Binnenland. ZIERIKZEE, 29 October 1872. Zaterdag-avond jl. had in de concertzaal alhier de eerste wintervergadering plaats voor dit saisoen, van de afd. Zierikzee der Nederl. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. De voorzitter der afd. jhr. J. L. de Jonge, tevens voorzitter der geheele veree niging opende de vergadering en gaf in zijn toespraak te kennen hoezeer hij het betreurde, dat zoo weinigen door hun opkomst ter vergadering blijk gaven van hun onverflauwde belangstelling in de zaak der af schaffing, terwijl er vroeger toch zooveel leden van 't genootschap hier ter stede geweest zijn; maar met der tijd zijn daaruit de onoprechte afschaffers wegge vallen, zoo dat ook nu slechts een klein getal bijeen was. Nochtans mocht ook deze bijeenkomst een aange naam samenzijn genoemd worden. Zoowel door den voorzitter als door den secretaris en door enkele leden werden in een gezellig gesprek onderscheidene leerrijke en opwekkende mededeelingen gedaan. Allen stemden daarin overeen dat er nog oneindig veel te doen valt op 't gebied der drankbeteu- geling en dat ook in deze stad nog schromelijk mis bruik vam sterken drank gemaakt wordt. Ja, men heeft zelfs de treurige ervaring opgedaan dat de ver hoogde dagloonen bij velen geenszins tot eigen nut maar alleen tot voordeel van de kroeghouder strekken. Na dat nog een nieuw lid aan de vergadering was voorgesteld en onderscheidene kleine geschriften waren rondgedeeld, werd ook door de afdeeling het besluit genomen om uit de kas der vergadering een som van 50,af te staan aan de algemeene kas der ver eeniging, die zooveel uitgaven te bestrijden heeft en maar al te veel met financieele moeielijkheden moet worstelen. Wij wenschen gaarne der afdeeling hier ter plaatse waar nog zoo'n ruim veld ter bearbeiding open ligt, zegen op haar pogingen tot nut der maatschappij. Zierikzee, 29 Oct. Bij de opening der stembriefjes op heden voor de keuze van 17 gemachtigden in het kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier is gebleken, dat 418 geldige stemmen waren uitgebracht van welke de kandidaten der kiesvereeniging «V r ij h e i d e n Geweten" hadden op zich vereenigd 253 stemmen, (hoogste cijfer) en 225 (laagste cijfer) en de kandidaten der kiesvereeniging «Steunende op den Bij- bel" 171 stemmen (hoogste cijfer) en 155 stemmen (laagste cijfer) zoodat al de kandidaten van de kies vereeniging //Vrijheid en Geweten" zijn gekozen. Zierikzee, 29 Oct. Het is ons aangenaam te kunnen melden dat de voorloopige commissie, ten doel hebbende een spoorweg-verbinding Brouwershaven-Zierikzee-Zijpe- Steenbergen-Zevenbergen, tot stand te brengen zich mede tot de vergadering der Prov. Staten van Zeeland heeft ge wend met een adres van adhesie aan 't verzoekschrift van mr. A. PI. Verster. Ook verschillende belanghebbende ge meente-besturen moeten van hun sympathie in de zaak hebben doen blijken door adressen van ondersteuning aan Prov Staten in te dienen. Leiden, 25 Oct. Heden is het nieuwgebouwde academische ziekenhuis voor 't publiek te bezichtiging opengesteld geweest. Het gebouw heeft door ruimte, doelmatige inrichting en inwendige fraaiheid alle ver wachtingen overtroffen van de talrijke bezoekers. Al leen is 't jammer dat ook bij dit gebouw, als bij zoo menig openbaar gebouw in Nederland, niet tevens een schoon en smaakvol uiterlijk met de inwendige voor treffelijkheid gepaard is. Woensdag morgen is te Vlissingen, door den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg in het openbaar verpacht 1. de omwalling, zeefronten en kogelparken, van de gewezen vesting Vlissingen, in 16 perceelen 2. het fort de Nolle, het reduit van het gesloopte Linkerkroonwerk, Middenkroonwerk, en Rechterkroon- werk, het fort de Ruiter en het fort Rammekens, in 6 perceelen 3. de visscherij in de grachten der opgeheven vesting Vlissingen, in 3 perceelen. 4. de visscherij in de grachten van de kroonwer ken en forten, in 6 perceelen. Allen verpacht hetgeen gezamenlijk heeft opgebracht 5951. Volgens eene mededeeling in het Dagblad van een der leden van de Haagsche mannenzang-vereeniging Caecilia, zijn de leden te Parijs zeer hartelijk ontvangen en kwam, na het toekennen der prijzen, aan het //Vivent les Hollandais" schier geen einde. Alvorens deze prijzen werden toegekend moest nCae cilia" nog een nummer, boven het bepaald getal, voor de leden der jury zingen, waarna de heer Ambroise Thomas, de bekende componist o. a. van Mignon, ver klaarde, dat hij zelden «zulk een schoon, rond en klank vol geluid" had gehoord bij een gezelschap van slechts 38 leden een 20tal was in de residentie achter