i Burgerlijke Stand te Zierikzee. grootheid dankt aan zijn feodale instellingen. De meer vrijzinnige pers in Duitschland heeft zich steeds ver baasd, dat Pruisische regeeringswijsheid, die tot zulke groote resultaten had geleid, zoo scherp werd gekriti seerd door al wat vrijzinnig dacht in het buitenland misschien zal zij thans, helaas, de oorzaak van dit verschijnsel hebben gevonden. Pruisen is een feodale staat in merg eu been, en zulk een staat kan men bewonderen, maar het is onmogelijk sympathie te hebben voor zoodanige instellingen, tenzij men zelf feodaal denkt en wil. Tenvijl in westelijk Europa de aristocratie haar middeneeuwsch karakter in den loop der eeuwen, en vooral ook na 1789 heeft ver loren, heeft de Pruisische adel zijne privilegiën, uit het leenstelsel afkomstig, bewaardde Pruisische jonkers hebben een erfelijk recht om het hoogste ad ministratieve en rechterlijke gezag uit te oefenen over en in de districten, die hun toebehooren. Op deze middeneeuwsche toestanden is de Pruisische monarchie opgebouwdzij waren de grondslag, het begin en het einde van de Pruisische staatkunde, en geen wonder, dat velen, zelfs onder hen, die meer moderne inzichten hebben leeren verkrijgen, deze organisatie beschouwen als een onmisbaar vereischte voor Pruisens macht en grootheid. Het zijn niet alleen de jonkers, die Prui sen beschouwen als eene geheel afzonderlijke mogend heid, die ten onrechte met Frankrijk of Engeland, of eenigen anderen grond wettigen staat wordt vergeleken. Mannen, die de ontwikkelings-geschiedenis van Prui sen hebben bestudeerd, zijn, huns ondanks tot hetzelfde resultaat gekomen. Pruisens kracht berustte steeds in de erfelijke souvereiniteit zijner vorsten door Gods genade, die te gelijk de //vader der natie" en het hoofd van eene feodale hiërarchie waren. De Pruisische koningen strekten hunne vaderlijke zorgen uit over de natie, werkten voor en met hunne onderdanen, en daar zij dit niet alleen konden, werd de taak verdeeld onder de jonkers, spruiten van adellijke geslachten, die in hunne districten de erfelijke souvereiniteit uit oefenden op dezelfde wijze, als de koning dit deed door het geheele rijk. Een uitgestrekt corps ambte naren, het type van elke goed geordende bureaucratie, is belast met het uitvoeren van den koninklijken wil eu met het toezicht op den gang van zaken, zonder evenwel ooit te mogen raken aan de prerogatieven der districtshoofden. De Pruisische maatschappij bestond dus, en bestaat gedeeltelijk nog, uit den koning, den erfelijken adel, de burgerlijke en militaire ambtenaren, de boeren, die vechten wanneer het hun wordt bevolen en de goede burgers, die winkels houden en handel drijven voor het gemak van den koning en den adel stand. Al wat hier buiten valt, al wat verandering zou willen brengen in dezen stand van zaken, heet Revolutie. Deze samenstelling nu is een van de geheimen ge weest voor het ongeloofelijke succes van Pruisende geschiedenis is daar om het te bewijzen, en niet ten onrechte is opgemerkt, dat de triomf van 1870 voor een groot deel te danken was aan het feodale karakter van Pruisen. Zulk eene onverstoorbare discipline, zulk eene onvoorwaardelijke onderwerping van den eenen rang jegens den anderen, zulk een eerbied voor de regeeringsgeslachten en voor-de koninklijke familie, zulk een geduldige onderwerping aan bijkans slaafsche dienstplichten konden alleen worden verkregen bij staatsinstellingen als de Pruisische, en het behoeft wel geen betoog, dat juist dit alles krachtig heeft mede gewerkt om de overwinning te verzekeren, te meer, daar naast het leger een kundige en gehoorzame bu reaucratie stond, die het krachtige verband vormde tusschen het militaire en burgerlijke element. Er was een tijd, die