Gemengde Berichten. Zestijding van Zierikzee. trein en kwamen des avonds te l'0s/4 uur in cle stad Chalons aan. De beambte aan het ministerie, zegt le Temps, wien het zeker onbekend was, dat het kamp van Chalons 3 a 4 uren van de stad verwijderd is, had op het marsch-bevel Chalons gezet, er was das geen trein gereed om hen naar het kamp te brengen. In Chalons waren geen orders voor inkwartiering zoodat de soldaten den nacht op het perron van liet station moesten doorbrengen. Een officier als geleider- was er niet, een sergeant commandeerde de compagnie, deze beval den soldaten te blijven waar zij waren, maai de subordinatie zit er nog niet diep, zij leden koude en begaven zich in de stad, waar zij in de herbergen ongeregeldheden begingen, en eindelijk een .Duitschen schildwacht ondersteboven liepen. De Duitschers waren snel bij de hand, namen de soldaten hun wapen, be staande in een sabel af, zoolang zij in Chfilous ver toefden. Vóór hun vertrek, den volgenden morgen, kregen zij de sabels weder terug, doch hadden er niet lang pleizier van. Bij hunne aankomst in het kamp, werden zij weder ontwapend en de sergeant mede gestraft, omdat hij cle discipline niet bewaard had. De eenige schuldige, de militaire autoriteit, zal misschien voor die krachtige houding in een dagorder bekend worden gemaakt, en daarmede is de zaak uit. Zoo profiteert men van de lessen van Sédan. De jongste verkiezing voor den gemeenteraad te Parijs is ten gunste van cle republikeinen uitgevallen. De tegen-candidaat was een clericaal-Bonapartist daarom trekt de uitslag de aandacht. Italië. De uitzetting van prins Napoleon heeft vooral in Italië groote ergenis te weeg gebracht. Men ziet daarin eene beleediging van diens gemalin, de dochter van koning- Victor Emmanuel. Zonder den maatregel van het Eransche gouvernement te willen verdedigen, eischt de billijkheid toch, te erkennen, dat hij volstrekt niet tegen de gemalin des prinsen was gericht, wie het integendeel volkomeu vrij gelaten werd om al of niet in Erankrijk te blijven. Maar de Italianen grijpen thans elke gelegenheid aan om grieven jegens Erankrijk te doen gelden het gouvernement van Thiers legt zulk eene zwakheid, zoo al geene sympa thie, voor den Paus en diens zaken aan den dag, dat Italië niet te onrechte verbitterd is en die verbittering zich ook openbaart daar, waar het recht niet aan zijne zijde is. De Iialiaan.sche bladen doen het voor komen alsof Thiers op de dochter wreekt, wat liij op den vader niet wreken kan. Voorts vestigen zij de aandacht op verschillende bijzonderheden, die allen zouden moeten getuigen van Erankrijks vijandelijken zin onder anderen cle aanwezigheid van de Orcnoque te Civita-Vecchia, cle belemmeringen voor cle gemeen schap door den Mont-Cenis en cle inmenging van het Eransche gezantschap in de qumstie der geestelijke lichamen. Zelfs 'het ministerieel orgaan, de Opinione, keurt het besluit omtrent de uitzetting des prinsen af, waaruit intussclien niet kan worden afgeleid dat het Italiaansclie gouvernement tot eenigen diploma- tieken stap zou vergaan. Integendeel, het zal zich wel onthouden van alles wat de regeering van Thiers in gevaar zou kunnen brengendaar het van eiken opvolger meer te duchten heeft dan van hem. Men zegt zelfs dat aan de telegraaf-bureaux verboden werd eenig bericht naar Erankrijk te seinen, waaruit de stemming der Italianen over de uitzetting van prins Napoleon bleek. Wat de wet op de geestelijke corporation betreft, die zal waarschijnlijk niet zoo streng zijn als men verwachtte; niet intussclien ter wille van Frankrijk of van eenige andere mogendheid, maar omdat de koning niet zoo ver wil gaan als zijne ministers. Vermoedelijk zou dit ten gevolge hebben dat de wet door het Parlement werd verworpen, en dit zou dan tevens den val van het tegenwoordig ministerie te weeg brengen. Ratazzi zou dan cle aangewezen man zijn om een nieuw kabinet tot stand