B IJ V O E G S E L ZÜ IUkZI ISdli nii itwr. ZIERIKZEEME COURANT, 1872. No. '0.Woensdag 13 November. 75ste jaargang. behoorende bij de I van Zaterdag 9 November 1872. KENNISGEVING. GfSïïisK Berichten. Vy, Binnenland. De BURGEMEESTER van Zierïkzeebrengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandagden 11 Novem ber e. k. den avonds te 7 ureop het Raadhuis alhier, eene Openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierïkzee, den 8 November 1872. De Burgemeester, ZX Welh. I. B. Orn kurken van Indien - Rubber gemakkelijk te kunnen snijden of boren, bevocbtige men het mes of de kurkboor met een weinig bij ten dt: iö.Jtasch- ofsoda-oplossing. Het mes of boor gaat er even g< ed door als door kurk, zelfs kan .men nog gaten van 2'/a cm. middellijn zuiver boren. Om het gat tot hot einde toe goed afgerond te hebben, plaatse men tegen den onderkant der Indian-Rubber-kurk een ge wone kurk en boort nu deze ook een eind door. Het be vochtigen van het snijwerktuig met alcohol of water is niet zoo doeltreffend.Uit Enschede schrijft men, dd. 30 Oct.: »In eene onlangs gehouden vergadering van ingezetenen der aanzienlijke gemeente M. ih de provincie O. had het volgen de incident plaats. Een van de hoofdonderwijzers (mini mum-lijder) vertelde aan eenige boeren, dat er sprake van was. om liet minimum van f 400 op f 700 te brengen. «Och," zei een rijke boer, «laat ze daar toch nich mee be ginnen." »Ik kan u toch verklaren zei de man, die van f *00 met vrouw en hinderen leven moet, «dat ikofeenig lid van mijn familie zelden of ooit vleesch te eten krijg." »Mot nen' meister dan ook al vleisch éten?" was des rij ken boers opmerking. liet onderwijs in de mythologie is, volgens het prospectus van de Pesther kostschool, voor jonge dames noodig, omdat men zonder mythologie de hedendaag- sche operetten niet, begrijpt. Een Bérlijnsch blad geeft nu aan de Pesther kostschoolhouders in gemoede den raad om cok voor het onderwijs n de aardrijkskunde een plaatsje in te ruimen, opdat de elèves in staat zullen wezen om, althans bij benadering, de graadbreedte der plaatsen op te geven, waar hare rendez-vous plaats hebben. Ook de ster- rokunde mag niet geheel verwaardloosd wqrden, anders im mers zal de jonge dame, wanneer liefde zijn »of ik u liefheb, vraag het de sterren" u.'v >ren, in verle genheid geraken en niet -veten tot welke ster ze zich met de vraag in quiestie moot wenden. Tegen het einde van den cursus make de onderwijzeres vooral veel werk van de cijferkunst, zonder welke het aan de elève nooit mogelijk zou wezen, het juiste bedrag te berekenen van het vermo gen, (lat haar uitverkore verklaart aan hare voeten te zullen leggenEindelijk zullen za in het huwelijk de volle waarde loeven beseften van de botanie, die haar geleerd heeft, dat er leliën zijn, die niet spinnen, maar toch voortdurend prachtig gekleed gaan. Het hoogste honorarium voor letterkundigen arbeid werd aan Tennysom uitbetaald, die voor een zijner zwakste gedichten f 380Ö kreeg, alzoo, daar het 313 regels telde, 120 gulden per regel. Ware Lopez de Ve ga, de vruchtbaarste dichter uit den ouden en nieuwen tijd, naar denzelfden maatstaf betaald, dan zou hij een som van twee en een half millard hebben ontvangen. Toch werd hij goed gehonoreerd: onder anderen ontving hij 80,000 dukaten voor zijne tooneelstukkea, Milton kreeg voor zijn Paradijs oescb/uldiging, die hem naar het hoofd geslingerd •werd, het verwijt "an onzelfstandigheid. Dit alles laten wij thans buiten tekening, en ver meen alleen, dat het bovenstaand amendement bit de r^lzame bedoeling, die de voorstellers hadden, tev - een adder verborg. Die adder moest ion minis. -'oen gevoelen, dat zijne tegenstanders eike h :egenheid aangrijpen om aem misschien wel tot. beengaan te dwingen. Juist wellicht, om dit te meer te doen uit komen schaarden zich verschillende nuances bij elkander, en daardoor