ZIlHIK/IISIinCdlUAM. voor het arrondis- semen! Zierikzee. 1872. No. 89. Zaterdag 9 November. 75ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. bekendmaking. a i kon dig i ng. "bekendmaking. GEMEENTE-VROEDVROUW. De verkiezing voor den Gemeenteraad, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.- Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PB IJS DEB AD V EBT EN TIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LA KEMA N. Ad verten tien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advertentien en Abonnementen worden voor Didtschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HIP. HAASENSTEIN VOGLEB, te Hamburg LabelsFrankfort aJM., enz. en voor Rotterdam, door de Hll. NIJGIT VAN D1TMAB, te Rotterdam. Bij d.it nommer belioox*t een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat ten gevolge van het genomen ontslag, door den heer inr. B. C. Cauals lid van den Raad dezer gemeente, de ver kiezing van een lid zal plaats hebben op vrijdag den 15 November 1872, van des morgens negen tot des namiddags vier uur, in de bovenzaal op het Raadhuis alhier, waartoe de kiezers een oproepingsbrief, met ingesloten stembiljet zal worden te huis bezorgd. Zierikzee, den 23 October 1872. C. J. FOKKER, Weth. I. B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het den koning heeft behaagd hij besluit van den 12 October jl. no. 13, tot Burgemeester dezer gemeente te benoemen den heer .Tonkh. W. van CITTERS. Afgekondigd van het Raadhuis den 8en November 1872.. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. J. FOKKER, Wetlu I. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken beleend dat in de Raadsvergadering van den 2den October jl. tot Gemeente-Vroedvrouw is benoemd Elisabeth Moelijker, vrouw van A. C. Dagevos, die op heden hare betrekking heeft aanvaard. Zierikzee, den 7 November 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth.l.B. De Secretaris J. G. BETHE, l.S. Waarom bestaat er toch te Zierikzee nog geen kiesyereenigiug Het is niet de eerste maal dat deze vraag gedaan wordt. Bij elke verkiezing- springt de wensckelijkkeid van zulk een instelling meer in het oog. Ja, er konden zelfs wel meer kiesvereenigingen hier gevestigd zijn dan één en zij zouden ook bij uiteenloo- pende beginselen nuttig kunnen werken. Wat beteekenen vrijzinnige constitutioneele instellin gen, wanneer er door de burgers niet dat voor deel van getrokken wordt wat er van te trekken is, en hoe zal de constitutioneele staatsvorm aan het doel beantwoorden wanneer er geen staatkundig leven in de gemeenten heersekt, wanneer althans dit leven zich niet naar buiten openbaart? Is het niet reeds meermalen ge beurd dat de verkiezingen voor den gemeen teraad hier ter stede zoo zonder eenige voorbe reiding, laat staan overleg, der kiezers plaats hadden dat de uitslag in den volsten zin van 't woord van het toeval afhing? Zijn er niet verkiezingen geweest waarvau de uitslag mo gelijk de grootste verrassing was voor den verkozene zelf? Zou dit niet anders kunnen worden Dat geheimzinnig keuvelen en overleggen in enkele besloten kringen, die soort van staat kundige debatten in sociëteiten kan men niet aanmerken als een behoorlijke voorbereiding voor het verkiezingswede. Daar moest gelegenheid zijn voor de kiezers om vóór de verkiezingen in kennis gesteld te worden met de personen die voor een kandi datuur in aanmerking konden komen. Daartoe is, gelijk van zelf spreekt, in de eerste plaats noodig dat de kiezers hun ingenomenheid met dit denkbeeld te kennen geven, en wij twijfelen niet of dit zal geschieden zoodra een of ander geacht burger het initiatief neemt, om b.v. een meeting aan te leggen ter bespreking van de zaak. Ons dunkt dat er hier ter stede zeer gegronde redenen bestaan om de oprichting wenschelijk te achten 't zij van een algemeene kiezersvereeniging, 't zij vau afzonderlijke kies vereenigingen zooals de wenseh der verschil lende partijen die zal noodig maken. Inderdaad, het moge al schoon schijnen dat de kiezersbij voorkomende gelegenheid, als bij ingeving schijnen te weten, wie de door alle partijen gewilde man is in de werkelijk heid loopt dit altoos uit op een verkiezing in den blinde en doet