Buitenlandse^ Overzicht. //dat bij herhaling stemmen uit en buiten dc Yer- eeniging z-ijn opgegaan, daarhenen strekkende, dat aan tappers en soortgelijken //Van wege het voor de uit oefening' dier beroepen te betalen of betaalde, patent" voortaan geen recht vau kiesbevoegdheid mocht worden toegekend z/dat de Yereeniging bij onderscheidene adressen de wenschelijkheid, de billijkheid, dc noodzakelijkheid en de betamelijkheid dezer beperking heeft voorgedragen en dat die beschouwing bij zeer velen in den lande instemming heeft gevonden; //dat men zich alzoo gevleid had met de hoop dat wanneer de Regeering «eenmaal een voorstel zou doen tot wijziging' der kieswet, ook gevolg zou worden ge geven aan den boveubedoelden wensch z/dat de Yereeniging alzoo tot hare teleurstelling heeft opgemerkt, dat dit onderwerp in het onlangs ingediend ontwerp van wet tot wijziging cler kieswet van 4 Juli 1S15 St. bl. no. 37, onaangeroerd bleef; z/dat de Yereeniging van oordeel is, dat het Staats burgerlijk kiesrecht niet behoort te worden toegekend aan de uitoefenaars van bedrijven, bepaaldelijk niet //ter oorzake van die bedrijven", welke hen, ingevolge de bepaling van art. 188 der Gemeentewet, stelt onder de politie van den Burgemeester //Redenen waarom de Yereeniging de Tweede Kamer der Staten-Generaal eerbiedig, doch met bescheiden aandrang verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850 St. bl. 110. 37 in dier voege worde geamendeerd, dat aan art. 5 dier wet worden toege voegd cle woordenalsmede de zoodanig en, die een of meer bedrijven uiloef enen in art. 5 der wet van '29 Juni 1851 St. bl. no. 85 genoemd. 'tWelk doende enz. De Nederl. Yereenig. voornoemd. {get.) J. L. de JONGE, Voorzitter. Mr. C. C. E. d'ENGELBRONNER, Secretaris. Aan dr. A. de Jager is op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de Ned. taal aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. Hem is, na veel discussie, met het oog' op zijn bijzoudere verdiensten, een jaar- lijksche toelage vau/2000 Verleend. Be verordening- liet niet toe hem pensioen te verleenener zal echter een voorstel gedaan worden om die verordening te wijzigeu. Op het postkantoor in een onzer groote steden wenschte onlaugs iemand honderd postzegels van 1 cent te koopen en bood daartoe den beambte 100 cents aan, die deze weigerde in betaling aan te nemen. Be kooper oordeelde dat de ambtenaar volkomen in zjn recht was, doch begon de postzegels nu bij het stuk te koopen, en hiertegeu kon de beambte tot zijn spijt niets inbrengen. 11 jurait, mais trog tard, qu on ne Vy grendrait glus Woensdag heeft te Rotterdam de vergadering plaats gehad van de voorstanders der denkbeelden van dén heer Schuld en eeltige andere heeren, om maatregelen te beramen tot wering van de dronkenschap. Be bijeenkomst was vrij druk bezocht. Be heer schuld opende haar met eene rede, waarin hij het nadeel van de dronkenschap aantoonde. Be beraadslaging liep voornamelijk over de verhouding van de op te richten vereeniging ten opzichte van de maatschappij tot af schaffing van sterken drank, tegenover welke men zelfs den schijn van vijandelijkheid wilde vermijden. Ten slotte werd besloten, dat de yereeniging zich voorloopig slechts ten doel zou stellen strafbepalingen te verwerven tegen openbare dronkenschap. Be com missie, welke de vergadering had belegd, werd bij acclamatie tot bestuur benoemd. Beze zijn de heereil J. E. Schuld, geneesheer te Meerkerk, C. Th. Montijn, ontvanger der registratie en domeinen te Bruten, P. van der Esch, hoofdonderwijzer te Leerbroek, N. van de Water, predikant te Meerkerk en J. W. van Maanen, predikant te Nieuwland. Een