. 75ste jaargang. Provinciale Geldleeningen. LOTING VOOR DEN DIENST DER BRANDWEER. litiek Leven. Het Dijkwater, het Zijpe en de Spoorweg. DE VERKIEZING. BEKENDMAKING. yiiitiK/iiscm. comm. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEEEAND, Gelet op het besluit der Staten van den lillen November 1871, no. 17, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 38sten 'dier maand, no. 11. opge nomen in het Provinciaal blad van Zeeland, no. 138 var. 1371, en op het besluit der Staten van den llden Jtdii 1872, no. 11, goedgekeurd bij Koninklijk be slui: van den 9den Augustus daaraanvolgende, no. 44, opgenomen in het Provinciaal blad van Zeeland, no. 70 van 1872 In aanmerking nemende, dat behoort te worden te gelde gemaakt a. van de geldleening, ad 80.000, alsnog 4.000 b. van de geldleening, ad f 79.000, het geheel bedrag; Besluiten: vs. kennis te brengen van belanghebbenden BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor be noembare personen moet geschieden, ter voorziening in de plaatsen, die door ontslag of op andere wijze zijn openge vallen, zal plaats hebben in het openbaar op "WOENSDAG den 11 DECEMBER aanstaande op het Raadhuis ter Kamer van Burgemeester en Wethouders, te beginnen des voor middags om 10 uur. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van van be noembaren zijn geplaatst, uit, bij die loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hen, dat zij regt hebben zelve hun lot uit de Bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der Leden van het dagelijksch bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 27 November 1872. De Burgemeester en Wethouders v. C1TTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. menigeen is nog behebt met de denkbeelden der 18e eeuwers, die, rustende op de lauweren hunner voorzaten, in den zoeten maar veroor- deelenswaardigen waan verkeerden, dat zij zich die lauweren voor een deel mochten toeëigenen en niets behoefden te doen. Het geringe getal, dat zich menigmaal aan de stembus liet zien, het weinige bezoek der openbare vergaderingen is bet bewijs voor de waarheid onzer klacht. Anderen gingen verder, ja te ver. Zonder te letten op de edele bedoelingen van den Grond wetgever, wierpen zij zich op tot volksleiders, en kozen niet altijd de beste en geoorloofde middelen, om te erlangen, wat zij meenden, dat goed was. Wij hebben het in ons vorig nommer nog met een enkel woord vermeld, toen wezen op de aanbeveling van den beer Blom door de Nieuwsbode, eene aanbeveling, die de heer Blom zelf betreurde en ten zeerste afkeurde. Neen, bet politiek leven, waartoe de Grond wet van 1848 ons roept, mag niet insluimeren, maar mag ook niet ontaarden iu wild en woest geschreeuw, in verachting van wat in de te genpartij goed is. Het politiek leven moet lei den tot ontwikkeling, tot verheffing van ons volksbestaan, eu eerst als liet gevoel van het ware en juiste constitutioneele monarchisme in ons leeft eu zich openbaart, kan het land, pro vincie en gemeente wel gaan. In no. 92 vermeldden wij dat er in de Nieuwe Middelburgsche Courant ernstig- bezwaar was gemaakt tegen overbrugging of afdamming van liet Zijpe. In een artikel in de Nieuwsbode geeft een schrijver als zijn meening te kennen dat in dit bezwaar geheel kan voorzien worden door de vaart die thans gaat door 't Zijpe te verleggen naar het Dijkwater en dus langs Zierikzee. 'tls gelukkig dat het plannen maken goedkooper uitkomt dan het uitvoeren der werken zelf. We kunnen ons nu ook wel zonder iets te prmju- dicieeren eens met die plannen bezig houden. Onzes inziens zou verreweg de eenvoudigste en goedkoopste weg zijn afdamming van het Dijkwater en overbrugging van het Zijpe. De dam door het Dijkwater zal weinig kosten de brug over het Zijpe zal veel geld kosten. Bovendien zal die brug altoos eenige belemming voor de vaart opleveren; in geen geval echter verhindering dier vaart of bederf van het vaarwater. liet in de Nieuwsbode aangegeven plan wil afdam ming van het Zijpe eu kanalisatie van het Dijkwater. Schijnbaar is dit plan, vooral voor Zierikzee, veel schooner; 'tis echter werkelijk aan zooveel bezwaren onderhevig dat de geheele spoorweg-onderneming er door in gevaar zou kunnen worden gebracht. Laat ons dit eens wat nader aantocnen. Het Dijkwater is een sedert eeuwen toegeslikt en eu vervallen vaarwater; reeds voor drie eeuwen was het op vele plaatsen doorwaadbaar. Om het in te richten tot een geschikt vaarwater voor groote en kleine schepen, zou meu een geheel nieuw kanaal moeten gravenvan de bestaande geul zou wegens de vele bochten nagenoeg geen partij kunnen getrokken worden bij den