voor het arrondis- >4?* seiiient Zierihzee. Woensdag 27 November. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD VERKIEZING. W. A. OCHTMAN. AFKONDIGING. STATEN-GENERAAL. COURANT Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avoncl uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1.- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIJEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- (feboorte- en Doodberichten van I 6 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. kAKElYJIAiV. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. A ■•-ükte-.'tien eu Abonnementen worden voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOGLEE, te Hamburg, Lnbek, Frankfort a/M., enz. en voor Rotterdam door de HH. NÏJGH VAN D1TMAR, te Rotterdam. Vrijdag zal de herstemming n voor de verkiezing van een lid meenteraad. Wij vestigen hierop der kiezers eu vertrouwen dat zij, op duidelijker wijze dan bij de ing, van hun belangstelling in de k blijk zullen geven. Immers de stembus kon veel beter zijn. Dat u of tegenstanders thuis blijven natuurlijk als een niet te versmaden beschouwenmaar 't gebeurt helaas vrienden en voorstanders toch uiet zijn om zich de moeite te geven g naar de stembus. Dit doet meer velen wel denken, len bij deze onze aanbeveling van A. OOIITMAN, den Directeur der briek. Wij willen geenszins de eu VE-.u sommigen, die om hun door te sleepen, den mededinger ■lijk verkleinen. en schriel, om niet iets ergers te en wij het dat de coterie die dén wil pousseeren het niet beneden flauwe toespelingen te. maken op jke zwaarte dor kandidaten. NB. n aanbeveling van hun kandidaat en onbeschaamd genoeg is om den MAN voor te stellen als een man Inruitrjang getuigt almede vau totale met hetgeen vóór of achter is. gen omtrent geldelijk belang laten e«'u ze is, daar 't ieder toch bekend Tieuwsbode altoos een zelfstandige opinie heeft gehad en hst geldelijk nooit heeft gedreven om met den, de ïueest middeleeuwsche reaei'je anderen in het zog der lib^ra\e n. Wij, voor ons zijn afkeetóg van om onzen kandidaat negatief te en we alle recht u.(m aan M, dien wij even als zekei i^len die hoogachten; doch waar hei in ge_ t is dat het speciale vak Yan (jeil reeds zeer voldoende in eu Baad wordt vertegenwoordigd. In den Baad vinden we administratie, rechtswezen, wetenschap, handel en apenbare werken zeer voldoende gerepresen teerd. Slechts liet fabriekswezen mist zijn stem in denBaad. Waarom zouden we thans, nu zich een gepaste gelegenheid aanbiedt om fabriekwezen en handel tegelijk door een onzer eerste indus- trieelen in den Gemeenteraad te doen vertegen woordigen, daarvan geen gebruik maken V In het belang van de industrie die werkelijk een niet onaanzienlijk deel van de welvaart onzer stad uitmaakt en die wij gewis allen een steeds toenemenden bloei toewenschen, achten wij het als onze aangewezen taak den heer W. A. OCHTMAN te verkiezen. Hij is eeii man die ,aan velen een broodwinning verschaft en waaraan dus ook de neringdoenden op hun beurt weder verplichting hebben bovendien is hij door we zenlijke persoonlijke belangen aan de belangen der stad zijner inwoning verbonden en we be hoeven niet te dachten dat we hem te avond of te morgen onverwachts de gemeente zien verlaten, waaraan een verplaatstbaar Rijksamb tenaar te allen tijde bloot staat. We houden ons verder niet bezig met het in het breede uitmeten van de talenten van onzen kandidaatwe stellen die, even als de talenten van den heer BLOM boven allen twijfel verheven en onzen lof niet noodig- hebbende doch met nadruk wenschen we de kiezers in bedenking te geven wél te overleggen dat zij een praetiscbe en voor onze gemeente nuttige keuze doenen we twijfelen niet of dit zal het geval wezen als ze hun stem uitbrengen op den heer Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat het 2e kwartaais-kohier voor de belasting op het Personeel, no. 6, negen maanden regt van deze gemeente, dienstjaar 1872/73, den 21sten dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middel burg executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ZiERiKZEE, den 22 November 1872. C. J. FOKKER, Welh l. B. De Tweede Kamer heeft zich in de afgeloopen week bezig gehouden met de staatsbegrooting en was jl. Zaterdag avond gevorderd tot aan de onderafdeeliug Waterstaat van Hoofdstuk V, (Binnenlaudsehe Zaken.) In den beginne liet het zich aanzien, dat de begrooting in korten tijd de revue zou zijn gepasseerd. Er scheen niet veel lust te zijn voor den schoonmaak, zoo als eigenaardig de handeling der begrooting genoemd wordt. In strijd met vroeger gewoonte om al het porselein en zilver, al het aardewerk en de keukenbehoeften van het groote staatshuishouden, van de plaats te nemen, te bekijken en desnoodig, wat afge- poetst, weder op do plaats terug