verschrikkelijk ongeval had Dinsdag-middag ijl de prov. Groningen plaats. Be passagierswagen, die van Groningen op Zijldijk rijdt, vertrok om 2 uur met 7 passagiers. Bij de Ruisschebrug gekomen, passeerde een kapchais, waardoor het paard voor den passagierswagen verschrikte en met den wagen en al len, die er in zaten, in het Bamsterdiep stortte. Be voerman kwam op het paard terecht en is ongedeerd op het droge gekomen. Onmiddellijk werd hulp ver leend om cle passagiers te redden, maar welke moeite men ook aanwendde, gelukte het slechts vier te be houden. Be andere drie werden levenloos uit het water gehaald. Be sergeant bij het instrucie-bataljon te kampen, die een schot loste op een zijner kameraden, is tot degradatie en opzending bij het regiment veroordeeld. Be auditeur militair oordeelde dat geen termen aan wezig waren om de zaak voor den krijgsraad te brengen. Yan Ameland wordt het volgende gemeld: Het werk der aanhechting van dit eiland aan den vasten wal heeft, wegens de stormen in de vorige week, zoo veel schade bekomen, dat men meent dat die, bij niet voldoend aanwezig materieel, in dit jaargetijde niet hersteld kan worden waardoor men vreest, dat de schade nog zal toenemen. Be schepen, waaronder van 70 tonnen inhoud, kunnen de aaiiheclifcings- werken nu met volle lading ongehinderd passeeren. Men hoopt daar echter dat de aandeelhouders door deze schade niet zullen worden ontmoedigd en het werk in het aanstaande voorjaar opnieuw zal worden aangevangen en doorgezet, daar die aanhechting voor dit eiland van groot belang wordt geacht. Be Gemeenteraad van Goes heeft besloten zich tot den Minister van Binnenlandsche zaken en tot de Prov. staten te wenden tot ondersteuning van het plan om daar een landbouwschool op te richten waarvan de jaarlijksche kosten, buiten die der oprichting, op ƒ10,000 worden geraamd. In verband met het geen we vroeger omtrent de zaak der Zeeuwsche landbouwscholen gezegd hebben komen we nader op dit punt terug. Bergen-op-Zoom, 21 Nov. Heden, Donderdag middag, had de aangekondige openiug der suikerbeurs plaats in het Nederlandsche koffiehuis van den heer E. Lemmers. Burgemeester en Wethouders waren op verzoek van de kamer van koopliaudel hierbij tegenwoordig, en werd door den burgemeester deze suikerbeurs als //ge opend" verklaard. Be heer Swaan, president van de kamer van koophandel, nam daarop liet woord en drukte o. a. den wensch uit, dat door eene trouwe opkomst deze beurs aan het doel mocht beantwoorden. Hardingen. In den loop dezer week was in een gezin te dezer stede een kind van acht jaar bijna door vergif gestorven. Men had, oin zich van de nog steeds overvloedige ratten te ontslaan, een bordje brij, met rattenkruit! vermengd, onder de kachel geplaatst. Snoepzucht verleidde den jongen van dit gerecht te eten, ofschoon hij het had zien toebereiden. Alras openbaarden zich de gevolgen, in braking en inge- wandspijnen, en alleen aan de spoedige hulp van den geneesheer, die een braakmiddel liet toedienen, is het te danken dat de onvoorzichtige knaap er goed afge komen is. Utrecht, 22 Nov. Men houdt zich bezig met de bewapening van liet fort te Rhijnauwen deze sterkte, die een der grootste in de Uürechtsche linie is, zal met het geschut van de nieuwste vinding, met ruim 100 vuurmonden gewapend worden. Z. M. heeft aan J. M. van Kempen, fabrikant te Yoorschoten, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 3de kl., hem door Z. M. den keizer v.an Rusland geschonken. Jl. Maandag was in Eensgezindheid te Amsterdam eene vergadering beLegd vau aandeelhouders in de vereeniging voor den bouw van 1000 burgervvoon- huizen. Be