Gemengde Berichten. die het land zonder traditie of staatkundige overtuiging- heeft achtergelaten." Ongeveer in gelijken zin liet de republikeinsche afgevaardigde Pi-y-Margall zich uit ofschoon hij natuurlijk tot een andere slotsom kwam dan het Londensche blad, en zijnerzijds betoogde, dat de republiek alleen de waarborgen voor orde beloofde, die "de monarclialeu niet konden geven. Het waardige antwoord van Zorilla mag tevens door de Review ter harte worden genomen. //Ik vraag, zoo sprak de minister-president aan hen, die hun leven hebben opgeofferd voor de vrijheid, en evenzeer aan hen, die die nog pasgeborenen zijn in het politieke leven, maar die hunne verwanten en vrienden hebben zien lijden voor de zaak der vrijheid, wanneer men ze voor jaren, toen deze werden verbannen of ter dood veroordeeld en genen hun lot beweenden, had gezegdover vier jaren zult gij vrijheid van godsdienst, het verplichte hurgeriijke iVuweiijk, vrijheid ra it onderwijs en waar borgen voor de rechten van den individu hebben, mits gij u eene monarchie getroost, eene monarchie met eeu vorst, die uit eergevoel, gevoel van waardigheid en fierheid de grondwet eerlijk zal handhaven, zoudt gij clit alles hebben weggeworpen, om over 20 of 50 jaren den republikeinsclien regeer lus vorm te bezitten Inderdaad wij zijn niet altijd even billijk jegens hen, die eene taak aanvaarden zoo gewichtig en tevens zoo moeielijk als die, welke aan Zorilla is opgelegd, en bij alle wisselvalligheden, bij alle ongerijmdheden zelfs in de Spaanselie geschiedenis van den dag, moeten wij het land gelukkig achten dat het in zulke hachelijke omstandigheden liet beleid van zaken aan deze handen heeft toevertrouwd. Het moeielijkste vraagstuk voor de tegenwoordige regeering is wel het fiuautieelezij moet orde en regelmaat brengen in den buiten haar schuld verwarden toestand der Spaansche schatkist, doch ook hier schijnt zij een eerlijken weg te willen inslaan. De minister van finantien .Ruiz Gomez heeft de houders van o'oligatien der geconsolideerde schuld bijeen geroepen, om hem over zijne plannen te raadplegen, en op deze bijeenkomst is eene motie aan genomen, door den heer Rothschild voorgesteld en van den volgenden inhoud //Voor liet krediet van Spanje is liet verkieslijk, dat de bewijzen van geconsolideerde schuld, in betaling- van een gedeelte der rente, worden uitgegeven tot den gemiddelden koers der tegenwoordige beursnoteering. //Maar in aanmerking nemende de handhaving der con ventie vau 27 Mei en de verklaring van het gouvernement ////le. dat die conventie van kracht' blijft en tot grondslag eeuer schikking is aangenomen; ////2e. dat de buitenlaudschc schuld blijft vrijgesteld van belasting; ////3e. dat de verleende accommodatie niet langer dan vijf jaren zal duren"; //verklaren de houders, zich te vereenigen met de wijzigingen, voorgesteld door den lieer Gomez, in het ontwerp van 25 September 1871." De wetsontwerpen zullen eerlang- aan cle orde komen in het congres. R usland. In vele streken van Rusland, vooral op liet platte land, veroorzaakt de cholera verschrikkelijke ellende. In het gouvernement Pultawa woedt zij b. v. zeer lievig en van geneeskundige politie vindt men daar nog geen spoor. In de steden oefeut de politie nog eenige waakzaamheid uit en zij die geld hebben kun nen ten minste vrij snel geneeskundige hulp krijgen, maar onder de arme landelijke bevolking, waar vaak verschillende fainilieu en vele geslachten in ééue hut wonen, waar in één vertrek alle huiselijke bezigheden verricht worden, het eten gekookt en gebruikt wordt, varkeus en gevogelte naast cle menschen slapen, ver breidt zich de cholera met ijzingwekkende snelheid. Geneesheeren zijn er niet. De districts-arts bezoekt van tijd tot tijd de dorpen, geeft wat cholera-clruppels en vertrekt weder zonder een zieke gezien te hebben. De grondbezitters bekommeren zich