nog niet lang tot het verleden be- hodrfc, waarin Bismarck zelf alles verwachtte van het behbud van Pruisens organisatie. De omstandigheden hebben hem van inzicht doen veranderenin deze eeuw, nu de wind waait uit den kolk der democratie, moest zelfs de jonker van 1848 en 1862 deze richting volgenhet zou liem bovendien onmogelijk zijn ge- Iweest, om met zuiver Pruisische beginselen eene eeu- heid te vestigen, die landen als Baden en Wurtemberg moest omvatten, en die den toon zou geven onder de revolutionaire staten van het overige Europa. Bismarck had te kiezen tusschen het jonkerdom en de revolutie; hij koos de laatste. Maar niet allen zijn met hem medegegaande overgroote oppositie in het Heerenhuis heeft getoond, dat niet slechts ééne kaste de oude toestanden wil behouden, dat het een levensbeginsel voor Pruisen wordt geacht, en velen buiten het Heerenhuis denken evenzoo. En daarom is het conflict van zoo groote beteekenis in Pruisen worstelt het jonkerdom, dat van de monarchie heeft gemaakt wat zij is, tegen deze onweerstaanbare om wenteling, die eenmaal overal zal moeten volgen, waar middeneeuwsche toestanden zijn overgebleven. Het schijnt dat de regeering zelve aanvankelijk niet heeft ingezien, welk een onweer zij uitlokte, en toch, nu zij staat voor het conflict, kan het haar niet verwon deren, want zij heeft aan het Heerenhuis een verzoek gedaan, niet ongelijk aan dat, hetwelk in 17S9 dooi de Staten-Generaal te Versailes aan den Franschen adel werd gedaan. De strijd tusschen kerk en staat is plotseling op den achtergrond geraakt, nu men ziet, wat er nog rotten is in den staat zelf. Er valt niet te twijfelen aan de eindelijke overwinning van de revolutionaire beginselen, maar Pruisens voorbeeld is een nieuw be wijs hoe gevaarlijk het is, om liet wezen van den staat vast te knoopen aan verouderde toestanden en begrippen als dan de revolutie komt, dau is er geen geleidelijke overgang van het verleden tot de toekomst, maar eene botsing, die of een burger-oorlog of een coup d'ctat onvermijdelijk maakt, en die in beide ge vallen de reeds verkregen vruchten dreigt te vernielen in plaats van ze tot rijpheid te brengen. Belgie. Den laatsten October zijn, de speelbanken te Spa, na een llOjarig bestaan, gesloten. Zij zijn in 1762 door den kardinaal-bisschop van Luik opgericht, ten eiude eensdeels het houden van geheime dobbelhuizen tegen te gaan, waarin de badgasten en andere vreemde bezoekers der stad Spa door valsche spelers en fortuin zoekers werden uitgeschud, en anderdeels een nieuw middel tot stijving der bisschoppelijke kas te bezitten. De eerste concessie werd verleend aan de firma Deleau Comp., die de thans nog bestaande prachtige //Re doute-zaal" liet bouwen en die zeven jaren later in de oprichters van het //Vauxhal" mededingers erlangde, met wie zij speedig, door bemiddeling van het. epis copaat, eene compagnieschap aanging. In 1784 werd een derde speelbank, >/de Eugelscke Club," geopend, welker oprichter, Levoz, weigerde het bisschoppelijk priviegie te koopen, waaruit een geding ontstond, dat nog aanhangig was toen de Fransche revolutie van 1789, eene maand later door de Luiksche omwenteling gevolgd, een einde aan de wereldlijke souvereiniteit der prinsen-bisschoppen maakte. Onder de Fransche overheersching bleven de speelbanken te Spa, evenals in de overige badplaatsen van het keizerrijk, in stand. Het Nederlandsche gouvernement verlengde het privi legie der concessionarissen eerst in 1816, voor 6 en vervolgens, in 1822, voor 25 jareü, en door het Bel gische bewind werd diezelfde verlenging in 1847 en in 1859 verleend. TJit kracht der laatste verlenging, zou het octrooi of privilegie eerst in 1880 zijn geëin digd maar bij de Belgische wet van 