voor liet arrondis- seaient Mfezee, 872. No. 94. Woensdag 27 November. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. DE VERKIEZING. W. A. OCHTMAN. AFKONDIGING. STATEN-GENERAAL DM nileu I jouw ZIEftlkZEESCIIE COURANT. Deze Courant' verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie -maanden ƒ1.Franco per post 1.- AJ'zoaderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 6 0 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREMAN. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. AdTERTENTien en Abonnementen worden voor Duitscldand, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOCrLEït, te Hamburg, Lubek, Frankfort ajM., enz. en voor Botterdam door de HH. NÏJGH VAN D1TMA11, te Botterdam. Aanstaanden Vrijdag zal ds herstemming plaats hebben voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Wij vestigen hierop de aandacht der kiezers en vertrouwen dat zij, zoo mogelijk op duidelijker wijze dan bij de eerste stemming, van hun belangstelling in de publieke zaak blijk zullen geven. Immers de opkomst ter stembus kon veel beter zijn. Dat onverschilligen of tegenstanders thuis blijven kunnen we natuurlijk als een niet te versmaden buitenkansje beschouwenmaar 't gebeurt helaas ook wel, dat vrienden en voorstanders toch niet warm genoeg zijn om zich de moeite te geven van een gang naar de stembus. Dit doet meer kwaad dan velen wel deuken. Wij herhalen bij deze onze aanbeveling van den heer W. A. OCHTMAN, den Directeur der Gavancine-fabriek. Wij willen geenszins de taktiek volgen van sommigen, die om hun kaï.didaat er door te sleepen, den mededinger zooveel mogelijk verkleinen. Beklagelijk en schriel, om niet iets ergers te zeggen, vinden wij het dat de cSterie die den heer BLOM wil pousseeren het niet beneden zich acht om flauwe toespelingen te maken op de betrekkelijke zwaarte der kandidaten. NB. Moet dit een aanbeveling van hun kandidaat ?.l 7 Dat men onbeschaamd genoeg is om den heer OOHTMAN voor te stellen als een man van den achteruitgang getuigt almede van totale Onbekendheid met hetgeen vóór of achter is. De toespelingen omtrent geldelijk belang laten we voor 't geen ze is, daar 't ieder toch bekend is dat de Nieuwsbode altoos een zelfstandige staatkundige opinie heeft gehad en liet geldelijk beiang haar nooit heeft gedreven om met den éénen voet in de meest middeleeuwsohe reactie en met den anderen in het zog' der liberale party te staan. Wij, voor ons zijn afkeerig van ^ulke middelen om onzen kandidaat negatief te verheffen. °vae laten we alle recht wedervaren aan do;.1 eer BLOM, dien wij even als zeker allen die hem kennen, hoogachten; doch waar het in dit ge val op. aankomt is dat het speciale vak van den heer BLOM reeds zeer voldoende in den Baad wordt vertegenwoordigd. In den Baad vinden we \administratie, rechtswezen, wetenschap, handel en openbare werken zeer voldoende gerepresen teerd. Slechts het fabriekswezen mist zijn stem in dènRaad. Waarom zouden we thans, nu zich een gepaste gelegenheid aanbiedt om fabriekwezen en handel tegelijk door een onzer eerste indus- trieolen in den Gemeenteraad te doen vertegen woordigen, daarvan geen gebruik maken? In het belang van de industrie die werkelijk een niet onaanzienlijk deel van de welvaart onzer stad uitmaakt en die wij gewis allen een steeds toenemenden bloei toewensehen, achten wij het als onze aangewezen taak den heer W. A. OCHTMAN te verkiezen. Hij is een man die aan velen een broodwinning verschaft en waaraan dus ook de neringdoenden op hun beurt weder verplichting hebbenbovendien is hij door we zenlijke persoonlijke belangen aan de belangen der stad zijner inwoning verbonden en we be hoeven niet te duchten dat we hem te avond of te morgen onverwachts de gemeente zien verlaten, waaraan een verplaatstbaar Rijksamb tenaar te allen tijde bloot staat. We houden ons verder niet bezig met het in het breede uitmeten van de talenten van onzen kandidaatwe stellen die, even als de talenten van den heer BLOM boven allen twijfel verheven en onzen lof niet noodig hebbende doch met nadruk wenschen we de kiezers in bedenking te geven wèl te overleggen dat zij een practische en voor onze gemeente nuttige keuze doenen we twijfelen niet of dit zal het geval wezen als ze hun stem uitbrengen op den heer Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt hekenddat het 2e kwartaals-kohier voor de belasting op het Personeel, no. 6, negen maanden regt van deze gemeente, dienstjaar 4872/73, den 2'lsten dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middel burg executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter liand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden, voet te voldoen. Zierikzee, den 22 November 1872. C. J. FOKKER, Weth l. B. De Tweede Kamer heeft zich in de afgeloopen week bezig gehouden met de staatsbegrooting en was jl. Zaterdag avoud gevorderd tot aan de ouderafdeeling Waterstaat van Hoofdstuk V, (Bimienlandsche Zaken.) In den beginne liet het zich aanzien, dat de begrootiug in korten tijd de revue zou zijn gepasseerd. Er scheen niet veel lust te zijn