gebleven. Den heer De la Porte, voorzitter van de jury, werd het eerelidmaatschap der vereeniging, na afloop der prijsuitdeeling, aangeboden, die het met veel wel willendheid aannam. Heden keeren de leden in de residentie terug, waar zij zeker naar waarde zullen ontvangen worden. Een industrieel maakt een eenvoudig middel open baar om 50 pCt. te besparen op het verbruik van den steenkool. Het is voldoende zegt hij, om stukken krijt in den vuurhaard te plaatsen. Dit krijt, dooi den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmte zon der dat er iets hinderlijks 't gevolg van is. In de Arnhemsche Courant komt voor een corres pondentie uit de Noord-Brabantsche Peel, waarin op geestige wijze een vergelijking gemaakt wordt tusschen de maatschappelijke toestanden van een groot deel dei- burgerklasse in het moderne Arnhem en het ultra- montaausche N.-Brabant. De schrijver werpt de be denkelijke vraag op-, hoe 'tin onzen tijd van duurte en weelde mogelijk is om b. v. van een jaarlijksch inkomen van ƒ2000 een staat te voeren zoo als men meent dat men voeren moet om onder de hoogere klassen der maatschappij geteld te worden. Wat hij omtrent de vrouwen en meisjes zegt laten we hier volgen //Vergelijken wij eens de dames der Meijerij met'de dames van het vrije Arnhem. Hier zitten vrouwen en meisjes onder de plak of onder den staf van pastoor en kapelaan het is overbekend. Bij u daarentegen is de moderne vrijheid. W' at de toiletten betreft, ochde vrouw is overal dezelfde. Men is hier wat dichter bij Brussel, dus heeft men hier wat eerder «den laatsten smaak" of wansmaak. Hier vervelen de meisjes zich Zondags verschrikkelijk, want haar eenige amusement is de gang ter misse; van soirees of concerten is geen spraak, en helaas, de dames hebben geen ander lectuur dan haar gebedenboek en de Katholieke Illustratie; maar in de week vervelen zij zich minder, want stads- of landmeisje is steeds ijverig bezig in het huishouden, en arbeid behoedt voor verveling. Onze dames aan Rijn of Amstel hebben nooit verveling Zij hebben toch lectuur in overvloed. Als zij Schiller, Lessing, Göthe, Körner, Shakspeare, Byron Dumas, Sand,. Sue, V. Hugo misschien wel een enkelen keer Voltaire en Boileau, kennen, dan gaan zij naar Vondel, Tesselschade, Hooft, Huygens, Bilderdijk en verzadigd -van dezen gaan zij tot afwisseling een sonate van Beethoven of een concert van Men delssohn spelen, en zij worden hoe langer hoe bleeker 1 nDas kommt vom vielen studirenzegt Heine, en zij moeten staalwijn en staalpilleu nemen en zij blijven bleek, maar hoogst interessante conversatie! En huishoudster Daar is de keukenmeid voor. Zuurkool inmaken en aardappels koken? Bat-U bete F Neen, koolzuur zal zij u maken in een retortje en suiker uit lompen, maar theekopjes wasschen? Foei! En dat alles van 1800 a 2000 gulden! De Meijerijsche en Geldersche of Hollandsche dames zouden met elkaar moeten deelen. Een gemiddelbaar- onderwijsd meisje zal steeds veel voor hebben bij een meisje onder directie van den geestelijke en zuster Agnes geestelijk ontwikkeld, maar dit laatste, terug gekeerd in den huiselijken kring, behoeft geen staal in te nemen, maar werkt den heelen dag in het huis houden. Ziehet ware te wenschen dat ook in dezen zin onze vrouwen gemiddelbaaronderwijsd werden, dan zouden verscheidenen een zekere vraag gedaan worden; maar die ƒ2000! Volgens latere berichten is beslag gelegd op het Turksche schip, dat de oorzaak geweest is van het zinken der Batavier. De bemanning van den Turk bestond geheel uit Egyptenaren en Turken, die niets van de gegeven bevelen begrepen. Wij hebben zeer veel hooren aanvoeren tegen de koepok-inenting, maar wat men gisteren in de (oude) BotterdamscJte Courant kon lezen, spant toch nog de kroon. Zekere B. C. K. D. schrijft, naar aanleiding van eene verdediging der koepok-inenting op gronden aan den bijbel ontleend: «Er bestaat niets op deze wereld of het is vervloekt. Dus ook in de artsenijen. Waarom zouden we dan iets aanwenden wat door God vervloekt is Iets aanwenden dat niet helpt is de grootste dwaasheid ter wereld. Ik geloof dan ook, mijnheer de redacteur, dat het in deze weinige regels voldoende bewezen is, dat de vaccinatie zonde is, en het is daarom, dat ik al het geschrevene samenvat in deze weinige woorden: ««Iels, dat door God vervloekt is, kan geen heil zame uitwerking hebben, daar Zijn zegen er niet op berust. Het aanwenden dus van dat vervloekte middel is God tergen en dus wel degelijk zonde."" Deze opmerking mogen wij hierbij niet terughouden, dat wij onzen medemenschen eer toewenschen de pokken te krijgen, al werden zij ontoonbaar