MiukZKKscm: mum 1872. No. 88. Woensdag1 6 November. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor ld arrondis- sement Zierikwe. if r e'e, IDER1NG. EN ;SSER, Eenig gepruttel over een belangrijke zaak. Openbare Raadsvergadering Binnenland. van het I Her- l55 brengt STIL- t tribu tie KI 0 0 T- als Ianvangen op stuur, Ier, hefc TJniver- ;i artikel voor I e 7] pakken 1. Buitendien uitmuntend pen, hetzelve r gesteld bij L te Zier ik zee. ijzing, boi'ii, I m Chemisch- wtcn. s lagen prijs, I f twee en j en de Prijs lied. ponden d bekleedde I baar Goethals. Itets. ld. J. Stubbe. lts. Achtman, Jz. 0 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1 Franco per post 1.— Afzonderlijke noramers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. ,411e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I,vKF,MIVl\'j Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advertentien en Abonxementen worden TOOI- DuitscldatdOostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOGEER, te Hamburg, Label:, Frankfort a/M., enz. en voor Rotterdam door de HH. NI.TGH VAN D1TMAR, te Rotterdam. Door het collegie van Gedeputeerde Staten is dezer dagen eene circulaire uitgevaardigd, waarbij het van de gemeentebesturen, voor zooverre de gemeenten aan de grenzen der provincie of aan stroorneu en rivieren liggen, of waarin zich stations van den spoorweg be vinden, opgave verzocht van de plaats, of de plaatsenwaar en de wegen waarlangs de invoer van vee zou kunnen toegestaan en be paald worden. Die circulaire strekt om uitvoering te kunnen geven aan het in de zomer-vergadering door de Provinciale Staten vastgestelde en door den Koning goedgekeurde reglement op het veeart- senijkundig toezicht in Zeeland- Onder anderen is daarbij aan Gedeputeerde Staten opgedragen, de plaatsen en wegen hierboven bedoeld, te bepalen en de regeling van invoer voortesehrijven. Wij hebben het reglement met ingenomenheid hegroet, en juichen ook de circulaire, die wij bespreken, met de daaruit geboren wordende voorschriften ten zeerste toe. Alles, wat den toestand van onzen veestapel kan beschermen of beveiligen, alles wat tot voorzorg kan dienen tegen het ontstaan of verbreiden van ziek ten onder ons vee, moet, zelfs aan den niet direct belanghebbende aangenaam zijn. Zij het al niet direct, dan toch zijdeling of indirect hebben wij allen een groot belang bij een goeden en gezonden veestapel. Onze boeren moesten zich gelijk de heer Vis zich op de algemeene vergadering der maatschappij van landbouw in 1870 uitdrukte, onze boeren moesten zich wat meer op de veeteelt toeleggen. De veeteelt belooft volgens hem (en zijn oordeel heeft eene erkende autoriteit) een der hoofd bronnen, zoo niet de hoofdbron van de welvaart van Zeeland te worden. Maar ook zonder die toekomst, wat zou de vrucktenbouw zonder de veeteelt voor den boer opleveren? Beiden moeten, althans voorshands nog, samen gaan, doch nimmer mag de bevordering van de vee teelt aan den vruchtenbouw worden opgeofferd. Wij herhalen het daarom, dat de circulaire van Ged. Staten door ons met blijdschap is ontvangen, en wij twijfelen er niet aan, of de gemeentebesturen zullen in deze het gewestelijk bestuur met juistheid en bereidvaardigheid voor lichten. Zonder de vrijheid van in- door- en uitvoer te veel aan banden te leggen, mogen do maatregelen tot wering of beteugeling van ziekten onder het vee niet nagelaten of ver waarloosd worden. Nagelaten of verwaarloosd worden, schreven wij. En die woorden herinneren ons de onder vinding, die wij helaas van de werking der rijkswet op het veeartsenijkundig staatstoezicht hebben opgedaan. Die wet zit op het papier prachtig in elkander.Districts-veeartsen en plaats vervangers, oogenblikkelijk kennis te dragen van ziekten onder het vee, aangiften van die ziekten door den veehouder of veehoeder aan den burgemeester, en raadpleging van dezen met de aangewezen geneeskundigen of met de autoriteiten, - zie, dat klinkt alles in de theorie zeer schoon, en als men de wet leest, moet men de zorg der regeering roemen, voor dezen voor namen tak onzer welvaart. Doch in de practijk? Wij willen nu niet spreken van den afstand die de districts-veearts, of de plaatsvervangende veearts van de plaats, waar de ziekte uitbreekt, scheidt, en waardoor, met den besten wil en de meest mogelijke vlug heid, toch nog veel tijd verloren gaat, voor er hulp, onderzoek, onteigening en afmaking kan plaats hebben. Wij gewagen niet van den twist, die ook in de vergadering der Provinciale Staten van den afgeloopen zomer gevoerd werd, over de kenschetsing eener ziekte als kwaad aardig. Maar wat wij bedoelen, en waar wij op wijzen is de onverschilligheid (het hooge woord moet er uit) van de zijde der autoriteiten, die met het toezicht op de veeartsenijkundige politie zijn belast. Wij kennen