21 Gctober 1871 is de sluiting der banken tegen behoorlijke geldelijke schadeloosstelling van de betrokken stedelijke en andere kassen op 31 October 1872 vastgesteld. Naar beweerd wordt, hebben de speelbanken te Spa gedurende het laatste jaar van haar bestaan eene winst van drie en een half millioen fr. behaald. F r a n k r ij k. Tijdens de vlucht der Napoleons uit Frankrijk was de civiele lijst des Keizers, voor zoover er aanteekening van werd gehouden, vele millioenen in voorschot. De tegenwoordige regeering moet nu aan de heeren Pietri en Rouher kennis hebben gegeven, dat de huizen die zij bewonen, als Keizerlijk eigendom werden beschouwd en in beslag zouden genomen worden, om het lot te deelen van den vroeger in 't openbaar verkochten Keizer lijken inboedel. De ex-Keizer echter heeft dit voor komen door een wissel van vier millioen fr. over te maken, hoewel hij volgens de verklaring van zijn secretaris Pietrie dood arm is. De partijen in Frankrijk roeren zich meer dau sedert den val van Napoleon 't geval was. De fusio- nisten hielden een banket in Bordeaux. Thans meldt het orgaan van den heer Thiers, dat de Graaf de Damas d'Hautefort, kamerheer, Raad en vriend van den Graaf de Chambord, in Parijs is aangekomen, ten einde aan de legitimisten de te volgen gedragslijn voor te schrijven. Daartoe zal voor de heropening der Nati onale Vergadering eene vergadering dier heeren worden belegd. Thiers laat er bij voegen, dat hij alles zal doen wat zijn plicht tot zelfbehoud hem voorschrijft. Intusschen schijnt vau die zijde voor Thiers geen oorzaak tot vrees te bestaan, immers blijkt duidelijk genoeg, dat de legitimisten geen uitzicht hebbende ultramontaneu beginnen den vertegenwoordiger van 't beginsel te verlaten. De Osservatore Romane heeft het sein gegeven en nu wordt in de Nationale Vergadering een Katholieke fractie gevormd, die niet naar staat kundige, maar naar R.-Kath. geloofsbelijdenis vraagt. Dit zijn hoofdzakelijk leden der uiterste rechterzijde, die vroeger tot de legitimisten behoorden maar thans met Thiers willen gaan, indien hij de belangen dei- Kerk, zoo als zij die verstaan, wil dienen. Thiers heeft tegenwoordig veel te stellen met zijne generaals. Niettegenstaande de tegenspraak der officieren te la Fère, wordt door de Tablettes volgehouden, dat zijn mededeeling omtrent de Bonapartistische sympa thieën der officieren juist zijn. Er zijn door den redacteur, den heer Ganasco, deswege mededeelingen aan den heer Thiers gedaan, waarover deze zich niet op zijn gemak gevoelt, vooral met het oog op een mogelijke interpellatie in de Vergadering. De dappere Ducrot brengt den president mede in 'tnauw. Terwijl de heer Thiers onderhandelt om tegen geldelijke guarantie een vervroeging van de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitschers te verkrijgen, komt een der aanvoerders van liet leger met een dreigende dagorder voor den dag, die de geheele onderhandeling op losse schroeven stelt. De generaal heeft een be risping ontvangen. De Avenir National meent dat dit niet voldoende is, die berisping moet in 't Journal Officiel worden opgenomen, beter nog indien generaal Ducrot van zijn commando werd ontzet; men zou daardoor tevens het publiek een genoegdoening geven, want de gewezen verdediger van Parijs staat slecht aangeschreven. Thiers is echter bang dat hij de hoofden van het leger daardoor nog meer van zijne republiek zal vervreemden. Het belastingkantoor te Bassèges is door 150 lieden aangevallen. De gendarmes hebben het verdedigd aan beide zijden vielen eenige gewonden, terwijl twee oproermakers sneuvelden. Enoeland. De Kamer van Koophandel van Manchester heeft Maandag hare driemaandelijksche vergaderinggehouden. Het handelsverdrag met