verkreeg het amendement de meerderheid. Het liet zich al dadelijk voor- Verloren slechts f 60, en Göthe voor Stella f 35, niettegen staande hij toch reecls door zijn Götz von Berlichingen en Werther bekend was. Zijn uitgever Mylius achtte dit zelfs een zeer hoog honorarium, en schreef onder anderen daar omtrent aan MerdkGöthe zal nog eindigen met 100 louis d' or voor zijn Faust te vragen. De boekhouder bij de Haagsclie vleeschhouwerij, dezer dagen met eene som van f 7000 naar Engeland gevlucht, is te Harwich aange houden, waar hij nog in het bezit was van f 6990, die hem ontnomen en naar 's Hage gezonden zijn. Uit een verslag van de Engelsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen blijkt, dat in het afgeloopen jaar door middel der reddingtoestellen der Maatschappij 31 schepen en 658 menschenlevens behouden zijn. Gedurende de Decemberstormen werden in 16 dagen 146 menschen gered. Op de kusten en de kanaaleilanden heeft de Maat schappij tegenwoordig 233 reddingbooten18 nieuwe waren in dienst gesteld; de ontvangsten der Maatschappij hadden bedragen 28140 pond sterling. ln het Oostelijk gedeelte van Londen, aldus wordt uit die stad geschreven, wonen eene menigte menschen, die de prediking van het Cliris- tendom minstens even noodig hebben als de Hottentotten en de wilden van Azië of Amerika. Met loflelijken ijver wagen zich de inwendige zendelingen in dat gedeelte der stad, en daar de Londensche Oosterlingen een afkeer heb ben van kerken, zoeken ze zeiven hen op en prediken op de openbare straat over de schoonheid der deugd en de vreugde des hemels. De bewoners van Londen's oostelijke wijken zijn, even als alle Oosterlingen, een driftig volkje en kunnen heftig disputeeren en dat wel in niet altijd even parlementairen vorm. Zekere heer Butler hield bij zonder veel van een theologisch dispuut en hij placht dan ook altijd oppositie te maken tegen de straatpredikers, die in zijn buurt werkzaam waren. Zoo deed hij ook weer onlangs, maar daarbij was hij in zijn ijver wel wat zeer ver gegaan. De predikant, de Christelijke voorzichtigheid geheel uit het oog verliezend, vergat de taal die te Oxford en Cambridge gebruikelijk is en bezigde tegenover zijnen tegenstander de voor zijne hoorders zeer verstaanbare spreekwijze: »ge zijt een oude gek!" De beleedigde Butler voegde den prediker hierop toe: »Zeg dat nog eens en ik sla je tegen den grondDe predikant gaf aan de uit- noodiging gehoor en zeide»ge zijt een oude gek, die reeds met één voet in het graf staat." Nauwelijks waren deze woorden gesproken, of Butler vloog op den predikant los, gaf hem met zijn stok een striem over het gezicht, ver trapte zijn hoed en schudde hem ten slotte eens ferm door elkander. Een prachtige gelegenheid voor den pre diker van het Evangelie, zou men zeggen, om de Christe lijke liefde te beoefenen en aan den ruwen Oost-Londenaar ook de linkerwang toe te keeren. Maar helaasde predikant had alles vergeten, positie, leer, alles. Hij hief zijn arm op en sloeg zijn tegenstander dood. Wel is waar bleek hij de lijkschouwing, dat de verslagene aan eene ernstige ziekte leed en inderdaad reeds met één voet in het graf stond, maar geloochend kon het niet worden, dat de slag de aanleiding geweest was tot den dood. De uitspraak der jury evenwel besliste dat de zendeling slechts tot zelf verdediging van zijn arm had gebruik gemaakt en dat er derhalve niets tegen hem kon worden gedaan. Vele eigenaars van huizen te Parijs maken bezwaar om appartementen aan gezinnen met kinderen te verhuren. Op 1 November kwam een heer kamers huren en op de vraag, of hij kinderen had, antwoordde hij met een diepen zucht en tranen, in de oogen: Allen op het kerkhof. De >uvu auucicii aanspoort tot verzet tegen eene zaak, waarmede men zelf ingenomen is.) Doek er is nog iets, waardoor het petitionne ment geene reden heeft. Het amendement van de keeren Godefroi c. s. werd aangenomen met 42 tegen 14 stemmen. Onder hen, die zich vóór verklaarden, waren verscheidene leden, die thans het petitionnement willen en steunen. Dit is in ons oog meten met twee maten, wegen met verschillende schalen. En zoo er iets is, waartoe art, 9 der Grondwet niet mag worden toegepast, dan is het daarvoor. Wij laten het oordeel over een en ander aan het gezond verstand onzer lezers over. ERIKZEE, 12 November 1872. 