commissarissen verklaarden daarin hunne betrekkiug te zullen nederleggen, omdat ondanks alle aangewende moeite, slechts een klein getal aandeelen was kunnen geplaatst worden. Velen der aanwezigen achtten het wenschelijk' de onderneming niet door te zetten. In een volgende vergaderiug zal een bepaald besluit genomen worden, zoowel ten opzichte van het al of niet voortzetten, als ten opzichte van cle vraag in handen van wie het geldelijk beheer gesteld zou worden, indien commissarissen bleven volharden in hunne voornemens om af te treden, Commissarissen verklaarden bij hun besluit te blijven. Be heer Ph. Rank, hoofdonderwijzer te Amsterdam, heeft appèl doen aanteekenen vau het vonnis, door de Arr.-rechtbank geveld. Volgens het N. v. d. D. is door den ex-kapitein Janssen thans een derde adres aan de Tweede Kamer ingezonden, waar zaken vermeld zijn, die aan het publiek tot dusver onbekend waren. Eerstdaags zal dit te Leeuwarden in het licht verschijnen. Woensdag is men er eindelijk in geslaagd het wrak van de Batavier te lichten en 100 yards dichter bij den oever te brengen. Er waren niet minder dan elf kettingen onder het schip, en met het opkomen van het tij zag men dadelijk dat thans de pogingen met een goeden uitslag zouden worden bekroond. Het wrak licht thans buiten het gewone vaarwater, maar men zal trachten het nog nader op den oever te slee pen. Het dek is door de kracht van het water geheel uit het verband gerukt, en een groot gedeelte clei- lading is naar de Yictoria-Bocks overgebracht, waar het zal worden verkocht. Men schrijft ons uit Yeenhuizen Be rijks koloniën Ommerschans en Yeenhuizen hebben in dezen zomer een goeden oogst gehad, zoo dat er voor de voeding aardappelen genoeg verbouwd zijn en ook geeu hooi eu haver behoeft gekocht te worden. Be zoogenaamde vetstal levert uitmuntende exemplaren slachtvee en cle ossen, die men niet meer als trekdieren gebruikt en gemest worden, zijn zeer vet en van buitengewone zwaarte. Men moet ook erkennen dat de voeding en behandeling der runderen niets te wenschen overlaat. Be leprozen, die in liuu hospitaal afgezonderd leven, zijn 7 in getal. Bat die ziekte besmettelijke is, wordt nu algemeen geloofd. Be oogziekte, waaraan nog ruim een honderdtal kolonisten lijden, is niét van ergen aard. Be vrijheid' aan kolonisten gegeven, om al dan niet tel' kerk te gaan, doet in cle bedehuizen des Zondags tal van ledige plaatsen zien en men betwij felt, of die vrijheid wel gunstig werkt. Hef ernstige van den toestand in Erankrijk verplicht ons heden andermaal, in ons overzicht, cle aandacht onzer lezers op dat land te vestigen. Be storm, dien wij meenden dat zou kunnen losbreken bij gelegenheid der behandeling van het voorstel Iverdrel is reeds sneller komen opzetten. Be zitting cler Nationale Vergaderiug van den IS was een der luidruchtigste die de luidruchtige Nationale nog heeft gehouden. Be oude generaal Changarnier interpelleerde liet Gou vernement over de reis van Gambetta in liet Zuiden i en vooral over de redevoering door dien vurigen repu-/ blikein op een banket te Grenoble gehouden. Bé geheelc rede van Changarnier was een scherpe philippics tegen Gambetta, doch te midden van schijn-complimentem aan 't adres van den heer Thiers ontbrak het nipt aan zetten die rechtstreeks voor den president bestemd waren en hem vooral moesten herinneren datde rechterzijde de republiek en 'fc gouvernement slechts als voorloogig wilde blijven beschouwen. Wij zullen het levendige debat dat Changarniers woorden uitlokte en welke hem zelfs een berisping van den voorzitter der vergadering- deden ontvangen, niet volgen. 