niet om de boeren, nu zij geen lijfeigen meer zijnde autoriteiten kunnen en willen niets doen. Meermalen gebeurt het, dat alle bewoners van een hut of ook van een gehucht uitsterven en de lijken onbegraven blijven liggen. De buren nemen de vlucht, als zich ergens de cholera openbaartzieken eu stervenden worden aan huil lot overgelaten. Geen wonder, dat de cholera in Rusland niet verdwijnt en van daar zich periodiek over Europa verbreidt. De regeering heeft het te druk met den vrede te verzekeren, het leger te organiseeren, de vloot uit te breiden, Polen te Russificeeren, de steppen te veroveren. Konslantinopel in het oog te houden, enz. enz., om zich aan de gezondheid van het volk te laten gelegen liggen. Misschien dat er iets aan gedaan zal worden als de sterfte invloed op de recruteering gaat uitoefenen. Bij eene wet van 1868 is aan den minister voor de domeinen machtiging verleend om bij wijze van proefneming aan eervol uitden dienst ontslagen officieren en burgerlijke ambtenaren vrije staatslanderijen te ver kenen, waarvan echter voorloopig de opbrengsten de som van 10,000 roebels niet mochten te boven gaan. Blij keus- --eene officiöele opgave is thans aan die wet uitvoering gegeven, en zijn in zeven gouvernementen 75 perceelen staatslanderijen afgezonderd en aan even zoo vele ambtenaren of militairen die zich daartoe aangemeld hadden afgestaan. Volgens de bepalingen der wet ontvangen zij die landerijen voor 12 jaren in pacht, tegen eenen prijs berekend naar cle getaxeerde opbrengst der grondstukken gedurende cle drie eerste jaren zijn zij vrijgesteld van de betaling der grondrente. Het staat hun vrij om gedurende den loop van het pachtcontract de landerijen in vollen eigendom over te nemen, in welk gevaL de koopsom, door kapitalisatie der grondrente tegen den 2Üsteu penning bepaald wordt. Daarvan moet 1/1Q dadelijk en de overige 9/10 in 37jaarlijksche termijnen betaald worden. Om den eigendom der lauderijen te kunnen verwerven is het eene voorwaarde dat cle pachters zich werkelijk daarop gevestigd en er eene boerderij opgericht hebben. T u r k ij e. Een nieuwe verrassing wordt uit Konstantinopel gemeld. Midhat-pacha, de groot-vizier van nog geen drie maanden, is gevallen, op liet oogenblik waarop hij zijn ministerie voltallig had en liet proces had begou- neu tegen zijnen ambtsvoorganger Mahuioud. Toen Mid hat-pacha in de eerste dagen van Augustus werd ge roepen om de hoogste, waardigheid te bekleeden, waartoe een Turksch ambtenaar kan geraken, werd zijn optreden begroet met de bijvalsbetuigingen der vrienden van vrijheid en vooruitgang. Do administratieve bekwaam heid van den grootvizier was boven allen twijfel verheven sedert zijne werkzaamheid als gouverneur- generaal (vali) te Bagdad en te Adrianopel, maar men verwachtte van hem bovendien de eerlijke invoering van de staats- en privaat-rechterlijke verantwoorde lijkheid zijner ambtenaren en de toepassing van verschil lende hoofdpunten van het programma der jong-Turken. In de buitenlandsclie politiek zou hij terugkeeren tot liet beleid van Ali, die zijne bondgeuooten zocht in westelijk Europa en niet bij zijue natuurlijke vijanden te Weenen en St. Petersburg. Kortom, iVlidhnts op treden zou voor den zieken man het begin zijn van eene verjongingskuur. De nieuwe groot-vizier stelde aanvankelijk deze verwachtingen niet te leur; hij schorste verscheidene maatregelen door zijn voorganger uitge schreven, ontsloeg verscheidene ambtenaren, die niet in staat waren rekenschap te geven van hun finautieei beheer, en aarzelde niet Mahmoud zeiven voor den ministerraad te roepen eu wegens verduistering van landsgeiden in staat van beschuldiging te stellen. Zijne buitenlandsclie politiek had in deze twee maanden nog geeue gelegenheid, om zich naar buiten te openbaren, doch de richting, waarin hij werkzaam zou zijn, bleek genoegzaam toen Djemil-pacha, de