er door geschonden, dan zulk eene leer te omhelzen. Naar men uit een goede bron verneemt, is jl. Zon dag te 's Hage een buitengewoon Groot-Oosten ge houden, waarop Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen HD. betrekking van Grootmeester-Nationaal zou nederleggen en die van beschermheer aanvaarden. Waarschijnlijk zou dan ook óver de keuze van een opvolger van Z. K. PI. worden beslist. Scherpenisse, 22 Oct. "Verscheidene weken ge leden gebeurde hier het volgende Naar aanleiding eener advertentie in de ~N. R. Ct. waarbij door een voorname familie gevraagd werd of iemand tegen rijke belooning ook genegen ware een kindje, beneden de twee jaren, hetzij echt of onecht, af te staan, schreef een ongehuwde moeder alhier, Kaatje Wessels genaamd, dat ze haar bijna tweejarig kindje, dat ze uithoofde harer geringe verdiensten slechts met moeite onderhouden kon, gaarne vrijwil lig wilde afstaan. Hierop ontving ze een naamloozen brief, waarvan ze geen notitie nam, denkende dat het bedriegerij was. Veertien dagen later ontving ze een tweede schrijven, dat kort daarna gevolgd werd door de overkomst van een groot heer, die na, de toestem ming der moeder ontvangen te hebben, het kind in een net gewaad liet kleeden en per rijtuig met zich nam naar het naastbij zijnde spoorweg-station Bergen- op-Zoom, stellig verbiedende hem te achtervolgen of ooit informatiën aangaande zijn heenreize in te win nen. Men verdiept zich hier in allerlei gissingen omtrent deze zonderlinge geschiedenis, en men is hoogst verontwaardigd over de moeder, die zulke, ge lukkig zeldzaam voorkomende, onverschillige hardvoch tigheid voor haar kroost heeft aan den dag gelegd, LI. Zaterdag vierde de heer T. van Andel te Gorin- chem gedachtenis van het 25jarig bestaan zijner firma. Behalve familie en vrienden namen ook de werklieden van zijn stoom-oliemolen en stoom-meelfabriek deel in de feestvreugde. Een hunner, do oudste en eenig overgebleven werkman iu dienst sedert de oprichting der zaak, werd bij deze gelegenheid door den jubilaris als blijk van erkentelijkheid voor veeljarige trouwe dienstbetooning, met een keurige voltaire vereerd. Binnen kort zal de genoemde fabriekszaak van den heer van Andel een aanmerkelijke uitbreiding erlangen. Er worden nu wekelijks p. m. 1800 H.L. tarwe ver malen, met een stoom-machine van 50 a 60 paarden kracht, doch er zal nu nog tweede gebouw worden opgericht met een machine van 100 p. k. Aan de manschappen der Goessche brandweer, die bij den op Dinsdag den 14 Augustus te Kloetinge plaats gehad hebbenden brand geassisteerd hebben, is door de Zierikzeesche Brandwaarborg-Maatschappij een premie van 20,uitgereikt. Wij meenen hh. landbouwers geen ondienst te doen, door hen attent te maken op het gebruik van gas- kalk, zoo uitnemend geschikt ter verdelging van mui zen, eene plaag thans vrij algemeen. Behalve dat de zoogenaamde vuile gaskalk voor bemesting van wei- en zaailanden bijzonder geschikt is, is die tevens ter verdelging van muizen en ander schadelijk gedierte zeer aan te bevelen. Men bestrooie met de hand of door een zeef den grond zeer dun en bmuen korten tijd zal men be speuren, dat de muizen verdwenen zijn. De scherpte van de kalk, maar ook de ammoniacale stank van de overige bestanddeelen van die kalk zijn daarvan de oorzaak. Onderscheiden proeven zijn genomen en met bijzonder gunstig gevolgdaarbij komt, dat die kalk, voor weinige stuivers per mud, in gasfabrieken te bekomen is. Onder de te behandelen zaken in de najaars-verga dering der Provinciale Staten van Zeeland, komen o. a. de volgende punten voor Koninklijk besluit van den 10 September 1872, no. 34, tot goedkeuring van het reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en de politie in de provin cie Zeeland. Algemeen verslag der afdeelingen omtrent het ont werp algemeen reglement voor de polders en water schappen in Zeeland, met een nader voorstel naar aanleiding van dat verslag. Adres van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland, strekkende om de noodige subsidien uit de provinciale fondsen te verleenen, ter verhooging van de bezoldiging der onderwijzers in de openbare lagere scholenmet een voorstel van Gedeputeerde Staten. Adres van mr. A. H. Yerster kantonrechter te Til burg, wonende te Oisterwijk, om medewerking, ter uitvoering van het plan tot aanleg van een spoorweg- van Brouwershaven over Zierikzee, St. Philipsland, Steenbergen enz. in verbinding met de brug over het Hollandscli Diepmet adressen van de betrokken ge meentebesturen, tot ondersteuning van dit verzoek.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 4