te brengen. Uit het Vatikaan wordt thans bericht, dat cle Paus dagelijks zwakker wordt en zijne spraakzaamheid in gelijke mate toeneemt als zijne overhelling tot do partij der Jezuiten. Vruchteloos tracht Antonelli, de eenige kardinaal, welke niet tot die partij behoort en nog eenigen invloed op den Paus heeft, van dezen te verkrijgen dat hij, alvorens zijne toespraken publiek worden de scherpste passages er uitneemt of verzacht. Het telegram nochtans, gisteren uit Rome ontvangen, is daarmede eenigermate in tegenspraak. De Paus toch heeft, wel verre van aan het verzoek te voldoen van den kardinaal Cullen om ten gunste der clericalen in Engeland op te treden, de buitensporigheden van dezen, van geestelijken zoowel als van leeken afgekeurd. Uit Rome wordt gemeld dat de overstroomingen steeds verontrustend blijven. De Po is nabij Revera buiten zijn oevers getreden en heeft de geheele land streek tusschen de rivieren Secchia en Panaro over stroomd. Ook een gedeelte der provincie Rovigo is overstroomd. Pavia, Cremona, Piacenza en Ravenna worden sterk bedreigd. Ook te Reggio in Calabrie en aan den spoorweg- van Batania heeft liet water veel schade aangericht. De regen blijft aanhouden en doet nieuwe rampen vreezen. Engeland. Dit jaar is het juist twee eeuwen geleden dat Bunyan uit zijne gevangenis te Bédford ontslagen werdeen gevangenschap die later een der grootste weldaden bleek, die de wereld ooit genoot. Gedurende die gevangenschap toch schreef Bunyan zijn onster felijke ,/Christenreize," het boek dat in Engeland na den bijbel het meest en waar niet? gelezen wordt. Naar aanleiding van dezen verjaardag zal Bedfort eerlang met een kollosaal bronzen standbeeld van Bunyan verrijkt worcleneen geschenk van den hertog van Bradford aan de stad, die tevens eene aanzienlijke som beschikbaar gesteld heeft ter verkrijging van een geschikt terrein tot plaatsing. Rondom het standbeeld zullen ettelijke figuren prijken uit des beroemden schrijvers alle gorische werken. D u i t s c li 1 a 11 d. - liet Pruisische Heerenhuis schijnt liet ernstig te meenen met zijne oppositie tegen de kreis-wet; althans cle Duitsche bladen beklagen zich reeds, dat de regeering geen ruimer gebruik heeft gemaakt van hare bevoegd heid om het meer'liberale element in de Kamer te versterken; de feodale organen juichen, terwijl cle Pairs artikel voor artikel aannemen in den geest van cle commissie uit het Huis. De geest van het Huis bleek duidelijker clan ooit uit het heftige debat over 46 der wet. Deze handelt over erfelijke en leengoederen, aan het bezit waarvan de uitoefening van het rechters- ambt is verbonden (Erb- und Lehnschulzengutsbcsitz). Het ontwerp was op dit teedere punt zeker niet radicaal; het verlangde niet de opheffing van dezen middeneeuwschen toestand, maar stelde alleen aan den bezitter van het goed als vereischte dat de landraad na ingewonnen advies van den anibts-hoofilman hem moest bevestigen in zijn rechtersambt. Een van de weinige liberale leden van het lieerenhuis, dr. Baumstork, stelde als amendement voor, om deze erfelijke rechtspraak eenvoudig te doen vervallen, en de regeringscommissaris Persius verklaarde hiermede vol komen in te stemmen. De feodale leden der Kamer daarentegen hadden hunne zinnen gezet 'op eene een voudige verwerping van 46, waardoor het wangc- drochtelijk Lehnschulzamt geheel onverkort zou blijven. Kleist-Retzovv en Senfft-Pilsach hadden zich belast met cle verdediging dezer ongerijmde theorie; hunne zwakke argumenten werden zegevierend wederlegd door von Witer, dr. Baumstork en dr. Denburg-ook een paar graven erkenden het onhoudbare van den toestand, doch de algemeene rapporteur Kröcher, die wist op hoeveel stemmen hij kon rekenen, resumeerde liet debat door eenvoudig het voorstel der commissie als den wensch der meerderheid voor te stellen. I)e regeering kon het hier niet bij laten; graaf Eulenburg nam het woorcl, en