12 Nov. Gisteren avond te 7 ure plechtige openbare Raadsvergadering de laats van onzen nieuw-benoemden burge- W. van Citters. Door een talrijke op- burgerij mede blijk van haar belangstel voor de gemeente gewichtige zaak. Den van de verschillende uitgesproken rede- iden onze lezers in ons verslag van dé - Tegen acht ure verscheen voor het muziekcorps der dienstdoende schutterij ,t en onder bedekking van het kader en lappen, terwijl eenige burgers zich met 'aggen daarbij aansloten. Alsnu werden stukken uitgevoerd, terwijl ook het car- 2n stadhuistoren zich bij afwisseling liet ifloop dezer serenade werd ook een ova- an den oud-burgemeester mr. B. 0. Oau, degenheid ook uit de toejuchingen der :e ervaren kan hoe hoog hij in de ach- en klein staat aangeschreven, len dag waaide de nationale drie groot aantal woningen en geduren- :s werd er hier en daar gekleurd vuur ter vereenigden zich de muziek en verdere mtterij die aan de serenade deelgeno- a het lokaal St. Sebastiaan. Ten 10 zich de burgemeester vergezeld van.den rismr. J. P. N. Ennerins den commandant ïieren der schutterij in hnn midden en ires der muziek ontvangen. liet lokaal •en feestelijk versierd en verlicht. In opschriften ter eere van den nieuw- ■vel als van den afgetreden burgemee- .de van den commandant mr. J. M. I. de stedelijke schutterij haar sympha- .cuwe hoofd der gemeente, waarop in ■telijke woorden door den heer van ïtwoord. Voor en na het vertrek der hooge nog menige heilwensch uitgesproken daarna nog eenigen tijd genoegelijk ;en onze beste wensclien en verwach- i gemeente en haar nieuw opgetreden ij die van gewis alle ingezetenen van bloeie Zierïkzee onder het bestuur van m Citters Nov. Sedert eenige dagen is er een 1 aan den gang tusschen onderschei- ;e bladen, inzonderheid de Standaard de Nieuwe Rotterd. Courant en de over de zaak der vaccine. Werke- ïident uit de discussie in de Kamer de geneeskundige politie, alsnu vrij aangenomen. Het is niemand on- n goed getal menschen in den lande vaccine zijn. Nu, dat is mogelijk, m beginne der uitvinding af geweest aren. Men heeft roerende gedichten j inenting, er scheelt weinig aan of ios gemaakt op de pokken de toe leenen, ze is tragisch genoeg. Ie is de tegenzin tegen de inenting ïweven met de godsdienstige meenin- der orthodoxe partij. Het anti-vac- irkelijk leerstuk geworden. Dezelfde t aarzelen kinine in te nemen tegen parapluie op te zetten als 't regent, te bezondigen met hun kinderen te in dat opzicht zijn de pokken met t den ouden tijd de eenige ons be llet voorrecht geuieten gerespecteerd zullen we tot deze dingen zeggen AYiccui iemand werkelijk in gemoede dat hij het voor behoedmiddel tegen de pokkeu niet mag aanwenden, men kan er de schouders bij ophalen, hem om zijn domme onnoozelheid of omioozele domheid beklagen, maar in den grond der zaak kan men wel niet aan nemen dat hij kau gedwongen worden zich en zijn kinderen te laten vaccineeren. Nochtans is het ecu niet weg te redeneeren feit, een feit dat zelfs door de wonderlijkste soort van geloof niet kan weggezet wor den, dat vóór de uitvinding van dr. Jenner de dood jaarlijks met de pokken het land rondging om zijn contingent van dooden en verminkten op te halen, terwijl tegenwoordig als regel kan aangenomen wor den dat de gevaccineerden gespaard blijven of er door komen en de ongevaccineerden met hun dogma of door hun dogma naar liet kerkhof gaan.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1