'tKomt hier op neerHet Gouvernemeut verdedigde zich, en herhaalde hoe het gedrag van Gambetta was afge keurd. Be heer Thiers zelf nam het woord om den hem toegeworpen haudschoen op te rapen, daar het voor hem even als voor iedereen duidelijk was dat cle aanval niet gold Gambetta maar 'fc republikeinscke Gouvernement dat zich nu bepaald als zoodanig had uitgesproken en als definitief beschouwd. Gij hebt de kwestie van vertrouwen opgeworpen, riep de heer Thiers de rechterzijde toe, de kwestie van vertrouwen en gij erkent het gouvernement niet als gevestigd, welnu, vestig een gouvernementmaak aan den voorloopigen toestand een eindeChangarnier hield zijn rol goed vol en, het woord nemende tartte hij Gambetta uit zich te cloeu hooren. In elk ander geval zou 't natuurlijk den heer Gambetta aan geen woorden ontbroken hebben doch hij speelde zijn rol nog veel meestelijker dan Changarnier enzweeg, waardoor al de kracht vau den geheelen aanval bleef neerkomen op 't punt waarop hij gericht was nl. 't Gouvernement vertegen woordigende de republiek. Om alles ter wereld zou de heer Gambetta geen woord hebben moeten zeggen, op zijn standpunt natuurlijk. Ieder ging nu het ernstige van den toestand gevoelen die inderdaad geen andere was dan een parlementaire poging tot revolutie ten gunste van den hertog van Aumaïe. Men stelde om uit de spanning te geraken inotien voor tot aanneming eener orde van den dag. Be eene na de andere werd verworpen en ten slotte die van den heer Mettetal//Be Vergadering, rekenende op de geestkracht van het Gouvernement en verwerpende de leer, die op het feestmaal te Grenoble is verkondigd, gaat over tot de orde van den dag," met 267 tegen 117 stemmen aangenomen. Ondertusschen hadden vele leden de vergadering verlaten, een groot aantal hield zich buiten stemming en liet resultaat is, hoe ook beschouwd, ongunstig voor het Gouvernement van den heer Thiers. Merkwaardig was de houding die de hertog- van Aumale gedurende de stemming aannam. Schijn baar verwijderde hij zich, nam hoed en jas, doch bleef aan, 't buffet staan en liet zich daar van oogenblik tot oogenblik den loop der stemming rapporfceeren. Brutaal of domwat zal men hiervan moeten zeggen, doch zeker is het dat cle uiterste rechterzijde den dag van den 18 November als een gewichtige campagne heeft beschouwd. Be pvitis van Joiuville, broeder van d'Aumale bleef in de zaal tegenwoordig en stemde voor 't Gouvernement. Boor de indrukken van het oogenblik verleid ver klaarde de heer Thiers na afloop cler zitting dat hij bepaald van plan was af te treden aangezien hij niet op voldoenden steun in de vergadering kon rekenen, 't Schijnt dat de leiders der rechterzijde een bepaalden stap in dien zin hadden gehoopt en men noemde dan ook al ï- u driemanschap Mac-Mahon, Changarni! en jai i nr.iuifc, om (|e zaken over te nemen en de heer Ofi i rog die d Audiffret-Pasquieren Babtieals minister^ ve nee h lers heeft evenwel vaderlandsliefde en erge ie o genoeg om g-ceiJ onverijlde stappen te doenw ween c^ an fc het lot van Frankrijk daar in de tochtioj zaal van Versailles op 'fc spel staat. Dijsdag en Woensdag was het rustig en stil ir, tl vergaring; natuurlijk niet in dc hoofdeu en harte- van Cs mannen die spelen om een kroon en om no; wat. De man van Chisleliurst en de man van c zwarte,. Internationale schijnen elkander wei'fc vinnigs/ cle ka|nsen te betwisten. Orleans heeft niet veel Ie, hopen en de radicale partij moet voor 't oogenblik stil zvijn. Men zou nochtans blind moeten zijn om om bet ia te zien dat er ook mogelijkheid bestaat, een geheel nieuwe dynastie nifc deze partij naai boven werkt, om evenwel terstond na zich van} de