voor den schoonmaak, zoo als eigenaardig de handeling der begrooting genoemd wordt. In strijd met vroeger gewoonte om al het porselein en zilver, al het aardewerk en de keukenbehoeften van het groote staatshuishouden, van de plaats te nemen, te bekijken en desnoodig, wat afge- poetst, weder op de plaats terug te zetten, vorderde men, van artikel tot artikel, van af- deeling' tot afdeeling, en werden de hoofdstukken aangenomen en goedgekeurd. Het was, of dei- ministers karretje op een zandweg liep. Bij de algemeene beraadslagingen was het alleen de heer Wintgens, die eene rede hield, waarin verschillende onderwerpen van buiten en binnenlandsch belang zonderling door elkander gehaspeld werden. Toenadering tusschen de politieke partijen, inlijving van den Elzas en Lotharingen bij Duitscldand, weerbaarheid, In ternationale, census en toestand van Europa wemelde dooreen als in een kaleidoscoop. De spreker deed zich in alles voor, als een zwaar hoofd. Overal zag hij zwarte stippen, tot in de census-verlaging toe. En toch was de be doeling van den heer Wintgens dadelijk op te merken. Hij toch meende en sprak die meening overluid uit, dat nu de wet op de eensus-ver laging was ingediend, alle andere wetgevende arbeid moest stilstaan. Of de kamer, die meening deelde, en haakte naar de behandeling der censuswet, scheen zich eenigszins te laten aanzien, want de behandeling der eerste hoofdstukken ging vlot van de hand, gelijk wij reeds schreven, en liet men den heer Wintgens alleen staan niet zijne beschouwingen. Het hoofdstuk van justitie gaf den minister de Vries aanleiding tot het mededeelen van zijn programma nopens de werkzaamheid van zijn departement. Als eerste vervulling der gedane beloften is reeds de wet op de rechterlijke or ganisatie ingediend. (Tot voorloopige gerust stelling van onze lezers kan dienen, dat de minister de bestaande rechtbanken en kan tongerechten wil gehandhaafd hebben, zoodat Zierikzee vooreerst geene vrees behoeft te koe steren voor verlies zijner rechtbank.) Het blijkt altijd nog de vraag, of dit wetsontwerp in be handeling zal komen. - Voorts werd bij dit hoofdstuk de verdeeling der ambten tusschen katholieken en niet katholieken ter sprake ge bracht. Het waren de lieeren Haffmans en van Nispen, die de lucifers droegen en aanstaken, maar de brandstapel wilde geen vuur vatten; de andere leden zwegen en het auto-da-fé voor den minister mislukte. Op de vraag, naar het bewijs van achteruitzetting der katholieken, hieven de heeren liet antwoord schuldig. Maar bij Hoofdstuk V schenen de tongen in eens ontboeid te zijn. Er werd een denkbeeld geopperd tot vestiging van een afzonderlijk departement voor onderwijser werd terug gekomen op de wet tot beteugeling der veepest; er werd inlichting gevraagd en gediscussieerd over den uitleg van een artikel uit de aange nomen wet op de besmettelijke ziektener 'werd gesproken over militie en schutterij, af schaffing van plaatsvervanging en oefeniüg van den eersten ban, vrijstelling van eenigen zoons, en dienstbaarmaking van de burgerwacht aan de algemeene verdediginger werdja wat niet al gevraagd, geïnterpelleerd, gesproken, gedebatteerd, en waarlijk als de minister geen sterk hoofd heeft, zal hij mogelijk wel last gehad hebben van de nachtmerrie. Toch stond de heer Geertsema pal, en bij den in gang van deze week begon hij met nieuwen moed aan den Rotterdainschen waterweg en het Hillegat. Daarover in ons volgend overzicht. ZIERIKZEE, 26 November 1872. Zierikzee, 23 November. Gisteren avond gaf de Rederijkerskamer //RuijscU" baar eerste soiree voor dezen winter. Uit volle overtuiging kunnen wij ver klaren dat zij met de opvoering van het intéressante stuk Salomon von Cans haar gevestigde reputatie flink heeft gehandhaafd. We zouden het minder gepast oordeelen in een omstandige beoordeeling te treden over het meerdere of mindere talent van elk der werkende ledenmaar we mogen gerust zeggen dat //Ruijsch" onderscheidene zeer verdienstelijke acteurs telt en dat zij gerust met elders gevestigde gezelschap pen van dien aard een vergelijking kan doorstaan. Een talrijke opkomst en luide bijvalsbetuigingen be loonden als naar gewoonte de moeite der spelers. Mogen zij bun medeleden nog raenigen genotvollen avond als deze bereiden. Ook aan niet leden zal bij een tweede opvoering van Salomon von Cans, waar toe het plan bestaat, gelegenheid gegeven worden zich een aangenamen avond te bezorgen. Wij kunnen het publiek wel aanraden van deze gelegenheid teprofiteeren; te meer daar de bedoelde opvoering zal strekken ten voordeele der algemeene armen, achten wij ver dere opwekking tot een drukke opkomst onuoodig. De Nede.rlandsclie Vereeniging tot Afschaffing van sterken drank heeft het volgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, onder dagtee- kening van den 12 Nov. jl. //Geeft eerbiediglijk te kennen de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, gevestigd te 'sGravenhage, - opgericht in 1842; z/dat een herziening van den census aan de orde is gesteld

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 7