aanleg van dat kanaal. Men zou de dijken geheel moeten vernieuwen of liever geheel nieuwe dijken aanleggen. Het kanaal zou aan de noordzijde bij de Grevelingen zoowel als aan de zuidzijde bij de stad Zierikzee door kapitale schut sluizen moeten afgesloten worden, daar een open kanaal binnen zeer korten tijd zou verzanden of, als 't waar is dat er zooveel verschil in de getijden be staat tusschen de Grevelingen en de haven van Zierikzee, zou het weldra de ingedijkte kleine polders verzwelgen en een grijpende wolf worden voor Schouwen en Duiveland. Over het kanaal zou een groote spoorwegbrug moeten komen. Een en ander samenvattende zou men dus krijgen door dit plan te volgen, in plaats van een voor de scheepvaart wat lastige brug te Zijpe, een kanaal met vier belemmeringen voor de scheepvaart, nl. de haven te Zierikzee, voor doorvarende schepen natuurlijk ook een belemmering, twee schutsluizen en een spoorwegbrug. Met het oog op de scheepvaart naar Holland en den Rijn verdient dus de overbrugging van het Zijpe Aanstaanden Vrijdag zal de herstemming plaats hebben ,1e verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Wij vestigen hierop de aandacht der 1 „ars en vertrouwen dat zij, zoo mogelijk op duidelijker wijze dan bij de eerste stemming, van i.-m belangstelling in de publieke zaak blijk z>geven. Immers de opkomst ter stembus eel beter zijn. Dat onverschilligen of tegen ders thuis blijven kunnen we na'uurlijk als niet te versmaden buitenkansje beschouwen ;r, 't gebeurt belaas ook wel, dat vrienden en v .standers toch niet warm genoeg zijn on rich de moeite te geven van een gang naar f tembus. Dit doet meer kwaad dan velen.wel denken. j H ij herbalen bij deze onze aanbeveling van den lieer W. A. OCHTM.AN, den Directeur der Garaucme-fabriek, Wij willen geenszins de taktiek volgen an sommigen, die om hun kandidaat er door te sleepen, den mededinger zooveel mogelijk verkleinen. Beklagelijk en schriel, om niet iets ergers te zeggen, vinden wijjiet dat de coterie die den biao, in dè Goessch Weekbl tieuiad Mrt jft, f»'. VAit XJXO .M JL/jua! r B U T E U X, Grifier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken den uitslag bekend van de op heden gehouden ver kiezing van drie leden in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, waartoe bij volstrekte meer derheid van stemmen zijn benoemd de heeren C, van der VLIET, Dz., J. W, VORSTHEUVEL LA BRAND, en F. O. van de VELDE OLIVIER. Zierikzee, den 27 November 1872. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. is gesloten eu bevat in zich den ?S, die aan bun burgerplicht vol- ■door een hunner, wij mogen wel der voornaamste burger rechten Welke de uitslag der verkiezing 3 vaa de kandidaten zal zitting :emeente-raadzaalis voor als nog u' dit weten wij, en kunnen wij t politiek leven zich ontwikkelt, leven is. tijd (het is nu ruim vier-en-twiutig dat slechts enkelen geroepen Iks vertegenwoordigers in 'slands-, vemeente-raadzaal af te vaardigen. ,n kiezers verleende liet mandaat die het collegie van kiezers bad noest tevreden zijn, met hetgeen adden gedaan. Maar bet jaar 1 jaar iu de geschiedenis der wel eerst een storm, die de Staten hunne grondvesten deed sidderen, storm waren de giftige dampeu ïosfeer in het leven der natiën een kampstrijd van zeer korten >pa daar, geheel verjongd, een t tegengaande. ad had in den sehok des tijds •land was een oogeublik met reigd geweest, doch de wijsheid ;id van zijn ridderlijken koning ie orkaan bezworen. De con- arebie was niet alleen gered, reerd. Eene herziene grondwet volk, dat Nederland voortaan nnemen in de ïrij der volken d gehuldigd en beoefend wordt, de natie isniet de natie Ons volksbestaan gebouwd op van vrijheid, gesteund door de innigste beginselen, behoefde izen voor achteruitzetting van e, in het laatst der vorige eeuw nbesuisdheid en als een holle encven, werd nu met bezadigdheid g gebrachtde rechten van den van den burger. Ieder zou deel hebben aan de lotgevallen van den staat. Ieder kon zich beschouwen in zijne waarde als staatsburger. Ieder wist, dat hij de hand mocht slaan aan de staats-machine. Regtstreeksche verkiezingen van leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, ziedaar de eerste vrucht, die van den boom der herboren constitutie ge plukt werd. Openbaarheid der beraadslagingen van de vertegenwoordigers was het heilzame gevolg van den strijd die gevoerd was geworden tusschen de droomerigheid der 18e eeuw en de ontwaakte eigenwaarde der 19e eeuw. Heeft men die vrucht zich toegeëigend Heeft men dat gevolg toegejuicht Acb, zoo

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1