lifidicalo republiek bediend te hebben, tot het absolute; iegn\ie over te slaan, feitelijk de eenige staatsvorm' die .'in Ei-ari' rijk van eenigen duur kan zijn en inder daad/ als hij niet geheel onder den invloed der zwarte internationale geraakt, niet zoo onvoordeelig voor Era?hkrijk zou zijn. In Gambetta meenen wij evenwel deze,>n //man" niet te kunnen zien. Het ministerie heeft bij den heer Thiers ook, na ;t bedaren van de eerste drift, aangedrongen dat hij zijn ontslag niet zou nemen. Het valt overigens niet te ontkennen dat hef juist dc onhandigheid van den jffiiiiisier vau justitie was die zooveel bijdroeg, tot den ongunstigen uitslag dei- stemming- op den 18. Had liet gouvernement zich neergelegd bij de motie Jaurès, een eenvoudige motie van vertrouwen, zonder Grerioble-kwestie er in, dan zouden linkerzijde er linkercentrum als een eenig man vdorgesfcèmd hebboii en de uitslag zou een schitterende triomf voor Thiers geweest zijn en een misschien onherstelbare nederlaag/ voor cle legitimisten en ulfcramontanennu moest de geheeie linkerzijde Gambetta wel volgen en tegenstemmen. Ondertusschen is de commissie benoemd tot het onderzoeken van het voorstel de Kerdrel en ook deze zaak maakt een gewichtig deel uit van.den hangenden strijd. Yan de 15 leden der commissie zijn 9 of 10 tegenstanders van den heer Thiers. Bie commissie heeft evenwel begrepen dat zij te veel wagen zou met ziclizeive in de gegeven omstandigheden het mandaat te geven van een krijgsraad over den president der Republiek en zij heeft te kennen gegeven met den heer Thiers persoonlijk te willen beraadslagen over de strekking van het voorstel. Be linkerzijde ten voile den ernst van 't oogenblik beseffende lieeft van de sluiting der zitting van den 18 af, zich als een trouwe garde uin den heer Thiers geschaard, en werkelijk vertegenwoordigt deze tegen over Changarnier de republiek. Merkwaardig is het vooral dat de heer Thiers het heeft durven wagen pertinent een beroep te doen op de natie. Wij meenden dat hij dit niet zou hebben durven cloen. Nu evenwel de rechterzijde de uitdaging niet heeft aangenomen, schijnt het dat zij zelf toch zoo zeker niet is van de macht der geestelijkheid om het plebiscifc te leiden als in ue dagen van Napo leon III. Be aangewezen weg schijnt nu te zijn ontbinding der Nationale en defmmme vestiging dei- republiek door een nieuw staatslichaam in tweekamers gesplitst. Wij zeggen definitieve doch bedoelen natuur lijk voorloogige definitieve republiekwat zou er in Frankrijk definitief kunnen wezen Be beslissende strijd zal nu gestreden worden bij gelegenheid van het rapport der commissie voor het voorstel de Kerdrel. IK eidt ii ie uws. Naar wij vernemen is ds. II. A. Giilot beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente te St.-Petersburg. Bs. A. Littooij, predikant bij de Christ. Geref, gemeente te Middelburg heeft bedankt voor 'd beroep naar Grand Rapids (Noord-Amerika.) Ouderlingen en diakenen te Kampen hebben, naar aanleiding van den afloop der kerkelijke verkiezing aldaar, hun ontslag genomen. Aangenomen 'tberoep naar Sfc.-Kruis door E. J. van de Roemer, te Ki-abbendijke. Beroepen bij de Chr. Geref. Kerk te Haamstede de proponent M. van der Mast, te 's Graven lag..- Beroepen te Kootwijk ds. Renier tc's Gravenpolder. Bedankt voor liet beroep naar Hengelo door ds» Ban te Poortvliet. Ds heer P. Regou't, een groot industrieel, heeft aan tie St. Servaaskerk te Maastricht een vensterraam in gebra.nd glas geschonken, waarop zich portretten van 21 vermaarde bisschoppen bevinden. De bisschoppen beslaan eenter niet

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 8