onderteekenaar van het traktaat van Parijs en gezant van de Porte bij da Eransche regeering', werd geroepen om het beleid der buitenlandsclie aangelegenheden te aanvaarden. De minister stierf op ziju terugtocht van da Krim, waar czaar Alexander, na diens bezoek aan Beriiju, hem ten gehoore had ontvangen, maar de nieuwe minister van buitenlandsclie zaken Kalil-pacha was bereid ge vonden om zijue taak in dezelfde richting te vervolgen. De toenadering tot Eraukrijk bleek bovendien duidelijk, toen de Eransche gezant, de lieer Vogué, te Konstan tinopel terugkeerde deze toch had zich beleedigd gevoeld door de koele bejegening van Malunoud en was dientengevolge met onbepaald verlof naar Eraukrijk vertrokken. Midhat haastte zich hem uit te noodigen om weder te keeren eu gat hem bij zijne aankomst cle meest geruststellende verklaringen omtrent de toe komstige verhouding tusschen Turkije en de Fransche regeering. De nieuwe vizier scheen vaster dan één zijner voorgangers op het kussen te zitten, doch hij had zijne kansen berekend, zonder te letten op cle persoonlijke gevoelens van den grooteu lieer. Sultan Abdul-Aziz had toegegeven aan den drang der openbare raeening, toen Mahmoud zijn ontslag kreeg van ongenade was geen sprake. Integendeel Mahmoud had cle persoonlijke sympathie van den sultan, voornamelijk omdat hij diens lievelingsdenkbeeld, de erfopvolging- in de rechte linie, tot werkelijkheid had willen maken. Het ketelmuziek, dat de bevolking der hoofdstad Mah moud bracht, de strafvervolging, door de nieuwe Re geering op touw gezet, konden niet beletten, dat de sultan achting bleef koesteren voor den gevallen amb tenaar. Bovendien had hij, schoon iugenoinen met Midhats buiteniandsch beleid, een afkeer van diens binnenlandsche hervormingsplannen. Een gril van den sulton, ééne serail-intrigue was voldoende om ook Midhat te doen vallen, en deze verrassing behoort thans reeds tot de geschiedenis. De keizerlijke iirman, die den grootvizier ontzet uit ziju ambt, houdt tevens cle voorloopige benoeming' van Mehemed-Ruclidi-pacha tot zijn opvolger. Deze was onder Ali en Mahmoud minister van binnenlandsche zaken. Zoodra de straf vervolging tegen Mahmoud is gestaakt, zal deze zelf liet groot-viziraat weder op zich nemen. J> u i t s c Ijl 1 a ti cl. In de algemeene vergadering van liet Duitsch Too- neelverboncl, gehouden te Kassei in Mei 11., is eene Commissie benoemd, om, onder medewerking van eenige rechtsgeleerden, eene Tooneelwet te ontwerpen. Wij ders was bepaald, dat dit stuk ter beoordeeling- zou worden gezoncien aan vijf artistieke leden van het Verbond, en vervolgens aan het Verbonds-bestuur, om daarna in de algemeene vergadering vastgesteld en bij den Rijksdag te worden ingediend. De Com missie is alstoen eerst te Leipzig, vervolgens te Wei- mar bijeengekomen, en heeft in Augustus de resuita- teu Uarer beraadslagingen verzameld, waarop het ver bond andermaal is bijeengeroepen. Hetgeen cle Com missie heeft ingezonden, is evenwel geen wetsontwerp. Integendeel, hare conclusie strekt om dit af te raden, en dus geen pogingen aan te wenden oin liet Tooneel tot eene Regeeringszaak temaken. Bij dit rapport heeft de Commissie overgelegd een ontwerpmemorie over cle maat regelen tot hei-vorming van het Duitsch Tooneel (die zij meent datte gelegenen tijde aan den Rijksdag zou kun nen worden gezonden), benevens statuten voor het Ver bond, alsook reglementen voor Duitsche tooneelscho- len, tooneel-ageutuur, en het tooneelblad. Het Bestuur heeft zich nu wel bereid verklaard om cle memorie en cle statuten aan de orde te stellen, maar wil aan de algemeene vergadering overlaten, of er ook dade lijk over de drie genoemde reglementen zal worden beraadslaagd. Het plan tot aanleg van een Rijii-Main-Kanaal, hetwelk in het voorjaar aan het Ministerie van Koop- hauclel te Berlijn was gezonden, is van daar terug