verklaarde, dat het voorstel der commissie zoo zeer in strijd was met den geest van het gansche ontwerp, dat het voor de regeering- geheel onaannemelijk was. Hij had waar schijnlijk vermoed, dat deze med.edeeling indruk zou makendoch hij had gerekend buiten den heer von Kleist-Retzow, die zich bepaalde tot de drieste verklaring: //Ik hoop, dat het Huis nog zeer veie besluiten zal nemen, die voor de regeering onaan nemelijk zijn, dan is de val van het ontwerp verzekerd." Zóó scheen ook de meerderheid over de zaak te denken, want 72 tegen 64 Pairs verwierpen eerst het radicale amendement-Baurastork en daarna 46 van. het re- geeringsontwerp. Wij herinneren dat iu Pruissen vier duizend zoodanige Lehnschulz-goederen' bestaan; men denke zich dus den gelnktoestand van de justitiabelen, die aan de rechtspraak dezer vier duizend leenheeren zijn onderworpen. Heden wordt de discussie voortgezet, maar zij wekt voortaan weinig belangstelling want het lot der Jcreis-wet, //waaraan de regeering zijn waarde hecht" schijnt reeds beslist. Oostenrij ls. De Oostenrijksoh-Hongaarsche regeering heeft het eerste deel van den parlementairen veldtocht gelukkig ten einde gebracht; de rijks-miuistei's zijn het gevaar te bovengraaf Andrassy heeft alle reden van tevre denheid over het vertrouwen dat de delegation blijk baar hebben gesteld in zijn buitenlandsch beleidde heer von Kiihn, die dit jaar de zondenbok was, mag zich gelukkig rekenen, dat hij zijne portefeuille heeft behouden en tevens den duur van den actieven dienst naar zijn zin heeft zien verlengen; de baron Holtz- gethan eindelijk, die door de delegatieu vrij onver schillig is behandeld, mag zoeken naar de middelen, om cle nieuwe uitgaven te dekken, en reeds weet het Wiener Tagehlatt te melden, dat feluv Austria haar schuldenlast zal verhoogen met eene kleinigheid in deze eeuw van milliarden Het tweede deel van den veldtocht begint den 5den November a. s. Een keizerlijk patent roept tegen de zen datum alle Landdagen der monarchie in de ge westelijke hoofdplaatsen bijeen. Daar wordt, gelijk men weet, de strijd gevoerd, niet door het ministerie, maar de vertegenwoordigers der regeeringook de punten van behandeling zijn natuurlijk van minder algemeen belang, en toch hebben de zittingen der Landdagen eene groote beteekenis, omdat de samen stelling van den 'Rijksraad der cislcithannsche landen daar wordt beslist. Het eeuwige vraagstuk der natio naliteiten, waarover wij.sedert cle veelbewogen najaars dagen van 1871 niet meer hebben gehoord, komt natuurlijk weder aan de ordeCzechen en Polen rus ten zich ten strijde, en de //staatsrechtelijke" opposi tie in cle overige Landdagen zal niet achterblijven. Eén van de hevigste woordvoerders der Czechen ech ter heeft zich mistroostig teruggetrokken van het. staatstooneelPalacky, cle alter ego van Rieger en een hoofd van cle jong-Czechen, heeft zijn //afscheids woord aan de natie" gerichthij verklaart te wan hopen aan de toekomst van Oostenrijk, dat aan de handen van Duitschers en Magyaren is overgeleverd, van.de Duitschers, aan wier verstand en liefde voor recht hij //dwaas genoeg was geweest" te gelooven, en van de Magyaren, die //bij liet tweede duizendtal jaren van hun bestaan geen enkelen nakomeling zul len hebben, die hunne nagedachtenis zou kunnen of willen herdenken." Hij, die eens gezegd had //als Oostenrijk niet bestond, dan moesten wij ons haasten het te vormenbetreurt thans het bestaan van deze mogendheid. Maar hij wanhoopt niet aan de toekomst van zijne natievan het Czechisclie volk, dat, na den ondergang- der monarchie, wel een proeftijd van vuur en ijzer zal moeten doorworstelen, maar toch den kern bevat, die voortbestaan waarborgt. De Pokrol: van Praag hoopt, dat iedere zoon der natie deze //monumentale" woorden in het'diepst van het bin nenste zal bewaren. Ziellier een nieuwen trek van het vernuft der honden De heer N.te voet van