te zetten, vorderde men, van artikel tot artikel, van af- deeling tot afdeeling, en werden de hoofdstukken aangenomen en goedgekeurd. Het was, of der ministers karretje op een zandweg liep. Bij de algemeene beraadslagingen was het alleen de heer Wintgens, die eene rede hield, waarin verschillende onderwerpen van buiten en binuenlandsch belang zonderling door elkander gehaspeld werden. Toenadering tusschen de politieke partijen, inlijving van den Elzas en Lotharingen bij Duitschland, weerbaarheid, In ternationale, census en toestand van Europa wemelde dooreen als in een kaleidoscoop. De spreker deed zich in alles voor, als een zwaar hoofd. Overal zag hij zwarte stippen, tot in de census-verlaging toe. En toeh was de be doeling van den beer Wintgens dadelijk op te merken. Hij toch meende en sprak die meening overluid uit, dat nu de wet op de eensus-vev- laging was ingediend, alle andere wetgevende arbeid moest stilstaan. Of de kamer, die meening deelde, en haakte naar de behandeling der censuswet, scheen zich eenigszins te laten aanzien, want de behandeling der eerste hoofdstukken ging vlot van de hand, gelijk wij reeds schreven, en liet men den heer Wintgens alleen staan met zijne beschouwingen. Het hoofdstuk van justitie gaf den minister de Vries aanleiding tot het mededeelen van zijn programma nopens de werkzaamheid van zijn departement. Als eerste vervulling der gedane beloften is reeds de wet op de rechterlijke or ganisatie ingediend. (Tot voorloopige gerust stelling van onze lezers kan dienen, dat de minister de bestaande rechtbanken en kan tongerechten wil gehandhaafd hebben, zoodat Zierikzee vooreerst geene vrees behoeft te koe steren voor verlies zijner rechtbank.) Het blijkt altijd nog de vraag, of dit wetsontwerp in be handeling zal komen. Voorts werd bij dit hoofdstuk de verdeeling der ambten tusschen katholieken en niet katholieken ter sprake ge bracht. Het waren de heeren Haffmans en van Nispen, die de lucifers droegen en aanstaken, maar de brandstapel wilde geen vuur vatten de andere leden zwegen en het auto-da-f'é voor den minister mislukte. Op de vraag, naar hot bewijs van achteruitzetting der katholieken, bleven de heeren het antwoord schuldig. Maar bij Hoofdstuk V schenen de tongen in eens ontboeid te zijn. Er werd een denkbeeld geopperd tot vestiging van een afzonderlijk departement voor onderwijser werd terug gekomen op de wet tot beteugeling der veepest er werd inlichting gevraagd en gediscussieerd over den uitleg van een artikel uit de aange nomen wet op de besmettelijke ziektener werd gesproken over militie en schutterij, af schaffing van plaatsvervanging en oefening van den eersten ban, vrijstelling van eenigen zoons, en dienstbaavmaking van de burgerwacht aan de algemeene verdediginger werdja wat niet al gevraagd, geïnterpelleerd, gesproken, gedebatteerd, en waarlijk als de minister geen sterk hoofd heeft, zal hij mogelijk ivel last gehad hebben van de nachtmerrie. Toch stond de heer Geertsema pal, en bij den in gang van doze week begon lip met nieuwen moed aan den Rotterdamschen waterweg en bet Hillegat. Daarover in ons volgend overzicht. Binnenland. ZIERIKZEE, 26 November 1872. Zierikzee, 23 November. Gisteren avond gaf de Rederijkerskamer //Ruijsch" haar eerste soiree voor dezen winter. Uit volle overtuiging kunnen wij ver klaren dat zij met de opvoering van het intéressante stok Salomon von Caus haar gevestigde reputatie flink heeft gehandhaafd. We zouden het minder gepast oordeelen in een omstandige beoordeeling te treden over het meerdere of mindere talent van elk der werkende ledenmaar we mogen gerust zeggen dat „Ruijsch" onderscheidene zeer verdienstelijke acteurs telt en dat zij gerust met elders gevestigde gezelschap pen van dien aard een vergelijking kan doorstaan. Een talrijke opkomst en luide bijvalsbetuigingen be loonden als naar gewoonte de moeite der spelers. Mogen zij buil medeleden nog menigen genotvollen avond als deze bereiden. Ook aan niet leden zal bij een tweede opvoering van Salomon von Caus, waar toe het plan bestaat, gelegenheid gegeven worden zich een aaugenamen avond te bezorgen. Wij kunnen het publiek wel aanraden van deze gelegenheid teprofiteeren; te meer daar de bedoelde opvoering zal strekken ten voordeele der algemeene armen, achten wij ver dere opwekking tot een drukke opkomst ouuoodig. De Nedarlandsche Vereeniging tot Afschaffing van sterken drank heeft het volgende adres aan de Tweede Kamer der Sfcaten-Generaal ingediend, onder dagtee- kening van den 12 Nov. jl. //Geeft eerbiediglijk te kennen de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing vau sterken drank, gevestigd te 'sGravenhage, - opgericht in 1842; z/dat een herziening van den census aan de orde is gesteld

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1