ontvangen. Het Ministerie heeft er slechts eenige on beduidende wijzigingen in gemaakt en aan de onder neming eene krachtige ondersteuning van Staatswege toegezegd. Er moeten nu nog nadere onderhandelingen plaats hebben, alvorens het plan definitief kan wor den vastgesteld. Er heeft zich een comité gevormd tot het inzame len van gelden voor een monument ter eere van Lu ther in zijue geboorteplaats Eislebea. Bij gnustigeu uitslag daarvan wenscht men de onthulling te doeu plaats hebben op het vierde eeuwfeest van Luther's geboorte, 10 November 1883. De Nossische Zeitung zegt, dat de Bisschop van Ermeland bij de rechterlijke autoriteit eene aanklacht tegen den Staat heeft ingediend, wegens het schorsen vau de uitbetaling- der gelden, op welke hij verklaart recht te hebben. Volgens de ScJilesiscIie Zeitung zijn te Schrimm al de Jezuïten naar Gallicie vertrokken, behalve de su perior graaf Michael Mycielski. Deze wenschte nog eeuigen tijd te blijven, maar heeft alsnu van de Re geering bevel ontvangen, onmiddellijk de stad te ver laten. Hij heeft daaraan onder protest voldaan. De tweede kamer in ITessen-Darmstadt heeft de kieswet met 40 tegen 6 stemmen aangenomen. Ge lijk men weet, vervalt volgens die wet het recht van den adelstand om zich in die Kamer afzondelijk door 6 afgevaardigden te doen vertegenwoordigen en zullen ambtenaren niet in hun eigen district verkiesbaar zijn. Enoeland. Een paar dagen geleden, deelden we mede clat cle voorgenomen onderteekening van 't nieuwe handels- traotaat tusschen Engeland eu Frankrijk niet zoo spoe dig zou plaats hebben als verwacht werd, en clat po gingen zouden in 't werk gesteld worden om voor den invoer van Engelsche katoenen goederen in Frank rijk gunstiger bepalingen te verkrijgen dan clie waarop de heer Thiers totdusver aandrong. Deze mededeeling wordt bevestigd door een openlijk schrijven van Lord Enfield aan de verschilleude Britsche kamers en koop handel. Lord Enfield verzoekt namelijk, dat elke kamer van koophandel, die over 't onderwerp in qu- aestie 't een of-ander mocht hebben op te merken, zoo spoedig mogelijk hare adviezen of meeningen ge lieve te doen toekomen aan 't departement van bui tenlandsclie zaken. Inmiddels verzekerde hierbij Daily News tracht lord Granville in 't voorgestelde tarief zoodanige wijzigingen te brengen, als door de meerder heid der kamar- van koophandel wenschelijk geacht zijn. Onder deze omstandigheden is 't waarschijnlijk dat de onderhandelingen niet voor 't begin van de volgende week zullen geëindigd zijn. Tusschen Lunteren en Barneveld ontstond dezer dagen een vechtpartij tusschen boeren en burgers, waarbij °"e- vaarlijke wonden zijn toegebracht. Een hond, die 'tvoor zijn meester wilde opnemen, werd gedood. De redactie van de N. Zioolsche Cl. heeft reeds ongeveer IC kolommen van haar blad beschreven om aan te toonen dat we niet zijn vooruitgegaan. In Deventer heeft de verpachting der bladeren van de boomen f 205 opgebracht. Vroeger werden zij weggegeven en moest men nog geld.geven voor liet weghalen. Een drukfout van het Handelsblad. In epn verslag van eene kies vergadering wordt gesproken van personen »die kandidaten opvegen." Het zelfde blad maakt de juiste opmerking, dat de oproeping van mej. Betsy Perk, tot oprichting van een anti-weelde of anti-modebond, meer sympathie zal vinden bij de heeren dan bij de dames. Op reis kan men niet te voorzichtig wezen tegenover per sonen, die men niet kent. De heeren V. en S., kooplieden, reisden met den nachttrein van Parijs naar Nantes. Zij zaten in een coupé eerste klasse, waar een derde persoon eveneens plaats nam. Men sprak over velerlei zaken, ook over wijn. De vreemde haalde eindelijk uit zijn reiszak eene flesch te voorschijn en liet de heeren van zijnen wijn proeven. Deze was uitnemend en men dronk de llesch uit,

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3