Leuze naar Lessen gaande, leid de zijnen hónd mede, waarvan hij zich wilde ontdoen doch claar hij hem niet wilde verdrinken, verwurgen noch dood schieten, besloot hij hem onder wege verloren te leiden. De hond. welke in plaats van welwillende woorden, slechts be dreigingen kreeg, scheen het ontwerp zijns meesters te be grijpen hij wilde hem niet verlaten. N. gedwongen te overnachten om zijne zaken af te doen, ging naar de herberg en zeide tot zijn makker voor goeden avond Morgen, jongen, neem ik den trein en laat u hier staan." Daarna legde hij zich te bed. Des anderendaags was de verwondering van Ngroot, toen hij gewaar werd dat hem eene kous en zijn ondervest ontbraken. De waard werd ondervraagd en beweerde dat er niemand anders in huis geslapen had. Men ging op zoek, eii in een hoek vond men den hond op de kous en het ondervest liggen. Het arme dier had door dit middel zijn meester willen beletten zonder hem te ver trekken. N.het vernuft van zij hond bewonderende, over laadde hem met streelingen en trachtte niet meer er zich van tc ontdoen. De Vossische Zeitung deelt mede, dat het stoffelijk overschot van Heinrich Heine, op verlangen van de bloedverwanten des dichters, in de eerstvolgende maand van Père-la-Chaisc -te Parijs, waar het in 1856 ter aarde besteld is, naar Hamburg zal worden overgebracht. Twee prinsessen aan het hof van Siam zijn gevangengenomen on der de verdenking dat zij eenige diamanten van de sabel des konings hebben gestolen, waarbij zij haar misdrijf trachtten te verbergen door valsche steenen in de plaats te doen zétten. Als het feit bewezen wordt, zullen zij een eigenaardige straf ondergaan, welke uitsluitend voor de leden van de koninklijke familie bestemd is. In een zak genaaid worden ze, met het hoofd naar beneden, over een driekant blok in den grooten tempel der hoofdstad gelegd en zoolang gegeeseld tot zij er onder bezwijken. Dan worden steenen aan den zak gebonden en deze met. zijn inhoud in de rivier geworpen. Prins Kroma Luang .Rak Kopnaset is de laatste die deze straf ondergaan heeft en wel in '1859. Het voormalige Musée des Souverains, in het Louvre te Parijs, bij de jongste gebeurtenissen verstrooid, zal vervan gen worden door een Museum van Oostersehe produkten, goud- en zilverweefsels, porselein en aardewerk, bronzen en ivoren voorwerpen enz. Ten spijt van 't protest van alle Fransche schilders zal het schoone bosch van Fontaine- bleau, voor een deel'voor brandhout verkocht worden. O. a. worden verkocht 13,298 eiken van 140 tot 300 jaren, en 4828 beuken van 90 tot 200 jaren oud. De Amerikaan- sche Consul te li u kar est, heeft 30 Joodsche familliën met een aanbevelend schrijven aan zijn collega te Pest gezon den, met verzoek ze behulpzaam te zijn de reis naar Amerika te maken, 't Schijnt in Bukarest dus nog niet veel aan genamer voor de arme Israëiiten te worden. In de ver- eenigde staten van Noord-Amerika verschijnen 5145 peri odieke geschriften, waarvan 537 dagelijks, '107 driemaal in de week, 115 tweemaal in de week, 4270 wekelijks, 96 tweemaal en 621 eens per maand, 13 om de twee en 49 om de drie maanden; 79 bevatten alleen advertentiënaan politiek zijn gewijd 4328, aan handel en financiën 122, aan de nijverheid en het fabriekwezen 207, aan den landbouw 93 uitgaven402 geschriften zijn hoofdzakelijk van gods- dienstigen aard, terwijl 402 gedeeltelijk aan de belïetrie gewijd zijn. Een Amërikaanseh dagblad vraagt of de Sheriff gerechtigd is, bij gebreke van andere waarden, beslag te leggen op iemands valsche tanden? Kerknieuws. Beroepen te Hengelo ds. H. Bax, te Poortvliet. BINNENGEKOMEN 25 Oct. Sarah King, John Dawkens. Liverpool, Zierikz. 25 a Mazippa, J. Bruce, Sunderland, Rotterdam. 27 Willi Ettie John Paukens, Fernua, Antwerpen. 31 Nathaniel, John Freeman', Sunderland. als bijlegger binnengekomen in Brouwershaven, bestemd voor Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3