Frankrijk werd in die ver gadering hevig gegispt en uitstekende redenaars waren van meening, dat het verkieslijker was om het bestaande tractaat te laten afloopen, zonder het te vervangen, dan nieuwe offers te brengen aan het beginsel van vrijen handel. De ijverige en talentvolle bestrijder der beschermende rechten in Frankrijk, (le heer Michel Chevalier, heeft thans in de Presse eene waarschuwing aan Engeland gericht om niet weder tot het beschermend stelsel terug te keeren. Pruisen is altijd meer of min dei- voor den vrijhandel geweest. Vroeger onder den be perkten vorm van de Zollverein, heeft het dat stelsel thans over geheel Duitschland uitgestrekt. Indien Engeland het breede pad van free trade verlaat, door een teruggaande beweging op dit gebied in een deel van Europa aan te moedigen, zal het kabinet van Berlijn zich haasten daarvan partij te trekken en door het huldigen van dit beginsel Engeland op handels gebied overvleugelen even als liet dit op staatkundig gebied heeft gedaan. De Engelsche bladen nemeu het schrijven van den heer Chevalier met meerdere of mindere ingenomenheid over. Eergisteren is voor het eerst de geheime stemming in al de burgten van Engeland toegepast, voor de verkiezing van raadslieden, 't Schijnt dat men er nog niet achter is hoe dit op de eenvoudigste wijs toegaat, althans wordt gemeld, dat het stelsel zoo omslachtig is en zooveel tijd vereischt, dat het stembureau niet in staat is gereed te komen tegen het uur van sluiting, 4 uur. Weder heeft Londen een van zijne groote populaire uitspanningen verloren. Oxford Music Hall Is tot den grond toe afgebrand. De ondernemer kondigde, terwijl de vlammen nog hier en daar uitsloegen, aan, dat hij zijn soriées in Canterbury Hall zou voortzetten. Het Japansche gezantschap iu Engeland heeft meer van een wetenschappelijke- dan van een staatkundige zending. De heeren reizen en trekken van het eene einde van Engeland naar het andere, en wat op 't gebied van marine industrie of handel te zien is, wordt -door hen met zorg bestudeerd. De Engelsche regeering zoowel als de industrieelen wedijveren in voorkomendheid jegens de verre gasten. De werkman klaagt over dure tijden en karig loon, hier en daar hebben zij door dwang verbetering in hun toestand gebracht. Zij zijn echter op verre na niet de grootste slachtoffers van de veranderde waarde van het geld. Kleine ambtenaren, klerken, onder wijzers enz. enz. hebben het dikwerf vrij wat zwaarder te verantwoorden en al brengt nu hunne maatschap pelijke positie mede, dat zij niet zoo luide hunne stem kunnen verheffen, het blijkt toch dat er zijn, die dien staud niet geheel vergeten. De Engelsche minister van koloniën geeft een voorbeeld dat menig ambtenaar in den vreemde zal doen watertanden. Overwegende dat de tegenwoordige traktementen van de kleinere ambtenaren niet meer in verhouding staan tol de tijdsomstandigheden, wordt het traktement dei- jongste klerken bij dat departement van ƒ1200 ge bracht op ƒ8000 met jaarlijksche verhooging van ƒ240, tot een maximum van/7200. Die min. schijnt op bekwame ambtenaren gesteld te zijn. Van 1 tot en met 8 November. Geboren Een zoon van W. Timmermans eu M. Boogerd. Een zoon van J. Lokker en W. de Vlieger. Een zoon van D. Coumou en G. Elenbaas. Een zoon van P. J. Bos en E. B. Prommel. Eene dochter van H. Schoonis' en D. S. Luitwieler. Eene dochter van J. Pistorius en P. Smallegang. Gehuwd: J. van den Boom, jm. en K. M. Hendriks, jd, W. Houtkamp, jm. en C. M. Muste, jd. Overleden: C. Botvliet, oud 18 in. d. J. Wijsman, oud 1 j. z. W. C. Mouthaan, oud 6 w. (Overl. te Hoedekens't:r ^oor 24 Oct«raa of J. Tichum, oud circa 84 j.vrouw van A. van der <ids- ■i prm wor-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3