het feit zich voor dat libe rale kiezers medewerken aan de verheffing van mannen die later blijken geenszins onder den vaan der liberale partij te staanhet omge keerde geval is ook mogelijk. Voor deze op den duur zeer schadelijke dwalingen kan een kiesvereeniging- ons behoeden. In 't openbaar kunnen daar de belangen worden besproken, kandidaten geproclameerd en overwogen wie de meest geschikte mannen zijn om de eer dei- verkiezing te genieten. Het is onze bedoeling niet van zulk een kies vereeniging een politieken club te maken, die, ook als er niets te kiezen was, drukke samen komsten moest houden, om daarin even druk aan de behartiging of bedilling der gemeente- of andere belangen te doen, of waarin ambitieuse aankomelingen zich zouden kunnen oefenen in het afsteken van speeches, niets van dat alles. Wij zouden 't al voldoende rekenen als er vóór elke verkiezing een meeting werd ge houden waarin over de te doene keuze kan worden gesproken en gehoord. Alleen de eerste maal zou het tot stand bren gen van die meeting moeten uitgaan van een paar mannen die daartoe 't initiatief namen 't in de vergadering door de opgekomenen ge kozen bureel kon belast worden met bij een volgende gelegenheid de oproeping te doen terwijl telkens een nieuwe meeting haar nieuw bureel zou kunnen benoemen. Zoo behoefde er geen vrees te bestaan voor ontaarding van de kiezers-meeting in een geweldoefenenden club. Voor de aanstaande verkiezing op Vrijdag- den 15 November, worden onderscheidene kan didaten genoemd. Is 't nu niet te betreuren dat we, denkende aan den waarschijn]ijken uitslag der stemming, de schouders moeten ophalen, met de ootmoedige betuiging dat die uitslag geheel zal afhangen van 't toeval? Is 't niet spijtig voor elk der partijen, wie toch haar belangen lief zijn, dat zij moeten zeggen we zullen maar geduldig afwachten wat de blikken trommel, die op 't stadhuis staat ons zal te zien geven, want als men niet in't don ker en langs allerlei kronkelwegen wil intri- gueeren dan is er inderdaad niets aan te doen en moet het blinde noodlot beslissen over het welzijn der Gemeente? Want immers met elke verkiezing van een Gemeenteraadslid, zijn de innigste belangen der Gemeente gemoeid Iedere stem is van belang en 't kan de burgerij niet onverschillig zijn welke vertegenwoordigers zij in den raad brengt. Wij mogen ons overtuigd houden dat de raad op dit oogenblik uit algemeen geachte mannen bestaatmaar 't is even goed bekend dat zij volstrekt niet eenerlei richting vertegenwoordigen. Eu als men nu tracht na te gaan welk verband er is tusschen de vertegenwoordigers dier ver schillende richtingen in den raad en de kiezers die hen afvaardigden, dan is dit onderzoek verre van bevredigend, dan moet men menigmaal een zetten omdat er geenerlei verband valt te constateeren. In het belang der Gemeente ware 't te wenscben dat hierin zoo spoedig mogelijk ver andering kwame. Ondertusschen onthouden we ons ditmaal, ofschoon we nog eens herhalen dat ook deze verkiezing voor raad en burgerij van gewicht is, van een gemotiveerde aanbeveling van een kandidaat. Met het oog op de onvoorbereide kiezers, waaronder er velen zijn van wie we niet durven verwachten dat ze de zaak als zaak geheel onpartijdig zullen beschouwen, maar die integendeel, volgens de oude sleur, zullen te rade gaan met persoonlijke, maatschappelijke of fami lie relaties, meenen wij dat onze opinie ook slechts het voorkomen zou hebben van een ordinaire reclame. Slechts dan wanneer de publieke zaak der verkiezingen hier ter stede publiek zal kunnen besproken worden, zullen ook wii onze stem in het debat mengen en -Isdan ruiterlijk voor ons gevoelen uitkomen. Voor 't oogenblik kunnen we dei-halve niet anders dan onzen medeburgers een paar helde oogen, een onbevangen oordeel en een gepaste dosis zelfstandigheid toe te wenscher, ZIERFKZEE, 8 November 1872. Zierikzee, 8 Nov. Onze nieuw benoemde Burgemeester jonkh. W. van Citters, zal a Maandag 11 dezer in eene Openbare J?' vergadering plechtig worden geïnstalleerd In den loop dezer maand worden de prins ei. ses von Wied te 's Gravenhage venvacht, wnl geruimen tijd znllen doorbrengen.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1