gemeentebesturen, in wier plaats de tongblaar of hetklauwzeer uitbrak, en die bij de eerste aangifte dadelijk daarvan kennis gaven aan den districts-veearts, en dit herhaalden bij een volgende aangifte,doch die tot heden toe nog op eenig antwoord wach ten. Is dat tot getrouwe handhaving der wet aanmoedigen Het is mogelijk dat de tong- blaar en het klauwzeer, niet onder de kwaad aardige of onder de besmettelijke ziekten behooren, en de districts-veearts ze daarom niet rekende tot zijne bemoeiingen, maar een enkel bericht deswege zou toch, behalve een blijk van bur gerlijke beleefdheid, een bewijs geweest zijn, dat men de pogingen, om de wet met juistheid en gestrengheid uittevoeren, naar waarde weet te schatten. Gaat het nu eveneens zoo met de provinciale reglementen en voorschriften, dan zal dat alles weinig helpen, en dan zou de tijd, het papier en de inkt, aan de samenstelling van die voor schriften besteed, verloren zijn. Hopen wij evenwel het beste 1 gehouden te Zierikzee, den 4 Nov. 1 8 7 2. Afwezig zijn de lieeren mr. Cau, mr. van Dongen en mr. Isebree Moens. Na lezing en goedkeuring der notulen van de laatste twee vergaderingen, wordt overgegaan tot de benoeming van één hulponderwijzeres en 3 hulponderwijzers uit de Voordrachten in de vorige zitting ter tafel gebracht, en wordeu achtereenvolgens benoemd Tot hulponderwijzeres aan (le 2de school voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs rnejufvr. J. D'huij, te Zierikzee met 6 stemmen, mejufvr. E. E. M. Quintias "te Amsterdam verkreeg 4 stemmen. Tot eersten hulponderwijzer aau de Tusschenscliool de lieer J. Burjk te Zierikzee met 7 stemmen, de heer A. J. Bethes te Zevenhuijzeii, verkreeg 3 stemmen en 1 briefje in blauco. Tot derden hulponderwijzer aan de tusschenschool de heer A. H. Lemson te Axel met 9 stemmen, de heer J. Aalbregtse verkreeg 1 stem. Tot zesden hulponderwijzer aan de armenschool de heer J. Aalbregtse te Zierikzee met algemeene stemmen. Wordt medegedeeld het koninklijk besluit, houdende vaststelling der jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger op 1000.Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten tot het doeu van eenige af- en overschrijving van- en op de begrootingsposten 1872, waartoe bij de begrooting door Gedep. Staten casu quo magtiging is verleend. Op een adres van den heer C. L. Kloek, om af stand van gemeentegrond, wordt op voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt. Een verzoekschrift van G. Aleraan, aannemer van het vernieuwen van een vleugelmuur in de Oude Haven, om verlenging van den termijn van opleve ring van genoemd werk, wordt gerenvoijeerd naar burg. en weth., ter beschikking, als behooreiule niet tot de roeping van den Raad. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZIERIKZEE, 5 November 1872. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr. rechtb. te Dordrecht, jhr. mr. D. G. van Teylingen, thans rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtb. en adv. te Middelburg. Een particulier schrijven van Batavia deelt aan de S'am. Cour. mede, dat de lieer Busken Huet, tot nrg toe redacteur van den Java-Bodèna het expirecrcn van zijn contract met de firma H. M. van Dorp Co. een nieuw dagblad zal gaan redigeeren. De uit gave zal geschieden onder de administratie der firma Reynst Yinju, en wel door middel van actiën. Als drukker van het nieuw te verschijnen blad wordt ge noemd zekere heer Bogaart, die reeds uit Europa is aangekomen eu die laatstelijk als typograaf werkzaam moet zijn geweest ten behoeve der Commune of van eene andere republikeinsche inrichting. Arnhem, 2 Nov. Gisteren-avond te S1^ ure juist na afloop der serenade, die gebracht was aan den nienw-benoemden burgemeester mr. Pels Rijcken, ont stond er een hevige brand in 't logement de Wilde man in de Oeverstraat. Door den feilen wind was 't gevaar voor de omliggende huizen zeer grootdoch door den goeden ijver der brandweer, geholpen door 't garnizoen mocht het gelukken na ruim twee uren den brand meester te worden. Het logement, een vrij groot gebouw is geheel vernield en ook de belendende gebouwen leden nog al schade. Men schrijft uit Dordrecht Op 31 October vierde onze stad feest over de aan sluiting van den spoorweg tot liet hulpstation Fijen- noord. Eene commissie, met den burgemeester aan het hoofd, had zich gevormd en een programma vast gesteld om de groote gebeurtenis feestelijk te vieren, 's Morgens van half twaalf tot half een ure zou de muziek der schutterij het feest inleiden. De onophou delijke regen verhinderde dit echter. Het korps speelde alleen een paar nommers toen de feesttrein te half een ure naar Fijenoord vertrok, om den commissaris des Konings, den minister van bmneulandsche zaken en anderen uit Rotterdam af te halen. Aan het

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1